Dzīve & stils / Tehnoloģijas un zinātne
Zinātnieks Jānis Liepiņš pēta raugu un atzīst – cilvēkam ar to ir daudz kas kopīgs
Mikroorganismi ir varena lieta, tā ļoti spēcīgi ietekmē mūsu dzīves, un tas ir ļoti aizraujoši. Tā uzskata Jānis Liepiņš, kurš jau gadiem pēta raugu. Bet viņa uzmanības lokā nav nedz maize, nedz alus vai jebkurš cits produkts, kura gatavošanas procesā klāt bijis raugs. Viņš, vārda tiešā nozīmē, zem lupas paliek pašas rauga šūnas, tās audzējot īpašās barotnēs.
«Aizveries un baudi filmu!» Video kompresijas tehnoloģiju «granddāma» Marta Karčeviča
Ja jums ir televizors, planšete vai kaut mobilais telefons, visticamāk, jūs lietojat Martas Karčevičas izgudrojumus. Poļu matemātiķe Karčeviča ir viens no būtiskākajiem aizkadra cilvēkiem video kompresijas tehnoloģiju laukā. Viņas kontā ir vairāk nekā 130 patentētu izgudrojumu, kas šodien mums ļauj skatīties „Netflix”, „Youtube” un citus video straumēšanas pakalpojumus augstā izšķirtspējā. Bet Karčeviča uzskata – līdz ideālam video attēlam vēl ejams tāls ceļš.
Viņa izgudrojums mainīja pasauli. Akira Jošino un litija jonu baterija
„Lūdzu, pasakiet bērniem, ka pasaulē vēl ir tik daudz ko izgudrot!” mudina japāņu ķīmiķis Akira Jošino. Viņam pašam pieder viens no nozīmīgākajiem atklājumiem mūsdienu mobilo tehnoloģiju pasaulē – tā ir daudzkārt lādējamā litija jonu baterija. Viņš ir viens no šā gada Eiropas Izgudrotāju balvas laureātiem.
Kā tikt pie laimīgākām govīm? Zinātnieki izgudro robotu, kas ļauj tām izvēlēties slaukšanas laiku
Sākumā gribējām atvieglot darbu zemniekiem, bet beigās tikām arī pie laimīgākām govīm, smejas uzņēmējs Aleksandrs van der Leilijs no Nīderlandes. Viņš kopā ar kolēģi Karelu van den Bergu izgudrojis slaukšanas robotu, kas ļauj govīm pašām izlemt, kad un cik bieži doties uz slaukšanu.  Lauksaimniecības aprīkojuma ražotājs „Lely” un roboti ar neparasto nosaukumu „Astronaut” ir vieni no Eiropas Izgudrotāju balvas finālistiem.
Meteorītu muzejā notiks Asteroīdu dienas pasākumi
Jau piekto gadu pasaulē un Latvijā svētdien atzīmēs Asteroīdu dienu. Datums nav izvēlēts nejauši - 1908. gada 30. jūnijā notika Tunguskas katastrofa. Rīgā Asteroīdu dienas pasākumi notiks Meteorītu muzejā Nīcgales ielā 3a.
3D kopiju izgatavošana palīdzēs skolēniem Latvijas senvēstures apgūšanā
Ja vēstures relikvijām muzejos nedrīkst pat pirkstu piedurt, tad šos izdrukātos priekšmetus skolēni varēs droši ņemt rokās, iztaustīt un kārtīgi izpētīt. Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Dizaina fabrikā top modeļi Latvijas senās vēstures apgūšanai. 3D izdrukas savās nodarbībās izmantos Latvijas Nacionālais vēstures muzejs.
Jaunākie
Interesanti