Dzīve & stils / Tehnoloģijas un zinātne
Tehnoloģiju kongresā viedtālruņu ražotāji cenšas pārsteigt ar ātrumu un jauniem risinājumiem
Šajās dienās Barselonā pasaulē lielākajā mobilo telefonu kongresā katrs uzņēmējs mēģina pārsteigt tirgu ar vēl nebijušām tehnoloģijām un izvirzīties inovāciju līderos.  “Mobile World Congress” ir pasaulē lielākā mobilo tehnoloģiju izstāde, kuru papildina informācijas tehnoloģiju (IT) nozares pārstāvji, mobilo sakaru operatori, mobilo satura ražotāji un profila uzņēmumi no visas pasaules.   
Vidzemes inovāciju nedēļā prezentē ierīci gaisa kvalitātes kontrolei
Ar konferenci par inovatīviem risinājumiem ikdienā atklāta Vidzemes inovāciju nedēļa. Tā veidota kā platforma, kur iedvesmoties jauniem izaicinājumiem un dalīties pieredzē ar sasniegto. Līdztekus lektoru stāstījumam par inovāciju piesaisti pasākumā iespējams iepazīties ar vidzemnieku inovatīvākajiem risinājumiem, kuru vidū ir arī gaisa kvalitātes mērījumu iekārta.   
Vācijā radīta virtuālās tehnoloģijas laboratorija
Virtuālā realitāte, ko var ne tikai redzēt, bet arī izstaigāt un izjust. Vācijā radīta šāda virtuālās realitātes laboratorija, kas līdzinās telpai kupola formā. Šeit ar projekciju palīdzību var pilnībā iegrimt virtuālās realitātes pasaulē.
Latvijas pirmais satelīts «Venta-1» pamazām pārstāj funkcionēt. Kāda bijusi tā jēga?
Latvijas pirmo Zemes mākslīgo pavadoni jeb satelītu “Venta-1” orbītā palaida 2017. gada 23. jūnijā. Līdz tam satelīta projekts piedzīvoja garu kosmosa odiseju. Sākotnēji to bija plānots Zemes orbītā nogādāt 2009. gadā, bet pašu satelītu izdevās uzbūvēt tikai 2011. gadā Vācijā. Tad tika izskatītas nesējraķešu iespējas ASV, Krievijā un Indijā. Vairākus startus atcēla naudas trūkuma, sadursmju risku, pārlieku liela svara un citu iemeslu dēļ.
Marsa zonde «Opportunity» beigusi  veiksmīgo misiju
ASV Nacionālās aeronautikas un kosmosa administrācijas (NASA) uz Marsu nosūtītais pašgājējs robots “Opportunity” beidzis darbu. Tomēr projekta īstenotāji norāda, ka iekārta 60 reizes pārsniegusi plānoto misijas laiku un devusi zinātniekiem vērtīgu informāciju.
Datu viltošana sasniegumiem un ego spodrināšanai. Saruna par zinātni un ētiku
Datu falsifikācija intereses radīšanai par zinātni, pretenzijas uz apbalvojumiem, kā arī sevis ierobežošana institūcijas pasargāšanai, negatīvu pētījumu nepublicēšana. Par zinātnes un ētikas attiecībām radio "Naba" raidījumā "Zinātnes vārdā" Ivars Austers sarunājās ar ētikas pētniekiem Signi Mežinsku un Ivaru Neideru.
Kocēnos izstrādā sistēmu sportistu veikuma analizēšanai; ieinteresēti arī ārzemnieki
Lai sporta analītikas iespējas padarītu pieejamas amatieru sportam, bijušie klasesbiedri, sporta entuziasti un nu jau arī biznesa partneri uzņēmumā "EchoSports" izstrādājuši risinājumu, kā ar maksimālu precizitāti apkopot datus par sportista veikumu spēles laikā, izmantojot sportistiem piestiprinātus sensorus. Patlaban "EchoSports" izmēģinājumu laukums atrodas Kocēnos, un šogad risinājumu paredzēts piedāvāt arī ārzemju tirgū. 
«ASMR» fenomens - jauns paņēmiens reklāmdevējiem
Aizvadīta Nacionālās amerikāņu futbola līgas finālspēle “Superbowl”, ko skatās gandrīz katrās mājās ASV. Nevienu gadu finālā neiztiek arī bez grandiozajam pasākumam īpaši radītajām reklāmām. Šogad televīzijas skatītāji varēja redzēt ko jaunu – alus reklāmu, kurā zināma aktrise čukst mikrofonā un rada citas relaksējošas skaņas. Tas ir salīdzinoši jauns fenomens, ko angliski mēdz apzīmēt par ASMR.
Bišu mākslīgā apsēklošana jeb kur noder matemātika. Intervija ar zinātnieku Egilu Stalidzānu
Bišu mākslīgā apsēklošana, metabolisma modelēšana un citi pētījumi parāda, ka matemātika noder dažādās zinātņu nozarēs. Latvijas Universitātes Mikrobioloģijas un tehnoloģijas institūta direktors un Latvijas Lauksaimniecības universitātes profesors Egils Stalidzāns intervijā ar Ivaru Austeru radio "Naba" uzsver, ka skolā jauniešiem māca tik daudz dažādu matemātisko metožu, ka nav laika pastāstīt, kur tās praktiski noder. Piemēram, šogad sāksies pētījums, kur no ražošanas atkritumiem paredzēts iegūt omega-3 taukskābes.
Ar pūļa finansējumu radīta tehnoloģija - tulks reālajā laikā
Valoda vairs nav šķērslis ceļot, komunicēt un pat iemīlēties ārzemniekos. Jaunā tehnoloģija ļaus brīvi sarunāties ar dažādu valstu pārstāvjiem savā dzimtajā valodā. Šādu iespēju nodrošina vien divas austiņas un mobilā ierīce. Šāda tehnoloģija reālajā laikā tulko jūsu sarunas biedra teikto. Šādu ierīci pirms trim gadiem atbalstīja un tās veidošanai līdzekļus saziedoja cilvēki no visas pasaules "Crowfunding" jeb kopfinansējuma platformā. Un kādreiz vien kā ideja, tagad tā ir realitāte un to jau var iegādāties.
Jaunākie
Interesanti