«Re:Check» pārbauda: Vai Linkaits un «Latvija pirmajā vietā» politiķi maldina par malkas apkures aizliegumu

Kāpēc bijušais satiksmes ministrs Tālis Linkaits no Jaunās konservatīvās partijas, kā arī "Latvija pirmajā vietā" politiķi stāsta, ka ar likumu plānots privātmājās aizliegt malkas apkuri? To pētīja "Re:Baltica" faktu pārbaudes projekta "Re:Check" melu un maldu apskatā.

Pagājušonedēļ sociālajā medijā "X" parādījās ieraksti, ka Saeima plānojot aizliegt apkurē izmantot malku, briketes un granulas. Kā pierādījums tika izmantots attēls no Enerģētikas likuma grozījumu projekta. Tajos teikts, ka renovētās un jaunceltās viendzīvokļa mājās būs jāizmanto atjaunīgie energoresursi vai bezemisiju siltumapgādes tehnoloģija.  

Vai Saeimā tiešām plāno aizliegt apkurē izmantot malku
00:00 / 02:47
Lejuplādēt

Sociālo mediju ierakstos noklusēts, ka malka, briketes un granulas ir biomasa, kas tiek uzskatīta par atjaunīgu resursu. To nosaka gan Enerģētikas likums, gan attiecīgā Eiropas Savienības (ES) direktīva. Tātad apkurē tās drīkstēs izmantot arī turpmāk. 

Neraugoties uz to, nepatiesos apgalvojumus pavairoja vairāki politiķi. Vienu ierakstu pārpublicēja Jaunās konservatīvās partijas pirmais numurs Eiroparlamenta vēlēšanās Tālis Linkaits: "Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa: plāno aizliegt malkas, brikešu, granulu apkuri."

Linkaita ierakstu nekritiski pārstāstīja portāls LA.lv. Tā virsrakstu savukārt pārpublicēja virkne partijas "Latvija pirmajā vietā" pārstāvju.

Tās līderis Ainārs Šlesers "Facebook" rakstīja: "Latvijai ES plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu izmantošanu apkurei! Nu ko, Latvija, kurai 50% no teritorijas ir meži, ES grib aizliegt izmantot pat malkas izmantošanu apkurei! Uzskatu, ka ZAĻAIS kurss Latviju var novest līdz bankrotam!"

Līdera pausto pārpublicēja Saeimas deputāti Ramona Petraviča, Edmunds Zivtiņš un vēl vairāki partijas kandidāti Eiroparlamenta vēlēšanās.

Uz jautājumu, kādēļ pirms rakstīšanas nav pārbaudījis informāciju, Linkaits atbildēja, ka paļāvies uz ekspertu teikto un Saeimas mājaslapā pieejamo informāciju. Taču, kā norādīts iepriekš, Saeimas mājaslapā pieejamais grozījumu projekts aizliegumu neparedz. 

Šlesers uz "Re:Check" e-pasta vēstuli atbildi nesniedza un savus sociālo mediju ierakstus neizlaboja.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti