Kultūra / Literatūra
Jaunajā romānā Tālivaldis Margēvičs atgriežas pie «ierindas» cilvēkiem
Trešdien, 16. oktobrī, atvēršanas svētkus piedzīvo pazīstamā kinoscenārista, režisora un publicista Tālivalža Margēviča otrais romāns, kam dots nosaukums “Zirgu gaļas pārdevējs”. Romāna sižets solās būt gana spraigs, turklāt balstīts patiesos notikumos, un vijas cauri teju visam 20. gadsimtam. Galvenā varoņa prototips ir reāla persona no Tālivaldim Margēvičam tuvās Pārdaugavas.
Jubilāre Nora Ikstena: Dzīvē ir brīži, kad jūties, itin kā dzīvotu «suņa dzīvi», tomēr beigās iznāk mīlestība
Nora Ikstena oktobrī svin apaļu dzīves jubileju – to rakstniece sagaidījusi ar divām īpašām grāmatām, kuras sauc par labu dāvanu pašai sev, - stāstu un eseju izlasi "Mīlestība", kā arī sadarbībā ar Aivaru Vilipsonu veidoto “Suņa dzīvi”. "Dzīvē ir brīži,  kad jūties, itin kā dzīvotu "suņa dzīvi", tomēr beigās iznāk mīlestība,"  sarunā ar LR3 atzīst Ikstena. 
Frankfurtes grāmatu tirgū Latvija turpina #iamintrovert kampaņu
Laikā no 16. līdz 20. oktobrim Latvija ar nacionālo stendu piedalīsies lielākajā izdevējdarbības izstādē pasaulē – Frankfurtes grāmatu tirgū ("Frankfurter Buchmesse 2019"). Raidījuma "Kultūras Rondo" programmas vadītāja Ingvilda Strautmane sarunā ar Latvijas Radio no Frankfurtes ziņo – Latvija turpina 2018.gadā Londonas grāmatu tirgū veiksmīgi aizsākto #iamintrovert kampaņu.
Pretēji tradīcijai šā gada Bukera balvu piešķir divām autorēm
Prestižā Bukera balva literatūrā šogad piešķirta Kanādas un Lielbritānijas rakstniecēm Margaretai Atvudai un Bernardīnei Evaristo. Žūrijas pārstāvji atzina, ka, apbalvojot divus autorus, sanācis pārkāpt tradīciju, taču eksperti neesot spējuši noteikt tikai vienu labāko.  
Dzīvojot Īrijā, dzejniece Ingrida Tārauda saglabā latgalisko un izdod grāmatas
Ingrida Tārauda ir latgaliešu dzejniece, kura astoņus gadus ar ģimeni dzīvo Īrijā. Taču prombūtne nav bijusi par šķērsli izdot vairākas dzejas grāmatas latviešu un latgaliešu valodā. Nupat Rēzeknē notika Ingridas piektās grāmatas atvēršanas svētki, kas reizē bija arī satikšanās ar viņas daiļrades cienītājiem pēc daudzu gadu pauzes.
Dzejniece Ligija Purinaša izdod dzejas krājumu latgaliski «Sīvīte»
Pavisam drīz pie lasītājiem nonāks latgaliešu jaunās dzejnieces Ligijas Purinašas dzejas krājums “Sīvīte”. Dzejas vienojošais motīvs ir sieviete, tās spēja un nepieciešamība būt stiprai dažādās paaudzēs un laikos. Grāmatas prezentācija notiks 25. oktobrī Rēzeknē, Latgales Kultūrvēstures muzejā, un 8. novembrī Rīgā, bārā “Coco Loco”.
Rakstnīka Ontona Rupaiņa muzejs, dzymtys sāta i dorbi, «Zemes sōļs»
Vosorys izskaņā gastejam Rēzeknis nūvoda Bieržgaļa pogostā, kur atsarūn rakstnīka, školuotuoja, koru i dramatiskūs puļceņu vadeituoja, stuostnīka i trimdys latgalīša Ontona Rupaiņa vuordā puorsauktais muzejs i ari dzymtuo sāta, Pūrišķu cīmā. Ite Ontons Rupaiņs nūdzeivuoja leidz pat 1944. godam, piec tam jis ar sīvu izbrauce iz Vuoceju, nu kureinis puorsacēle iz dzeivi Amerikā.
Jaunā Andras Manfeldes grāmata - Kuldīgas pasaka bērniem un vecākiem
Rakstniecei Andrai Manfeldei tapusi otrā grāmata Latvijas pilsētām veltītajā pasaku sērijā. Viņai svarīga apkārtējā vide – tā pati pasaka priekšā stāstu. Tas rosinājis radīt pasakas par vietām, ar kurām saistīta viņas dzīve. Jaunā grāmata veltīta rakstnieces dzimtajai Kuldīgai.
Senķīniešu «Jidzjin» jeb «Pārmaiņu grāmata» pirmo reizi iztulkota latviski
Piektdien, 4. oktobrī, uzsākot un prezentējot desmit semināru ciklu “Ķīnas tradicionālā literatūra un kultūra”, Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Konferenču centrā notiks cikla atklāšanai veltīta preses konference. Preses konferencē klātesošie varēs iepazīties ar latviešu valodā tulkoto "Pārmaiņu grāmatu" (“Jidzjin”) – pasaules garīgā mantojuma bagātību, kuras vērtība un nozīme cilvēcei pielīdzināma tikai Bībelei vai Indijas vēdām, paziņojumā medijiem informē LNB.
Ikstenas un Vilipsōna jaunākā grāmata - par suņiem ar cilvēku sirdīm
Radošais tandēms rakstniece Nora Ikstena un mākslinieks, tēlnieks un grafiķis Aivars Vilipsons (Vilipsōns) ir jau spilgti sevi apliecinājuši kopdarbos “Sumpurņa suneti” un “Ārprātija piedzīvojumi”. Tagad tapusi jauna grāmata “Suņa dzīve. Stāsti un suneti”, kuras galvenie varoņi ir "dzilvēki" - suņi ar cilvēku sirdīm.
Maijas Krekles jaunais romāns parāda Emīlu Dārziņu citā gaismā
Latvijas Universitātes Akadēmiskajā bibliotēkā 30. septembrī notiks Maijas Krekles jaunās grāmatas „Melanholiskais valsis. Emīla Dārziņa sapnis par mīlestību” atvēršanas svētki. Grāmatas žanrs ir romāns, kaut arī tajā daudz izmantoti dokumentāli fakti. Tas ir mīlas stāsts, kuras centrā ir Emīla Dārziņa un Marijas Eglītes attiecības. Komponistam viņa bija mūža mīlestība, viņas sirds savukārt piederēja citam.
Nacionālā bibliotēka aicina literārā pastaigā pa Rīgu
Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Atbalsta biedrība 26. septembrī aicina uz sarunu “Literārā pastaiga pa Rīgu”, kas ir sestais pasākums cikla “Stāsta otra puse” ietvaros. Saruna, kā ierasts, notiks LNB Draugu telpā, bibliotēkas 1. stāvā, paziņojumā medijiem informē LNB Atbalsta biedrība.
Laists klajā Marinas Kosteņeckas atmiņu krājums
Laists klajā publicistes, rakstnieces un vienas no Tautas frontes dibinātājām Marinas Kosteņeckas atmiņu krājums par neseno Latvijas vēsturi. Vienā no krājuma sējumiem rakstniece stāsta par savu biogrāfiju un atmodas augsnes gatavošanu kopā ar laikabiedriem. Savukārt otrā grāmatā apkopotas Kosteņeckas lasītāju vēstules, ko autore sauc par aizgājušā laikmeta vēstures liecību un tautas gaišo portretu.
«Es būtībā esmu akla tajā brīdī, kad rakstu»: Saruna ar rakstnieci Rītu Jalonenu
Somu rakstnieces Rītas Jalonenas romāns “Skaidrums”, kuru izdevis apgāds “Jānis Roze”, iepazīstina ar jaunzēlandiešu rakstnieces Dženetas Freimas neparasto dzīvesstāstu, kurš beigu beigās izvērtās veiksmīgs, taču - tā varēja arī nenotikt. Ceļš uz veiksmīgu literāro karjeru bijis pietiekami līkumains, jo nepareizi uzstādītas diagnozes dēļ jaunajai sievietei bija jāpiedzīvo gan skarba terapija, gan - dramatisks aizliegums rakstīt. Ar Latvijas Radio raidījumu “Kultūras Rondo” sarunājās romāna autore Rīta Jalonena un tulkotāja Maima Grīnberga.
Izstāde aicina iepazīt Aleksandra Čaka Rīgu
Līdz 30. novembrim Aleksandra Čaka memoriālajā dzīvoklī-muzejā apskatāma izstāde “Čaks. Pilsēta. Tramvajs”. Čaka dzejā bieži minēts tēls ir tramvajs, kurā satiekas dažādu sociālo slāņu cilvēki. Izstādē tramvajs tēlaini ved Čaku cauri viņa dzīves pieturām.
Iznāk publicistes Marinas Kosteņeckas atmiņu krājums
Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Atbalsta biedrība klajā laiž Latvijā pazīstamās publicistes un rakstnieces Marinas Kosteņeckas atmiņu krājumu par neseno Latvijas vēsturi “Мans ХХ gadsimts“ latviešu un krievu valodā, paziņojumā medijiem informē Nacionālā bibliotēka.
Ramonas Indriksones pirmā grāmata – gaiši stāsti par dzīves tumšajām pusēm
Pie lasītājiem nonāk Ramonas Indriksones grāmata – stāstu krājums “Pāris metru zem ūdens”. Indriksone 2017. gadā absolvējusi Literāro akadēmiju un jau vairākus gadus aktīvi publicē stāstus gan drukātās preses, gan interneta izdevumos, taču “Pāris metru zem ūdens” ir rakstnieces pirmā izdotā grāmata, informē apgāds “Zvaigzne ABC”. 
Iznākusi Rvīna Vardes grāmata «Kas te notiek»
Žaņa Lipkes muzejā 17. septembrī atvēršanas svētkus piedzīvo publicista Rvīna Vardes pirmā gāmata “Kas te notiek”. Kā saka autors, izdevumā apkopotās dokumentālas īsprozas skices jeb atmiņas, novērojumi un refleksijas uzskatāmas par izdzīvošanas hronikām un ies pie sirds tiem, kuri literatūrā dod priekšroku dzēlīgai ironijai un farsam.
Jaunākie
Interesanti