Sadaļas Sadaļas
Dzīve & stils / Tehnoloģijas un zinātne
Uzlabots datormodelis nākotnē varētu ļaut mākslīgajai acij saskatīt krāsas
Dienvidkalifornijas Universitātes pētnieki radījuši un eksperimentāli pārbaudījuši datormodeli, kas spēj atveidot miljons acs nervu šūnu formas un to stāvokli acī, kā arī imitēt tīklenes īpašības. Koncentrējoties uz nervu šūnu modeļiem, kas vizuālo informāciju pārraida no acs uz smadzenēm, pētnieki noteica veidus, kā nākotnē potenciāli piešķirt spēju ar elektronisku acu protezēšanas ierīču palīdzību saskatīt krāsas. Pētnieki pauž, ka ar laiku būtu iespējams pat radīt acs implantu, kas apvienots ar mākslīgo intelektu.
Tiešsaistes seminārā diskutēs par robotu ētiku un tehnoloģiju pienesumu biznesā
12. maijā no pulksten 10.00 līdz 14.30 tiešsaistes vebinārā “Robotu ēras sākums” (“Robots are here”) Baltijas valstu tehnoloģiju, ražošanas, juridiskās un akadēmiskās nozares eksperti diskutēs par to, vai roboti ir mūsu draugi vai ienaidnieki, vai tie palīdzēs vai radīs šķēršļus un vai jāgatavojas cīņai vai kopīgam darbam, informēja pasākuma organizatoru pārstāvis Zigmunds Vīķis. Pasākums notiks latviešu un angļu valodās.
Latvijā tehnoloģijas «ar smadzenēm» izmanto kā palīgu medicīnā
Mākslīgajam intelektam pietuvinātas tehnoloģijas Latvijā jau izmanto diagnostikā, piemēram, asins analizatoros laboratorijās, Latvijas Radio 1 raidījumā “Zināmais nezināmajā” piemēru minēja Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas internās medicīnas galvenais speciālists, profesors Aivars Lejnieks. Ja analizatorus papildina ar dažādiem algoritmiem, to tehnoloģiskās “smadzenes” var sniegt padomu, kādas kaites varbūtība jāizskata. 
No viena grāvja otrā jeb podkāsts 36 stundas vai 57 sekundes
Pavisam jaunā pētījumā par podkāstu patēriņu Latvijā (par ko vairāk citreiz) secināts, ka Latvijas klausītājiem podkāsta vienas epizodes garumam optimāli nevajadzētu pārsniegt 45 minūtes, bet visbiežāk priekšroka dota epizodēm, kuru garums ir līdz 30 minūtēm. Tiesa, lielu popularitāti gan Latvijā, gan pasaulē iemantojuši podkāsti, kuru hronometrāža sniedzas ievērojami tālāk.
«SpaceX» kapsula nogādā četrus kosmonautus SKS
Īlona Maska dibinātā ASV uzņēmuma "SpaceX" pilotējamais kosmosa kuģis "Crew Dragon" sestdien savienojās ar Starptautisko kosmosa staciju (SKS), tajā nogādājot četrus kosmonautus no ASV, Francijas un Japānas.
Podkāstā «Vai tas ir normāli?» klausītājs piedalās terapijas seansā
Turpinām stāstīt par Latvijā tapušiem raidierakstiem jeb podkāstiem. Lai klausītājus iepazīstinātu ar plašo un daudzkrāsaino raidierakstu pasauli, Latvijas Radio ir jauns podkāsts par podkāstiem “Raidnīca”. Tajā var klausīties intervijas ar Latvijas raidierakstu veidotājiem par viņu audio projektiem – kā tie tapuši, kādas mācības guvuši un ko interesantu var uzzināt klausoties podkāstus. Šoreiz ''Raidnīcas'' autore Dace Krejere sarunājas ar Justīni Savitsku – Latvijas Radio multimediju satura producenti. 
