Dzīve & stils / Tehnoloģijas un zinātne
Sarunas ar konservatīvi domājošajiem. Saruna ar «Telos» raidieraksta veidotāju
"Telos" ir tīmekļa žurnāls Latvijas konservatīvi domājošajiem. Savukārt "Telos sarunas" ir raidieraksts, kur konservatīvo ideju piekritēji runā par jautājumiem, kas tobrīd ir svarīgi vai aktuāli – karš, ģimene, cenzūra utt. Tāpat "Telos sarunas" ir par idejām, domātājiem, literatūru, kas nav saistīti ar aktuāliem notikumiem, bet raisa pašu sarunas biedru interesi. Raidierakstu vada Agnese Irbe un Krišjānis Lācis – viņš Latvijas Radio raidījumā "Raidnīca" skaidroja, ka sapnis par konservatīvas ievirzes vietni lolota vairāku gadu garumā.
Uzturēt savu saimnieku tonusā – parazītu loma dabā nav tikai kaitēt
Parazītisms dzīvnieku un cilvēku pasaulē ir bieži sastopams. Ir parazīti, ar kuriem cilvēki dzīvo kopā, paši to pat nenojaušot, Latvijas Radio raidījumā "Zināmais nezināmajā" stāstīja zinātniskā institūta "BIOR" vadošā pētniece Gunita Deksne. Neskatoties uz nodarīto kaitējumu, parazītiem ir sava nozīmīga loma dabā, uzsvēra entomologs Voldemārs Spuņģis.
5G – viedpilsētu jaudas teritorija. Baltijas trijotnes pastarīte – Rīga
Jaunais telekomunikāciju standarts 5G, kas vairo mobilitātes iespējas, ik dienas plašāk pārņem pasaules teritorijas un likumsakarīgi – visupirms tieši pilsētu robežas. Viena no 5G stiprajām pusēm ir jaudīgi ātro interneta pakalpojumu nodrošināt būtiski lielākam cilvēku skaitam, kas pievienojušies vienam telekomunikāciju bāzes stacijas raidītājam. Triviāli vienkāršojot – pirmais 5G līmenis ir darīt laimīgus pilsētniekus.
Zemessardzes pulkvedis: Kodolieroči laika gaitā kļuvuši arvien jaudīgāki
Pēdējā laikā, Krievijai uzsākot karu pret Ukrainu, daudz ir nācies dzirdēt par kodolieročiem. Kodolieroči kopš Otrā pasaules kara, kad tos pielietoja pret Japānu, mūsdienās kļuvuši krietni jaudīgāki, Latvijas Televīzijas raidījumam "Vides fakti" skaidroja Zemessardzes 1. Rīgas brigādes komandieris, pulkvedis Kaspars Pudāns.
Virtuālais privātais tīkls jeb VPN – cik tas drošs un privāts? Skaidro profesors
Virtuālais privātais tīkls jeb VPN ir iespēja pieslēgties kādam vietējam tīklam no jebkuras vietas pasaulē. To izmanto arī, lai piekļūtu saturam, kas pieejams tikai noteiktā ģeogrāfiskā vietā, savukārt Krievijas ieviestās dažādu vietņu piekļuves aizlieguma dēļ tīmekļa lietotāji ar VPN apiet šos noteikumus, Latvijas Radio raidījumā "Digitālās brokastis" skaidroja Latvijas Universitātes Datorikas fakultātes asociētais profesors Leo Trukšāns.
Lielbritānijā veidos «pasta dronu» maršrutus
Apvienotās Karalistes pasta piegādes dienests plāno izmantot dronus, lai nogādātu cilvēkiem vēstules un sūtījumus un nomaļākām vietām. Videi draudzīgais transporta līdzeklis ļaus būtiski samazināt piegādes izmaksas.
Sarunas par spēku, iedvesmu un drosmi īstenot sapņus. Stāsta podkāsta «Ziemeļmeita» veidotāja
"Ziemeļmeita" ir podkāsts jeb raidieraksts ar sarunām par spēku, iedvesmu un drosmi īstenot savus sapņus. Un šo sarunu ierosinātāja ir Maija Āboliņa-Tomsone, kura ikdienā konsultē par ilgtspējas jautājumiem. Viņa sarunā Latvijas Radio raidījumā "Raidnīca" piekrita, ka podkāsta ieraksts ir labs iemesls, lai satiktos un iepazītu interesantus cilvēkus, kurus ikdienā diez vai būtu drosme uzrunāt un aicināt uz kafijas tasi, lai parunātos.
Kā datorspēļu fani palīdz risināt zinātniskas problēmas
Zinātnieki jau šobrīd aktīvi izmanto datorspēļu fanu aizrautību pētījumiem, radot spēles, kas balstās uz zinātniskas problēmas risināšanas bāzes. Pārsvarā efektīvākās ir dažādas puzļu spēles, Latvijas Radio raidījumā “Zināmais nezināmajā” stāstīja Latvijas Universitātes (LU) Datorikas fakultātes profesors Leo Seļāvo un Latvijas Spēļu veidotāju asociācijas dibinātājs Elviss Strazdiņš.
Kāpēc bioloģijā ir arī asimetrija, bet fizikā – tikai simetrija
Bioloģijā ir vērojama gan simetrija, gan asimetrija, ko rada mainīgā vide, Latvijas Radio raidījumā "Zināmais nezināmajā" vērtēja Latvijas Universitātes (LU) asociētais profesors, biologs Indriķis Krams. Fiziķi vienmēr meklē pasaulē simetriju, un uz jebkuru kārtību tiešām var skatīties kā uz simetriju, taču interesanti kļūst, kad tā pazūd, sprieda LU profesors, fiziķis Mārcis Auziņš. 
Nepietiekams D vitamīna un joda līmenis, aptaukošanās – pētī Latvijas grūtnieču uzturu
Pārāk zems D vitamīna, joda un omega-3 taukskābju līmenis, un pārāk liela aptaukošanās – tie ir pirmie starprezultāti pētījumam, kurā tiek apzināts Latvijas grūtnieču uzturs un dzīvesveida paradumi. Pētījuma rezultāti nākotnē kalpos par pamatu, lai sniegtu rekomendācijas Latvijas ārstiem un pēc tam arī topošajām māmiņām, lai zinātu, kam īpaši ir jāpievērš uzmanība grūtniecības laikā.
Kāpēc zinātnieki nākamajā desmitgadē Urānu vēlas redzēt uzmanības centrā
Kosmosa pētnieki un zinātnieki nākamās desmitgades plānu augšpusē izvirzījuši Urāna izpēti. Pagājušajā desmitgadē Urāns zaudēja Marsam un Jupiteram. Urāns ir interesants zinātniekiem tā ass novietojuma, pavadoņu, zemās temperatūras dēļ, Latvijas Radio raidījumā “Zināmais nezināmajā” vērtēja “StarSpace" observatorijas saimniece Anna Gintere.
Kā ar tehnoloģijām hokejā analizē savu pretinieku. Stāsta Latvijas izlases videotreneris Pēteris Groms
Videotrenera darbs sākas jau sagatavošanās procesā, analizējot pretinieku komandas spēli, un turpinās arī spēles laikā, fiksējot pretinieku kļūdas, ko tiesneši nav pamanījuši, un palīdzot treneriem izprast pašu neveiksmes. Tā par saviem pienākumiem Latvijas Radio raidījumā "Digitālās brokastis" stāstīja Latvijas izlases videotreneris, analītiķis Pēteris Groms.
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt