Dzīve & stils / Tehnoloģijas un zinātne
Slikto laika apstākļu dēļ NASA atliek pirmā privātā pilotējamā kosmosa kuģa «Crew Dragon» startu
Floridā ASV trešdien, 27.maijā, bija paredzēts vēsturisks notikums – pēc deviņu gadu pauzes ASV astronautiem bija paredzēts pacelties debesīs no Amerikas zemes ar pašmājās būvētu kuģi. Vēsturiskajā misijā “Demo 2” amerikāņu astronautiem Robertam Benkenam un Duglasam Harlijam bija paredzēts doties ar ASV kompānijas “SpaceX” būvēto kuģi "Crew Dragon", taču slikto laika apstākļu starts ir atlikts un pārcelts uz sestdienu, 30. maiju. 
Kas notiktu ar Zemi, ja pazustu Mēness?
Kā mainītos mūsu planēta, ja nebūtu Mēness – atbildi uz šādu jautājumu mēģināja rast Latvijas Radio raidījums “Zināmais nezināmajā”. Vai mēs pamanītu atšķirību, varbūt tomēr pārmaiņas būtu tik būtiskas, ka vairs neatpazītu vidi, kurā dzīvojam? Par Mēness dažādo ietekmi raidījumā stāstīja Suntažu observatorijas saimniece, žurnāla "Stars Space" redaktore Anna Gintere un Latvijas hidroekoloģijas institūta pētnieks Māris Skudra.
Izglītības tehnoloģiju jaunuzņēmumiem piedāvā iespēju sastapt investorus
Jaunuzņēmumi, kas specializējas Ed-Tech jeb izglītības tehnoloģijās vai arī vēlas pievērsties Ed-Tech sfērai un ir attīstījuši kādu produktu vai servisu citā jomā, tiek aicināti pieteikties starptautiskai tiešsaistes akcelerācijas programmai “Ed-TechEvolution”, informēja programmas organizators Mārtiņš Bičevskis. 
Studenti rada pacientu pārvietošanas kameras konceptu
Studentu ideju hakatonā "CrisisLab" aizvadītajā nedēļā uzvarējuši četri studentu komandu izstrādāti risinājumi, lai palīdzētu ierobežot Covid-19. Par risinājumu ar lielāko ietekmi uz krīzes pārvarēšanu nosaukts divu studentu radīts inovatīvs vienreiz lietojamas pacientu pārvietošanas kameras koncepts.
Latvijas zinātnieku pētījums: Covid-19 atrod neattīrītajos notekūdeņos
Latvijas zinātnieki izstrādā jaunu monitoringa metodi, kas palīdzēs noteikt koronavīrusa pārnesi notekūdeņos un izplatību vidē. Ar šo metodi zinātnieki konstatēja vīrusa klātbūtni neattīrītajos notekūdeņos, bet vīruss nav atrasts paraugos, kas ņemti no notekūdeņiem pēc to attīrīšanas.
«SAF Tehnika» rada inovāciju cīņai ar Covid-19
Latvijas uzņēmums ar 20 gadu pieredzi – "SAF Tehnika" – krīzes laikā attīstījis jaunu biznesa ideju un ir radījis inovatīvu risinājumu cilvēka ķermeņa temperatūras mērīšanai ārstniecības iestādēs, kas cīnās ar koronavīrusa izraisīto pandēmiju.
Studenti izgudro drošības aproci Covid-19 slimniekiem
Savus inovatīvus risinājumus piedāvā arī studenti triecienprogrammā “CrisisLab” jeb krīzes laboratorija, ko organizēja piecas Latvijas augstskolas. Vienu no galvenajām balvām triecienprogrammā ieguva īpaša drošības aproce koronavīrusa inficētajiem.
Kādus Covid-19 pētījumus varētu attīstīt par valsts atvēlētajiem 5 miljoniem?
Covid-19 jautājumu pētniecībai izveidotās Valsts pētījumu programmas konkurss notiks jau šomēnes. Ministrijas vel izstrādā programmas nolikumu un konkrētu pētījumu jomu pasūtījumu, savukārt pētnieki Latvijas zinātnes padomē jau dalījušies ar vairāk nekā 200 idejām dažādiem projektiem. Valdība programmai kopumā atvēlējusi 5 miljonus eiro šogad, un prioritāri būs medicīnas un sabiedrības veselības pētījumi.
«Atvērtā zinātne» kā līdzeklis cīņai ar Covid-19
Kā liecina pēdējo četru mēnešu pieredze, pandēmijas iegrožošanai plaši tiek izmantoti atvērtie projekti, brīva apmaiņa ar datiem un amatieru izgudrojumi. Pašreizējā krīze būtiski maina medicīnas aprīkojuma un tehnoloģiju izstrādes, izgatavošanas un izplatīšanas procesus.
RTU izgudro ierīci putnu atbaidīšanai no zivju dīķiem
Rīgas Tehniskā universitātes (RTU) Elektronikas un telekomunikāciju fakultātes Radioelektronikas institūta pētnieki izstrādājuši sistēmu zivjēdājputnu atbaidīšanai no zivju dīķiem. Sistēma ir unikāla, jo apvieno divas principiāli atšķirīgas aizbaidīšanas pieejas, ievērojami paaugstinot tās efektivitāti salīdzinājumā ar citiem tirgū esošajiem risinājumiem, informēja RTU pārstāve Gundega Preisa.
Pasaulē cerīgi vairāk nekā 40 projekti vakcīnai pret Covid-19
Daudzās pasaules valstīs zinātnieki aktīvi mēģina radīt vakcīnu pret Covid-19. Šobrīd ir zināms par vairāk nekā 40 cerīgiem vakcīnas projektiem. Tomēr tikai daži no tiem jau tiek izmēģināti ar  cilvēkiem. Turklāt pieredze liecina, ka sasteigta vakcīnu izstrāde var radīt traģiskas sekas.
Jaunākie
Interesanti