Dzīve & stils / Tehnoloģijas un zinātne
Kā garšo vīns, kas gadu atradies kosmosā?
Vīns, kas gadu pavadījis kosmosā, garšo, smaržo un izskatās citādi nekā uz Zemes. Tā secinājuši pētnieki Francijā. Tagad divpadsmit ekskluzīvas “vintage” pudeles kopā ar simtiem vīnogulāju atgrieztas uz Zemes no Starptautiskās kosmosa stacijas. Ko pētnieki atklājuši par izmaiņām vīnā un vīnogās?
Jauniešus aicina pieteikties pirmajai mākslīgā intelekta olimpiādei Latvijā
Līdz 8. aprīlim 12. klašu skolēni un vidējās profesionālās izglītības pēdējā kursa audzēkņi aicināti pieteikties pirmajai mākslīgā intelekta olimpiādei Latvijā, informēja Digitālo inovāciju parka vadītāja Agate Ambulte. Olimpiāde norisināsies 9. aprīlī tiešsaistē. Olimpiādes mērķis ir radīt jauniešos interesi par mākslīgā intelekta izstrādi kā viņu nākotnes profesijas izvēles iespēju.
Bezmaksas apmācībām tehnoloģiju nozarē īpaši aicina pieteikties grūtībās nonākušas sievietes
"Riga TechGirls" aicina Latvijas sievietes līdz šī gada 10. aprīlim pieteikties tiešsaistes apmācībām vispasaules projektā "Work in Tech", informēja uzņēmuma pārstāve Līna Sarma. Projektā ir 150 bezmaksas vietas, un tā mērķis ir palīdzēt sievietēm apgūt informāciju tehnoloģiju pamatprasmes un veicināt pārkvalificēšanos, pēc programmas absolvēšanas dalībniecēm palīdzot atrast atbilstošu darbu IT nozarē.
Kalifornijas pētnieki: Ūdens uz Marsa arvien slēpjas turpat
Reiz uz Marsa plūda upes, viļņojās ezeri un okeāni. Lai arī planēta šobrīd ir teju pilnībā putekļiem klāta, Kalifornijas Tehniskā institūta pētnieki apgalvo, ka lielākais daudzums šī ūdens arvien ir turpat, tikai iesprostots hidrātu veidā uz Marsa virsmas esošajos iežos.
Starptautiskajā novērtējumā Latvijas zinātnes institūti sasniedz augstākus rādītājus
Jaunajā zinātnes institūciju starptautiskajā novērtējumā Latvijas institūti šoreiz sasnieguši augstākus rādītājus, bet ārvalstu eksperti joprojām norāda uz zemo valsts finansējumu zinātnei. Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) jauno institūtu novērtējumu analizēs un pusgada laikā informēs valdību par finansējuma sasaisti ar šiem rezultātiem.
Pēc RTU zinātnieku tehnoloģijas ceļu būvē izmēģinās pārstrādātu riepu gumiju
Vecās riepas varētu atgriezties tur, kur tās nodeldētas, – uz autoceļiem. Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) zinātnieki meklē risinājumu, kā uzlabot Latvijas ceļu kvalitāti un vienlaikus samazināt nolietoto riepu kalnus. Šovasar kādā ceļa posmā eksperimentālā kārtā varētu ieklāt asfaltbetonu, kura sastāvā iestrādātas gumijas granulas no vecām riepām. 
Testēs kosmosa atkritumu savācēju
Japāņu uzņēmums gatavojas praksē izmēģināt tehnoloģiju kosmosa atkritumu savākšanai, kas lielā skaitā riņķo Zemes orbītā. Kosmosa atkritumu savācēju plānots palaist sestdien, 20. martā, no Baikonuras kosmodroma.
NASA veiksmīgi izmēģina Mēness raķetes dzinēju
Poligonā Amerikas Savienoto Valstu Misisipi štatā veiksmīgi izmēģināti jaunās Nacionālās aeronautikas un kosmosa administrācijas (NASA) Mēness raķetes dzinēji. Tas ir visjaudīgākais jebkad ASV uzbūvētais kosmiskais kuģis.
Radīts interneta rīks vēsturisku ēku siltināšanai
Latvijas zinātniekiem kopā ar Dānijas, Zviedrijas, Vācijas, Beļģijas, Itālijas un Šveices partneriem izdevies veikt vērienīgu pētījumu, kā rezultātā izstrādāts interneta rīks “ribuild.eu” . Ar tā palīdzību gan vēsturisko ēku īpašnieki, gan arhitekti, gan būvnieki var uzzināt, kā vispareizāk un drošāk būtu siltināt seno mūra ēku no iekšpuses.
Zinātnieki uzlauž pasaulē vecākā «datora» noslēpumus
Londonas Universitātes koledžas pētnieki paziņojuši, ka spēruši platu soli uz priekšu, lai “atkostu” noslēpumaino Antikitiras mehānismu – tā ir sengrieķu astronomiska ierīce, dēvēta arī par senāko mehānisko datoru. Divus tūkstošus gadu veco skaitļotājmašīnu atrada kuģa vrakā pagājušā gadsimta sākumā.
«Digitālā nedēļa 2021» – iespēja apgūt jaunas digitālās prasmes
No 22. līdz 26. martam norisināsies informatīvi izglītojošā kampaņa “Digitālā nedēļa 2021”, kuras laikā notiks tiešsaistes pasākumi, diskusijas un citas aktivitātes, lai rosinātu Latvijas iedzīvotājus pilnveidot savas digitālās prasmes, kā arī aicinātu izmantot digitālās tehnoloģijas un pakalpojumus darbā un ikdienā, informēja Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācijas (LIKTA) pārstāvis Kaspars Līcītis.
Populārākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt