Dzīve & stils / Tehnoloģijas un zinātne
RTU rada automatizēta plaušu ventilatora prototipu Covid-19 pacientiem
Zinātnieku un inženieru komanda Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Dizaina fabrikā rada prototipu automatizētam plaušu ventilatoram, kura ražošana būtu pietiekami vienkārša un lietošana ērta, lai spētu operatīvi sniegt palīdzību pacientiem ar Covid-19 izraisītiem elpošanas traucējumiem. Jau veidojas sadarbība ar vairākiem uzņēmumiem ar mērķi sākt ražošanu, informēja RTU.
Kanberas lidostā Austrālijā izveidota slieku ferma
Slieku ferma lidostā – tas nav ierasts skats. Tomēr Austrālijā, Kanberas lidostā, tāda darbojusies jau vairākus mēnešus. Maltītei sliekām ik nedēļu sagādā lielu daudzumu atkritumu, un saražoto mēslojumu tad izmanto lidostas puķu dobēs.
Hakatonā uzvarējusī komanda gatava ražot sejas vairogus
Hakatonā, kur meklēja veidus, kā cīnīties ar Covid-19, uzvarēja komanda, kas piedāvāja ražot sejas vairogus. Un šis ir stāsts par preci, kuras ātras saražošanas iespējas izdomāja vien pirms pāris dienām, bet potenciālie lietotāji – mediķi, veikalu apkalpojošais personāls un ikviens, kurš šajā laikā turpina darbu, grib saņemt jau šodien.
Vairāki Latvijas uzņēmumi aktīvi meklē risinājumus Covid-19 krīzes mazināšanai
Vairāki Latvijas uzņēmumi aktīvi meklē risinājumus Covid-19 krīzes mazināšanai. Vakar noslēdzās hakatons, kurā savas idejas attīstīja 28 komandas. Piedāvājumi ļoti dažādi. Piemēram, viens uzņēmums veido platformu, kurā savest kopā cilvēkus, kam jāatrodas mājas režīmā, ar brīvprātīgajiem palīgiem. Savukārt citi tikmēr gatavo efektīvas sejas maskas, kas pasargā no vīrusiem. Turklāt uzņēmums ''Baltic3D'' jau palīdzējis veselības aprūpes iestādēm pasaulē ar trūkstošo detaļu piegādi.
Izpētīt zirnekļa zīdu. Saruna ar fizikālķīmiķi Kristapu Jaudzemu
Kā medicīnā var palīdzēt zirnekļu zīds, un kā to var iegūt laboratorijā? Kā zāles izgudrot datorā, un kāda loma to tapšanā būs mākslīgajam intelektam? Par šiem un citiem jautājumiem Latvijas Universitātes LR6 radio NABA raidījumā “Zinātnes vārdā” ar Latvijas Organiskās sintēzes institūta Fizikāli organiskās ķīmijas laboratorija vadītāju Kristapu Jaudzemu sarunājas Ivars Austers.
Latvijas uzņēmums rada virtuālo simulatoru mediķu trenēšanai palīdzēt cilvēkam ar smagām traumām
Latvijas uzņēmums “Exonicus” ir izstrādājis traumu simulatoru, kur virtuālajā vidē neatliekamās medicīniskās palīdzības mediķi var trenēties palīdzēt cilvēkam ar smagām traumām. Pašlaik šo tehnoloģiju izmanto Rīgas Stradiņu universitātes ārsti, kā arī amerikāņu militārie mediķi. Produkts gan vēl ir jāpēta un jāuzlabo. Uzņēmums pērn saņēma Aizsardzības ministrijas grantu.
Latvijas pētnieki pirmoreiz pasaulē vizualizē 3D struktūrattēlu baktēriju šūnas sastāvdaļai – mikronodalījumam
Latvijas pētnieki pirmoreiz pasaulē vizualizējuši 3D struktūrattēlu baktēriju šūnas sastāvdaļai – mikronodalījumam. Projektu veikuši Latvijas Universitātes (LU) un Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra pētnieki, kas noskaidrojuši principus, pēc kādiem šie mikronodalījumi organizējas, ko tālāk var izmantot zinātnieki arī kādu inovāciju radīšanā, piemēram, farmācijā. Atklājums publicēts arī augsta līmeņa zinātniskajā žurnālā “Nature Communications”.
Izstrādā biļešu tirgošanas lietotni, kas palīdzēs izskaust spekulantus
Uzņēmums “Tixico” izstrādā biļešu tirgošanas aplikāciju jeb lietotni, ar ko varēs izskaust spekulantus un kontrolēt otrreizēju biļešu tirdzniecību. Piemēram, ja cilvēks pārdod savu iepriekš uz koncertu iegādāto biļeti, pēc pārdošanas viņam tā vairs nav pieejama. Tādā veidā nav iespējams vienu biļeti pārdot vairākiem cilvēkiem. Turklāt pasākumu organizētāji varēs kontrolēt cenas, par kādām biļetes varēs  vēlreiz pārdot.
Rīgā notiek sievietēm veltītais hakatons
Lai veicinātu sieviešu iesaisti darba tirgū un jaunuzņēmumu veidošanā, nevalstiskā organizācija „Riga TechGirls”, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra un tehnoloģiju uzņēmums „Accenture” 6. un 7. martā Rīgā organizē pirmo sievietēm veltīto hakatonu Latvijā „Women in Tech Hackathon #1”.
NASA Marsa visurgājēja nosaukumu konkursā izvēlas skolēns
Konkursā noskaidrots jaunā ASV Nacionālās aeronautikas un kosmosa administrācijas (NASA) Marsa visurgājēja nosaukums. Tā uzvarētājs – septītās klases skolnieks Aleksandrs Maters – aparātu piedāvāja nodēvēt vārdā “Perseverance” jeb “Neatlaidība”.
Arī Latvijas zinātnieki iesaistās vakcīnas pret «Covid-19» izstrādē
Visā pasaulē šobrīd notiek darbs pie vakcīnu un medikamentu izstrādes, lai apkarotu jauno koronavīrusu "Covid-19", sacīja Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra studiju direktors Kaspars Tārs, atzīstot, ka arī Latvijas zinātnieki strādā pie tā, lai vīrusu izdotos ierobežot.
LU doktorants pēta, kā ražot kvalitatīvāku un lētāku alumīniju
Latvijas Universitātes (LU) doktorants Reinis Baranovskis izstrādā inovatīvu metodi, kas ļaus optimizēt novecojušu alumīnija ražošanas posmu. Viņš pēta šķidrā metāla maisīšanas iekārtas, kas ļauj efektīvāk no alumīnija izvadīt liekās gāzes. Tādā veidā metāls kļūst kvalitatīvāks. Turklāt produkts varētu kļūt nedaudz lētāks. Reinis ir pārliecināts, ka šis pētījums varētu būtiski ietekmēt visu metalurģijas nozari.
Atkritumus pārveidot resursā bez izmešiem vispār. LU pētnieki skaidro savu inovatīvo metodi
Latvijas Universitātes (LU) zinātnieki izstrādājuši inovatīvu metodi atkritumu apsaimniekošanai. Zinātnieki izstrādājuši iekārtu, kas no plastmasas, koka un gumijas var gūt sintēzes gāzi. Tā savukārt var kalpot gan kā kurināmais, gan ķīmiskās rūpniecības izejviela. Pie projekta zinātnieki strādājuši trīs gadus, un tas tikko noslēdzies. To finansēja Eiropas Reģionālās attīstības fonds, un kopējās izmaksas šajos gados bija aptuveni 460 000 eiro.
Baldones observatorijas vadītājs: Dzīvības formas vēl kaut kur kosmosā noteikti ir
Astronomi no ASV ir izteikušies, ka ir nepieciešams lielāks valsts atbalsts ārpuszemes dzīvības meklēšanai. Līdz 1993. gadam ASV Nacionālā aeronautikas un kosmosa administrācija (NASA)  finansēja šo nozari, bet pašlaik atbalsta nav. Zinātnieku domas par ārpuszemes dzīvību dalās. Baldones observatorijas vadītājs Ilgmārs Eglītis uzskata, ka noteikti dzīvības formas vēl kaut kur kosmosā ir.
Jaunākie
Interesanti