Paliec mājās un spēlē Lieldienu spēles!

Lieldienās bez rotaļām nevar. Šī gada specifikai esam izvēlējušies „attāluma” spēles un tādas, kuras var spēlēt pat divi dalībnieki.

Pārbaudām olu stiprumu!

Skaisti nokrāsotas olas Lieldienās vienmēr bijis saimnieču lepnums, dažreiz pat krāsošanas knifiņus turēja noslēpumā. Lieldienās ne tikai skaistāk nokrāsotās olas izrādīja, bet arī sacentās, pārbaudot olu stiprumu. Spēle vienkārša – viens spēlētājs olu tur ar smailo galu uz augšu, otrs spēlētājs ar smailo olas galu sit pa olu. Tas, kura ola paliek vesela, turpina spēli, tagad sit ar olu apaļajiem galiem. Šajā spēlē arī dažādas gudrības – ola jātur stingri plaukstā, tas palīdzot! Vēl ir citas gudrības – atjautīgi spēlētāji izmanto pīļu olas, uzdodot tās par vistu olām, vai pat iemanās spēlēt ar olām, kas izvirpotas no koka.

Olu ripināšana

Vajadzīgs plats dēlis vai silīte, ko nolikt slīpi, var dabā atrast uzkalniņu. Pirmais spēlētājs ripina savu olu pēc iespējas tālāk. Otrs savu cenšas uzripināt tai virsū. Ja ola pieskaras jau lejā esošajai, tad otrs ripinātājs savāc abas olas, ja ne - atstāj arī savējo, ko tad mēģina iegūt nākošie spēlētāji.

Šūpošanās

Lieldienas ir īstais šūpošanās laiks, tas jāievēro ik gadu. Ticējumi saka, ka, ja reiz šūpoļu taisīšana kādā mājā sākta, tās jāceļ ik gadu: „Ja kāds, kas agrāk lieldienās taisījis šūpoles, nu tās vairs neceļ, tad labie gari atriebj viņam par to. /J. A. Jansons, Olaine. M. Šķile, Nīca./

Cūciņas dzīšana

Šī spēle aprakstīta 1930. gadā laikrakstā „Kurzemes Vārds”.

„Sētas vidū izkaš mazu bedrīti, kur nu jāiedzen koka klucītis, saukts par cūciņu. Viens nostājas pie bedrītes ar koka nūju, tas ir cūciņas sargātājs, bet pārējie stāv ar nūjām pie savām bedrītēm un mēģina cūciņu iedzīt sargātāja bedrītē. Ja kādam spēlētājam tas izdodas, tad spēlīte ir vinnēta.„

Sietiņa dzīšana

„ Lieldienas rotaļa ir sietiņa dzīšana. Rotaļas iesācējs paņem lakatu, sagriež to gurstī un, citus dzenādams, lūko kādam iesist. No pulka kāds jautā: "Ko tu dzen?" - "Sietiņus dzenu." - "Cik augstu sietiņš?" - "Deviņas jūdzes." Tiklīdz to izsaka, visiem jābēg. Kam dzinējs iesit, tam jāiet viņa vietā." /”Kurzemes Vārds”, 1930. IV, 20./

Ripu sišana

Izmanto koka ripu – no koka nozāģētu ripuli. Ripa ir viena visiem  spēlētājiem, bet nūju katrs pats sev sameklē. Spēlei ir starta līnija, pie tās pa vienam nostājas spēlētāji un cenšas ar koku ripu pēc iespējas tālāk aizmest. Uzvar tas, kura mestā ripa vistālāk aizlidojusi.

Variants: Izmanto garenu koka klucīti vai apaļa koka gabalu – apmēram 20 cm garu. Spēlētājs koka klucīti pamet gaisā un ar nūju to cenšas aizsist pēc iespējas tālāk.

Veiklākie olu nesēji

Sacenšas vismaz divi dalībnieki. Nepieciešamas karotes un olas. Sacenšas, kurš ātrāk un, nenometot olu, to aiznesīs līdz norunātam mērķim. Lai spēle jautrāka, izvēlieties pavisam mazu karotīti, tajā olu būs grūtāk noturēt.

Aklās vistiņas

Vienam dalībniekam aizsien acis, un tas nu prasa: „Kur tu mani vedīsi?” Viņam atbild „Uz cūkkūtiņu putru ēst.” Pirmais atkal jautā: „Vai karote ir?”  Viņam atbild: „Meklē pats!” Tad visi sāk bēgt, un ķērējs lūko kādu noķert. Kuru pirmo noķer, tam aizsien acis, un spēle sākas no gala.

Kur snīpis?

Rotaļa, kuras dialoga teksts jāzina abiem spēlētājiem. Viens spēlētājs satver otra degunu un jautā (te sākas dialogs):
- Kur snīpis?
- Ezerā!
- Ko dara?
- Dēj olas!
- Cik izdēja!
- ... (nosauc skaitli)
- Kādas?
- (spēlētājs sauc īpašības) zelta, sudraba, dzeltenas, dimanta (vai citas lieliskas pazīmes), bet noslēdz uzskaitījumu ar -  un apkakātu.
- Kam dosi?
- Zelta mammai, sudraba tētim, dzelteno omei, dimanta draugam (pēc spēlētāja ieskatiem).
- Kam dosi apkakāto?
- Tev!

Sakot “Tev” atbildētājs cenšas degunu izraut no jautātāja tvēriena, ja tas neizdodas, tad jautātājs tur degunu labi stingri.

Vairāk spēļu meklējiet tēmā „Dienas darbiņš”

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Vecāki un bērni
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti