Kā labāk dzīvot

Kuras zivis labāk izvēlēties uzturam - jūras vai saldūdens?

Kā labāk dzīvot

Vai mākam cieņpilni sadzīvot ar citiem satiksmes dalībniekiem uz koplietošanas ceļiem?

Ārste atgādina: Arī nieru veselībai ir svarīgi uzņemt pietiekami daudz šķidruma

Ārste: Nieres teiks paldies par pienācīgu ūdens dzeršanu karstajā laikā

Karstais laiks nelabvēlīgi ietekmē nieru veselību, jo tām ir svarīgs pietiekams šķidruma daudzums organismā. Jo vairāk svīstam, jo vairāk ūdens jāuzņem, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" norādīja Latvijas Nefrologu asociācijas prezidente, Rīgas Stradiņa universitātes asociētā profesore, nefroloģe, Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Nefroloģijas centra virsārste Ieva Ziediņa.

Pasaulē nieru slimnieku skaits turpina pieaugt, atzina ārste, norādot, ka šobrīd Eiropā varētu būt aptuveni 55 miljoni cilvēku, kas slimo ar nieru slimībām. Katram par savu nieru veselību jādomā visu gadu, bet sevišķi svarīgi tas ir gada karstajā laikā. It īpaši, ja pie liela karstuma neesam raduši. 

"Karstais laiks arī ietekmē nieru slimības, jo nierēm ir ļoti svarīgi, lai organismā būtu pietiekoši daudz šķidruma," uzsvēra Ziediņa.

Jo vairāk zaudējam šķidrumu svīstot, jo vairāk ir jāpadzeras.

Tas nozīmē no rīta izdzert ne tikai kafijas krūzi, bet arī vismaz glāzi ūdens vēl klāt, un ūdens pudelei vienmēr ikdienā jābūt līdzi – nieres par to teiks tikai paldies. 

Drīkst dzert arī tēju vai gāzētu ūdeni. Ziediņa norādīja, ka gāzētam ūdenim pievienotais bikarbonāts, kas rada burbulīšus, nav kaitīgs nierēm, un ir pat labvēlīgs, jo padara mūsu organismu vairāk sārmainu. Bet kā ar kafiju?

"Pirms 30 gadiem domāja, ka kafija paaugstina spiedienu un to nevajag dzert. Pēc tam jau bija pētījumi, ka kafija spiedienu nepaaugstina tik ļoti – ka tā paaugstina zemu, bet augstu vēl augstāku netaisa. Jā, droši dzeriet kafiju līdz trīs krūzītēm dienā," iedrošināja ārste.

Cilvēkam ar veselām nierēm, kurš neveic fizisku darbu, bet, piemēram, strādā pie datora, dienā jāuzņem 30 mililitri ūdens uz katru savu ķermeņa kilogramu. Strādājot fizisku darbu vai sportojot, ūdens jāuzņem papildus. 

"Līdz ar to nav vienas rekomendācijas visiem cilvēkiem, un tas attiecas uz tiem, kuriem ir normāla nieru funkcija. Cilvēkiem ar stipri samazinātu nieru funkciju, tiem, kas iet uz dialīzi, protams, rekomendācijas būtiski atšķiras. Bet tā ir ļoti minimāla grupa, salīdzinot pret visu Latvijas populāciju," skaidroja Ziediņa.

Ārste atgādināja, ka kvalitatīvas dzīves pamatā ir veselīgs uzturs, fiziskās aktivitātes, nesmēķēšana, svara kontrole, un tas viss attiecas arī uz nieru veselību. Tikai pēc tam talkā nāk medikamenti. 

"Mēs jau paši tās indes sev nozīmējam – tādas kā tabaka, alkohols un nesteroīdie pretiekaisuma līdzekļi (piemēram, ibuprofēns – red.)

Tās ir trīs galvenās. Mēs jau vairākus gadus stāstām, ka nesteroīdie pretiekaisuma līdzekļi ir jālieto ļoti uzmanīgi un tiešām tad, kad tam ir pamats," pauda Ziediņa. 

Lai pārbaudītu, ka nieres strādā pareizi un nekāda iejaukšanās ar medikamentiem to darbībā nav nepieciešama, regulāri jāveic analīzes. 

"Nekas nav mainījies. Ir jāveic seruma kreatinīna noteikšana asins bioķīmijā – tā ir asins analīze, ko ņem no vēnas. Otrs ir urīna analīze, un vēl urīna analīzē ir jānosaka papildus viens speciāls rādītājs – mikroalbuminūrija, kas parastā urīna analīzē nav," norādīja Ziediņa.

2024. gada Nieru veselības nedēļas laikā no 27.–31. maijam ārsti rīko bezmaksas konsultācijas pie nefrologa. Tām var iepriekš pieteikties pa tālruni 67045145.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti