Dzīve & stils / Tehnoloģijas un zinātne
Pētnieki aicina Latvijas iedzīvotājus veikt intelekta testu
Latvijā patlaban nav pieejams neviens intelekta tests pieaugušajiem, kas atbilstu starptautiski pieņemtajām zinātniskajām normām, tāpēc Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Psiholoģijas laboratorijas pētnieki jau pērn uzsāka darbu pie Intelekta struktūras testa (IST-2000-R) adaptācijas un standartizācijas, piemērojot to Latvijas kultūrvidei, informēja RSU pārstāve Ieva Nora Gediņa. Šobrīd sācies noslēdzošais testa adaptācijas posms, kura ietvaros pētnieki aicina Latvijas iedzīvotājus veikt intelekta testu, vienlaikus gan noskaidrojot savu IQ, gan palīdzot pētniekiem finalizēt testa adaptēšanas projektu.
Japānā izmēģina «lidojošo auto»
Japānā uzņēmums paziņojis, ka veiksmīgi testējis lidojošu automašīnu, kuru var pilotēt viens cilvēks. Auto radītāji ir pārliecināti, ka dronu atgādinošais transportlīdzeklis pārvarēs riskus un regulācijas izaicinājumus un drīz kļūs pieejams plašākai publikai.
Kā nākotnes ģeologi redzēs Covid-19 laikmetu
Globālās katastrofas uz planētas atstāj rētas, pēc kurām speciālisti var aptuveni spriest par senatnē notikušo kataklizmu mērogu. Vai koronavīrusa pandēmija atstās pēdas Zemes ģeoloģiskajā vēsturē, un kādas šīs pēdas varētu būt? 
«LMT» un «MikroTik» Latvijā ražoto rūteri plāno eksportēt uz ārvalstīm
Latvijā ir viens no ātrākajiem internetiem pasaulē, turklāt varam izbaudīt ne vien labu internetu pa kabeļiem, bet arī pa gaisu, ko piedāvā mobilo sakaru operatori. Uzņēmumi “MikroTik” un ''Latvijas Mobilais telefons'' (LMT) nupat Latvijā izstrādājuši jaunu, ļoti jaudīgu rūteri, kas ļauj iegūt maksimāli ātru internetu no 4G tīkla.
Krustā sistu cilvēku skulptūras Latvijas zinātnieki izmeklē ar datortomogrāfu
Lai pirms restaurācijas iegūtu pilnīgāku informāciju par stāvokli 17./18. gadsimta mijā izgatavotām koka skulptūrām, kas ir valsts nozīmes aizsargājamie mākslas pieminekļi, Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) zinātnieki pirmo reizi veikuši datortomogrāfijas izmeklējumu, informēja RTU pārstāve Lāsma Vaivare.
Latvijā no kūdras rada inovatīvu augsnes uzlabotāju
Gan lauksaimniekiem, gan mazdārziņu īpašniekiem zināms, cik labi ir dažādus augus audzēt tieši kūdrā. Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) pētniece Kristīne Irtiševa strādā pie inovatīviem augsnes uzlabotājiem, kas radīti tieši no kūdras, bet nākotnē būs pieejami izsmidzināma šķidruma veidā. Kā Latvijas zinātniekiem izdevies kūdru pārvērst šķidrumā?
Belkas un Strelkas lidojumam - 60
Šodien aprit apaļi 60 gadi, kopš pirmajā lidojumā kosmosā devās pirmās dzīvās būtnes – slavenie suņi Belka un Strelka. Šo testu PSRS kosmosa izpētes inženieri veica, lai sagatavotos vēlāk notikušajam pirmajam cilvēka lidojumam kosmosā.
Latvijas zinātnieki par Krievijas Covid-19 vakcīnu: Tik īsā laikā nevar pārliecināties par efektivitāti
Krievija otrdien, 11. augustā, paziņojusi, ka tā reģistrējusi pasaulē pirmo vakcīnu pret koronavīrusu Covid-19. Jau septembrī sola tās ražošanas uzsākšanu un piegādi pasūtītājiem. Latvijas Radio uzrunātie eksperti uz šādu paziņojumu raugās visnotaļ skeptiski. Vakcīnas izstrādes laiks esot krietni par mazu, lai varētu reģistrēt vakcīnu, par kuras noturību un efektivitāti nebūtu šaubu.
Cēsīs par 2,15 miljoniem veidos saturu Kosmosa izziņas centram
Cēsīs par 2,15 miljoniem eiro veidos satura programmu Kosmosa izziņas centram, kuram mērķis ir radīt interaktīvu un pievilcīgu vidi dabas zinātņu un tehnoloģiju tēmas (STEM) izzināšanai, informēja Cēsu novada pašvaldības pārstāvis Aleksandrs Abramovs. Plānots, ka centra būvniecība varētu noslēgties 2022. gada nogalē.
Gads pēc 5G ieviešanas: forumā izvērtēs pirmo tehnoloģijas pieredzi
No 2020. gada 11. līdz 12. novembrim Rīgā jau trešo reizi notiks viens no nozīmīgākajiem 5G tehnoloģiju pasākumiem – Baltijas jūras reģiona ekosistēmas forums “5G Techritory”, pulcējot vadošus jomas ekspertus no visas pasaules, informēja pasākuma pārstāve Krista Lubiņa.
Pētniece: cilvēki no dzīvniekiem gūst ap 75 % jauno infekciju
Saistībā ar Covid-19 daudz runāts par to, kā šis vīruss pārceļojis no dzīvniekiem uz cilvēkiem un iespējamo tā saistību ar sikspārņiem. Tomēr ir vēl daudz vīrusu, infekciju un citu saslimšanu, kas var ceļot no dzīvnieka uz cilvēku un otrādi. Kuros gadījumos šāda "pārvietošanās" ir iespējama, raidījumā “Zināmais nezināmajā” skaidroja Rīgas Stradiņa universitātes Infektoloģijas katedras docente Sniedze Laivacuma un Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūta BIOR vadošā pētniece parazitoloģijā Gunita Deksne.
Jaunākie
Interesanti