Dzīve & stils / Tehnoloģijas un zinātne
Baktēriju baterijas attīra ūdeni un ražo enerģiju. Skaidro pētniece Ilze Dimanta
Baktērijas, citi mikroorganismi vairumā gadījumu mūs vairāk biedē nekā iedrošina. Tomēr baktērijas var piespiest strādāt arī mums visiem labvēlīgi un izdevīgi. Latvijas Universitātes pētniece Ilze Dimanta no Cietvielu fizikas institūta patiešām prot panākt to, ka baktērijas aug mums visiem labvēlīgi un ražo enerģiju.
Cik drošs ir fotogrāfiju apstrādes rīks «FaceApp»?
Iespēju dažu sekunžu laikā ieraudzīt, kādi bijām jaunībā un kā izskatīsimies vecumdienās, piedāvā  fotogrāfiju apstrādes rīks "FaceApp", kas tapis Krievijā. Par to, ka rīks varētu būt privātpersonu un pat valstu drošībai trauksmi ceļ, piemēram, ASV Demokrātu partija. NATO Stratēģiskās komunikācijas centrā gan uzskata, ka šī aplikācija nav bīstamāka kā daudzas citas, kurām uzticam savus datus.
Norvēģu izgudrotājs radījis robotu cīņai ar lašu parazītiem
Lašu audzēšana un zvejniecība ir viens no nozīmīgākajiem Norvēģijas ekonomikas avotiem. Taču zivju attīstību jau ilgāku laiku apdraud nevēlami parazīti, ko sauc par jūras utīm. Tie nes lielus zaudējumus. Pie lietas ķēries norvēģu izgudrotājs, kurš radījis robotu, kas atpazīst parazītus un zibenīgi tos nogalina ar lāzera triecienu, nenodarot kaitējumu zivīm.
Cēsīs atklāta Kosmosa istaba; plāno arī Kosmosa izziņas centru
Turpmāk Cēsīs zinātkāres centrā "Zinoo" ikvienam interesentam būs iespēja iejusties kosmonauta tēlā un doties simulācijas lidojumā uz Marsu, lai izpētītu šo planētu. "Zinoo" centrā Cēsīs atklāts Latvijā radīts kosmosa kapsulas modelis. Tas izvietots Kosmosa istabā, kas ir kā sava veida sākums daudz lielākam Kosmosa izpētes centram, kuru tuvākajos gados plānots būvēt Cēsīs. 
Indija atceļ Mēness zondes palaišanu
Indija pirmdien, 15.jūlijā, atcēlusi Mēness zondes palaišanu tikai mazāk nekā stundu pirms paredzētā starta. Zondes palaišana atcelta tehnisku problēmu dēļ.
RTU zinātnieki pēta iespējas iegūt zivju eļļu no atkritumiem
Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) pētnieki izstrādā unikālu tehnoloģiju, kas var kļūt par pavērsienu nebrīvē audzētu zivju uzturvērtības palielināšanai. Zinātnieki pēta, kā vērtīgo zivju eļļu un cilvēka veselībai ļoti nepieciešamās "Omega 3" taukskābes varētu iegūt no ražošanas atlikumiem un pat atkritumproduktiem. Jau pēc pusotra gada tehnoloģijai jābūt komercializētai, proti, jānonāk reālā ražošanā. 
Zinātnieks Jānis Liepiņš pēta raugu un atzīst – cilvēkam ar to ir daudz kas kopīgs
Mikroorganismi ir varena lieta, tā ļoti spēcīgi ietekmē mūsu dzīves, un tas ir ļoti aizraujoši. Tā uzskata Jānis Liepiņš, kurš jau gadiem pēta raugu. Bet viņa uzmanības lokā nav nedz maize, nedz alus vai jebkurš cits produkts, kura gatavošanas procesā klāt bijis raugs. Viņš, vārda tiešā nozīmē, zem lupas paliek pašas rauga šūnas, tās audzējot īpašās barotnēs.
«Aizveries un baudi filmu!» Video kompresijas tehnoloģiju «granddāma» Marta Karčeviča
Ja jums ir televizors, planšete vai kaut mobilais telefons, visticamāk, jūs lietojat Martas Karčevičas izgudrojumus. Poļu matemātiķe Karčeviča ir viens no būtiskākajiem aizkadra cilvēkiem video kompresijas tehnoloģiju laukā. Viņas kontā ir vairāk nekā 130 patentētu izgudrojumu, kas šodien mums ļauj skatīties „Netflix”, „Youtube” un citus video straumēšanas pakalpojumus augstā izšķirtspējā. Bet Karčeviča uzskata – līdz ideālam video attēlam vēl ejams tāls ceļš.
Viņa izgudrojums mainīja pasauli. Akira Jošino un litija jonu baterija
„Lūdzu, pasakiet bērniem, ka pasaulē vēl ir tik daudz ko izgudrot!” mudina japāņu ķīmiķis Akira Jošino. Viņam pašam pieder viens no nozīmīgākajiem atklājumiem mūsdienu mobilo tehnoloģiju pasaulē – tā ir daudzkārt lādējamā litija jonu baterija. Viņš ir viens no šā gada Eiropas Izgudrotāju balvas laureātiem.
Kā tikt pie laimīgākām govīm? Zinātnieki izgudro robotu, kas ļauj tām izvēlēties slaukšanas laiku
Sākumā gribējām atvieglot darbu zemniekiem, bet beigās tikām arī pie laimīgākām govīm, smejas uzņēmējs Aleksandrs van der Leilijs no Nīderlandes. Viņš kopā ar kolēģi Karelu van den Bergu izgudrojis slaukšanas robotu, kas ļauj govīm pašām izlemt, kad un cik bieži doties uz slaukšanu.  Lauksaimniecības aprīkojuma ražotājs „Lely” un roboti ar neparasto nosaukumu „Astronaut” ir vieni no Eiropas Izgudrotāju balvas finālistiem.
Jaunākie
Interesanti