Sadaļas Sadaļas
Dzīve & stils / Tautas māksla
Jo kokam dziļākas saknes, jo viņš stabilāk stāv. Saruna ar aktrisi, folkloras kopas «Ēdol’s ķist’» vadītāju Zani Jančevsku
“Katrā pagastā ir kaut kas ļoti neparasts, unikāls, un ir jābūt kādam cilvēkam, kuru tas interesē un kurš arī apkārtējiem var pierādīt, ka mums ir unikālas lietas,” etnomuzikoloģe un aktrise Zane Jančevska atklāja sarunā Latvijas Radio 3 “Klasika” raidījumā “Etnovēstis”. Viņa šobrīd ir šis cilvēks Ēdolei – pilsētai, kurā vienmēr bijusi aktīva mūzikas dzīve un kuras folkloru vācis Ansis Bergmanis. Anša Bergmaņa savāktās dziesmas izpilda gan Zanes Jančevskas vadītā folkloras kopa “Ēdol’s ķist’”, gan viņas organizētā un Bergmaņa piemiņai veltītā dziesmu konkursa dalībnieki.
Keramiķu Vogulu dzimtas mīlestība rod iemiesojumu mālā un dzejā
Vogulu dzimtas vārdam skanēt plašāk dzimtajā Rēzeknes novada Lendžu pusē, gan visā Latvijā un ārzemēs licis keramikas vecmeistars Voldemārs Voguls. Viņš reģionā  pirmais atjaunoja melnās svēpētās keramikas tradīcijas, izveidoja Latgalē lielāko atklātās uguns keramikas cepli, izdeva vairākus dzejoļu krājumus un savas amata prasmes nodeva arī abiem dēliem.  
Ar balvu «Austras koks» godināti latviskās dzīvesziņas kopēji
Pasniegtas "Austras koka" balvas latviskās dzīvesziņas kopējiem. Nominācijā “Mūža ieguldījums” balvu saņēma Alsungas etnogrāfiskā ansambļa „Suitu sievas”, folkloras kopas “Suitu vīri”, kā arī Jūrkalnes etnogrāfiskā ansambļa “Maģie suiti” vadītāja Ilga Leimane un Talsu folkloras kopas dalībniece Daina Birze, informēja balvas rīkotāji.
Aicina virtuāli apgūt tautas lietišķās mākslas prasmes
Aktualizējot saturīga brīvā laika pavadīšanas iespējas, kā arī jaunu, tautas tradīcijās balstītu prasmju apguvi laikā, kad tautas lietišķās mākslas studiju darbs klātienē nevar notikt, Kultūras un tautas mākslas centrs “Ritums” piedāvā virtuālu bezmaksas meistarklašu ciklu “Ritums rada”, kas ikvienam interesentam bez maksas būs pieejams centra “Youtube” kontā, informēja KTMC "Ritums" pārstāvji.        
Nodibināta Pasaules latviešu amatieru teātru savienība
Sestdien, 16. janvārī, pēc Latviešu Kultūras centra Birmingemā iniciatīvas tiešsaistē “Zoom” platformā pirmo reizi pasaules un latviešu teātru vēsturē norisinājās Latvijas diasporas amatieru teātru forums, kura mērķis bija apzināt latviešu teātrus visā pasaulē, pārrunāt savas aktualitātes un apvienot teātrus vienā organizācijā – Pasaules latviešu amatieru teātru savienībā (PLATS), informēja Latviešu Kultūras centra Birmingemā pārstāvji.
Kurzemes amatniecības tradīcijas iemūžinātas video ekspozīcijā
Ventspils muzeja Amatu māja ar Valsts Kultūrkapitāla atbalstu un sadarbībā ar operatoriem Juri Presņikovu un Intu Žodziņu realizē projektu “Kurzemes amatniecības tradīcijas – video dokumentācija”, kurā atspoguļoti amatu meistari dažādos Kurzemes novados.
Kultūras centra «Iļģuciems» amatnieki noslēdz gadu ar izstādi
“Meistara garais gads” – tā ir septiņu tautas lietišķās mākslas studiju un tautas glezniecības studijas dalībnieku izstāde, kas 10. decembrī vērusi durvis vienā no Rīgas aktīvākajiem kultūras centriem. Tas jau gadu desmitiem darbojas Iļģuciemā, un tur esošā Amatu nama dalībniekiem šādas kopizstādes jau kļuvušas par tradīciju, ar kuru tiek noslēgts radošās darbības gads.
Kā top nemateriālā kultūras mantojumā iekļautie Mazsalacas dubultcimdi
Rakstaini un adīti tā, lai var valkāt no abām pusēm – tādi ir Mazsalacas novadā adītie dubultcimdi. Šo visai sarežģīto cimdu adīšanas tehniku bija apguvusi un pilnveidojusi  tautas daiļamata meistare Rasma Āboltiņa. Viņai aizejot mūžībā, šīs prasmes gluži vēl nav pazudušas – lai arī nav daudz interesentu, bet ir, kas šo adīšanas tehniku ir iemācījušies.
