Kultūra / Literatūra
Grāmatizdevēju asociācija: Ārkārtējās situācijas laikā izdevējiem ievērojams apgrozījuma kritums
Vērtējot Covid-19 izplatības ierobežošanai izsludinātās ārkārtējās situācijas ietekmi uz grāmatniecību, Latvijas Grāmatizdevēju asociācija secinājusi, ka nozarē strauji samazinājies gan apgrozījums, gan jauno nosaukumu skaits. Salīdzinot 2019. un 2020. gada marta mēnešus, apgrozījums mazākajiem grāmatizdevējiem ir nokrities pat par 70%, bet jauno izdevumu skaits samazinājies trīs reizes. Tikmēr nozarē vidēji vērojams apgrozījuma kritums par 30% un aprīlī situācija turpina pasliktināties, medijus informē Grāmatizdevēju asociācijas pārstāvji.
Vientulības triumfs – iespaidi par Literatūras gada balvas prozas nominantiem
"Saņēmusi šogad Latvijas Literatūras gada balvai (LaLiGaBa) nominēto prozas darbu sarakstu, no sirds nopriecājos. No četrām grāmatām trīs ir stāstu krājumi. Vēl tikai pirms dažiem gadiem stāstu krājumi nomināciju sarakstos tikpat kā neparādījās," iespaidos par lasīto dalās rakstniece, pērnā gada balvas nominante Jana Egle.
Literatūras mūža balvas laureāts Zvirgzdiņš: Vēl pirms 5 gadiem es kautrējos no vārda «rakstnieks»
Rakstnieks Juris Zvirgzdiņš, kurš Latvijas Literatūras gada balvu šogad saņem par mūža ieguldījumu, uzskata, ka grāmatu lasīšana ir kā aizņemšanās, bet ārkārtējā situācija ir labs laiks, lai sakārtotu ne tikai savu māju, bet arī domas. "Jo ļoti daudz mēs darām paviršības, inerces pēc. Dažreiz vajag padomāt, vai tas vispār ir pūļu vērts," prāto vecmeistars Zvirgzdiņš un pārsteidz, sakot, ka vēl pirms pieciem gadiem kautrējies no vārda "rakstnieks". 
Dzīves temps ir mainījies. Autors Māris Martinsons grāmatu «Klusa nakts» publicē kā seriālu
Filmu režisors un grāmatu autors Māris Martinsons aprīļa sākumā sācis publicēt savu pirmo elektronisko grāmatu “Klusa nakts”. Publikācija tiks papildināta turpinājumos – līdz pat Ziemassvētkiem. LTV raidījumā “Rīta Panorāma” autors pastāstīja, ka, kaut arī grāmata esot jau uzrakstīta, viņš to šobrīd pārraksta. Tāpēc jaunajam materiālam jābūt gatavam ik piektdienu, kad solīts publicēt nākamās nodaļas.
Puika, meitene un bērns – labākie Latvijas literatūras darbi jaunajiem lasītājiem
Šogad kategorijā "Labākais oriģinālliteratūras darbs bērniem" Latvijas Literatūras gada balva (LALIGABA) ir izvirzījusi trīs nominantus. Visas trīs grāmatas pavisam noteikti ir svarīgas, un katrai ir sava misija un uzdevums. Rasa Bugavičute-Pēce pievēršas sociāli smagām tēmām, Viesturs Ķerus mudina iepazīt dabas pasauli, bet Inese Zandere atgādina, cik svarīgi ir pasargāt bērnus no pieaugušo pasaules nepilnībām.
Spilgtākās debijas Latvijas literatūrā. Ko par sevi stāsta šī gada nominanti?
Kā pagājušā gada Latvijas Literatūras gada balvas nominants kategorijā "Spilgtākā debija literatūrā" aicināju šī gada nominantus uz īsu sarunu par viņu pirmās grāmatas tapšanu. Ja parasti cilvēkiem pavasara iestāšanās nozīmē zāles klusu dīgšanu, siltāku laiku un apkures rēķinu samazināšanos, tad Latvijas literātiem tas ir laiks, kad nepacietīgi tiek gaidīta Latvijas Literatūras gada balvas (LALIGABA) nominantu izziņošana – vesels mēnesis svētku sajūtas gan dzejas, gan prozas lasījumos, gan pašā balvas pasniegšanas ceremonijas vakarā.
Jaunākie
Interesanti