Dzīve & stils / Tehnoloģijas un zinātne
Latvijas zinātnieki izstrādā metodi lētākai OLED ekrānu ražošanai
Skārienjutīgo telefonu ekrāni veidoti no OLED, kas nodrošina gaismu un krāsu. Tikmēr televizoru ekrānos pārsvarā izmanto LED apgaismojumu. Pasaulē ir radīti arī pirmie OLED televizori, bet tie ir ļoti dārgi, jo OLED ražošanas izmaksas ir augstas. Tomēr OLED ir nākotnes tehnoloģija, jo tā nodrošinās iespēju ekrānus locīt. Latvijā tiek izstrādātas jaunas metodes, kas ļaus OLED ražošanas izmaksas samazināt vairākas reizes.
S klases «Mercedes» ražošanā izmanto Latvijā izstrādātu metodi
Viens no aizvadītā gada nozīmīgākajiem sasniegumiem Latvijas zinātnē ir panākts Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU), izstrādājot jaunu līdzstrāvas elektroapgādes sistēmu ražošanas industrijai. Jaunā sistēma, kas veidota profesora Pētera Apses-Apsīša vadībā, nu jau nonākusi līdz Vācijai – to izmantos tikko uzbūvētajā automobiļu ražošanas uzņēmuma “Daimler AG” jaunajā rūpnīcā. Latvijas zinātnieki pielikuši savu pirkstu tam, lai turpmāk S klases “Mercedes Benz” automašīnas varētu ražot lētāk, ievērojami samazinot patērētās elektroenerģijas daudzumu.  
Prognozē izrāviena gadu latviski komunicējošu virtuālo asistentu attīstīšanā
Virtuālie asistenti jeb čatboti Latvijā kļūst par aizvien ierastāku lietu saziņā ar uzņēmumiem un nu jau arī valsts iestādēm. To galvenais uzdevums ir sniegt īsas atbildes uz vienkāršiem jautājumiem, šādā veidā atslogojot klientu apkalpošanas speciālistu darbu. Šis gads būs izrāviena gads latviešu valodā runājošo virtuālo asistentu jeb čatbotu attīstīšanā.
Latvijā izstrādāta tehnoloģija palīdzēs nosēsties uz Mēness
Latvijā izstrādāta tehnoloģija laika momentu reģistrēšanai kosmiskos aparātos ar pikosekunžu precizitāti. Jevgeņijs Buls kopā ar kolēģiem to izstrādājis Elektronikas un datorzinātņu institūtā, un šīs tehnoloģijas darba augļus šobrīd iespējams sastapt pusē no satelītu lāzerlokācijas sistēmām visā pasaulē. Latvijā izstrādātā metode nākotnē arī palīdzēs veiksmīgi īstenot Eiropas Kosmosa aģentūras programmu - nosēsties uz Mēness.  
Latvijas zinātnieku atklājums ļaus drošāk ražot fluoru saturošus medikamentus
Viens no 2019. gada vērtīgākajiem atklājumiem Latvijas zinātnē saistīts ar fluoru, kas atrodams lielā daļā medikamentu, ko ikdienā izmanto miljoniem cilvēku visā pasaulē. Latvijas Organiskās sintēzes institūtā izstrādāts jauns reaģents, kas turpmāk ļaus ķīmiķiem visā pasaulē ērtāk un drošāk strādāt ar fluoru saturošiem savienojumiem.
Luksemburgas kompānija izveido viedo puķupodu
Ne visi no mums var pateikt, kad augam nepieciešams vairāk ūdens, mazāk gaismas vai varbūt ir pārāk silts. Luksemburgas kompānija "Mu Design" ir izveidojusi viedo puķupodu, kas to pateiktu priekšā.
Eksperti: Par viedo mājas ierīču drošības riskiem atbild arī lietotājs
Viedās jeb gudrās mājas, kas aprīkotas ar dažādam tehnoloģijām, kļūst aizvien populārākas arī Latvijā. Cilvēki savos mājokļos ierīko dažādus tehnoloģiskus risinājumus, kas atvieglo ikdienas rūpes un mājas soli. Tomēr viedo palīgu ēnas puse ir drošības riski, kas ierīces nevērīgas lietošanas gadījumā var pavērsties pret tās īpašnieku.
Jaunākie
Interesanti