Dzīve & stils / Tehnoloģijas un zinātne
Viens no vērienīgākajiem pasaules tehnoloģiju forumiem MWC slēdz durvis Krievijai
Viens no vērienīgākajiem pasaules tehnoloģiju forumiem – “Mobile World Congress 2022” - šajā nedēļā sācies Spānijas pilsētā Barselonā. Šajā, Eiropā nepieredzēto notikumu laikā, kad Krievijas valsts apdraud Ukrainas neatkarību un izvērsusi karu pret ukraiņu tautu, arī tehnoloģiju forums skaidri pauž savu pilsonisko pozīciju. Savā publiskajā ziņojumā, šīs nedēļas sākumā, foruma rīkotāji vēstījuši, ka ikdienišķās norises jauno, traģisko notikumu gaismā šķiet nebūtiskas un mazsvarīgas.
Krievijas zinātnieki ar vēstuli vēršas pret agresiju Ukrainā. Kāds tai var būt spēks?
Vairāk nekā 6000 zinātnieku un zinātnes žurnālistu Krievijā publiskā vēstulē nosodījuši Krievijas agresiju Ukrainā. Jebkura balss, kas tiek celta pret Putinu, sevišķi Krievijas iekšzemē, ir būtiska, bet tie drīzāk ir disidenti, atsevišķi zinātnieki, nevis Krievijas zinātnes vienots viedoklis, Latvijas Radio raidījumā “Zināmais nezināmajā” vērtēja politologs un antropologs, Rīgas Stradiņa universitātes Politikas zinātnes katedras vadītājs Mārtiņš Daugulis. 
Bakteriofāgi – viens no iespējamiem ieročiem antibiotiku rezistences apkarošanai
Bakteriofāgi ir vīrusi, kas specifiski inficē tikai baktērijas un daļā gadījumu tās iznīcina, Latvijas Radio raidījumā “Zināmais nezināmajā” skaidroja Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra zinātniskais asistents Ņikita Zrelovs un šī centra pētniece Elīna Černooka. Bakteriofāgi varētu būt viena no iespējām, kā nākotnē varētu cīnīties ar antibiotiku rezistenci. 
Raidieraksts smagās mūzikas cienītājiem. Saruna ar «Metālkāsts LV» radītāju
"Metālkāsts LV" ir raidieraksts latviešu valodā smagās mūzikas cienītājiem. Tajā Silvestrs ar Renāru apspriež albumus, veido dažādus topus, intervē mūziķus un smagās mūzikas fanus, apmainās viedokļiem par smagās mūzikas jaunumiem. Abi smej, ka beidzot, pēc pieciem gadiem, jūtas kaut cik brīvi un var pat viens par otru pajokot. Podkāstā par podkāstiem Silvestrs padalījās, kā top viņa projekts.
Klusi veic izcilu darbu, ko spēj retais. Ķīmiķis Einārs Loža
Latvijas Organiskās sintēzes institūta (OSI) ķīmiķis Einārs Loža vienmēr turējies ēnā, nekad nav nācis starmešu gaismā, bet savas zinātnieka karjeras laikā paveicis tik milzīgu darba apjomu, uz kādu tikai retais ir spējīgs, zinātnieku vērtēja viņa kolēģi.
Kāpēc zinātniekiem joprojām nav izdevies radīt mākslīgās asinis
Viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc zinātniekiem joprojām nav izdevies radīt mākslīgās asinis, ir sarežģītais asins šūnu – eritrocītu – dzīves cikls un unikālās spējas nogādāt skābekli visiem cilvēka orgāniem, Latvijas Radio raidījumā “Zināmais nezināmajā” vērtēja ārste un Valsts asinsdonoru centra direktore Egita Pole. 
Austrālijā ar droniem stāda mežus
Austrālijā kāds uzņēmums  meža stādīšanai nolēmis izmantot dronus un īpašas pākstis, kurās ievietot sēklas. Idejas autori ambiciozi – viņu misija nākamo divu gadu laikā ar droniem sastādīt simt miljonus koku.
Zviedrijā izstrādā «koka bateriju»
Zviedrijas zinātnieki kā izejmateriālu akumulatoru ražošanai cenšas izmantot vielas, ko satur koksne. Lielākais izaicinājums ir radīt praktiski izmantojumu enerģijas uzkrāšanas iekārtu.
Saules paneļi – nākamais solis pēc mājas siltināšanas
Strauji pieaugot energoresursu cenām, Latvijas iedzīvotāji sākuši vairāk interesēties par saules paneļu uzstādīšanu. Taču saules enerģija nav lēta. Paneļu uzstādīšana un pieslēgšana maksā no 5 līdz 13 tūkstošiem eiro un ieguldījums atmaksājas tikai pēc vairākiem gadiem.
Rogans, Jangs, Eks un Tramps jeb «Spotify» nedienas īsumā
Ir teiciens - kā gadu sāksi, tā pavadīsi. "Spotify" gadījumā jācer, ka tā nebūs taisnība, jo šai podkāstu nozarē svarīgajai kompānijai gads nav sācies labi. Tomēr eksperti paredz, ka tam nebūs ilgtermiņa sekas, un kompānija jau šogad beidzot varētu kļūt pelnoša.
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt