Dzīve & stils / Tehnoloģijas un zinātne
Meteorītu muzejā notiks Asteroīdu dienas pasākumi
Jau piekto gadu pasaulē un Latvijā svētdien atzīmēs Asteroīdu dienu. Datums nav izvēlēts nejauši - 1908. gada 30. jūnijā notika Tunguskas katastrofa. Rīgā Asteroīdu dienas pasākumi notiks Meteorītu muzejā Nīcgales ielā 3a.
3D kopiju izgatavošana palīdzēs skolēniem Latvijas senvēstures apgūšanā
Ja vēstures relikvijām muzejos nedrīkst pat pirkstu piedurt, tad šos izdrukātos priekšmetus skolēni varēs droši ņemt rokās, iztaustīt un kārtīgi izpētīt. Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Dizaina fabrikā top modeļi Latvijas senās vēstures apgūšanai. 3D izdrukas savās nodarbībās izmantos Latvijas Nacionālais vēstures muzejs.
LU rektors Muižnieks: Tehnoloģiju attīstībā aizvien lielāka nozīme būs garīgajam līmenim
Latvijas Radio programmu festivālā "Lampa" sestdien, 29. jūnijā, atklāja radio NABA un Latvijas Universitātes rīkotā diskusija „Tehnoloģiju ķīlnieki”. Runājot par tehnoloģiju individualizācijas nākotnes perspektīvām, Latvijas Universitātes (LU) rektors Indriķis Muižnieks pauda viedokli, ka nākotnē liela nozīme būs garīgajam līmenim un humanitārajai izglītībai.
Izgudroti materiāli no sēņu micēlija
Iepakojamais materiāls, ādas un vates aizstājējs no sēņu micēlija. Šādu unikālu un dabai draudzīgu materiālu izgudrojuši divi amerikāņu studenti. Viņu izgudrojums jau arvien plašāk tiek lietots gan ASV, gan pamazām iekaro arī Eiropas tirgu. Nākamais solis būšot no sēņu micēlija gatavots steiks.
Eiropas Izgudrotāju balvu saņem arī par pētniecību imūnsistēmas nozīmīgumā saslimstībā ar vēzi
Eiropas Izgudrotāju balvas pasniegtas austriešiem, kas izgudrojuši efektīvāku plastmasas pārstrādāšanas metodi, nīderlandietim, kurš izgudrojis materiālu, kas atvaira kuģu aplipšanu ar aļģēm un jūras dzīvniekiem, japāņu zinātniekam, litija baterijas izgudrotājam un spāņu molekulārās ģenētikas pionierei, kā arī franču zinātniekam, imunologam, kurš pēta imūnsistēmas nozīmi saslimstībā ar vēzi.
Valodu rīkam «Hugo.lv» pusgada laikā pusmiljons apmeklējumu
Valodu rīkam „Hugo.lv” pusgada laikā bijuši pusmiljons apmeklējumu, kas ir liels skaits, un ievērojami pārsniedz pat sākotnēji prognozēto. „Hugo.lv” līdzās tulkošanai piedāvā arī runas atpazīšanu un teksta izrunāšanu. „Hugo.lv” nepārtraukti tiek attīstīts, un pašlaik aktuālākais ir līdz gada beigām izveidot septiņus jaunus virtuālos asistentus, kas būtiski uzlabos saziņu ar dažādām valsts iestādēm.
Eiropas Izgudrotāju balvas ceremonijā triumfē Rietumeiropas zinātnieki
Cilvēka spējai izgudrot nekad nepienāks gals – par to ir pārliecināti zinātnieki, kas šonedēļ Vīnē sacentās par prestižo Eiropas Izgudrotāju balvu. No jaunām vēža diagnostikas metodēm līdz videi draudzīgam iepakojumam no sēnēm – tik plašs ir balvas finālistu izgudrojumu loks. Patentu pieteikumu skaits Eiropā aug ik gadu, pērn pārsniedzot 170 tūkstošus. Latvijas izgudrotāji ar 12 patentiem gan pērn bija vienā no pēdējām vietām Eiropā.
Japānā droni apgādā atpūtniekus
Aizvien plašākas iespējas paveras dronu izmantošanā. Japānā šos lidaparātus šovasar izmantos, lai apgādātu atpūtniekus uz neapdzīvotas salas.  
VEF simtgadē cer radīt Latvijas mazo «Silīcija ieleju». Intervija ar Juri Bindi
Pēc pāris dienām apritēs tieši simt gadu kopš kādreizējā Latvijas rūpniecības milža VEF dibināšanas. Valsts elektrotehniskās fabrikas jeb VEF nosaukumu gan tas ieguva tikai 1932.gadā un šo zīmolu saglabāja arī padomju gados, kad VEF ražojumus pazina visā Padomju savienībā. Lai gan paša VEF vairs nav, šie trīs burti joprojām ir tik atpazīstami, ka ap sevi pulcē citus tehnoloģiju uzņēmumus. Ar saukli „VEFresh” tie bijušās rūpnīcas vietā cer radīt Latvijas mazo „Silīcija ieleju”. Par VEF pagātni un tā mantiniekiem Latvijas Radio sarunājās ar LMT prezidentu Juri Bindi.
Izstādē apskatāmi VEF mazāk zināmie izgudrojumi no 80. gadiem
Kādreizējā Latvijas rūpniecības flagmaņa – Valsts elektrotehniskās fabrikas jeb VEF – simtās gadadienas priekšvakarā durvis vērusi neparasta izstāde VEF muzejā. Tā pievēršas VEF vēstures mazāk zināmajām lappusēm – tehnoloģijām, kas 70. gadu beigās un 80. gados ražotas kā prototipi tālākai inovāciju attīstībai.
Jaunākie
Interesanti