Dzīve & stils / Tehnoloģijas un zinātne
Starptautiskajā kosmosa stacijā trūkst skafandru sievietēm
Īstu vētru sociālajos tīklos šonedēļ sacēla misēklis kosmosā. ASV Nacionālā aeronautikas un kosmosa administrācija (NASA) bija spiesta atcelto divu sieviešu astronaušu vēsturisko izgājienu atklātā kosmosā – pienācīga izmēra skafandru trūkuma dēļ.
Kosmosa atkritumu problēma – nenovērtēta
Presatelītu ieroču izmēģinājumi var izraisīt nekārtību kosmosā. Tā brīdinājusi ASV Aizsardzības ministrija pēc tam, kad Indija veiksmīgi iznīcinājusi vienu no saviem satelītiem, piesakot sevi kā kosmosa lielvalsti. Taču šādas aktivitātes vēl vairāk pasliktina kosmosa atkritumu problēmu, par ko jau iepriekš brīdinājusi Eiropas Kosmosa aģentūra.
Diskutēs par e-identitātes apliecināšanas rīkiem un iespējām tos izmantot ikdienas saziņā
Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācijas (LIKTA) rīkotās "Digitālās nedēļas" partneris Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs (LVRTC) šodien rīko "E-identitātes dienas 2019" diskusiju. Tās dalībnieki diskutēs par e-identitātes apliecināšanas rīkiem un iespējām tos izmantot ikdienas saziņā, darījumu kārtošanā, kā arī pārrobežu komercijā.
ASV sola piecu gadu laikā nosūtīt cilvēku uz Mēnesi
Amerikas Savienotās Valstis (ASV) piecu gadu laikā varētu nosūtīt astronautus uz Mēnesi. Viceprezidents Maiks Penss šo ideju raksturojis kā lielu, atkārtotu soli Zemes pavadoņa apguvē, kas pavērs ceļu lidojumam uz Marsu.
RTU konferencē diskutē par augstākās izglītības izaicinājumiem digitālajā laikmetā
Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU) otrdien, 26. martā, no plkst. 10.00 līdz 14.00 notika augstākās izglītības nākotnei veltīta konference «Pārmaiņas ilgtspējīgai augstākajai izglītībai». Konferencē notiks diskusijas, kā Latvijas augstākajai izglītībai jāmainās digitālajā laikmetā, lai tā nezaudētu konkurences cīņā ar pasaules augstskolām. Tai varēja sekot līdzi LSM.lv tiešraidē. 
Drīz dzīvo mēs varēsim uztaisīt paši. Intervija ar mikrobiologu Jāni Liepiņu
Kā rauga un cilvēka līdzības bioķīmiskā līmenī var palīdzēt risināt dažādu vēža paveidu vai parazītu ierosinātas saslimšanas? Kā pagatavot alu no dzintarā ieslēgta kukaiņa? Ko vēl jaunu zinātnei spēj pateikt pētījumi par raugu, kuru cilvēce pazīst jau sešus tūkstošus gadu? Par šiem jautājumiem radio “Naba” raidījumā “Zinātnes vārdā” ar Latvijas Universitātes Mikrobioloģijas un biotehnoloģijas institūta vadošo pētnieku un Raugu barošanās fizioloģijas laboratorijas vadītāju Jāni Liepiņu sarunājas raidījuma vadītājs Mārtiņš Kaprāns.
Zinātnieki: Birokrātijas slogs padara Latviju par pētniekiem nepievilcīgu valsti
Zinātniekiem nepastāv robežas, bet ir jādomā par to, kā padarīt Latviju par zinātnei pievilcīgu valsti. Mēs esam mazi, bet šobrīd pasaulē aptuveni 40 dažādās valstīs darbojas Latvijas zinātnieku pulks. Aizbraucot saikne ar dzimteni mazinās. Bet, veidojot lielisku sadarbības tīklu starp Latvijas un diasporas zinātniekiem, noteikti izdotos piesaistīt arī pasaules klases “smadzenes”, kam ar Latviju nav bijušas nekādas saiknes.
Japānā demonstrē jaunākos dronu modeļus
Japānas pilsētā Čibā netālu no galvaspilsētas Tokijas sākusies valstī lielākā dronu izstāde. Tās ietvaros demonstrēts lidaparāts, kas spēj pārvietoties arī zem ūdens. 
Globālajam tīmeklim – 30 gadu jubileja
1989. gada martā jaunais fiziķis Tims Bērners-Lī, strādājot Eiropas zinātniskajā organizācijā CERN, piedāvāja informācijas apmaiņas tīkla koncepciju. Šodien viņš atgriezās CERN, lai nosvinētu globālā tīmekļa dzimšanas dienu.  
«Airbus» demonstrē «gaisa taksometru»
Lielā Eiropas aviobūves kompānija “Airbus” iepazīstinājusi ar savu jauno “gaisa taksometru”. Tas ir neliels helikopters, kas paredzēts lidojumiem mazos attālumos.
LMT gatavs 5G ieviešanai
Kopumā 180 bāzes stacijas jau ir gatavas piektās paaudzes (5G) mobilā interneta ieviešanai, nodrošinot antenas attiecīgajā frekvenču joslā, Latvijas Televīzijas raidījumā "Viens pret vienu" teica LMT vadītājs Juris Binde. Viņš gan brīdināja, ka pastāv plaisa starp tehnoloģiju attīstības ātrumu un pārējo sabiedrību - bizness atpaliek, un daudzi uzņēmēji negrib izkāpt no komforta zonas uz nākamo attīstības pakāpi.
Vai ir izsapņots mīts par Latviju - mobilā interneta lielvalsti?
Dažas dienas pirms lielākā kontinenta viedo tehnoloģiju jomas notikuma Barselonas “Mobile World Congress” datu analītikas uzņēmums "Ookla" (speedtest.org uzturētājs, ASV uzņēmums kurš regulāri apkopo veiktos mērījumus, nosakot ātrākos pakalpojumu sniedzējus dažādās valstīs) publicēja pētījumu “Speedtest Global Index” par ikdienas interneta patiesajiem ātrumiem pasaulē. Šajā dienā tika izsapņots viens no mītiem par Latviju – par Latviju kā mobilā interneta lielvalsti.
ASV veiksmīgi startējis privātais kosmosa kuģis
No Kenedija kosmosa centra ASV Floridas štatā uz Starptautisko Kosmosa staciju sestdien, 2.martā, izmēģinājuma lidojumā veiksmīgi palaists jaunais privātā uzņēmuma "SpaceX" būvētais kosmosa kuģis.
Cēsīs atklāta RTU Dizaina fabrikas darbnīca 
Lai veicinātu jaunu, inovatīvu produktu un pakalpojumu radīšanu Vidzemē, Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Cēsu filiālē, tapusi prototipēšanas darbnīca. Gan studentiem un skolēniem, gan arī uzņēmējiem pieejamas dažādas elektroiekārtas, 3D tehnoloģijas un mērierīces, kā arī zinātniskais atbalsts. Darbnīca veidota sadarbībā ar RTU Dizaina fabriku, kas Rīgā veiksmīgi darbojas ja četrus gadus. 
«Space X» izmēģinās pilotējamo kosmosa kuģi «Crew Dragon»
Visuma apguves tehnoloģiju uzņēmums “SpaceX” gatavojas kārtējam jaunajam izmēģinājumam. Šoreiz iecerēts izmēģināt pilotējamo kosmosa kuģi “Crew Dragon” un nosūtīt uz Starptautisko kosmosa staciju (SKS). Šis projekts met izaicinājumu Krievijas dominējošajai lomai kosmonautu transportēšanā uz SKS.    
Jaunākie
Interesanti