Dzīve & stils / Tehnoloģijas un zinātne
Kādi zinātnieku atklājumi varētu mainīt vēža ārstēšanu? Intervija ar pētnieci Čakstiņu
Latvijas zinātnē lielākā vērība tiek pievērsta zinātnei, kas uzreiz var radīt jaunus produktus, tomēr jāsaprot, ka straujo sasniegumu pamatā ir zinātnieku vairāku gadu desmitu garumā veiktie mazie atklājumi, kuru nozīmi vai pielietojumu tajā brīdī ne vienmēr apzinājās. Vēža diagnoze pirms 30 gadiem bija teju nāves spriedums, bet mūsdienās tā vairs nav. Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) docētāja, Onkoloģijas institūta vadošā pētniece Inese Čakstiņa sarunā ar Mārtiņu Kaprānu radio NABA raidījumā “Zinātnes vārdā” aicina novērtēt fundamentālās zinātnes milzīgo nozīmi, kā arī stāsta, kādēļ vēža šūnas ir tik izturīgas pret ķīmijas terapiju un kādi zinātnieku atklājumi pārskatāmā nākotnē varētu būtiski izmainīt vēža diagnostiku un ārstēšanu.
Ko varēsim novērot debesīs 2020. gadā
2020. gads Latvijā būs labvēlīgs visu spožāko Saules sistēmas planētu novērojumiem. Tradicionālajos datumos būs redzami meteori jeb krītošās zvaigznes. Savukārt Saules un Mēness aptumsumu ziņā 2020. gads būs ļoti pieticīgs, jo Latvijā būs novērojami tikai divi pusēnas Mēness aptumsumi, kuru laikā pilna Mēness diska spožuma samazināšanos ar neapbruņotu aci būs samērā grūti pamanīt, informēja Latvijas Astronomijas biedrība (LAB) un SIA “StarSpace”.
Latvijā radīta unikāla iekārta lauksaimniecības atkritumu pārvēršanai par autogāzi
Lauksaimniecība ir nozare, kas nereti tiek piesaukta kā viena no sarežģītākajām, kurā samazināt siltumnīcefekta radošo gāzu emisijas. Taču ir risinājumi, kas tieši šajā jomā ļauj pietuvoties oglekļa mazietilpīgas attīstības ieviešanai reālajā saimniekošanā. Turklāt padarot tos nevis par ierobežojumiem, bet gan iespējām. Arī Latvijā radītas idejas un iekārtas palīdz samazināt izmešus un piedāvāt pasaules tirgum jaunus risinājums.
Pirmā «Boeing» kosmosa misija beigusies neveiksmīgi
Kompānijas “Boeing” jaunais bezpilota kosmosa kuģis “Starliner” nav spējis sasniegt Starptautisko kosmosa staciju. Tomēr tam izdevās veiksmīgi piezemēties tuksnesī  Amerikas Savienoto Valstu Ņūmeksika štatā.
Eiropas Kosmosa aģentūra palaiž kosmosā eksoplanētu teleskopu
Eiropas Kosmosa aģentūra izplatījumā palaidusi teleskopu, ar kuru tiks pētītas citas zvaigžņu sistēmas. Zinātniekiem īpaši interesē līdz šim atklātās citu zvaigžņu sistēmu planētas, un teleskops palīdzēs noskaidrot, kāda ir to virsma.     
Vai Visumam ir robežas, un kas ir tumšā matērija? Saruna ar astronomu Ilgoni Vilku
Vai Visumam ir robežas? Un, ja ir, kas atrodas aiz tām? Kas ir tumšā matērija, un vai tāda vispār eksistē? Tūkstošiem gadu astronomi ir pētījuši Visuma uzbūvi, bet vai nu varam teikt, ka tas ir izskaidrots? Astronomijā pētījumi turpinās, visu laiku tiek atklāts kaut kas jauns. Vai šiem centieniem izpētīt Visumu tāpat kā pašam Visumam vispār iespējamas beigas? Par šiem un citiem jautājumiem ar Latvijas Universitātes (LU) Astronomijas institūta pētnieku, pedagogu Ilgoni Vilku Latvijas Radio 6 LU radio NABA sarunājas Ivars Austers.
NASA turpina gatavoties Mēness misijai
Amerikas Savienoto Valstu (ASV) Nacionālā aeronautikas un kosmosa administrācija (NASA) turpina gatavošanos Mēness misijai. Uz Zemes dabisko pavadoni plāno doties arī astronaute – sieviete.
Uz Starptautisko kosmosa staciju zinātnes vārdā dodas «superpeles»
Uz Starptautisko kosmosa staciju devusies kāda ļoti neparasta ekspedīcija. Filantropa un uzņēmēja Īlona Maska uzņēmums '"SpaceX" atklātā kosmosā nosūtījis ģenētiski modificētas superpeles. Tas darīts svarīga mērķa vārdā – lai pētītu to, kā apturēt astronautu muskuļu un kaulu degradēšanos, esot bezsvara stāvoklī.
«Lego» robotikas sacensības pirmo reizi Ludzā
Līdz ar robotikas un programmēšanas straujo attīstību arvien lielāka vērība “Lego” robotikai pievērsta arī Latvijas reģionos, un novembra beigās “Lego” robotikas sacensības pirmo reizi organizētas Ludzā.
Izstrādā robotu demences slimnieku aprūpei
Nīderlandes kompānija “Brightcape” izstrādājusi robotu demences slimnieku aprūpei. Uz robota izstrādi uzņēmuma komandu pamudinājusi nopietna Eiropas problēma – sabiedrības novecošana. Latvijas Radio tikās ar ieceres attīstītāju un arī ar pašu robotu "SARA".
Brocēnos aizvadīti Tehniskās jaunrades svētki
Lai popularizētu tehnisko jaunradi, tās nozīmi bērnu personības attīstībā un rastu iespēju satikties dažādu modelēšanas pulciņu dalībniekiem, Brocēnos sarīkoti Tehniskās jaunrades svētki. Uz tiem pulcējās dalībnieki no Kurzemes, Zemgales un Vidzemes.
Jaunākie
Interesanti