Dzīve & stils / Tehnoloģijas un zinātne
Vācijā uzbūvēts bezpilota gaisa taksometrs
Vācijā uzbūvēts bezpilota lidaparāts, kas var pārvadāt piecus cilvēkus. Projekta autori, kompānijas “Lilium” pārstāvji uzskata, ka to var izmantot par gaisa taksometru, pateicoties zemajām lietošanas izmaksām.  
Jāmācās lietot robotus, nevis baidīties no tiem. Intervija ar profesoru Leo Seļāvo
Jomu, kurās roboti sevi piesaka, Latvijā netrūkst. Tas viss liek uzdot jautājumu, kur tad robotika mūs tālāk ved un kā labāk sagatavoties šai robotu ērai, lai mēs tajā būtu ieguvēji, nevis zaudētāji. Latvijas Universitātes Datorikas fakultātes profesors Leo Seļāvo intervija LTV raidījumā “Izziņas impulss” norāda, ka roboti ir instrumenti, kurus jāmācās pareizi lietot, nevis baidīties no tiem.
Biškopis radījis digitālu datu analīzes rīku par stropiem
Biškopis Atis Vallis Krimuldas novadā īsteno biškopības digitalizācijas projektu. Sadarbībā ar Latvijas Lauksaimniecības universitāti, projektam piesaistītu programmētāju un biškopi Kurzemes pusē līdz oktobrim tiks izstrādāta datu ievākšanas un analīzes sistēma, kas ziņo par temperatūru stropā, vibrācijām ap to un gaisa mitrumu peru zonā un ārpus stropa. 
Nākotnes pārtika – jaunas tehnoloģijas vai ēšanas paradumu maiņa? Intervija ar uzņēmēju un pētnieku
Nākotnes pārtikas jomā Latvijā vēl nevaram runāt par mākslīgās gaļas izaudzēšanu, bet attiecībā uz augu pasauli gan mums ir savi veiksmes stāsti. Proti, to, kas citādi būtu vajadzīgs hektāros audžu, nu iespējams iegūt laboratorijā. Par pārtikas izaicinājumiem nākotnē intervija ar uzņēmuma “Alternative Plants” līdzdibinātāju Annu Ramatu-Stundu un Latvijas Universitātes pētnieku Jāni Brizgu.
Cēsīs izmēģina digitālu mūzikas mācības lietotni
Skolēni ikdienā regulāri klausās mūziku un dalās iespaidos par populārākajām dziesmām. Tomēr skolā mūzikas stundās interesanti ir vien nelielai daļai, jo mācību metodes nereti ir novecojušas. Lai mūzikas nodarbības kļūtu aizraujošākas un skolēniem būtu iespēja praktiski līdzdarboties, pedagogi radījuši digitālu lietotni. Pilotprojektā to divus mēnešus izmēģināja mūzikas skolotāji Cēsīs.
Ko mobilo telefonu lietošana atklāj par reģioniem? Intervija ar pētnieku Gundaru Bērziņu
Ko mobilo telefonu lietošanas intensitāte, kas mērīta dienas, nedēļas un sezonas intervālos, var atklāt par ekonomisko aktivitāti Latvijas reģionos? Kādas ir skaidras un bezskaidras naudas norēķinu priekšrocības un mīnusi? Kas ir Latvijas ekonomikas augšupejas klupšanas akmens, un kā pētnieki var palīdzēt to pārkāpt? Par šiem un citiem jautājumiem radio NABA raidījumā “Zinātnes vārdā” ar Latvijas Universitātes Biznesa, vadības un ekonomikas fakultātes dekānu Gundaru Bērziņu sarunājas Ivars Austers.
Regulators: Trijos gados Latvijā divkāršojies mobilā interneta ātrums
Uz mobilā interneta kvalitāti var raudzīties no dažādiem aspektiem, taču viens no būtiskajiem kvalitātes kritērijiem iedzīvotājiem ir mobilā interneta ātrums. Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (Regulators) ir apkopojusi informāciju par regulēto elektronisko sakaru pakalpojumu rādītājiem 2018. gadā, un tas ļauj mums secināt, ka trijos gados Latvijā mobilais internets kļuvis divkārt ātrāks.
Pētījums: Pasaules lielākie datu patērētāji ir arī Latvijas iedzīvotāji
LSM.lv jau rakstīja par pašmāju telekomunikāciju uzņēmumu neglaimojošo vietu pasaules mērogā datu apraides ātruma ziņā. Marta beigās publicēts privātā datu analītikas uzņēmuma “tefficent” pētījums, kas raugās uz 2018. gadu mobilo datu patēriņa kontekstā, un šajā griezumā Latvijas uzņēmums “Latvijas Mobilais Telefons” (LMT) ierindojas trešajā vietā pasaulē. Eiropas kontekstā Latvija līdzās Ziemeļvalstij Somijai ir viena no līderēm un Eiropas Top11 ir visi trīs Latvijas mobilo pakalpojumu operatori.
Pirmā Zinātnes nedēļa Rīgas Stradiņa universitātē
No 1. līdz 5. aprīlim Rīgas Stradiņa universitātē (RSU) pirmo reizi tiek rīkota Zinātnes nedēļa, un šo piecu pētniecībai veltīto dienu laikā norisinās trīs starptautiskas konferences ar vairāk nekā 1250 zinātniskajiem ziņojumiem, kā arī virkne vieslekciju, praktisko darbnīcu un citu papildnotikumu, kas atvērti plašai publikai. Pirmdienas plenārsesiju piedāvājam skatīties arī LSM.lv tiešraidē no plkst. 9.00 - 13.00 (skat.programmu zemāk).
Jaunākie
Interesanti