Latvijas zinātnieki ik gadu izstrādā jaunas tehnoloģijas, atklāj jaunus materiālus, zāles un veic citas inovācijas. Lai tās nepaliktu tikai institūtu telpās, ir nepieciešama zinātnes pārnese uz biznesu. Zinātnes komercializācija ne tikai motivē zinātniekus strādāt, jo tie redz, ka viņu veikums uzlabo cilvēku dzīves, bet ļauj arī papildināt universitāšu budžetu, kas pie šā brīža Latvijas finansējuma zinātnei ir ļoti svarīgs faktors.
Dzīve & stils / Tehnoloģijas un zinātne
Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Datorzinātnes un informācijas tehnoloģiju fakultātes pētnieki izstrādājuši oriģinālu topoloģiskās funkcionēšanas modelēšanas teoriju. Aiz šī sarežģītā nosaukuma patiesībā slēpjas vērienīgs atklājums, kas nākotnē visā pasaulē varētu mainīt veidu, kā tiek izstrādātas datoru programmatūras. Latvijas Zinātņu akadēmija šo atklājumu ierindojusi kā vienu no svarīgākajiem zinātnes sasniegumiem aizvadītajā gadā.
Latvijas Zinātņu akadēmija kā vienu no nozīmīgākajiem sasniegumiem zinātnē 2017.gadā nosaukusi Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) pētnieku izstrādāto programmatūru energosistēmas elektroenerģijas cenu samazināšanai, tās modelēšanai, vadībai un attīstības plānošanai.
Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) Pārtikas tehnoloģijas fakultātē eksperti izstrādājuši inovatīvus olbaltumvielām un šķiedrvielām bagātus pārtikas produktus no Latvijā audzētiem pākšaugiem. Par šo jauno produktu ražošanu interesi izrādījuši jau ārvalstu investori.
Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) zinātnieki, izmantojot vietējos resursus, izstrādājuši pārklājumu, ar ko apsmidzināt atkritumus poligonos, lai neizplatītos smakas un vējš neaiznestu mazāka izmēra atkritumus. Materiāla izmaksas ir daudz mazākas nekā tirgū pieejamajiem ārvalstu analogiem.
Latvijas Universitātes (LU) Cietvielu fizikas institūta pētniekiem izdevies sintezēt jaunu materiālu - stikla keramiku, kas pielietojama infrasarkanā starojuma pārveidotājiem un baltās gaismas avotiem.
Eiropas Savienība (ES) turpmākajos gados rosina ieguldīt vienu miljardu eiro superdatoru attīstībā. Šobrīd Eiropa atpaliek šo tehnoloģiju jomā. Tādēļ uzņēmumi un zinātnieki ir spiesti apstrādāt liela apjoma datus citos pasaules reģionos – galvenokārt Amerikā un Ķīnā. Briselē cer, ka ar šiem līdzekļiem pietiks, lai uzlabotu Eiropas pozīcijas. Tomēr kritiķi saka, ka ar vienu projektu ir krietni par maz, lai panāktu pašreizējos pasaules līderus.
Aptuveni simts 5.-9. klašu skolēnu Salaspilī šajā nedēļas nogalē cīnās par čempiona titulu robotikas sacensībās. Kā atzīst organizatori un pedagogi, lielākais ieguvums ir nevis medaļas, bet iemaņas programmēšanā un konstruēšanā.
Viens no pagājušā gada nozīmīgākajiem sasniegumiem Latvijas zinātnē ir Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūta zinātnieku veikums - efektīvas siltumizolācijas materiāla izstrādāšana. Tā ražošanā izmantota rapšu eļļa. Vienlaikus institūta zinātnieki iesaistījušies arī automašīnas “FIAT Nido” izveidē.
Persistentu vīrusu infekciju iesaiste nervu sistēmas slimību attīstībā. Tas ir nosaukums darbam, kas ierindots kā viens no nozīmīgākajiem zinātnes sasniegumiem Latvijā 2017. gadā. Lai gan tikai retajam, izdzirdot projekta nosaukumu, būs skaidrs, par ko ir runa, patiesībā Latvijas zinātnieku atklājumi ir ļoti nozīmīgi un nākotnē kalpos par pamatu vairāku tādu nopietnu saslimšanu kā encefalopātija un hroniskā noguruma sindroma ārstēšanā.
Virtuālās realitātes tehnoloģijas jau tuvākajā laikā varētu iekarot tūrisma industriju. Piemēram, Francijas uzņēmums radījis jaunu tehnoloģiju, kas tūristiem ļautu ceļot laikā.
ASV pilsētā Lasvegasā ir prezentēts bezpilota taksometrs. Kompānija “Lyft” sadarbībā ar mobilitātes uzņēmumu “Aptiv” prezentējusi pilnībā automātisku taksometru, kas ir pirmais šāda veida transportlīdzeklis pasaulē.
Latvijas Organiskās sintēzes institūtā (OSI), sadarbojoties mediķiem, farmakologiem un ķīmiķiem, izdevies izstrādāt jaunu savienojumu "E1R" atmiņas procesu uzlabošanai un epilepsijas ārstēšanai. Šis savienojums ir kaut kas līdz šim nebijis un unikāls visā pasaulē, un tas ir izraisījis lielu interesi starptautiskā līmenī.
Jaunajā "Elkor Plaza" izstāžu telpā "LEVEL8" skatāma starptautiska multimediju izstāde visai ģimenei "Future LIVE!".
Viens no Latvijas Zinātņu akadēmijas nosautajiem 12 nozīmīgākajiem sasniegumiem Latvijas zinātnē 2017.gadā tapis Latvijas Organiskās sintēzes institūtā, kur izpētīts zirnekļu tīkla veidošanās molekulārais mehānisms un novērtēta mākslīgā zirnekļu zīda iegūšanas procesa līdzība dabiskajam.
Trešdaļa no visām masu apšaudēm ASV notiek skolās. ASV armija un Iekšzemes departaments tāpēc izveidojuši reālistiskas skolas apšaudes simulācijas, kuru mērķis ir apmācīt skolotājus izdzīvot un pasargāt no lodēm skolēnus.
Piesārņojums ap Zemi, Džeimsa Veba teleskopa veidošana un ceļojums uz Merkuru ir dažas no aizejošā gada lielākajām aktualitātēm kosmosa pētniecībā.
Nākamajā gadā Latvijā varēs novērot divus Mēness un vienu Saules aptumsumu, kā arī citas astronomiskas parādības, ceturtdien, 28. decembrī, vērtējot 2018. gadā gaidāmos notikumus, atzina Latvijas Astronomijas biedrība.
Latvijas Zinātņu akadēmija (LZA) nosaukusi 12 nozīmīgākos sasniegumus šogad Latvijas zinātnē, kuru vidū ir panākumi gan eksaktajās, gan humanitārajās zinātnēs.
Amerikāņu kosmosa aģentūra NASA, sadarbojoties ar tehnoloģiju gigantu “Google”, atklājusi jaunu planētu, kas atrodas zvaigznes “Kepler-90” sistēmā.
Jaunākie
Populārākie
Interesanti