Pēdējo trīsdesmit gadu laikā kopš 1990. gada pasaulē par gandrīz 80% pieaugusi saslimstība ar vēzi to cilvēku vidū, kas vēl nav sasnieguši 50 gadu vecumu. Vēža izraisīto nāves gadījumu skaits tikmēr audzis par 28%.
Šobrīd Valsts asinsdonoru centrā (VADC) visvairāk trūkst 0 asins grupas rēzus negatīvo asiņu, A grupas rēzus negatīvo un rēzus pozitīvo asiņu, Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta Panorāma" sacīja VADC direktore Egita Pole, norādot, ka iztrūkums ir gandrīz visu asins grupu krājumos.
Ar rentgenu diagnosticēt plaušu vēzi iespējams vien trešajā, ceturtajā stadijā, tāpēc pasaulē kā skrīninga metodi arvien vairāk izmanto zema starojuma devas datortomogrāfiju. Latvijā par šādu plaušu vēža skrīninga nepieciešamību vēl diskutē, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" norādīja Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas valdes loceklis, ārsts Ainis Dzalbs.
Dusmas, tāpat kā jebkuras citas emocijas, ir vajadzīgas un labas, tās daudz pasaka par mums pašiem. Vienlaikus dusmas var būt bīstamas, ja neprotam tās pareizi regulēt, nosaukt vārdā, apzināties to intensitāti un pārstrādāt, Latvijas Radio raidījumā "Vai tas ir normāli" skaidroja psihodinamiskās psihoterapijas speciāliste, supervizore un psiholoģe Benita Griškeviča.
Aukstumpumpas izraisošais Herpes simplex vīruss pēc būtības mīt gandrīz katra cilvēka organismā un ikdienā būtiski netraucē, bet aktivizējas organismam nelabvēlīgos apstākļos. Nereti novērojams, ka aukstumpumpas bieži parādās tieši vasaras laikā, īpaši pēc intensīvas sauļošanās, pēc krasām temperatūras maiņām, Latvijas Radio 2 raidījumā "Dzīvo vesels" pastāstīja farmaceite Agnese Ritene.
Lietuvas parlamenta deputāti ceturtdien noraidīja valdības koalīcijā esošās Brīvības partijas deputātes Moganas Danieles ierosinājumu atļaut mākslīgās apaugļošanas procedūras neprecētiem pāriem un sievietēm bez partnera.
Bērnam inficējoties ar Koksaki vīrusu, tā izraisītie izsitumi uz ādas – ap muti, uz rokām, pēdām – nav īpaši jāārstē, jo tie pāriet paši no sevis, Latvijas Radio 2 raidījumā "Dzīvo vesels" pastāstīja Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas bērnu infektoloģe, pediatre Amanda Freimane.
Sarunu festivālā "Lampa" 9. un 10. jūnijā Cēsīs darbosies biedrības "Baltijas HIV asociācija" testpunkts, kas piedāvās bez maksas, ātri un anonīmi veikt HIV un C hepatīta eksprestestus, informēja Baltijas HIV asociācijas valdes priekšsēdētāja Inga Upmace.
Dažādi izsitumi un gremošanas traucējumi var rasties gan no pārtikas alerģijas, gan nepanesamības. Bieži vien diagnosticēt pareizo iemeslu problēmām var būt grūti. Lai saprastu, no kuriem produktiem kādas reakcijas rodas, būtisks palīgs ir dienasgrāmata, kurā cilvēks pieraksta visu, ko lieto uzturā un novērotās reakcijas, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" norādīja pediatre, bērnu alergoloģe Laine Bormane.
Telefons ir brīnišķīga ierīce zvanīšanai, taču dažādas izklaides redzes saudzēšanas nolūkos pēc iespējas jāpārceļ uz lielākiem ekrāniem, jo tiem degunu 15 centimetru tuvumā nepieliksi – lielāki ekrāni automātiski notur mūs redzi veselīgākā attālumā, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" norādīja oftalmoloģe Anda Balgalve un 2022. gada titula "Gada optometrists" ieguvēja, optometriste Ilze Dilāne.
Lai gan lielāks risks palielinātas vīrusu izplatības dēļ saslimt ir gada aukstajos mēnešos, saaukstēties var arī vasarā. Viens no galvenajiem saslimšanas iemesliem ir krasas temperatūras maiņas, tostarp gaisa kondicionētāju izmantošana telpās un automašīnās, Latvijas Radio 2 raidījumā "Dzīvo vesels" pastāstīja farmaceite Agnese Ritene.
Tas ir mīts, ka akne ir tikai pusaudžu problēma, jo ar to saskaras kā pusaudži, tā arī pieaugušie, Latvijas Radio 2 raidījumā "Dzīvo vesels" pastāstīja dermatoloģe veneroloģe Gunita Čalovska. Speciāliste norādīja, ka vēl viens plaši izplatīts mīts ir uzskats, ka akne var pāriet pati no sevis bez ārstēšanas.
Latvijas zinātnieki un klīnicisti, sadarbojoties Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas (PSKUS), Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) un SIA "Hipnos" ekspertiem, strādā pie ierīces, kas palīdzēs ārstiem un māsām kontrolēt pacienta elpošanas sistēmas stāvokli un savlaicīgi koriģēt skābekļa padevi pacientiem ar smagām plaušu un elpošanas slimībām, informēja PSKUS.