Dzīve & stils / Tehnoloģijas un zinātne
Cilmes šūnu pētnieki: Mūsu uzdevums ir neticēt dogmām

„Kad šķiet, ka pasaulē tik daudz jau viss ir radīts un izgudrots, izrādās tomēr nav jomas, kurā arvien nebūtu iespēju,” tā saka paši zinātnieki un cilvēki, kuriem ir dota spēja virzīt pasauli uz priekšu un to attīstīt. Šodien piektais Inas Strazdiņas sagatavotais Eiropas un pasaules zinātnieku portrets un stāsts par viņu izgudrojumu, kas maina cilvēkus, vidi un var apturēt, šķietami neatgriezeniskus procesus.

 

Četru tautību zinātnieku grupas veikums - navigācijas sistēma visai pasaulei

"Kad šķiet, ka pasaulē tik daudz jau viss ir radīts un izgudrots, izrādās tomēr nav jomas, kurā arvien nebūtu iespēju," tā saka paši zinātnieki un cilvēki, kuriem ir dota spēja virzīt pasauli uz priekšu un to attīstīt. Latvijas Radio rubrikā "Izgudrotāji un izgudrojumi" sagatavojis piecu pasaules zinātnieku portretus un stāstus par viņu izgudrojumu, kas maina cilvēkus, vidi un var apturēt šķietami neatgriezeniskus procesus. Inas Strazdiņas ceturtais stāsts – Francijas, Vācijas, Spānijas un Beļģijas zinātnieku grupa un viņu radio signāli labākai satelīta navigācijai.

Zviedrs Liljerīds - skaņas digitālās apstrādes burvis

"Kad šķiet, ka pasaulē tik daudz jau viss ir radīts un izgudrots, izrādās tomēr nav jomas, kurā arvien nebūtu iespēju," tā saka paši zinātnieki un cilvēki, kuriem ir dota spēja virzīt pasauli uz priekšu un to attīstīt. Latvijas Radio rubrikā "Izgudrotāji un izgudrojumi" sagatavojis piecu pasaules zinātnieku portretus un stāstus par viņu izgudrojumu, kas maina cilvēkus, vidi un var apturēt šķietami neatgriezeniskus procesus. Inas Strazdiņas trešais stāsts – par zviedru Laršu Liljerīdu un viņa digitālo audio kompresiju.

Marokāņu zinātnieks Remmals cīņā pret infekcijām iesaista ēteriskās eļļas

"Kad šķiet, ka pasaulē tik daudz jau viss ir radīts un izgudrots, izrādās tomēr nav jomas, kurā arvien nebūtu iespēju," tā saka paši zinātnieki un cilvēki, kuriem ir dota spēja virzīt pasauli uz priekšu un to attīstīt. Latvijas Radio rubrikā "Izgudrotāji un izgudrojumi" sagatavojis piecu pasaules zinātnieku portretus un stāstus par viņu izgudrojumu, kas maina cilvēkus, vidi un var apturēt šķietami neatgriezeniskus procesus. Otrais stāsts – marokānis Adnane Remmals un viņa ēteriskās eļļas.

Nīderlandes zinātnieks Gruters rada īpaši izturīgas plastmasas «biopudeles»

"Kad šķiet, ka pasaulē tik daudz jau viss ir radīts un izgudrots, izrādās tomēr nav jomas, kurā arvien nebūtu iespēju," tā saka paši zinātnieki un cilvēki, kuriem ir dota spēja virzīt pasauli uz priekšu un to attīstīt. Latvijas Radio rubrikā "Izgudrotāji un izgudrojumi" sagatavojis piecu pasaules zinātnieku portretus un stāstus par viņu izgudrojumu, kas maina cilvēkus, vidi un var apturēt šķietami neatgriezeniskus procesus. Pirmais stāsts ir par nīderlandieti Gertu Janu Gruteru un viņa īpašajām plastmasas pudelēm.

Bulgārijā vidi saudzē ar ēdamām kafijas krūzēm

Vai jums kādreiz ir bijušas grūtības atrast kārumu, ko apēst pie kafijas krūzes? Iespējams, ka tā vairs nebūs problēma. Bulgārijā tagad var iegādāties dzērienu ēdamā vafeles glāzē, kas gan labi garšo, gan palīdz aizsargāt vidi.

Dienvidkorejas lidostā pasažieriem izpalīdz roboti

Gandrīz katram ceļotājam ir sanācis kādreiz apmaldīties lidostā vai nesaprast sava lidojuma informāciju. Taču tā vairs nebūs problēma Dienvidkorejā, kur apmeklētāji var lūgt palīdzību uzticamam un izpalīdzīgam robotam, kas viņus sagaida, sniedz informāciju un pat pavada līdz lidmašīnai.    

Asteroīdu dienā - aptaustīt un aplūkot īstus meteorītus

Atzīmējot Starptautisko Asteroīdu dienu Rīgā, Mazajā meteorītu muzejā notiks astronomu diskusijas, kā arī populārzinātniski stāstījumi. Tāpat pasākuma laikā Astronomijas biedrība plāno sazināties ar kādu NASA astronauti, ar kuru telekonferencē aprunāties varēs arī apmeklētāji, kas būs sagatavojuši labākos jautājumus. Iepriekšējos gados Asteroīdu dienas atzīmēšana 30. jūnijā bijusi valstu organizāciju pašiniciatīva, taču turpmāk to par starptautiski atzīmējamu dienu pasludinājusi ANO Ģenerālā asambleja.

Cilvēkiem ar kustību traucējumiem datorpeles vietā - galvas apsējs

Lai cilvēki ar kustību traucējumiem varētu strādāt ar datoru, Elektronikas un datorzinātņu institūtā tiek izstrādāts prototips jaunai iekārtai – uz galvas liekamam apsējam, ar kura palīdzību iespējams vadīt datora kursoru. Izveidot alternatīvu, kādā veidā vadīt datorpeli cilvēkiem ar kustību traucējumiem, institūtu pamudināja rehabilitācijas centrs “Mēs esam līdzās”.

Jaunākie
Populārākie
Interesanti