Dzīve & stils / Tehnoloģijas un zinātne
«Digitālā nedēļa 2021» – iespēja apgūt jaunas digitālās prasmes
No 22. līdz 26. martam norisināsies informatīvi izglītojošā kampaņa “Digitālā nedēļa 2021”, kuras laikā notiks tiešsaistes pasākumi, diskusijas un citas aktivitātes, lai rosinātu Latvijas iedzīvotājus pilnveidot savas digitālās prasmes, kā arī aicinātu izmantot digitālās tehnoloģijas un pakalpojumus darbā un ikdienā, informēja Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācijas (LIKTA) pārstāvis Kaspars Līcītis.
Mākslīgais intelekts jau gandrīz gatavs pārbaudīt valsts himnas zināšanas
Tiem, kuri vēlas kļūt par Latvijas pilsoņiem, jākārto naturalizācijas eksāmens. Viena no tā sadāļam ir himna. Proti, jāmāk nodziedāt vai norunāt himnas vārdus. Lai arī to nenovēro kā galveno pilsonības gribētāju klupšanas akmeni, tomēr Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde sadarbībā ar uzņēmumiem šobrīd aktīvi strādā pie tā, lai izvedotu mākslīgā intelekta rīku, kura pamatā ir daudzu, tostarp cittautiešu iedziedāta himna. Iegūtie dati apmācījuši mākslīgo intelektu, kurš drīzumā būs gatavs labot citu kļūdas pirms došanās uz lielo pārbaudi. Tāpat kopīgajā rīkā būs iespējams pārbaudīt arī citas eksāmenam nepieciešamās zināšanas. Kad sagaidāms jaunais palīgs, un cik grūti iemācīties himnu, ja neesi ar to uzaudzis? 
VIDEO: Hakatona «Women. Technology. Sustainability.» noslēguma ceremonija (papildināts)
Šajā nedēļas nogalē, no 12. līdz 14. martam norisinās jau otrais ikgadējais hakatons “Women. Technology. Sustainability.” ar mērķi veicināt sieviešu aktīvāku iesaisti tehnoloģiju nozarē. Hakatonam savu dalību pieteica vairāk kā 200 dalībnieki no 21 dažādas valsts un svētdien, svētdien, 14. martā iespēja redzēt hakatona noslēguma ceremoniju, kuras ietveros tiek parādītas visas izstrādātās idejas, kā arī apbalvotas labākās. 
Latvijā izgudrots ģenerators mobilā tālruņa lādēšanai velobraukšanas laikā
Izgudrots ģenerators, ar ko varēs lādēt mobilo tālruni, braucot ar velosipēdu. Videi draudzīga mazas jaudas ģeneratora izgudrošana un prototipa radīšana ir Ventspils Augstskolas pētnieku un AS “LATVO” darba rezultāts - ir uzlabots un vienkāršots arī šādu ģeneratoru ražošanas process. Dizaina ideju radīšanā savu artavu ieguldījusi arī "Ērenpreiss" velosipēdu darbnīca.
Latvijā izveidota laboratorija īpaši infekciozu un bīstamu vīrusu pētīšanai
Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centrā (BMC) tapusi trešajam bioloģiskajam drošības līmenim atbilstoša šūnu laboratorija. Tas nozīmē, ka turpmāk Latvijā būs iespējams pētīt, audzēt un strādāt ar dzīviem, infekcioziem vīrusiem, tostarp veikt pētījumus un radīt jaunas vakcīnas un medikamentus pret Covid-19.
Latvijā sievietes tehnoloģiju pasaulei cer piesaistīt ar sadarbības memorandu
8. martā, sieviešu dienā, Latvijas informācijas un komunikācijas tehnoloģiju asociācija jeb LIKTA un biedrība “Riga TechGirls” parakstīs sadarbības memorandu. Biedrības “Riga TechGirls” vadītāja Anna Andersone “Latvijas Radio” skaidroja, ka memorands ir beztermiņa sadarbības noruna ar mērķi veidot virkni izglītojošu pasākumu un iniciatīvu, lai tehnoloģiju jomā iesaistītu arvien vairāk sieviešu.
Ko cer sagaidīt no Marsa izpētes?
18. februārī uz Marsa nolaidās NASA robots  “Perseverance” ( “Neatlaidība”), kas spēj ielūkoties Marsa virsmas garozā 10 metru dziļumā, iespējams, atklājot pazemes ūdens rezervuārus un nosakot, vai tas ir saldūdens vai sālsūdens, Latvijas Radio 1 raidījumā “Zināmais nezināmajā” stāstīja Latvijas Universitātes Astronomijas institūta pētnieks Ilgonis Vilks.
Latvijā izstrādā jauna tipa krāsnis metāla kausēšanai
Latvijas Zinātņu akadēmijas atzinību par sasniegumiem zinātnē saņēmis Latvijas Universitātes (LU) Fizikas institūta pētnieku darbs, kura rezultātā tapušas jauna tipa industriālas krāsnis metāla kausēšanai. Tās ir videi draudzīgākas un elektrību patērē krietni mazāk. Tuvāko gadu laikā plānots šādas krāsnis uzsākt ražot sērijveidā. 
Dziļviltojuma tehnoloģija «atdzīvina» senču sejas vaibstus
Vietne "MyHeritage", kas cilvēkiem piedāvā internetā izpētīt savus radurakstus un izveidot ģimenes ciltskoku, februāra beigās prezentējusi jaunu tehnoloģijas iespēju, kas ļauj fotogrāfijās "atdzīvināt" savu senču sejas. Tehnoloģijas "Deep Nostalgia" pamatā ir "deepfake" jeb "dziļviltojuma" tehnoloģija, ar kuras palīdzību iespējams animēt vēsturiskas fotogrāfijas un izveidot īsus video rullīšus, kuros atdzīvojas sastingušie cilvēku sejas vaibsti.
Latvijas zinātnieki radījuši jauna veida aizsargtērpus un maskas
Latvijas zinātnieki izveidojuši jauna dizaina individuālos aizsarglīdzekļus – tērpus un sejas maskas, lai  atvieglotu mediķu darbu un ar laiku varētu nomainīt tos, kādos šobrīd strādā medicīnas personāls. Tie ir vēl izstrādes stadijā, bet jau izraisījuši interesi ārvalstīs.   
5 vienkārši datortriki, ko vērts izmēģināt
Šie pieci padomi un triki noderēs ikvienam, kam lielākā daļa ikdienas aizrit pie datora ekrāna. Uzzini, kā veikli izgriezt ekrāna attēlu, sadalīt datora ekrānu divos logos vai ātri atrast nepieciešamo atslēgas vārdu tekstā.
Populārākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt