Kultūra / Literatūra
Latvijā viesosies pārstāvji no Frankfurtes grāmatu tirgus viesu valstīm
Laikā no 19. līdz 20. novembrim Latvijā viesosies pārstāvji no iepriekšējām Frankfurtes grāmatu tirgus viesu valstīm – Somijas un Gruzijas – , kā arī 2022. gada viesu valsts – Slovēnijas. Vizītes laikā viesi dalīsies ar pieredzi šādas dalības organizēšanā, kā arī pastāstīs par sasniegtajiem rezultātiem, paziņojumā medijiem informē platformas “Latvian Literature” pārstāvji.
Ieslodzītā rakstnieka dienā tulkos represēto un vajāto autoru darbus
15. novembris visā pasaulē tiek atzīmēts kā Starptautiskā ieslodzītā rakstnieka diena, kurā sabiedrība ir aicināta atcerēties par literātiem, kas daudzviet pasaulē tiek vajāti, ieslodzīti un represēti par to, ko rakstījuši, paziņojumā medijiem informē Memoriālo muzeju apvienības pārstāvji. Rakstnieku, publicistu un redaktoru organizācija "Latvijas PEN" šajā dienā aicina uz tulkošanas darbnīcu Jāņa Akuratera muzejā.
Pie lasītājiem dodas Gundegas Repšes jaunā grāmata «Retināts gaiss»
“Laika nav. Mēs visi esam saistīti vienā notikumu ķēdē,” – tā savu jaunāko grāmatu “Retināts gaiss” raksturo rakstniece Gundega Repše, piebilstot, ka šis darbs ir lolots ilgi. 11. novembrī apgādā “Dienas Grāmata” iznākušais izdevums atvests no tipogrāfijas un vakarā piedzīvojis atvēršanas svētkus.
Arī mūsu klasē daži cīnītos. Romāns «Dvēseļu putenis» šodienas jauniešu acīm
Režisora Dzintara Dreiberga kara drāmu “Dvēseļu putenis” tās pirmajā demonstrēšanas nedēļas nogalē no 8. līdz 10. novembrim ir noskatījies rekordliels skatītāju skaits. Tomēr arī Aleksandra Grīna romāns, pēc kura motīviem uzņemta filma, šķiet saistošs šodienas jauniešiem – grāmatas galvenā varoņa vienaudžiem. Cēsu Valsts ģimnāzijas audzēkņi dalās stāstos par grāmatu, līdz kurai nokļuvuši kā nu kurš – netīšām, aiz garlaicības vai vecāku mudināti.
Kārļa Skalbes mantojums rosina jaunas interpretācijas: top romāns un pētījums
Rakstnieka Kārļa Skalbes 140. jubilejas gadā top dažādi jauni viņa atstātā literārā matojuma rosināti darbi. Grāmatu sērijā "Es esmu.." viens no 12 autoriem, par kuru top romāns un arī pētījums, ir Kārlis Skalbe. Grāmatu sērijas ieceres autores, rakstnieces Gundegas Repšes, uzrunāti, literāro darbu par Kārli Skalbi raksta Pauls Bankovskis, savukārt pētījumu veido literatūrzinātniece Lita Silova.
Iznāk romāns par Dainu tēva ģimenes līkločiem
Savam mūža darbam – dainu vākšanai un apkopošanai – Krišjānis Barons pievērsās galvenokārt mūža otrajā pusē, bet daudz mazāk zināmas ir viņa gaitas jaunības un brieduma gados. Tieši šiem mazāk izpētītajiem aspektiem savā jaunākajā romānā “Mazā, klusā sirds. Dārta un Krišjānis pirms tautasdziesmas” pievērsusies populārā rakstniece Inguna Bauere, paziņojumā medijiem informē apgāds “Zvaigzne ABC”.
«Prozas lasījumus» šogad caurvīs Japānas motīvs
No 3. līdz 8. decembrim Rīgas kultūrvietās, bibliotēkās, kafejnīcās un bāros norisināsies starptautiskā literatūras festivāla “Prozas lasījumi 2019” pasākumi, kurus bez maksas aicina apmeklēt ikvienu interesentu. Festivāla viesu valsts un caurvijas motīvs šogad ir Japāna, paziņojumā medijiem informē organizatori.
Novembrī Latvijas rakstnieki uzstāsies septiņās pasaules valstīs
Novembra laikā 11 Latvijas rakstnieki dosies uz 7 pasaules valstīm, lai piedalītos 16 dažādos lasījumos, diskusijās un performancēs. Rakstnieki šomēnes apmeklēs Singapūru, Norvēģiju, Vāciju, Somiju, Itāliju, Igauniju, Lietuvu, kā arī Makao un Honkongu, paziņojumā medijiem informē platformas “Latvian Literature” pārstāvji.
Iznākusi grāmata par Karostas noslēpumiem
Liepājas Karostas leģendas ir dzīvas un vilinošas joprojām. Krievu caru izlolota, neatkarīgās Latvijas apgādāta un padomju laikos slēgta, tā kļuvusi par noslēpumu glabātuvi vairākiem gadsimtiem. Liepājas muzeja pārstāvji paziņojumā medijiem informē, ka daudzus no šiem noslēpumiem atklāj jaunās grāmatas “Noslēpumainā Karosta” autori Andžils Remess un Juris Raķis.
Režisors, rakstnieks Tālivaldis Margēvičs: Beletristika mani nevaldzina
Tālivalža Margēviča jaunākais romāns "Zirgu gaļas pārdevējs", tāpat kā viņa iepriekšējais veikums "Šķērsiela 13. Latvieša dibinātais gulags", atspoguļo pretrunīgās 20. gadsimta kolīzijas. "Tas periods, kad mani interesēja sentiments, ir garām. Mani interesē īstas lietas, kas ietekmē tautas likteni," neslēpj ievērojamais latviešu dokumentālo un spēlfilmu režisors, kinoscenārists, publicists un tagad arī lielprozas autors.
Žīgures grāmata «Mūsu tautas gaita» – atmiņu kaleidoskops un spēka deva
Iznākusi Annas Žīgures jaunā grāmatas "Mūsu tautas gaita", kurā apkopoti un hronoloģiski izkārtoti reālu personu anonīmi atmiņu stāsti par piedzīvoto Latvijā laika posmā no 1914. līdz 2018.gadam. Darbā atspoguļota Latvijas iedzīvotāju kolektīvā pieredze un pārdzīvojums dažādu vēstures un kultūras notikumu krustpunktos. 
Durvis ver Imanta Ziedoņa bibliotēka
Bibliotēku nozarei svētku diena, jo Latvijas bibliotēkām piepulcējusies jauna, vismazākā – Imanta Ziedoņa bibliotēka Rīgā, Sporta 2 kvartālā. Tur apkopotas vairāk nekā 200 gāmatas ar Imanta Ziedoņa darbiem, atvesta daļa no dzejnieka grāmatu skapja, viņa līdzgaitnieku darbi, kā arī uzbūvēts interaktīvs “Atklājumu skapis” un plānotas izglītojošas nodarbības par Kultūras kanona tēmām un dzejnieka daiļradi.
Novembrī notiks ikgadējā Ziemeļvalstu literatūras nedēļa
Gadskārtējā Ziemeļvalstu literatūras nedēļa šogad notiks no 11. līdz 17. novembrim, un tās tēma būs “Svētki Ziemeļvalstīs”. Projektā var iesaistīties gan bibliotēkas, gan izglītības iestādes, gan biedrības, paziņojumā medijiem informē organizatori.
Grāmata «Zum, zum, dzejniek! Aivars Neibarts», velte 80. jubilejā Ņurbulim
Šī gada nogalē 80. jubileja apritētu Aivaram Neibartam – izcilam dzejniekam un ļoti oriģinālai personībai, kuras nu jau 18 gadus nav mūsu vidū. Aptuveni pusotru gadu viņa piemiņu lieliski aktualizē Jaunā Rīgas teātra izrāde „Dieviņš pillā”, uz kuru joprojām nevar dabūt biļetes, bet šonedēļ tai piepulcēsies arī viņam veltīta grāmata „Zum, zum, dzejniek! Aivars Neibarts”, ko sastādījusi dzejnieka dzīvesbiedre Sarmīte Neibarte. Grāmatā iekļautas atmiņas par dzejnieku, vēstules, kā arī apcerējumi un poētiski veltījumi viņam.
Iznāks grāmata par Ņurbuli – dzejnieku Aivaru Neibartu
Jaunā grāmata “Zum, zum, dzejniek! Aivars Neibarts” ir apjomīgs un laikmetu ilustrējošs darbs. Tās izdevēji cer, ka darbs spēs “vismaz daļēji aizpildīt nezināšanas un nesaprašanas robu, turklāt arī noplēst leģendām to glancēto virskārtiņu un parādīt reālo Aivaru Neibartu – gan kā dzejnieku, gan kā personību,” paziņojumā medijiem informē izdevniecības “Pētergailis” pārstāvji.
Aicina uz Garlība Helviga Merķeļa 250 gadu jubilejas pasākumiem
Rīgas Latviešu biedrība (RLB) aicina uz Garlība Helviga Merķeļa jubilejas piemiņas pasākumiem. 1. novembrī tiks atzīmēta rakstnieka, publicista, skolotāja, filozofa, viena no spilgtākajiem apgaismības ideju pārstāvjiem Baltijā un dzimtbūšanas pretinieka Garlība Helviga Merķeļa 250. dzimšanas diena, paziņojumā medijiem informē RLB pārstāvji.
Jaunākie
Interesanti