Festivāls «Dzīvā mūzika» šogad veltīts tradicionālajai vijoļu spēlei
24. un 25. oktobrī Smiltenē un Rīgā norisināsies ikgadējais starptautiskais tautas mūzikas festivāls "Dzīvā mūzika", kas šogad veltīts tradicionālajai vijoļu spēlei. Festivāla laikā notiks tiešsaistes lekcijas, kurās piedalīsies vairāki pazīstami Ziemeļeiropas tradicionālās vijoļspēles speciālisti, paziņojumā prese pavēstīja organizatoru pārstāvis Jānis Dzimtais.
Sākas četrdesmitās Latgales podnieku dienas
Šogad jau četrdesmito reizi uz satikšanos aicina Latgales podnieku dienu tradīcija, kuras pasākumi iecerēti gan Latgales kultūrvēstures muzejā, gan keramikas darbnīcā “Mōldedži”, gan arī Lūznavas muižā.
Balvos skatāma Ziemeļlatgales cimdu adītāju ekspresizstāde
Pasākumā “Satiec savu meistaru” Balvu novada muzejā ir iespējams apskatīt Ziemeļlatgales cimdu adītāju izstādi, kuru iekārtojušas pašas adītājas. Šajā reizē meistares tikās ar meistarēm, lai dalītos viena ar otru cimdu rakstos, tehniku un savu gūto pieredzi.
Labākie Rīgas tautas lietišķās mākslas studiju darbi skatāmi izstādē «Prasme»
No 1. septembra Latvijas Nacionālās bibliotēkas M stāva galerijā apskatāmi 13 Rīgas tautas lietišķās mākslas studiju labākie darbi. Izstāde “Prasme” ir veltījums kultūras un tautas mākslas centra “Ritums” 25. jubilejai, un vienlaikus tā ievada šī gada akciju “Satiec savu meistaru”. Ekspozīcijā skatāmas tekstilijas, mežģīnes, adījumi, rotas, kokgriezumi un pinumi – darbi, kas vislabāk atspoguļo katras studijas prasmes un vērtības.  
«Satiec savu meistaru» šogad vairāk nekā 100 vietās visā Latvijā
No 4. līdz 6. septembrim Latvijas Nacionālais kultūras centrs (LNKC) aicina gūt praktiskas zināšanas vērienīgākajā tradicionālo prasmju apgūšanas pasākumā “Satiec savu meistaru 2020”. Šogad savā pieredzē dalīsies un rosinās darboties 195 dažādu amatu meistari vairāk nekā 100 vietās visā Latvijā, informēja LNKC pārstāvji.
Skaistkalnē aizvadīta gadskārtējā Danču nometne
Danču jeb neapdarinātu etnogrāfisko deju kustība aizsākās pagājušā gadsimta astoņdesmito gadu beigās Rīgā, bet gadu gaitā interese par to ir  augusi. Jau septiņpadsmito gadu dancotāji pulcējās gadskārtējā Danču nometnē.
Rīgā notiks ukraiņu tautas mākslas festivāls «Sarkanais irbenājs»
Sestdien, 22. augustā, Rīgā norisināsies 10. ukraiņu tautas mākslas festivāls “Sarkanais irbenājs”, kurā piedalīsies ukraiņu mākslinieciskie kolektīvi no visas Latvijas, Latvijas baltkrievu, poļu, vācu un latviešu kolektīvi, kā arī viesi no Lietuvas un Igaunijas. Pasākums tiks veltīts Ukrainas neatkarības dienai, tā programmā paredzēts dalībnieku gājiens, koncerts un amatnieku meistarklases, informēja organizatori.
Brīvdabas muzeja gadatirgus 50. sezona šogad norisināsies tiešsaistē
50. Latviešu tautas lietišķās mākslas darinājumu gadatirgus šogad notiks tiešsaistē. Vietnē www.egadatirgus.lv Brīvdabas muzeja gadatirgus dalībnieki –  amatnieki un mājražotāji – publicēs savus darinājumus, savukārt pircēji no Latvijas un citām valstīm varēs aplūkot piedāvājumu un sazināties ar meistariem, lai iegādātos izvēlētās preces. Plānots, ka portāls darbību uzsāks augusta vidū, informēja rīkotāji.
Suitos apgūst kokles spēli
Lai saglabātu un popularizētu kokles spēles tradīcijas, etniskās kultūras centrs “Suiti” ik gadu rīko apmācības. Tās pulcē dažādus interesentus, ne tikai suitus. Tā ir iespēja iegūt gan pamatprasmes kokles spēlē, gan izzināt arī tās vēsturi un tieši suitiem raksturīgo melodiju klāstu. 
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt