Kultūra / Literatūra
Lai iepazītu tautas dvēseli, jālasa tās dzejnieki. Saruna ar amerikāņu dzejnieci Karolīnu Foršē
"Ja vēlaties iepazīt kādas valsts dvēseli, labākais dvēseles iepazīšanas veids ir lasīt šīs valsts dzejniekus. Pēc tam, kad Vjetnamā bija beidzies karš, es apciemoju šo valsti un satiku tur abu karojošo pušu veterānus. Vjetnamieši mums stāstīja, kā savulaik lasījuši Voltu Vitmenu, lai sagatavotos kaujai pret amerikāņiem. Viņi to darīja, jo vēlējās mūs saprast. Viens no vjetnamiešu karavīriem pajautāja savam amerikāņu kolēģim – nu, un kurus vjetnamiešu dzejniekus lasījāt jūs?" par dažādiem redzējumiem un attieksmi pret dzeju stāsta dzejniece Karolīna Foršē.
Ar pasauli kabatā. Sāksies pirmais starptautiskais dzejas festivāls «Page Break»
"Page Break" – tā nosaukts pavisam jauns starptautiskais dzejas festivāls, kas no 12. līdz 15. maijam notiks Jelgavā. 10 pasaules valstu dzejnieku pulkā arī divi pārstāvji no Latvijas – Inga Gaile un Semjons Haņins. "Page Break" noslēgumā gaidāms dzejkoncerts, kur kopā ar festivāla dalībniekiem uzstāsies laikmetīgās džeza mūzikas kvartets. Festivāla direktore, dzejniece Madara Gruntmane-Dujana atgādina – dzeja ir tā vērtība, kas liek mums saprast, pārvērtēt, uzdot jautājumus, un meklējot atbildes, dzejnieki var būt tie, kuri dod mums pleca sajūtu šajā gaužām sarežģītajā laikā. 
«Punctum festivālā» notiks Ukrainas rakstnieku lasījumi
Reaģējot uz karadarbību Ukrainā, literatūras žurnāla "Punctum" festivāla ārvalstu viesu vidū šogad būs galvenokārt ukraiņu autores. Festivāls aicinās iejusties arī trimdas latviešu dzejas valodā, atzīmējot spilgtā modernista, trimdas grupējuma "Elles ķēķis" dalībnieka Linarda Tauna simtgadi, informēja rīkotāji.
Radikālā atklātība. Dzejniece Marija Luīze Meļķe pēc «Literatūres» pie Klāva Elsberga
Intervijas ir dīvains pasākums. Tu saņem visādus jautājumus, uz kuriem jāatbild, it kā tu zinātu. Un pēc dažiem mēnešiem tev vēl paprasa kaut ko uzrakstīt, it kā tu vispār atcerētos, kas todien notika un tika runāts. "Literatūre" it kā nav gluži intervija, un es ceru, ka vismaz manās pauzēs un sejas izteiksmēs, kuras gan pati vēl neesmu noskatījusies, ir manāms, ka man pieder tikai nojauta, sajūta par to, kā ir pareizi.
Izdots Intas Kamparas dzejas debijas krājums «Svilpaunieces»
Klajā nācis Intas Kamparas dzejas debijas krājums "Svilpaunieces", kura redaktors ir Jānis Rokpelnis, bet rūpi par izkārtojumu turējis Sergejs Moreino, savukārt ar ilustrācijām priecē māksliniece Agnese Rudzīte, informēja izdevieniecības "Literatūras kombains" pārstāvji.
Latvijas literatūras gada aina. Secinājumi un pārdomas pēc LALIGABA balvu pasniegšanas
1. maijā Latvijas Literatūras gada balvas (LALIGABA) ceremonijā noskaidroti laureāti piecās kategorijās. Latvijas Radio raidījumā "Kultūras rondo" pēc svinīgā notikuma ar saviem favorītiem un pārdomām par balvu sadalījumu dalās ekspertu komisijas pārstāvis, dzejnieks un literatūrkritiķis Ivars Šteinbergs, literatūrfilozofe Ieva Kolmane un kultūras žurnāliste Anda Buševica.
Andreja Upīša metamorfozes. Iznāk rakstniekam veltīta monogrāfija
Andrejs Upīts – viens no ražīgākajiem 20. gadsimta latviešu rakstniekiem un viena no strīdīgākajām personībām pēcpadomju vēsturē. Izdevniecības "Dienas grāmata" sērijā "Es esmu…" ir izdota monogrāfija par Andreju Upīti, kurā literatūrzinātnieks Arnis Koroševskis pēta šīs personības gaišās un tumšās puses. Grāmatas nosaukums – "Lielais noliedzējs".
Dzejkoncertā Jelgavā uzstāsies pasaulē atzīti dzejnieki
Pirmā starptautiskā dzejas festivāla "Page Break" noslēgumā Jelgavas pils aulā 15. maijā pulksten 19.00 notiks dzejkoncerts. Kopā ar laikmetīgās džeza mūzikas kvartetu uzstāsies festivāla dalībnieki – starptautiski ievērojami dzejnieki no 10 pasaules valstīm, informēja pasākuma rīkotāji. Koncerts būs skatāms tiešraidē portālā LSM.
Grāmatu plaukts nozīmē mājas. Saruna ar «Zelta ābeles» gada mākslinieku Mārtiņu Ratniku
Latvijas Mākslas akadēmijas Vizuālās komunikācijas katedras vadītājs, asociētais profesors Mārtiņš Ratniks 11. aprīlī ieguva grāmatu mākslas konkursa "Zelta ābele 2021" balvu "Gada mākslinieks", kā arī atzinību par darbu grāmatās "Rihards Zariņš. 1869–1939. Ko Latvijas meži šalc. What Latvia's Forests are Whispering" un "Madernieka stils". Intervijā portālam LSM Ratniks stāsta par savu ceļu grāmatu mākslā.
Arī pornogrāfiskai literatūrai atrod vietu valsts finansēto grāmatu plauktā. Ekspertu skaidrojumi
Gada sākumā klajā nākusī Dzintara Pētera Veita grāmata "SP" dienasgrāmatas formā detalizēti apraksta kāda pusmūža vīrieša seksuālo pieredzi. Darbs izdots ar Valsts kultūrkapitāla fonda (VKKF) piešķirto finansējumu, kas daļā sabiedrības raisījis diskusijas par to, kāda veida kultūru ir vērts finansēt par nodokļu maksātāju naudu. VKKF eksperti LTV raidījumā "Kultūršoks" skaidro, ka Veita darbs atbilst fonda uzstādījumam – veicināt kultūras atjaunotnes un mākslas jaunrades procesu un sekmēt tā daudzveidību.
Vēstures kvotas un citi. Par LALIGABAs prozas nominācijām
Īsi pēc 24. februāra internetā uzdūros jokam ar ārkārtīgi lielu patiesības devu: mileniāļu paaudzei, pirms vēl sasniegusi briedumu, ir nācies saskarties ar trīs globāla mēroga krīzēm – briestošo klimata katastrofu, kovida pandēmiju un, visbeidzot, draudošo Trešo pasaules karu. Tie ir notikumi, kuriem līdzīgi ir vēsturē pieredzēti ar vairāku paaudžu, arī gadsimtu atstatumu, bet tagad, lūk, saspiesti vienkopus. Protams, cilvēkiem piemīt tendence par dižāko postažu padarīt tieši sev atvēlēto laika nogriezni, kā jau norādījis Eriks Ādamsons: "Jo viens par otru briesmīgāks / Ies vēl daudz gadusimteņu un atkal jauni nāks." Un literatūra neizbēgami uzskata par savu pienākumu verbalizēt, kaut vai tikai atrast vārdus, kā cilvēku tuvināt jebkāda veida izpratnei par to, kam cēloņsakarības, attieksmes un attiecības pilnā mērā nemaz nevar apjaust. Bet ''Latvijas Literatūras gada balvai 2022'' nominētās grāmatas pārstāv vēl citus laikus un jo īpaši prozas kategorija.
Tiešām – dienu ir par maz! Saruna ar mūža balvas literatūrā ieguvēju Dainu Avotiņu
"Jūs neticēsiet, bet man neliekas tik svarīgs mans darbs. Uzrakstu grāmatu, cilvēkiem patīk, viņi to paņem. Un viss! Ar to arī cauri. Es pati sevi neuzskatu par rakstnieci un balvu pilnīgi neuzskatu par pelnītu! Tas ir visas manas paaudzes darbs," intervijā Latvijas Radio 3 "Klasika" teic dzejniece, prozaiķe un tulkotāja Daina Avotiņa. Tieši viņa šogad saņem Latvijas Literatūras gada balvu par mūža ieguldījumu. Dainu Avotiņu un pārējos Literatūras gada balvas laureātus šogad suminās televīzijas pārraidē, kurai sekot līdzi varēs 1. maijā pulksten 17.00 LTV1 un portālā LSM.lv.
Iznākusi «Līvu» dibinātāja Jura Pavītola grāmata «Liecinieka spoguļportrets»
Latviešu mūziķis, rokgrupas "Līvi" dibinātājs Juris Pavītols savas atmiņas par piedzīvoto apkopojis grāmatā "Liecinieka spoguļportrets". Tas ir stāsts par sirdsapziņu – grāmatu raksturo pats autors. Savukārt mūziķis Ingus Ulmanis uzsver, ka grāmata ir par mūsu mīļo Latviju, par patiesību, ko katrs redzam savām acīm, un "Līviem", par kuriem tiks runāts arī pēc tam, kad mūsu pašu vairs nebūs.
95. jubileju nosvinējusi rakstniece Ilze Indrāne
Nedēļas nogalē, 23. aprīlī, deviņdesmit piektajā dzimšanas dienā godināta vairākām paaudzēm tuva rakstniece Ilze Indrāne. Kaut arī viņas radošais mantojums tapis divos dažādos laikmetos, padomju okupācijas un brīvās Latvijas laikā, Indrānes teiktais vienmēr radis ceļu uz lasītāju sirdīm.
Svarīgākais šobrīd