Dzīve & stils / Tehnoloģijas un zinātne
«SAF Tehnika» rada inovāciju cīņai ar Covid-19
Latvijas uzņēmums ar 20 gadu pieredzi – "SAF Tehnika" – krīzes laikā attīstījis jaunu biznesa ideju un ir radījis inovatīvu risinājumu cilvēka ķermeņa temperatūras mērīšanai ārstniecības iestādēs, kas cīnās ar koronavīrusa izraisīto pandēmiju.
Studenti izgudro drošības aproci Covid-19 slimniekiem
Savus inovatīvus risinājumus piedāvā arī studenti triecienprogrammā “CrisisLab” jeb krīzes laboratorija, ko organizēja piecas Latvijas augstskolas. Vienu no galvenajām balvām triecienprogrammā ieguva īpaša drošības aproce koronavīrusa inficētajiem.
Kādus Covid-19 pētījumus varētu attīstīt par valsts atvēlētajiem 5 miljoniem?
Covid-19 jautājumu pētniecībai izveidotās Valsts pētījumu programmas konkurss notiks jau šomēnes. Ministrijas vel izstrādā programmas nolikumu un konkrētu pētījumu jomu pasūtījumu, savukārt pētnieki Latvijas zinātnes padomē jau dalījušies ar vairāk nekā 200 idejām dažādiem projektiem. Valdība programmai kopumā atvēlējusi 5 miljonus eiro šogad, un prioritāri būs medicīnas un sabiedrības veselības pētījumi.
«Atvērtā zinātne» kā līdzeklis cīņai ar Covid-19
Kā liecina pēdējo četru mēnešu pieredze, pandēmijas iegrožošanai plaši tiek izmantoti atvērtie projekti, brīva apmaiņa ar datiem un amatieru izgudrojumi. Pašreizējā krīze būtiski maina medicīnas aprīkojuma un tehnoloģiju izstrādes, izgatavošanas un izplatīšanas procesus.
RTU izgudro ierīci putnu atbaidīšanai no zivju dīķiem
Rīgas Tehniskā universitātes (RTU) Elektronikas un telekomunikāciju fakultātes Radioelektronikas institūta pētnieki izstrādājuši sistēmu zivjēdājputnu atbaidīšanai no zivju dīķiem. Sistēma ir unikāla, jo apvieno divas principiāli atšķirīgas aizbaidīšanas pieejas, ievērojami paaugstinot tās efektivitāti salīdzinājumā ar citiem tirgū esošajiem risinājumiem, informēja RTU pārstāve Gundega Preisa.
Pasaulē cerīgi vairāk nekā 40 projekti vakcīnai pret Covid-19
Daudzās pasaules valstīs zinātnieki aktīvi mēģina radīt vakcīnu pret Covid-19. Šobrīd ir zināms par vairāk nekā 40 cerīgiem vakcīnas projektiem. Tomēr tikai daži no tiem jau tiek izmēģināti ar  cilvēkiem. Turklāt pieredze liecina, ka sasteigta vakcīnu izstrāde var radīt traģiskas sekas.
Latvijas zinātnieki atklāj 12 unikālas Covid-19 mutācijas. Ko tas nozīmē un ko tas dod?
Latvijas zinātnieki Covid-19 pētījumos atklājuši jau 12 unikālas jaunā koronavīrusa mutācijas, par kādām pagaidām vēl nav ziņots nekur citur pasaulē. Pētnieki, veicot vīrusa paraugu ģenētiskā materiāla analīzi, ieguvuši Baltijas valstīs pirmos šāda veida datus. Vīrusa mutācijas tiek pētītas arī citās valstīs, lai iegūtu starptautiskus datus par to, kā tās ietekmē vīrusa uzvedību; pētījumi var tikt izmantoti arī vīrusa vakcīnas radīšanai. Tāpat Latvijas zinātnes institūtu un universitāšu zinātnieki sākuši veidot kopēju Covid-19 pētniecības platformu.
Kanalizācijas pētījumi var sniegt informāciju par patieso Covid-19 slimnieku skaitu
Pilsētu kanalizācijas sistēmu satura pētījumi, lai konstatētu jaunā koronavīrusa klātbūtni, var palīdzēt noskaidrot iedzīvotāju inficēšanās patieso mērogu. Tā, piemēram, viens no pētījumiem liecināja, ka inficēto ir daudzkārt vairāk, nekā apstiprināts oficiāli. Cita pētījuma rezultāti brīdināja par to, ka cilvēki slimo ar Covid-19, vēl pirms pirmā diagnoze tika noteikta laboratorijā.
Virtuāls superdators cīņā pret Covid-19? Strauji pieaug brīvprātīgo interese par projektu «[email protected]»
Kā dot savu artavu Covid-19 pretlīdzekļa izstrādē, ja neesat ne zinātnieks, ne miljonārs, bet tomēr gribat palīdzēt? Jūs varat sūtīt darbā savu mājas datoru. Šādu iespēju piedāvā Stenforda Universitātē savulaik radītais izkliedētās skaitļošanas projekts “[email protected]”. Tā princips: saslēdzot brīvprātīgo datorus vienā virtuālā superdatorā, tiek iegūtas milzīgas skaitļošanas jaudas. Tās ļauj ātrāk analizēt šķietami bezgalīgās olbaltumvielu struktūras, un projekta autori cer, ka atradumi nākotnē palīdzēs jaunu zāļu izstrādē.
Jaunākie
Interesanti