Dzīve & stils / Tehnoloģijas un zinātne
Zinātnieku atklājumi: kā tiem atrast ceļu pie patērētāja
Latvijas zinātnieki ik gadu izstrādā jaunas tehnoloģijas, atklāj jaunus materiālus, zāles un veic citas inovācijas. Lai tās nepaliktu tikai institūtu telpās, ir nepieciešama zinātnes pārnese uz biznesu. Zinātnes komercializācija ne tikai motivē zinātniekus strādāt, jo tie redz, ka viņu veikums uzlabo cilvēku dzīves, bet ļauj arī papildināt universitāšu budžetu, kas pie šā brīža Latvijas finansējuma zinātnei ir ļoti svarīgs faktors.
RTU zinātnieki varētu mainīt programmēšanas pamatus visā pasaulē
Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Datorzinātnes un informācijas tehnoloģiju fakultātes pētnieki izstrādājuši oriģinālu topoloģiskās funkcionēšanas modelēšanas teoriju. Aiz šī sarežģītā nosaukuma patiesībā slēpjas vērienīgs atklājums, kas nākotnē visā pasaulē varētu mainīt veidu, kā tiek izstrādātas datoru programmatūras. Latvijas Zinātņu akadēmija šo atklājumu ierindojusi kā vienu no svarīgākajiem zinātnes sasniegumiem aizvadītajā gadā.
RTU zinātnieki izstrādā jaunu pārklājumu atkritumu poligoniem
Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) zinātnieki, izmantojot vietējos resursus, izstrādājuši pārklājumu, ar ko apsmidzināt atkritumus poligonos, lai neizplatītos smakas un vējš neaiznestu mazāka izmēra atkritumus. Materiāla izmaksas ir daudz mazākas nekā tirgū pieejamajiem ārvalstu analogiem.
ES superdatoru attīstīšanā grib «iedzīt» Ķīnu un ASV; iniciatīvai kritiķu netrūkst
Eiropas Savienība (ES) turpmākajos gados rosina ieguldīt vienu miljardu eiro superdatoru attīstībā. Šobrīd Eiropa atpaliek šo tehnoloģiju jomā. Tādēļ uzņēmumi un zinātnieki ir spiesti apstrādāt liela apjoma datus citos pasaules reģionos – galvenokārt Amerikā un Ķīnā. Briselē cer, ka ar šiem līdzekļiem pietiks, lai uzlabotu Eiropas pozīcijas. Tomēr kritiķi saka, ka ar vienu projektu ir krietni par maz, lai panāktu pašreizējos pasaules līderus.
Latvijas zinātniekiem unikāli atklājumi herpes vīrusu izpētē
Persistentu vīrusu infekciju iesaiste nervu sistēmas slimību attīstībā. Tas ir nosaukums darbam, kas ierindots kā viens no nozīmīgākajiem zinātnes sasniegumiem Latvijā 2017. gadā. Lai gan tikai retajam, izdzirdot projekta nosaukumu, būs skaidrs, par ko ir runa, patiesībā Latvijas zinātnieku atklājumi ir ļoti nozīmīgi un nākotnē kalpos par pamatu vairāku tādu nopietnu saslimšanu kā encefalopātija un  hroniskā noguruma sindroma ārstēšanā.
Latvijas zinātnieki strādā pie revolucionārām zālēm epilepsijas slimniekiem
Latvijas Organiskās sintēzes institūtā (OSI), sadarbojoties mediķiem, farmakologiem un ķīmiķiem, izdevies izstrādāt jaunu savienojumu "E1R" atmiņas procesu uzlabošanai un epilepsijas ārstēšanai. Šis savienojums ir kaut kas līdz šim nebijis un unikāls visā pasaulē,  un tas ir izraisījis lielu interesi starptautiskā līmenī. 
Latvijas zinātnieki izstrādā metodi mākslīgai zirnekļu zīda ieguvei
Viens no Latvijas Zinātņu akadēmijas nosautajiem 12 nozīmīgākajiem sasniegumiem Latvijas zinātnē 2017.gadā tapis Latvijas Organiskās sintēzes institūtā, kur izpētīts zirnekļu tīkla veidošanās molekulārais mehānisms un novērtēta mākslīgā zirnekļu zīda iegūšanas procesa līdzība dabiskajam.
ASV radīta skolu apšaudes simulācijas spēle
Trešdaļa no visām masu apšaudēm ASV notiek skolās. ASV armija un Iekšzemes departaments tāpēc izveidojuši reālistiskas skolas apšaudes simulācijas, kuru mērķis ir apmācīt skolotājus izdzīvot un pasargāt no lodēm skolēnus.
Jaunākie
Populārākie
Interesanti