Panorāma

Gruzijas opozīcija neplāno padoties

Panorāma

Panorāma

Balsošana pa pastu – tikai no ārvalstīm

Balsošana pa pastu EP vēlēšanās – tikai no ārvalstīm

Pirmo reizi Eiropas Parlamenta vēlēšanās vēlētāji drīkstēs balsot jebkurā iecirknī, un pirmo reizi Latvijas vēlētāji ārvalstīs balsošanai pa pastu var pieteikties caur portālu Latvija.lv. Lai gan īstā vēlēšanu diena ir 8. jūnijs, tautiešiem, kas dzīvo ārpus Latvijas, vēlēšanas jau ir sākušās 4. maijā. Tas attiecas uz tiem ārvalstīs esošajiem vēlētājiem, kuri balsošanai izmanto pasta pakalpojumus. Un līdz ar jauno sistēmu ir arī pirmie pārpratumi.

Balsošana pa pastu pieejama tikai ārvalstīs dzīvojošajiem vēlētājiem. Taču četri Latvijas iedzīvotāji caur portālu Latvija.lv jau paguvuši pieteikties balsošanai pa pastu un jau aizsūtījuši aizpildītu vēlēšanu biļetenu no pasta nodaļas Latvijā. Centrālā vēlēšanu komisija ar viņiem sazinājusies un izskaidrojusi misēkli.

"Svarīgi, ka šie sūtījumi no ārvalstīm, proti, pasta zīmogs, ir no ārvalstīm, jo šī [iespēja] primāri tiek veidota tiem vēlētājiem, kuriem nav citu iespēju, ir klātienes iecirkņi, bet nav iepriekšējās balsošanas," skaidroja Centrālās vēlēšanu komisijas vadītāja Kristīne Saulīte.

Vēlētājiem, kas mīt ārpus Latvijas, ir divas iespējas vēlēt Eiropas Parlamentu. Vēlēšanu dienā kādā no kopumā 50 vēlēšanu iecirkņiem – vai nu Latvijas vēstniecībā, vai kādā no diasporas izveidotajiem vēlēšanu iecirkņiem. Otra iespēja ārvalstīs mītošajiem ir balsošana pa pastu, tai iepriekš piesakoties caur portālu Latvija.lv. 

"Galvenie priekšnosacījumi, lai to varētu darīt, ir jābūt derīgai identifikācijas (ID) kartei. Un šoreiz atšķirībā no iepriekšējām Saeimas vēlēšanām, ka nav jāpiesakās vēstniecībā. To vēlētājs pats var izdarīt sev tīkamā laikā, vienkārši ielūkojoties portālā Latvija.lv," turpina Saulīte.

Portālā Latvija.lv atrodama gan instrukcija, kā pareizi to darīt, gan arī tiek piešķirts kārtas numurs, lai balsotājs var izsekot, vai pasta sūtījums ir nonācis līdz iecirknim.

Atšķirībā no iepriekšējām vēlēšanām vēlētājam pašam jāizdrukā tikai viens saraksts – tas, par kuru vēlas balsot. 

Lai gan jaunais veids balsošanai pa pastu ir daudz vienkāršāks par iepriekšējo, diasporas latvieši norāda, ka daudzi ārzemju latvieši nav izveidojuši piekļuvi portālam Latvija.lv.

"Man ir bažas, ka būs prāva daļa diasporas, kuriem nebūs piekļuves pie šī portāla, kuriem arī šīs mazās  kļūmes dēļ nebūs iespēju nobalsot," pauda Eiropas Latviešu apvienības priekšsēdētāja Justīne Krēsliņa.

Viņa atzīst, ka jaunā sistēma balsošanai pa pastu ir daudz ērtāka. Latviešu diaspora tiek mudināta piedalīties vēlēšanās.

"Mana sajūta saka, ka pilsoniskā līdzdalība un atbildība ir pieaugusi. Vai tas ir saistīts ar Krievijas karu Ukrainā, vai tas ir saistīts ar pārējo pasauli," minēja Krēsliņa.

Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja uzsvēra – arī balsošana pa pastu ir droša un anonīma. Kas attiecas uz balsu skaitīšanu, tā notiek iecirknī un šajās vēlēšanās sistēma nebūs automatizēta.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti