Dzīve & stils / Tehnoloģijas un zinātne
Latvijā no kūdras rada inovatīvu augsnes uzlabotāju
Gan lauksaimniekiem, gan mazdārziņu īpašniekiem zināms, cik labi ir dažādus augus audzēt tieši kūdrā. Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) pētniece Kristīne Irtiševa strādā pie inovatīviem augsnes uzlabotājiem, kas radīti tieši no kūdras, bet nākotnē būs pieejami izsmidzināma šķidruma veidā. Kā Latvijas zinātniekiem izdevies kūdru pārvērst šķidrumā?
Belkas un Strelkas lidojumam - 60
Šodien aprit apaļi 60 gadi, kopš pirmajā lidojumā kosmosā devās pirmās dzīvās būtnes – slavenie suņi Belka un Strelka. Šo testu PSRS kosmosa izpētes inženieri veica, lai sagatavotos vēlāk notikušajam pirmajam cilvēka lidojumam kosmosā.
Latvijas zinātnieki par Krievijas Covid-19 vakcīnu: Tik īsā laikā nevar pārliecināties par efektivitāti
Krievija otrdien, 11. augustā, paziņojusi, ka tā reģistrējusi pasaulē pirmo vakcīnu pret koronavīrusu Covid-19. Jau septembrī sola tās ražošanas uzsākšanu un piegādi pasūtītājiem. Latvijas Radio uzrunātie eksperti uz šādu paziņojumu raugās visnotaļ skeptiski. Vakcīnas izstrādes laiks esot krietni par mazu, lai varētu reģistrēt vakcīnu, par kuras noturību un efektivitāti nebūtu šaubu.
Cēsīs par 2,15 miljoniem veidos saturu Kosmosa izziņas centram
Cēsīs par 2,15 miljoniem eiro veidos satura programmu Kosmosa izziņas centram, kuram mērķis ir radīt interaktīvu un pievilcīgu vidi dabas zinātņu un tehnoloģiju tēmas (STEM) izzināšanai, informēja Cēsu novada pašvaldības pārstāvis Aleksandrs Abramovs. Plānots, ka centra būvniecība varētu noslēgties 2022. gada nogalē.
Gads pēc 5G ieviešanas: forumā izvērtēs pirmo tehnoloģijas pieredzi
No 2020. gada 11. līdz 12. novembrim Rīgā jau trešo reizi notiks viens no nozīmīgākajiem 5G tehnoloģiju pasākumiem – Baltijas jūras reģiona ekosistēmas forums “5G Techritory”, pulcējot vadošus jomas ekspertus no visas pasaules, informēja pasākuma pārstāve Krista Lubiņa.
Pētniece: cilvēki no dzīvniekiem gūst ap 75 % jauno infekciju
Saistībā ar Covid-19 daudz runāts par to, kā šis vīruss pārceļojis no dzīvniekiem uz cilvēkiem un iespējamo tā saistību ar sikspārņiem. Tomēr ir vēl daudz vīrusu, infekciju un citu saslimšanu, kas var ceļot no dzīvnieka uz cilvēku un otrādi. Kuros gadījumos šāda "pārvietošanās" ir iespējama, raidījumā “Zināmais nezināmajā” skaidroja Rīgas Stradiņa universitātes Infektoloģijas katedras docente Sniedze Laivacuma un Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūta BIOR vadošā pētniece parazitoloģijā Gunita Deksne.
Zinātnieki atklājuši, kā izaudzēt krāsainu kokvilnu
Austrālijas zinātnieki paziņojuši par izrāvienu, kas, viņuprāt, var transformēt globālo tekstilizstrādājumu industriju. Viņi atklājuši, kā izaudzēt kokvilnu, kas ir dabiski krāsaina. Tas samazinātu nepieciešamību pēc kaitīgām krāsvielām.
Atklāj Stounhendžas akmeņu izcelsmi
Jau atkal slavenie britu zinātnieki var lepoties, ka noskaidrojuši ko iepriekš nezināmu – šoreiz viņiem bijis pa spēkam atklāt, no kurienes nākuši milzīgie Stounhendžas akmeņi. Analizējot to sastāvu, atrasta konkrēta vieta, kur atrodas faktiski identiski akmeņu dvīņu brāļi.
Ceļā uz Marsu startēs amerikāņu pašgājējs robots
Šodien no kosmodroma Kanaveralas zemesragā Floridā ceļā uz Marsu startēs Amerikas Savienoto Valstu pašgājējs robots „Perseverance”. Paredzēts, ka robots meklēs fosilizētas baktērijas, kā arī vāks akmeņu un grunts paraugus. Šī ir jau trešā misija uz Sarkano planētu, kas šomēnes īstenota.
LU pētnieki attīsta videi draudzīgus un augsni uzlabojošus stādu podiņus
Pētnieki attīsta inovāciju, kas ļaus audzēt augus videi draudzīgā veidā bez atkritumiem un uzlabojot augsni. Izgatavots īpašs stādu konteiners jeb podiņš no atjaunojamiem resursiem, ražošanas blakusproduktiem un pievienotas barības vielas auga attīstībai. Tā kā materiāls sadalās augsnē, stādus iespējams pārstādīt, neizņemot no konteinera.  
Komēta šonakt būs vistuvāk Zemei
Komēta “Neowise”  šodien, 23. jūlijā, pietuvosies Zemei tuvāk nekā līdz šim. To no mūsu planētas šķirs 103 miljoni kilometru, un Latvijā tā būs labi redzama līdz jūlija beigām. Pēc vairāk nekā 20 gadu ilga pārtraukuma Latvijas debesīs atkal ir novērojama spoža komēta, kas visu nakti būs redzama debess ziemeļrietumu, ziemeļu un ziemeļaustrumu pusē.   
Ķīna uz Marsu nosūta robotu - pašgājēju
No Hainaņas kosmodroma veiksmīgi palaista nesējraķete, kas nogādās Ķīnas robotu pašgājēju uz Marsu. Robots “Tiaņ-veņ-1” uz Sarkanās planētas meklēs iespējamās dzīvības pēdas un veiks citus pētījumus. Ķīnas misija sākta laikā, kad interese par Marsa izpēti pieaug arī daudzās citās valstīs.
Pēta iespēju ražot skābekli uz Marsa
ASV zinātnieki ir ķērušies pie jauna pētījuma, proti, kā izmantot Marsa atmosfēru skābekļa ražošanai. Tas būtu vēsturisks solis, kas palīdzētu nākamajiem Sarkanās planētas apceļotājiem.
Jaunākie
Interesanti