Dzīve & stils / Tehnoloģijas un zinātne
Latvijas zinātnieki atklāj 12 unikālas Covid-19 mutācijas. Ko tas nozīmē un ko tas dod?
Latvijas zinātnieki Covid-19 pētījumos atklājuši jau 12 unikālas jaunā koronavīrusa mutācijas, par kādām pagaidām vēl nav ziņots nekur citur pasaulē. Pētnieki, veicot vīrusa paraugu ģenētiskā materiāla analīzi, ieguvuši Baltijas valstīs pirmos šāda veida datus. Vīrusa mutācijas tiek pētītas arī citās valstīs, lai iegūtu starptautiskus datus par to, kā tās ietekmē vīrusa uzvedību; pētījumi var tikt izmantoti arī vīrusa vakcīnas radīšanai. Tāpat Latvijas zinātnes institūtu un universitāšu zinātnieki sākuši veidot kopēju Covid-19 pētniecības platformu.
Kanalizācijas pētījumi var sniegt informāciju par patieso Covid-19 slimnieku skaitu
Pilsētu kanalizācijas sistēmu satura pētījumi, lai konstatētu jaunā koronavīrusa klātbūtni, var palīdzēt noskaidrot iedzīvotāju inficēšanās patieso mērogu. Tā, piemēram, viens no pētījumiem liecināja, ka inficēto ir daudzkārt vairāk, nekā apstiprināts oficiāli. Cita pētījuma rezultāti brīdināja par to, ka cilvēki slimo ar Covid-19, vēl pirms pirmā diagnoze tika noteikta laboratorijā.
Virtuāls superdators cīņā pret Covid-19? Strauji pieaug brīvprātīgo interese par projektu «[email protected]»
Kā dot savu artavu Covid-19 pretlīdzekļa izstrādē, ja neesat ne zinātnieks, ne miljonārs, bet tomēr gribat palīdzēt? Jūs varat sūtīt darbā savu mājas datoru. Šādu iespēju piedāvā Stenforda Universitātē savulaik radītais izkliedētās skaitļošanas projekts “[email protected]”. Tā princips: saslēdzot brīvprātīgo datorus vienā virtuālā superdatorā, tiek iegūtas milzīgas skaitļošanas jaudas. Tās ļauj ātrāk analizēt šķietami bezgalīgās olbaltumvielu struktūras, un projekta autori cer, ka atradumi nākotnē palīdzēs jaunu zāļu izstrādē.
5G digitālais «zīda ceļš» – «Huawei» cenšas pārliecināt Eiropu
Konspirāciju teoriju mīļotāji ir atraduši veidu, kā sasaistīt 5G tehnoloģiju ar jauno Covid-19 vīrusu. 5G signāls esot vīrusu aktivizējis. Taču realitāte ir pavisam cita. Globālais līderis 5G tehnoloģijās - Ķīnas “Huawei” paziņojis, ka vīrusa radītā krīze aizkavēs 5G infrastruktūras ieviešanu Eiropā. “Huawei” ir kļuvis par simbolu cīņai par varu starp ASV un aizvien ambiciozāko Ķīnu. Eiropa šai ģeopolitiskajā cīņā par tehnoloģisko līderību cenšas nenonākt ķīlnieka lomā – abām pusēm pa vidu.   
Covid-19: «Google» un «Apple» apvieno spēkus jaunas tehnoloģijas izstrādē
Amerikas Savienoto Valstu interneta uzņēmums “Google” un informācijas tehnoloģiju gigants “Apple” nākuši klajā ar kopīgu iniciatīvu, lai izstrādātu viedtālruņa “kontaktu izsekošanas” rīku. Jaunā tehnoloģija potenciāli varētu brīdināt cilvēkus, ja tie savās ikdienas gaitās būtu krustojuši ceļus ar kādu, kas ir inficējies ar Covid-19.
Covid-19 krīzes laikā saasinās dažādi kiberdrošības riski
Pašlaik saasinās dažādi kiberdrošības riski, brīdina kiberdrošības eksperti. Iedzīvotājiem vajadzētu rūpīgi lasīt drošības un privātuma nosacījumus, izmantojot jebkuru interneta vietni vai aplikāciju, turklāt vēlams turēt aizsegt datora videokameru laikā, kad to neizmanto. Īpaši jāpiedomā uzņēmumiem, kuru informācijai iepriekš varēja piekļūt tikai no uzņēmuma telpām.  
Covid-19: Kad beigsies karantīna? Atbildi var sniegt antivielas
Kopš pandēmijas sākuma ir pagājuši trīs mēneši, tomēr joprojām tās patiesie izmēri precīzi nav zināmi. Globālas izmeklēšanas ietvaros Pasaules Veselības organizācija (PVO) grasās veikt masveida asins paraugu pārbaudes, meklējot vīrusa antivielas. Programmas mērķis ir iegūt pilnāku ainu par Covid-19 izplatību un palīdzēt valdībām pieņemt adekvātus lēmumus saistībā ar karantīnu.
«Google» demonstrē, kā Covid-19 Latvijā ir mainījis ieradumus
Kompānija “Google” ir publicējusi ziņojumu par sabiedrības mobilitāti. Tam par pamatu ņemti anonimizēti dati no mobilajām ierīcēm, ko izmanto arī “Google Maps”. Ziņojums atspoguļo, kā mainās iedzīvotāju ieradumi saistībā ar ieviestajiem ierobežojumiem Covid-19 epidēmijas apkarošanai.
Ir pieejams virtuālais asistents «CovidBots»
Ir pieejams virtuālais asistents “CovidBots”. To izveidoja uzņēmumi “Tilde” un “Tet”. Virtuālais asistents atbildēs uz jautājumiem, kas saistīti ar Covid-19. Botam ir sava mājaslapa un tas pieejams arī dažādu pašvaldību interneta vietnēs.
Mobilā tīkla pētījums: Lielākoties iedzīvotāji ievēro aicinājumu #paliecmājās
Valdības lēmums par ārkārtas situācijas izsludināšanu ir būtiski mainījis Latvijas iedzīvotāju uzvedību un lielākā daļa cilvēku visā valstī godprātīgi ievēro norādījumu. To secina Latvijas Universitātes (LU) un “Latvijas Mobilā telefona” (LMT) pētnieki, izmantojot pieeju, kas, pateicoties mobilā tīkla notikumu statistikai, ļauj reāllaikā novērot cilvēku uzvedību un tās izmaiņas dažādu notikumu ietekmē, informēja LMT.
Kā Covid-19 krīzes laikā Latvijā mainījies interneta patēriņš un paradumi?
Latvijā, tāpat citās Eiropas valstīs, Covid-19 vīrusa izraisītās krīzes laikā pieaug interneta patēriņš, jo bērni mācās un vecāki strādā attālināti, no mājām. Palielinās arī filmu un seriālu skatīšanās intensitāte. Latvijas interneta pakalpojumu sniedzēji vērtēja, ka, neskatoties uz interneta patēriņa pieaugumu, pagājušajā nedēļā būtisku problēmu nav bijis.
Jaunākie
Interesanti