Dzīve & stils / Tehnoloģijas un zinātne
Par tehnoloģijām un mūsdienu tendencēm «Digitālajās brokastīs». Saruna ar raidieraksta veidotājiem
Mūsdienīgi gadžeti, zinātnes sasniegumi, aktualitātes, tendences un vienkārši interesantas lietas digitālajā pasaulē. Par to un daudz ko citu katru nedēļu pie raidījuma "Digitālās brokastis" galda kopā ar ekspertiem spriež, analizē un vērtē Artis Ozoliņš un Rihards Blese, kuri zīmīgajā Latvijas Radio raidījuma "Raidnīca" 50. epizodē stāstīja par sava ieraksta aizsākumiem un tapšanu. 
Ģeologs: Satraukumu rada metāna nonākšana atmosfērā pēc sasaluma kušanas Arktikā
Mūžīgais sasalums Arktikā atrodas tādās zonās, kur augsne sastāv no organiskajām daļiņām, īpaši kūdras. Sasalumam atkūstot, tiek atbrīvots metāns, kas ir siltumnīcas efektu izraisoša gāze, un lielākais uztraukums ir par to, ka metāns nonāk atmosfērā, Latvijas Radio raidījumā "Zināmais nezināmajā" skaidroja ģeoloģijas zinātņu doktors, Latvijas Universitātes asociētais profesors Kristaps Lamsters.
Ķīna izvieto meteostaciju Everesta virsotnē
Ķīnas Tautas Republikas zinātnieki uzstādījuši automātisko meteoroloģisko staciju pasaules augstākā kalna Everesta virsotnē. Vienlaikus uzstādīti vairāki ar augstkalnu apgabalu pētniecību saistīti rekordi.
RTU zinātnieki arābu senpilsētā ievāc datus unikālam virtuālās realitātes modelim
Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) zinātnieki ar 3D lāzerskeneru un dronu palīdzību veido virtuālās realitātes modeli kādai senai arābu pilsētai tuksnesī, no kuras palikušas vairs tikai drupas, Latvijas Radio raidījumā "Zināmais nezināmajā" atklāja RTU Ģeomātikas katedras asociētais profesors Māris Kaļiņka un UNESCO eksperts un SIA "ARCHItrāvs" izpilddirektors Bruno Deslandes.
Ekselences centrā zinātnieki rada inovatīvus biomateriālus
Lai sekmētu jaunu biomateriālu izpēti un izstrādi kaulaudu atjaunošanai, sejas, mutes un žokļa ķirurģijai, ortopēdijai un citām jomām, Latvijā darbojas Baltijas Biomateriālu ekselences centrs (BBEC). Tajā apvienojušies zinātnieki un ārsti no Rīgas Tehniskās universitātes (RTU), Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) un Latvijas Organiskās sintēzes institūta.
Lielbritānijā izveidota pirmā «gaisa taksometru osta»
Lielbritānijā uzbūvēta pirmā eksperimentālā bezpilotu lidaparātu un gaisa taksometru osta jeb „vertiports”. Projekta īstenotāji norāda, ka šķietami fantastiskā ideja par lidojošiem taksometriem jau pēc pāris gadiem varētu kļūt par realitāti.
Sestdien fotografē ievas, bērza un ābeles zarus un palīdzi zinātniekiem!
Latvijas Universitātes Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultāte aicina Latvijas iedzīvotājus sestdien, 30. aprīlī, iesaistīties dabas vērošanas zibakcijā “Viena diena Latvijā”, iesūtot zinātniekiem dienvidu pusē novietotos zarus acu augstumā parastajai ievai, āra bērzam un mājas ābelei, Latvijas Radio raidījumā “Zināmais nezināmajā” stāstīja zibakcijas koordinatore, Latvijas Universitātes vadošā pētniece Gunta Kalvāne.