Ikdiena aizliegtajā zonā. Saruna ar zinātnieku no Černobiļas AES
Pirmdien apritēs jau 35 gadi kopš vērienīgās kodolkatastrofas Černobiļas atomelektrostacijā (AES). Pirms pieciem gadiem virs joprojām jaudīgā radiācijas avota tika novietots pasaulē lielākais metāla sarkofāgs. Ar drošības risku modelēšanu, radioaktīvo materiālu pētniecību tur uz vietas nodarbojas Ukrainas Kodolspēkstaciju drošības problēmu institūts, kas arī pārrauga visa veida zinātniskos darbus piesārņotajā teritorijā. Par pētnieku ikdienu avarējušā reaktora pakājē un apkārtējās vides pētījumiem Černobiļā pastāstīja zinātniskā institūta vadītāja vietnieks, zinātņu doktors Sergejs Paskevičs.
«SpaceX» nesējraķete devusies kosmosā
No Kanaveralas raga kosmodroma šodien startējusi Īlona Maska komerciālā kosmosa uzņēmuma "SpaceX" nesējraķete "Falcon 9". Tai Zemes orbītā ir jānogādā kosmosa kuģis "Crew Dragon". Kuģī atrodas četru astronautu komanda, kas dodas uz Starptautisko kosmisko staciju.
ASV radīts metamateriāls, kas spējīgs «domāt»
ASV radīts lokans, mehānisks un reaģējošs metamateriāls, kas spējīgs "domāt". Nākotnē tas varētu ļaut "iedzīvināt" cilvēkam noderīgas ierīces, vēstīja tehnoloģiju un zinātnes tēmām veltītais portāls scitechdaily.com.
«SpaceX» gatavojas startam
Ja laikapstākļi ļaus, piektdien, 23. aprīlī, ap pulksten 12.45 pēc Latvijas laika Zemi pametīs pirmie NASA astronauti, izmantojot privātā uzņēmuma “SpaceX” nesējraķeti un “Crew 2” apkalpes kapsulu. To plānots darīt gadu pēc tam, kad tika veikts pirmais testa lidojums ar pilotiem uz Starptautisko kosmosa staciju.
10 neatklātas, bet noderīgas lietotnes ērtākai dzīvei
Gandrīz visiem no mums šobrīd kabatā vai uz galda stāv viedtālrunis. Viena no šādu tālruņu iespējām ir tajā lejupielādēt dažādas lietotnes, kas noder gan izklaidei, gan produktivitātei, mūzikas klausīšanai un citām nodarbēm. Lūk, 10 mazāk zināmas bezmaksas lietotnes, ko novērtē un iesaka dažādu jomu profesionāļi.
Eksperti brīdina: «Clubhouse» lietotāju atklātība var piesaistīt interneta krāpniekus
Tā kā jaunajā soctīklā “Clubhouse” cilvēks nav redzams, turklāt netiek saglabāta ieraksta vēsture, lietotāji nereti atļaujas stāstīt daudz privātas informācijas, ko var izmantot potenciālie nelabvēļi un krāpnieki, Latvijas Radio 1 raidījumā “Kā labāk dzīvot” uzsvēra uzņēmuma "ESET Latvija" informācijas tehnoloģiju (IT) inženieris Kārlis Bergmanis.
Vai viegli būt jūtūberim? Stāsta video satura veidotājs Jānis Krīvēns
Uzsākot video satura veidošanu, pietiek ar viedtālruni, Latvijas Radio 1 raidījumā "#DigitālāsBrokastis” sacīja sarunu šova “Pāļa Bazars” vadītājs Jānis Krīvēns jeb Krivenchy. Viņš zināja teikt, ka lielākā daļa pasaules populārāko vlogeru jeb video satura veidotāju izmanto “iPhone” vai “Samsung” telefonus, reizēm gan pievienojot ārējo mikrofonu labākai skaņai.
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt