Sadaļas Sadaļas
Kultūra / Literatūra
Grāmatas uz naktsgaldiņa – «Cilvēka dēls», Annas Rancānes dzeja un pasakas ar laimīgām beigām
Kamēr pandēmijas dēļ daudzi kultūras un izklaides veidi mums ir liegti, Latvijas Radio vēl arī šajā sestdienas rītā piedāvā kopīgi ielūkoties mūsu klausītāju grāmatplauktos un grāmatās uz naktsgaldiņiem. Lai radītu zināmu kopības sajūtu un ļautu ieraudzīt, cik daudzkrāsaina ir mūsu literatūras izvēle un lasīšanas paradumi, jautājam cilvēkiem, ko viņi pašlaik lasa, kā viņi lasa un galu galā – kāpēc?
Lauku bibliotēkās pietrūkst komunikācijas ar lasītājiem
Pandēmijas laiks ietekmē mazo lauku bibliotēku ikdienu. Lauku bibliotēkās pietrūkst lasītāju klātbūtnes, apmeklētāju skaits rūk, taču tās kļūst virtuālākas. Gada laikā Naujenes Tautas bibliotēkā Daugavpils novadā par 20 procentiem samazinājies lasītāju skaits, bet par 90 procentiem pieaudzis virtuālo apmeklētāju daudzums. Bibliotēku priecē, ka reģistrējas arī jauni lasītāji, kas nozīmē, ka bibliotēka un grāmata cilvēkiem laukos ir nepieciešama. Turklāt tie, kuri atnāk uz bibliotēku, paņem lielāku grāmatu skaitu lasīšanai mājās nekā iepriekš.
Izvēlies gada skaistāko grāmatu! Sācies balvas «Zelta ābele» lasītāju balsojums
Jau 28. reizi Latvijas Grāmatizdevēju asociācija organizē grāmatu mākslas konkursu “Zelta ābele”, kurā Latvijas izdevēji var pieteikt iepriekšējā gada skaistākās izdotās grāmatas. Žūrija vērtē dizaina koncepciju, tā atbilstību izdevuma saturam, maketu, papīra izvēli un poligrāfisko izpildījumu. Portālā LSM.lv lasītāji aicināti no nominētajām grāmatām izdarīt savu izvēli par 2020. gada skaistāko grāmatu.
LNB: Izdevējdarbības nozarē vērojama krīze. Glābšanas riņķis – samazinātā PVN likme
2020. gadā strauji sarucis Latvijā izdoto izdevumu skaits un to tirāža, tā liecina Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) apkopotie statistikas dati. Šī tendence negatīvi ietekmē izdevumu piedāvājuma daudzveidību, savukārt laikrakstu un žurnālu izdošana kļūst nerentabla, apdraudot informācijas pieejamību sabiedrībai. Nozares pārstāvji uzsver, ka krīze nozarē vērojama jau ilgstoši, un cer uz 5% PVN likmes ieviešanu oriģinālliteratūrai un masu informācijas līdzekļiem.
Ceļā pie Aleksandra Čaka: Čaka sieva – dzejniece Anita Bērziņa
Vienu reizi mūžā Aleksandrs Čaks bija oficiāli precējies – par viņa sievu kļuva Anna Ērika Elizabete Bērziņa. Spējīgā sieviete bija liels balsts ne tikai Čakam, bet visai viņa ģimenei. Bērziņa un Čaks viens otru iedvesmojuši rakstīt. No Čaka daiļrades šai ziņā jāizceļ dzejoļu krājums "Iedomu spoguļi". 
Spēles ar laikmetu un kultūrām kinematogrāfiskā romānā «Mirušie»
Šveiciešu rakstnieks Kristians Krahts (Christian Kracht) ir viens no mūsdienu pašiem izcilākajiem prozaiķiem. Viņa valoda plūst un uzrakstītais veido negaidītus pagriezienus. “Mirušie” ir Krahta jaunākais romāns, par kuru viņš 2016.  gadā saņēmis Hermaņa Heses balvu un Šveices Grāmatu balvu.
Ceļā pie Aleksandra Čaka: Rakstnieka proza – nepelnīti palikusi otrajā plānā
Aleksandrs Čaks prozā parāda izcilu meistarību – par to pārliecināti literatūras pētnieki Ingus Barovskis un Raimonds Briedis. Tomēr viņa stāsti ir mazāk zināmi un retāk apspriesti nekā dzeja. Pirmo stāstu krājumu – “Eņģelis aiz letes” – Čaks publicē 1935. gadā. Savos darbos viņš piedāvā ko pilnīgi pretēju 20. gadsimta 30. gadu vadošajām tendencēm prozā.
Grāmata uz naktsgaldiņa – «Maņuņa», Bankovskis un «Kalevdēls» Godiņa tulkojumā
Kamēr Covid-19 pandēmijas dēļ daudzi kultūras un izklaides veidi ir liegti, Latvijas Radio sestdienas rītos turpina ielūkoties klausītāju grāmatplauktos un grāmatās uz naktsgaldiņiem, aicinot uz brīdi ienirt bezgalīgajā literatūras pasaulē. Lai radītu zināmu kopības sajūtu un ļautu ieraudzīt, cik daudzkrāsaina ir mūsu literatūras izvēle un lasīšanas paradumi. Šoreiz lasītāju stāsti ir no Rīgas un Gvardas Portugālē.
Ceļā pie Aleksandra Čaka: Sudrabkalna un Čaka draudzība
Viens no Aleksandra Čaka draugiem bijis Jānis Sudrabkalns. Kopīgi uzskati un dvēseliska radniecība – tā abu dzejnieku draudzību raksturo rakstnieks un literatūrzinātnieks Valdis Rūmnieks. Čaks un Sudrabkalns, kopā būdami, nesprieda par dzeju vien. Viņi viens otram līdzējuši gan praktiskās lietās, gan pavisam komiskos brīžos.  
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt