Automašīnā uz Latvijas–Lietuvas robežas uziet vairāk nekā 400 000 eiro aizdomīgas izcelsmes naudu

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) muitas darbinieki Latvijas–Lietuvas robežšķērsošanas vietā "Grenctāle" šī gada februārī, pārbaudot kādu auto, kas bija ceļā no Lietuvas uz Latviju, tajā atklāja nedeklarētu skaidru naudu 402 457 eiro apmērā. VID Nodokļu un muitas policijas pārvaldē uzsākts kriminālprocess par, iespējams, noziedzīgi iegūtas skaidras naudas pārvietošanu pāri valsts robežai, informēja VID.

Automobilim bija Vācijas Federatīvās Republikas valsts numura zīmes.

Transportlīdzeklī atradās Vācijas pilsonis un Moldovas pilsonis, kuri nebija deklarējuši skaidras naudas līdzekļus, nevarēja paskaidrot un uzrādīt naudas izcelsmes dokumentus. Veicot muitas kontroli, personām jautāts, vai ir deklarējama skaidra nauda, uz ko abas personas atbildēja noraidoši. Ņemot vērā, ka uz vietas nebija iespējams veikt padziļināto kontroli, nolemts to veikt Rīgas Brīvostas muitas kontroles punktā Rīgā, piedaloties VID Muitas pārvaldes kinologam ar skaidras naudas meklēšanas darba suni.

Pēc šī paziņojuma Vācijas pilsonis paziņoja, ka transportlīdzeklī atrodas skaidra nauda – apmēram 400 000 eiro, kurus viņš vēlas deklarēt.

Atrastā nedeklarētā skaidrā nauda izņemta un personas tika aizturētas. Visa izņemtā nauda ir ieskaitīta glabāšanā Valsts kases kontā. Personas atbrīvotas un tām piemēroti drošības līdzekļi, kas nav saistīti ar brīvības atņemšanu.

Kriminālprocess uzsākts pēc Krimināllikuma 195.panta trešajā daļā paredzētajiem noziedzīgiem nodarījumiem par iespējamu noziedzīgi iegūtu finanšu līdzekļu legalizēšanu, ja tas izdarīts lielā apmērā.

Uzsāktā kriminālprocesa ietvaros, turpinot procesuālās darbības, veiktas piecas sankcionētas kratīšanas (četras no tām Rīgā, viena – Mārupes novadā), un

to laikā tika izņemti papildu skaidras naudas līdzekļi – 102 240 eiro, 45 466 ASV dolāru, kā arī banknotes citās valūtās.

VID atgādināja, ka, ceļojot starp Eiropas Savienības (ES) valstīm, piemēram, dodoties uz vai atgriežoties no Lietuvas, Igaunijas, Zviedrijas un citām valstīm, skaidru naudu tāpat kā līdz šim Latvijā var ievest un izvest bez ierobežojumiem. Šādā gadījumā summa 10 000 eiro vai vairāk ir jādeklarē tikai pēc VID amatpersonu pieprasījuma – gadījumā, ja uz ES iekšējās robežas notiek skaidras naudas pārbaude un amatpersona aicina aizpildīt skaidras naudas deklarāciju.

Savukārt, šķērsojot Latvijas Republikas valsts robežu (gan iebraucot, gan izbraucot) vietās, kur tā ir arī Eiropas Savienības ārējā robeža, jebkurai personai ir pienākums deklarēt skaidru naudu, kuras summa ir 10 000 eiro vai vairāk. Atbilstoši Eiropas Savienības noteiktajām sankcijām pret Krieviju un Baltkrieviju ir aizliegts izvest uz minētajām valstīm jebkurā Eiropas Savienības dalībvalsts oficiālajā valūtā denominētas banknotes. Aizliegumu nepiemēro, ja skaidra nauda samērīgā apmērā tiek izvesta tikai personīgo ceļojuma vajadzību nodrošināšanai vai diplomātisku vajadzību nodrošināšanai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti