Panorāma

Varēs atteikties no krievu valodas kā otrās svešvalodas

Panorāma

Panorāma

"Balticom" pārraidītajos kanālos nonākusi Kremļa propaganda

Kiberuzbrukuma dēļ «Balticom» translētajos kanālos uz laiku nonācis Kremļa propagandas saturs

Kiberuzbrukuma dēļ komunikāciju operatora "Balticom" translētajos televīzijas kanālos uz laiku nonācis Kremļa propagandas saturs. Vienlaikus vairāki avoti apstiprina – pārraidītais tiešs saturs no 9. maija parādes Maskavā, bet mēģinājums stāstīt par Vladimira Putina totalitāro režīmu. 

Pārraida 9. maija parādi Maskavā

Kā sociālajos tīklos skaidro Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) priekšsēdētājs Ivars Āboliņš, uzņēmumam "Balticom" šorīt noticis kiberuzbrukums, kā rezultātā uzņēmums zaudējis kontroli pār televīzijas retranslācijām.

Kiberuzbrukuma laikā visu "Balticom" retranslēto televīzijas programmu vietā ēterā bija redzams Krievijas propagandas saturs – 9. maija parāde pie Kremļa Maskavā.

Šobrīd "iTV" serviss ir atslēgts un tiek noskaidroti notikušā apstākļi, pauž Āboliņš. 

Āboliņš Latvijas Radio "Dienas ziņām" teica, ka par iejaukšanos apraidē ziņojis pats operators.

Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes priekšsēdētājs Ivars Āboliņš
00:00 / 00:35
Lejuplādēt

Saskaņā ar NEPLP rīcībā esošu informāciju, "Balticom" operatora paša infrastruktūra nav kompromitēta. Kiberuzbrukums noticis satura piegādes partnerim ārpus Latvijas, un "Balticom" retranslēja šo mainīto saturu. "Situācijas noskaidrošana turpinās," norāda Āboliņš.

Daļa no Krievijas hibrīdkara

Informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcijas "Cert.lv" pārstāvji aģentūrai LETA sacīja, ka "Cert.lv" sadarbībā ar "Balticom" veic incidenta izmeklēšanu, un šobrīd pieejamā informācija liecina, ka "Balticom" operatora infrastruktūra nav kompromitēta.

"Cert.lv" pārstāvji akcentēja, ka

"šis nav kiberuzbrukums, kas būtu vērsts pret Latvijas infrastruktūru, taču ir daļa no Krievijas hibrīdkara, un šādas provokācijas, visticamāk, turpināsies arī nākotnē, un tām ir jābūt gataviem".

Uzbrukums serverim, kura piegādātājs atrodas Bulgārijā

Kiberuzbrukums noticis "Balticom" interaktīvās televīzijas serverim, kura piegādātājs atrodas Bulgārijā.

Cita veida televīzijas pakalpojumi gan nav skarti un to ir redzējuši aptuveni 5% abonentu. 

"Šis incidents ir saistīts ar hibrīdkaru, kurš ir vērsts ne tikai pret mums, bet "Balticom" konkrētajā gadījumā ir vienkārši instruments. Pie problēmu risināšanas šobrīd strādā visi mūsu IT speciālisti. Mēs esam sazinājušies ar CERT dienestu, tāpat ir ļoti ātri iesaistījušies Valsts drošības dienests, gan NEPLP administrācija," sacīja "Balticom" izpilddirektore Anastasija Muižniece. 

"Cert.lv" incidentu izmeklē un vēl gaida informāciju no "Balticom" servera uzturētāja. "Šis piegādātājs nodrošina šo IP televīzijas pakalpojumu vairākiem citu valstu operatoriem. Un šobrīd viņu pusē tiek veikta izmeklēšana un pārbaude par to, kas un kādā veidā noticis, kā tas ticis uzlauzts," skaidroja "Cert.lv" eksperts Gints Mālkalnietis.

Arī piektdien, 10. maijā, vēl nav izdevies noskaidrot, kas veicis kiberuzbrukumu "Balticom" serverim. Izmeklēšana vēl turpinās, un "Cert" atklāj – rezultāti nebūs zināmi tik ātri, jo jāsadarbojas arī ar servera piegādātāju Bulgārijā.

KONTEKSTS:

Šis pēdējā laikā ir jau otrais gadījums, kad kiberuzbrukuma rezultātā pie Latvijas skatītājiem nonāk Krievijas propagandas saturs. 17. aprīlī platformā "Tet" ukraiņu kanāla "Freedom" tiešraides laikā 20 minūšu garumā tika atskaņotas Krievijas mākslinieku dziesmas un propagandas klipi. Uzņēmumā "Tet" skaidroja, ka šāds televīzijas kanāla "Freedom" signāls ticis saņemts no satelīta.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti