Dzīve & stils / Veselība
Ar festivālu «Ogle» aicina pievērst uzmanību garīgai veselībai
Iedzīvotāji ar garīgiem traucējumiem un psihiskām slimībām ir visneaizsargātākā iedzīvotāju grupa ne tikai Latvijā, bet arī visā pasaulē. Tāpēc šai problēmai tiek pievērsta arvien lielāka uzmanība. Ar moto “Silti par nopietnām tēmām” Rīgā notiek festivāls “Ogle”, kurā ikviens, kas saskāries ar mentālās veselības problēmām, var saņemt atbalstu, piedalīties atklātas diskusijas un smelties iedvesmojošus pieredzes stāstus.
Plaušu vēža pacientu biedrība: Latvijas slimnīcās var paveikt daudz
Lai Starptautiskās plaušu vēža dienas priekšvakarā pievērstu plašākas sabiedrības uzmanību plaušu vēža saslimstības un ārstniecības jautājumiem, pie Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas šodien, 31. jūlijā, simboliski iestādīs mūžzaļo rododendru, Latvijas Televīzijai pastāstīja Plaušu vēža pacientu un tuvinieku biedrības vadītājs Harijs Gals.
Talsos īpašo bērnu mammas stiprina fizisko sagatavotību
Ikdienas rūpes par bērniem ar īpašām vajadzībām prasa spēku. Ir brīdis, kad mammas fiziski vairs nevar piecelties no gultas, jo bērnu cilāšana sagādā sāpes mugurai. Lai varētu parūpēties par saviem īpašajiem bērniem, vairākas mammas Talsos jau mēnesi reizi nedēļā kopā ar fizioterapeitēm stiprina savu muskulatūru.
Mudina iesaistīties aptaujā par Covid-19 ietekmi uz seksuālo un reproduktīvo veselību
Kā Covid-19 izplatības laikā dažādās valstīs noteiktie ierobežojumi ir ietekmējuši pāra attiecības un iedzīvotāju piekļuvi seksuālās un reproduktīvās veselības pakalpojumiem – šie ir jautājumi, uz kuriem atbildi meklēs starptautiskais projekts ‘’I-SHARE”. Projekts noritēs vienlaikus 33 valstīs, un to īstenos sabiedrības veselības speciālisti no teju 40 partnerorganizācijām, tostarp arī Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) pētnieki Sabiedrības veselības institūta vadībā, informēja RSU pārstāve Ieva Nora Gediņa. Latvijā pētnieki darbu jau uzsākuši, un aicina atsaukties iedzīvotājus vecumā virs 18 gadiem.
Latvijā izstrādāta digitāla platforma krūts vēža riska faktoru atpazīšanai
Latvijā ir izstrādāta digitāla platforma krūts vēža riska faktoru atpazīšanai un sabiedrības iesaistei pētījumos, informē Latvijas Universitātes (LU) Datorikas fakultātē un Medicīnas fakultātē. Platformā "skrinings.lv" pieejami trīs rīki, kuros lietotājiem jāievada informācija par savu dzīvesveidu un ģenētiku. Drīzumā būs pieejama arī pamācība sevis izmeklēšanai. To izstrādājuši pasniedzēji un studenti, iesaistot sadarbībā ar onkoloģiju un zinātni saistītas organizācijas.
Rasma ar jauno sirdi dodas mājās
Ar lielu prieku Stradiņa slimnīcas kardiologi šonedēļ atvadījās no pacientes Rasmas Nicmanes. Viņas jaunā, transplantētā sirds pukst lieliski un sieviete atkal var atgriezties dzīvē. Tiesa, koronavīrusa dēļ arī paši tuvākie cilvēki – trīs meitas – savu mammu pagaidām sabučot nedrīkst. Bet tas ir tikai pagaidām. Galvenais, ka mamma dzīvos!
Sondra Zaļupe: Ilgstoši uzturēties saulē ir bīstami arī pandēmijas laikā
Ārkārtējās situācijas laikā cilvēki arvien biežāk uzturas saulē, kopjot savus dārzus vai vienkārši atpūšoties, taču nekad nedrīkst aizmirst par pienācīgu aizsardzību pret saules stariem, izsludinot Melanomas dienas, atgādināja šīs slimības pacientu biedrības “Soli priekšā melanomai” dibinātāja Sondra Zaļupe.
Aicina lūgt palīdzību depresijas un pašnāvības domu gadījumā
Katrs ceturtais Covid-19 ierobežojumu laikā saskāries ar depresiju vai nomāktu garastāvokli. Ir arī tādi, kas neslēpj – šajā laikā apsvēruši pašnāvību. Ārsti aicina nekautrēties un lūgt palīdzību šajā trauksmainajā laikā. It īpaši tāpēc, ka viss ir anonīmi, bez maksas un jau sen vairs netiek veikta psihiski slimo personu uzskaite. 
Insulta slimniekiem Latvijā rada digitālu rehabilitācijas asistentu
Eiropas Insulta dienā pacientiem kļuvusi pieejama Latvijā radīta inovatīva attālinātas rehabilitācijas rīka "Vigo" pirmā versija. Tā kā rehabilitācijas iespējas klātienē pie speciālistiem ir ierobežotas, jo īpaši COVID-19 krīzes laikā, šāds digitāls rīks palīdzēs atgūt vai vismaz uzlabot veselību tūkstošiem cilvēku, norādīja uzņēmuma LMT pārstāve Elīna Līdere.
Vai antivielu testi palīdzēs noteikt Covid-19 patieso izplatību
Vairākās valstīs sākusies iedzīvotāju masveida testēšana, lai noteiktu antivielas pret koronavīrusu. Ideālā gadījumā šādas pārbaudes var palīdzēt pasaulei atgriezties normālā stāvoklī, kad veselie strādā, bet slimie ir izolēti un ārstējas. Testēšana pagaidām vēl ir nepilnīga, taču pagaidām tas ir vienīgais instruments, lai noteiktu epidēmijas mērogu, izsekotu tās attīstībai un, visbeidzot, plānotu valdību rīcību.
Vai inficēšanos ar Covid-19 var veicināt kondicionētājs? Atbild speciālisti
Vai inficēšanos ar Covid-19 var veicināt kondicionētājs? Kas jāņem vērā pēc tam, kad būs mīkstināti pulcēšanās ierobežojumi? Un kāpēc aizsargcimdu lietošana nav lietderīga ikdienā? Tie ir daži no LTV skatītāju uzdotajiem jautājumiem, uz kuriem sniedz atbildes speciālisti un institūcijas, kas atbildīgas par cīņu ar Covid -19.
Kā Covid-19 maina mūsu psiholoģiju
Globālā krīze, kuru izraisījusi koronavīrusa pandēmija, nevar neietekmēt mūsu psiholoģisko stāvokli. Sāpes par tuvinieku zaudēšanu, bailes saslimt, ekonomikas lejupslīdes perspektīva – tas viss "spiež uz psihi". Vai mūs maina pandēmija, un, ja maina, tad tieši cik daudz un kādas būs sekas?
Ievērojami pieaudzis sadzīves traumu skaits
Cilvēkiem atrodoties mājās pašizolācijā un veicot gan remontu, gan dārza darbus, ievērojami pieaudzis sadzīves traumu skaits. Rīgas Austrumu slimnīcas Rokas un plastiskās ķirurģijas nodaļas ārsti ik dienu sniedz palīdzību sešiem līdz astoņiem cietušajiem. Turklāt jebkura operācija iespējama tikai tad, kad ir noskaidrots, vai pacients nav Covid-19 pozitīvs. Inficētos operē aizsargtērpos.