Dzīve & stils / Tehnoloģijas un zinātne
Zinātnieki izstrādā diētu visai pasaulei
Starptautiska zinātnieku grupa ir izstrādājusi speciālu diētu visai pasaulei, kas, pēc viņu domām, nodrošinās nākamo paaudžu veselību un palīdzēs pabarot 10 miljardus cilvēku.     
«Huawei» iesaiste 5G tīklu izveidē Latvijā vēl nav vērtēta
Daudzās Eiropas valstīs pilnā sparā norit gatavošanās 5G telekomunikāciju tīklu izbūvei. Investīcijas 5G tīklos plāno arī Latvijā strādājošie telekomunikāciju operatori – jau notikušas pirmās frekvenču izsoles. Ņemot vērā vērienīgos attīstības plānus, aktuāls kļuvis jautājums par to, cik uzticama ir Ķīnas tehnoloģiju kompānija „Huawei”, kas ir viens no vadošajiem telekomunikāciju infrastruktūras tehnoloģiju ražotājiem pasaulē. Vairākas valstis jau paziņojušas, ka „Huawei” liegs līdzdalību 5G tīkla ieviešanā šajās valstīs.
Uzdīgušas uz Mēness nogādātās sēklas
Uzdīgušas ar Ķīnas Tautas Republikas kosmisko aparātu uz Mēness īpašā konteinerā nogādātās augu sēklas. Zinātnieki uzskata, ka veiksmīgais eksperiments nākotnē varētu palīdzēt astronautiem kosmosā radīt noslēgtas ekosistēmas.
Latvijas zinātnieku ogļu pētījumus var izmantot automašīnu ražošanā
Izstrādāts inovatīvs process multifunkcionāla nanoporaina oglekļa iegūšanai. Tā sauc vienu no aizvadītā gada nozīmīgākajiem sasniegumiem Latvijas zinātnē. Lai cik tas sarežģīti arī neizklausītos, stāsts ir par visparastākajām oglēm, kuras izmantojam, piemēram, grilējot gaļu. Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūta zinātnieku veiktie pētījumi par oglēm, iespējams, nākotnē tiks izmantoti automašīnu ražošanā visā pasaulē.
Latvijā izstrādā jaunu neironu mašīntulkošanas tehnoloģiju
Latvijas uzņēmumam “Tilde” kopā ar Latvijas Universitātes pētniekiem izdevies radīt labākas mašīntulkošanas tehnoloģijas nekā tādiem pasaulē pazīstamiem uzņēmumiem kā “Google” un “Microsoft”. Šis sasniegums Latvijas Zinātņu akadēmijas ekspertu vērtējumiem ir viens no nozīmīgākajiem aizvadītajā gadā Latvijas zinātnē.
Viens no pasaules «superdatoriem» – baznīcā Spānijā
Viens no jaudīgākajiem superdatoriem pasaulē atrodas baznīcā Spānijā. Šis neparastajā vietā izvietotais superdators meklējams Spānijā un katru dienu veic ne tikai Spānijas, bet visas Eiropas un pasaules zinātniekiem vitāli nozīmīgas kalkulācijas.
RTU zinātnieki izstrādā jaunu nanoģeneratoru elektrības ieguvei
Latvijas Zinātņu akadēmijas vērtējumā viens no aizvadītā gada nozīmīgākajiem sasniegumiem Latvijas zinātnē ir Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) speciālistu izstrādātais “Konceptuāli jaunais nanoģenerators mehāniskās enerģijas pārvēršanai elektriskajā”.
Latvijā radīta jauna tehnoloģija vakcīnu ražošanai
Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra zinātnieki sadarbībā ar Šveices un Lielbritānijas kolēģiem izstrādājuši jauna veida tehnoloģiju vakcīnu ražošanai, kas ārstētu hroniskas saslimšanas. Jaunā tehnoloģija nākotnē varētu padarīt gan dzīvnieku, gan cilvēku vakcinēšanu efektīvāku un ārstēšanu lētāku.  Šis ir arī viens no 12 Latvijas Zinātņu akadēmijas nosauktajiem nozīmīgākajiem sasniegumiem Latvijas zinātnē 2018. gadā.
Hakeri brīdina par viedo televizoru uzlaušanu
Pret hakeru uzbrukumiem nav droši ne vien datori vai telefoni, bet arī mūsdienu televizori un pat printeri un cita tehnika. Par to šonedēļ atgādināja  desmitiem tūkstošu ''Google'' straumēšanas iekārtu uzlaušana. To paveikuši hakeri, lai popularizētu lielāko sociālā tīkla “YouTube” zvaigzni un reizē brīdinātu par sistēmu ievainojamību. Tikmēr datu drošības eksperti brīdina – lietotājiem pašiem jādomā par mājās esošo ierīču drošību. 
Matemātiķis Andris Ambainis – pionieris kvantu skaitļošanā
Tam, ka smadzenes, ļoti vispārinot, var salīdzināt ar datoru, piekrīt matemātiķis Andris Ambainis. Viņš ir cilvēks, kurš datorikā ir iedziļinājies vairāk, nekā spējam iedomāties, jo savā galvā, tā vien gribas teikt, skaitļo datorā, kurš vēl nemaz nav uzbūvēts.
Ķīna nosūta robotu-pašgājēju uz Mēness tālo pusi
Ķīnas kosmosa aģentūra veiksmīgi nogādājusi robotu-pašgājēju uz Mēness tālo pusi, kas no Zemes nav redzama. Uz Zemi nosūtīti pirmie zondes veiktie fotoattēli. Tikmēr Ķīnas ambīcijas apsteigt vadošās valstis visuma izpētē ar šo misiju nebeidzas.
NASA saņem pirmās «asteroīda-sniegavīra» fotogrāfijas
ASV Nacionālās aeronautikas un kosmosa administrācija (NASA) saņēmusi pirmās tālākā sasniegtā Saules sistēmas debess ķermeņa – asteroīda “Ultima Thule” – fotogrāfijas. Zinātnieki joko, ka tas pēc formas atgādina sniegavīru.
Kā «gudrās ierīces» mācās un atceras. Ieskats RTU laboratorijā
Lai "gudrās ierīces " varētu redzēt labāk par cilvēku, tām jābūt aprīkotām ar īpašiem sensoriem un sistēmām. Taču ar maņu imitēšanu vien ir par maz – šis gadsimts ir metis jaunus izaicinājumus tam, kā ierīces mācās, atceras un, kas zina, – varbūt pat domā? Lai saprastu, kā tad kaut kas nedzīvs var tikt apveltīts ar intelektu, ir jādodas uz laboratoriju, kur tas top.
Jaunākie
Interesanti