Dzīve & stils / Tehnoloģijas un zinātne
Ziemeļblāzmas un elektrības pārrāvumi. Kāda ietekme var būt uzliesmojumiem uz saules
Magnētiskās vētras izraisa uzliesmojumi uz saules. Retos gadījumos ļoti stipru magnētisko vētru gadījumā var tikt pārsniegta elektropārvades līniju transformatoru slodze un var pazust elektrība, Latvijas Radio raidījumā “Zināmais nezināmajā” stāstīja Stokholmas Karaliskā tehnoloģiju institūta kosmosa fizikas profesors Andris Vaivads. 
Vai zini, kur un kā var praktiski pielietot dendrohronoloģiju?
Jēdziens "dendrohronoloģija" mūsdienās vairumam Latvijas iedzīvotāju vairs nav pilnīgi svešs. Tomēr, pieņemot, ka daudziem cilvēkiem šī  jēdziena nozīme varētu būt nesaprotama, jāpaskaidro, ka ar vārdu "dendrohronoloģija" apzīmē zinātnes apakšnozari, kurā datē koku gadskārtas, un šajās datētajās gadskārtās ietverto informāciju izmanto, lai pētītu gan pārmaiņas apkārtējā vidē, gan ar vēstures izpēti saistītus jautājumus.
Jaunais zinātnieks pētī koku noturību pret vēju
Jaunais zinātnieks Valters Samariksa kopā ar kolēģiem pēta koku noturību pret vēju, sīkāk analizējot sakņu sistēmas un augsni. Valters arī pievērsies pētījumiem par oglekļa dioksīda līmeņiem mežos.
Kas ir koboti un kā tie varētu palīdzēt cilvēkam
Koboti ir roboti, kas radīti tiešai sadarbībai ar cilvēku un nākotnē varētu palīdzēt slimnieku kopšanā, viesmīlības nozarē un citur, Latvijas Radio raidījumā “Zināmais nezināmajā” skaidroja Rīgas Tehniskās universitātes Datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas fakultātes Mākslīgā intelekta un sistēmu inženierijas katedras profesors Agris Ņikitenko.
Latvijā pēta, kā augu pārstrādes atkritumus izmantot kosmētikas ražošanā
Augu pārstrādes procesā pāri paliek dažādu augu blakusproduktu biomasas. Izrādās, ka šajos atkritumos vēl ir vērtīgas vielas, kuras var izmantot atkārtoti jaunos produktos, piemēram, kosmētikas ražošanā, Latvijas Radio raidījumā “Zināmais nezināmajā” stāstīja Vides risinājumu institūta ķīmijas laboratorijas vadītāja Ilva Nakurte un uzņēmuma "Madara Cosmetics" padomes priekšsēdētāja, Latvijas Universitātes lektore Anna Ramata Stunda.
Vai roboti spēj pilnībā aizvietot dārzkopjus. Tehnoloģijas siltumnīcās
Jau šobrīd siltumnīcās tiek robotizēta laistīšana, barošana, gaisma un temperatūra, taču nākotnē arvien populārāka būs arī augu audzēšana speciālos konteineros, Latvijas Radio raidījumā “Zināmais nezināmajā” stāstīja Latvijas Lauksaimniecības universitātes Augsnes un augu zinātņu institūta profesore un vadošā pētniece Ina Alsiņa. Vienlaikus šobrīd ir daudz darbu, ko neviens robots nevar paveikt tik ātri un kvalitatīvi, kā cilvēks, vērtēja šī paša institūta docents un vadošais pētnieks Kaspars Kampuss.
Izveido Latvijā pirmo taktilo Rīgas karti neredzīgajiem
Latvijā izstrādāta pirmā interaktīvā Rīgas taktilā karte. Tā paredzēta cilvēkiem ar redzes problēmām,  ļaujot veidot telpisku priekšstatu par galvaspilsētu un ļaujot vieglāk orientēties pilsētas vidē un debespusēs.
Latviešu pētnieki izdevuši grāmatu par dzīvesstāstiem un atmiņu pārnesi
Mutvārdu vēstures pētnieki Latvijā nākuši klajā ar grāmatu "Atmiņu mantojums paaudzēs: dzīvesstāstu perspektīva". Tā veltīta dzīvesstāstiem un atmiņu pārnesei, kas ir būtisks vēstures avots, Latvijas Radio raidījumā ”Zināmais nezināmajā” stāstīja divi no grāmatas autoriem – antropoloģe, Bristoles Universitātes emeritētā profesore, Latvijas Universitātes Filozofijas un socioloģijas institūta vadošā pētniece Vieda Skultāne un šī institūta pētnieks Edmunds Šūpulis.
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt