Labrīt

Pierīgas pašvaldības cīnās par ģimenei draudzīgākās titulu

Labrīt

Pulka ielas muzeja krātuve: Būvdarbi ieilguši bažās par izprojektēto konstrukciju stiprību

Tautas instrumenti: niedru stabule

Niedru stabule - instruments, kuru nav grūti uztaisīt

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem un 9 mēnešiem.

Šovasar klajā nāca ilgi gaidīta grāmata - Latvijas Universitātes profesora, etnomuzikologa Valda Muktupāvela monogrāfija "Tautas mūzikas instrumenti Latvijā". Tas ir plašākais un izsmeļošākais līdz šim pieejamais pētījums par tradicionālajiem mūzikas instrumentiem Latvijā. Ar izpētīto autors turpmāk divu nedēļu garumā ik rītu padalīsies jaunajā rubrikā, sniedzot iespēju dzirdēt visdažādāko seno tautas instrumentu skaņas un autora stāstījumu par to, kad instrumenti Latvijā parādījušies, kādos gadījumos mūsu senči tos spēlējuši, kā instrumentus izgatavojuši.

Niedru stabule ir instruments, kura izejmateriāls aug ikvienā mitrākā vietā un katra niedre jau potenciāli ir šāda stabule. Šo instrumentu nebija grūti pagatavot – ass nazis, mazliet iemaņu un no viena tāda niedres stobriņa var izgatavot spiedzi, kas dod vienu toni, iegriežot niedres sienā mēlīti. Taču, lai ar šo spiedzi varētu nospēlēt kaut ko vairāk, tad piemeklē lielāku niedres stobriņu, kurā ieliek spiedzi un iegriež trīs vai četrus skaņas caurumus.

Niedru stabule rada skaļu un dūcošu skaņu. Senāk, šķiet, gani ir mācējuši ar šādu vienkāršu instrumentu ganīt lopus. Ar stabuli gans norādīja lopiem, kurā virzienā tiem doties.

Masīvāka šī instrumenta versija tiek saukta par "ganu ragu". Tātad stabule ar mēlīti un galā pievieno govs ragu, lai tā skaņa labāk izplatītos un jaudīgāk skanētu.

Ganu ragu Lejaskurzemē un Vidzemē sauca arī par birbīni, kas nozīmē birbošu skaņu, kuru rada šie mēlīšu instrumenti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti