
Kultūra / Literatūra


Tikko klajā nākusi grāmata "Lidijas ziediņi", ko pierakstījusi un sakārtojusi Inga Ābele. Grāmatā par savu dzīvi stāsta un savās atziņās dalās Latvijas brīvības cīnītāja Lidija Lasmane-Doroņina.

Starptautiskās Jāņa Baltvilka balvas sarīkojumus, kas katru gadu notiek 24. jūlijā, rakstnieka dzimšanas dienā, pavada bērnu literatūras lasījumi. Šī gada lasījumi "Kad karūsām ir ūsas un grāmatai – knābis", pateicoties Rīgas domes projektu konkursā iegūtam finansējumam, atkal notiek kopā ar ukraiņu autoriem, pavēstīja Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Bērnu literatūras centra pārstāvji.

2023. gada pavasarī iznākušais Ingas Gailes romāns "Jaukumiņš" ("Dienas Grāmata") jau pirmajās tā lappusēs iezīmē 21. gadsimta modernās latviešu sievietes dzīvesziņu – aprakta bērnu autiņbiksītēs, ikdienas rūpēs un vainas sajūtā par izjukušu laulību, viņa neatlaidīgi meklē savu kodolu un balsi.

Jebkurš manuskripts mūsdienās var kļūt par grāmatu – vai tā būtu dzeja, bērnības atmiņas vai romāns. Viena no iespējām ir nodarboties ar pašizdošanu, proti, ar grāmatas iznākšanu saistītos izdevumus sedz pats autors. Vieni uzskata, ka tas ir risinājums jauniem, lasītāju un arī izdevniecību vēl nepamanītiem un nenovērtētiem rakstniekiem. Citi pašizdošanu kritizē, jo tā kopējā literatūras klāstā ļauj nonākt arī sliktas kvalitātes izdevumiem.

94 gadu vecumā mūžībā aizgājis čehu izcelsmes rakstnieks, romāna "Nepanesamais esības vieglums" autors Milans Kundera, atsaucoties uz Čehijas televīzijas paziņojumu, vēsta ziņu aģentūra "Reuters".

Rakstniecības un mūzikas muzejs jūlijā un augustā papildina literāro pastaigu klāstu, iepazīstinot ar populāru latviešu literatūras darbu un rakstnieku vietām Rīgā. Interesentiem būs iespēja apmeklēt Vizmas Belševicas romānā "Bille" pieminētās ielas un pagalmus Grīziņkalnā un uzzināt par rakstnieka Anšlava Eglīša dzīves notikumiem, kas sasaucas ar romāna "Homo novus" epizodēm.

24. jūlijā, kā katru gadu, tiks svinēta ievērojamā dabas dzejnieka un bērnu kultūras atbalstītāja Jāņa Baltvilka dzimšanas diena. Jau 19. reizi Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padome pasniegs viņa vārdā nosaukto valsts nozīmes balvu bērnu un jauniešu literatūrā un grāmatu mākslā. Sabiedrisko mediju portālā LSM.lv lasītāju balsojumā iespējams izvēlēties skaistāko un interesantāko grāmatu no balvai nominētajiem darbiem.

Literatūras apskatā šonedēļ divi darbi – 110 gadus grāmatu gaidījusī poēma "Saules dēls" un Jāņa Elsberga krājums "Bez variantiem" ar dzejoļiem, no kuriem dzejnieks "beidzot grib tikt vaļā, lai varētu dzīvot tālāk". Aspazijas poēma atvēršanas svētkus piedzīvoja pašā jūnija nogalē, bet Elsberga dzeja savus svētkus svinēs ceturtdien, 13. jūlijā.

Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padome paziņojusi Starptautiskās Jāņa Baltvilka balvas 2023 nominantus, kā arī nosaukusi balvas starptautisko laureātu – šo titulu šogad iegūst lietuviešu rakstniece Igne Zarambaite par garstāstu "Melndzelmji" (Jāņa Rozes apgāds, 2022) un tā tulkotāja Dace Meiere.

Katrs jauns gads lasītāja dzīvē sākas ar jaunām cerībām un gaidām arī šogad satikties lappusēs ar priekā trīcošu sirdi, pārsteigumā ieplestām acīm un neticībā aizrautu elpu. Neticami, bet 2023. gads jau pusē, tāpēc vērts ieskatīties pirmā pusgada grāmatu iespaidos un noskaidrot, kuras 10 visvairāk aizrāvušas grāmatu blogerus un apskatniekus. Lai šis grāmatu saraksts kalpo par iedvesmu jaunas lasāmvielas atrašanai un vasarā izlasāmo grāmatu saraksta papildināšanai!

Klajā nācis īpašs pirmizdevums – Aspazijas poēma "Saules dēls". Tā priekšvārdu sarakstījis literatūrzinātnieks Jānis Zālītis, bet pēcvārdā var lasīt mākslas zinātnieces Ingrīdas Burānes pausto, vēsta izdevniecības "Dienas Grāmata" pārstāvji.

Trešdien, 28. jūnijā, pulksten 20.00 Kaņepes kultūras centra dārzā norisināsies Kultūras un mākslas festivāla "Dažādība" dzejas lasījumi, informē festivāla rīkotāji biedrība "Gribu palīdzēt bēgļiem".

Šoreiz uzmanības centrā – divas jaunas grāmatas, abas ļoti cieši saistītas ar mūziku. Viena ir tulkojums no angļu valodas – Maikla Spicera (Michael Spitzer) "Homo Musicus", bet otra pašmāju autoru kolektīva veikums – "Rihards Vāgners un Rīga".

Iznācis dzejnieces Lindas Gabarajevas debijas dzejas krājums "Apļi", informēja izdevniecības "Neputns" pārstāvji.

Vasaras brīvlaiku ieskandina Žanetes Lazdovskas mistiskais detektīvstāsts pusaudžiem "Meitene zilā kleitiņā" – grāmata tiem, kuriem ir svarīga draudzība un kuri nebaidās mesties piedzīvojumos, vēsta izdevniecības "Zvaigzne ABC" pārstāvji.

Ogres novada pašvaldības domes sēdē nolemts rakstnieka un tulkotāja Dzintara Soduma balvu šogad piešķirt romāna "Ne tagad, ne vēlāk - nekad!" autorei Elgai Kairišai, informēja pašvaldībā.

Iznākusi fotogrāfa Ulda Brieža foto grāmata "Jaunie laiki". "Fotogrāfs Uldis Briedis piederēja pie tās sava amata meistaru senioru paaudzes, kuras darbībā radīto vēsturisko liecību uzkrājums pieder laikatmiņas zelta fondam," vēsta izdevniecība "Neputns", kuras paspārnē grāmata ieraudzījusi dienas gaismu.

"Man šķiet, ka man patreiz ir pats mierīgākais un skaistākais dzīves posms," stāsta dzejnieks Gaiķu Māris, ap kura vārdu savijušās dažādas leģendas: viņa ceļojumi pa Balkāniem un Grieķiju vienatnē, interese par baznīcas vēsturi un ikonogrāfiju. Dzejnieka jaunākais dzejas krājums "Traka lapsa pār ceļu", kurā lielākoties apkopoti dzejoļi, kas tapuši vēl ceļotāja laikos, šogad tika nominēts Latvijas literatūras gada balvas īsajam sarakstam.

Šīs nedēļas aktuālās literatūras apskatā – izdevums, kas cieši sasaucas ar nedēļas nogalē gaidāmajiem svētkiem – "Līgo svētki Latvijā".

Pirmo reizi latviešu valodā izdoti 19. gadsimta sākuma ceļojumu apraksti par Kurzemi. Izdevums ir unikāls jau tāpēc vien, ka tik plašs un vēsturisks apraksts, kas iekļauts grāmatā, par Kurzemi nav atrodams, ir tikai nelieli teksti, kas saglabājušies no dzimtu aprakstiem.
Svarīgākais šobrīd


