Liepājas Universitātes students izstrādājis mākslīgā intelekta vadītu rokas protēzi
Liepājas Universitātes students Sebastians Štāls-Aploks bakalaura darba ietvaros izveidojis ar mākslīgo intelektu darbināmu rokas protēzi, ko plāno patentēt un piedāvāt iegādāties cilvēkiem ar īpašām vajadzībām. Nacionālajā rehabilitācijas centrā "Vaivari", kas nodarbojas arī ar protēžu izsniegšanu, par jauna produkta parādīšanos pauda prieku, tomēr uzsvēra – ja protēzes izmaksas pārsniegs valsts atvēlēto finansējumu, tad Latvijā to varēs atļauties visai mazs cilvēku skaits.
DNS neeksistē jeb kā PSRS laikā cieta ģenētikas zinātne
“Nevis iedzimtība, bet gan apkārtējās vides apstākļi ir tie, kas veido gan augus, gan cilvēkus.” Šāda teorija vairākas desmitgades Padomju Savienībā tika mācīta un popularizēta. Ģenētika, ķīmija un kvantu fizika stagnēja un tika atmesta atpakaļ pagātnē, Latvijas Radio raidījumā “Zināmais nezināmajā” vērtēja molekulārbiologs akadēmiķis Elmārs Grēns. 
Latvijas pētnieki meklē pret slimībām izturīgākās priedes, kas dotu pienesumu ekonomikai
Latvijas pētnieki, analizējot priežu dabiskās pretošanās spējas, pēta ar tām saistītās koku genoma daļas un to reakcijas, kas nākotnē ļautu atlasīt priedes ar lielāku izturību pret slimībām, Latvijas Radio raidījumā “Zināmais nezināmajā” stāstīja Latvijas Valsts mežzinātnes institūta "Silava" vadošais pētnieks Dainis Ruņģis un šī institūta pētnieks Vilnis Šķipars.
Itālijā uzbūvēts robots-tēlnieks
Kāda Itālijas kompānija izgatavojusi robotu, kas spēj veidot skulptūras. Daudzi mākslinieki un amatnieki jauno iespēju vērtē piesardzīgi, bet tā autori uzskata, ka šādā veidā iespējams ātrāk un efektīvāk veikt grūto darbu.
12 Latvijas uzņēmumi sacentīsies «TechChill» starptautiskajā jaunuzņēmumu konkursā
12 Latvijas jaunuzņēmumi iekļuvuši "TechChill" starptautiskā jaunuzņēmumu konkursa pusfinālā un cīnīsies par 10 tūkstošu eiro naudas balvu. Kopumā konkursam bija pieteikušies vairāk nekā 200 jaunuzņēmumi no visas pasaules, un žūrija izvēlējusies 50 labākos. Latvijas Radio aptaujātie eksperti atzina – tik kupla Latvijas uzņēmumu pārstāvniecība pusfinālā ir vērā ņemams sasniegums.
Raidieraksts «Viens no mums» – iespēja iepazīt Latvijas LGBT kopienā aktuālo
Podkāsts "Viens no mums" ir sarunas ar LGBT+ kopienas pārstāvjiem par viņu stāstiem un pieredzi, un šo raidierakstu var klausīties Rīgas Stradiņa universitātes studentu medija "Skaļāk" paspārnē. Tā veidotājas Katrīna un Annija Latvijas Radio pastāstīja, kam raidieraksts vairāk varētu noder – LGBT kopienai kā atbalsts vai pārējiem kā iespēja iepazīt tuvāk LGBT cilvēkus.
Vai pa zemi atkal varētu staigāt mamuti? Ģenētikas iespējas mūsdienās
Dinozaurus atjaunot nav reāli, taču idejas mamuta gēnus pārnest ziloņu genomā un iegūt dzīvnieku, kas būtu zilonis ar mamuta gēniem, pastāv, Latvijas Radio raidījumā “Zināmais nezināmajā” skaidroja Latvijas Universitātes profesors, mikrobiologs, ģenētiķis Īzaks Rašals.
ASV popularitāti gūst «printētās mājas»
Amerikas Savienotajā Valstīs (ASV) aizvien populārākas kļūst ar 3D printeri būvētās mājas. Šāds celtniecības veids palīdz samazināt izmaksas un dod iespēju cilvēkiem piepildīt sapni par privātmāju.
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt