Dzīve & stils / Tehnoloģijas un zinātne
Somijā atklāts «superdators» – jaudīgākais Eiropā un trešais spēcīgākais pasaulē
Šajā nedēļā svinīgi tika atklāts Eiropā jaudīgākais superdators, kas palīdzēs veikt dažādus zinātniskus pētījumus, piemēram, par vēža ārstēšanu vai klimata pārmaiņām. Superdators, kuram ir dots nosaukums "LUMI", arī palīdzēs mazināt Eiropas atpalicību no Amerikas Savienotajām Valstīm (ASV) un Ķīnas, kuru rīcībā ir pašreiz varenākie superdatori pasaulē.
Raidieraksts vecākiem «Pirmās attiecības». Sarunas ar tā veidotāju Vitu Kalniņu
Vecākiem domāto raidierakstu "Pirmās attiecības" par cilvēka attiecībām dzīves sākumā veido Ģimenes psiholoģijas centrs "Līna". Podkāsta vadītāja ir ģimenes psihoterapijas speciāliste, centra "Līna" vadītāja, kā arī grāmatu "Pirmās attiecības cilvēka dzīvē" un "Niķu nav!" autore Vita Kalniņa, kura priecājas – klausītāju ir patiesi daudz.
Kā Covid-19 ietekmē smaržu un krāsu uztveri? Saruna ar LU pētniekiem
Latvijas Universitātes (LU) pētnieki veikuši pētījumu par cilvēku krāsu un smaržu uztveri, vienlaikus ievācot datus par to, kā tas mainās pēc Covid-19 pārslimošanas. Covid-19 uz dzīves kvalitāti atstātās sekas un spēja regulēt emocijas saistītas ar ožas traucējumiem, Latvijas Radio raidījumā "Zinātnes vārdā" stāstīja LU Datorikas fakultātes profesors un Uztveres un kognitīvo sistēmu laboratorijas vadītājs Jurģis Šķilters un LU vadošā pētniece un psiholoģijas doktore Solvita Umbraško. 
Ventspilī atklās zinātnes centru «Vizium» – varēs izjust gan zemestrīci, gan nonākt laika mašīnā
Nākamsestdien, 18. jūnijā, durvis vērs jaunais un mūsdienīgais zinātnes centrs "Vizium", kas vairāku gadu garumā tapis Ventspilī. Centrā izvietoti vairāk nekā 80 interaktīvi un izglītojoši eksponāti, kur var virtuāli izbaudīt amerikāņu kalniņus, izjust zemestrīces spēku, izbraukt ekstrēmo snovborda trasi, kā arī darboties mūsdienīgā laboratorijā vai nonākt laika mašīnā, piedalīties zinātnes šovos un pieredzēt mūsdienu tehnoloģiju iespējas dažādos veidos.
Kā klimata pārmaiņas var ietekmēt izgulēšanos. Skaidro miega speciāliste
Šī gada maijā starptautiska pētnieku komanda nākusi klajā ar datiem par to, kā temperatūras paaugstināšanās ietekmē cilvēku miegu visā pasaulē. Turklāt karstums ne tikai saīsina miega ilgumu, bet arī pasliktina tā kvalitāti. Vienlaikus temperatūru telpā iespējams regulēt, un tas nebūs vienīgais faktors, kas nākotnē ietekmēs miegu, Latvijas Radio raidījumā “Zināmais nezināmajā” vērtēja Epilepsijas un miega medicīnas centra miega speciāliste, pediatre Marta Celmiņa.
Grāmatžurnāla sarunas audio formātā. Saruna ar podkāsta «I’mperfekt piektdiena» veidotāju
Laura Lauziniece ir grāmatžurnāla "I’mperfekt" redaktore, žurnāliste un viena no raidieraksta vadītājām. Bet viņas pieredze mediju lauciņā ir ļoti plaša – strādājusi vairāku žurnālu redakcijās, piedalījusies dažādos televīzijas projektos. Rakstījusi pasākumu scenārijus, preses relīzes par mūzikas albumiem, izrādēm un koncertiem un producējusi mūzikas video. Aprīlī Laura kļuva par Latvijas Radio 5 – "Pieci.lv" galveno redaktori. Viņas atbildībā ir jauniešu multimediālās platformas satura plānošana un attīstība. Latvijas Radio raidījumā "Raidnīca" Lauziniece stāstīja gan par grāmatžurnāla podkāsta veidošanu, gan jauno dzīves izaicinājumu.
Parunāt par sportu un dzīvi. Bijušā futbolista Žigajeva projekts «Pa pāris kausiem»
Jurijs Žigajevs ir bijušais Latvijas futbola izlases pussargs un izlasē aizvadījis 35 spēles. 2018. gada vasarā paziņoja par futbolista karjeras beigām un meklēja jaunus veidus, kā sevi realizēt, un apzināti vai nejauši kļuva par futbola vlogeri. Tālāk jau viņa ceļš veda, iesaistoties dažādos futbola mediju projektos. Kā pats smejas, nu jau ir vairāk atpazīts un populārs nekā bija profesionālā sporta laikos. Šobrīd viņa sirds projekts ir "Pa pāris kausiem", kurā ar domubiedriem aicina viesus parunāt par sportu un dzīvi. Un šovasar futbola komūna "Pa pāris kausiem" startēs Latvijas 3. līgā.
Farmaceite: Ir svarīgi pārņemt vecmāmiņu zināšanas par ārstnieciskajiem augiem
Latvijā sastopamie augi, pielietojot mantojumā no vecmāmiņām pārņemtās zināšanas, bieži tiek izmantoti tradicionālajā medicīnā, gatavojot uzlējumus un dažādas tējas, taču, iedvesmojoties no augu sastāva, tiek radīti arī, piemēram, medikamenti pret gripas simptomiem, Latvijas Radio raidījumā “Zināmais nezināmajā” stāstīja farmaceite, Ziemeļu dabas medicīnas muzeja vadītāja Liāna Aldiņa. 
Lielbritānijā liellopus sāk ganīt ar GPS palīdzību
Lielbritānijā izstrādāta elektroniska ierīce, kas ļauj izsekot un ganīt mājdzīvniekus bez ierasto žogu palīdzības. Kakla siksnā ievietots GPS raidītājs, un tā sūtītais audio trauksmes signāls dod elektrisko impulsu, kad dzīvnieki pietuvojas virtuālai robežai.
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt