Kultūra / Literatūra
Arī labs eklērs reizēm var izglābt dienu jeb rakstnieces Eleonoras Trojas dzīves izjūta
"Vieni dzer nervu zāles, citi lasa vieglus romānus. Mēs gribam cilvēkiem palīdzēt vieglāk paskatīties uz dažām lietām," saka Inga Gorbunova, kura kopā ar kolēģi Danu Sinkeviču sevi sauc par Eleonoru Troju. To pašu, kura pirms padsmit gadiem uzrakstīja grāmatu "Amazones neraud", bet tikko kā lasītājiem piedāvājusi savu otro romānu "Savu komētu nedzird".
Rakstnieka Valda Rūmnieka jaunās grāmatas un šodienas sajūta
Šis ir ļoti savdabīgs laiks. Bet līdzās materiālajiem zaudējumiem liels ieguvums būtu, ja mēs no tā izietu ar pareizi sakārtotu vērtību skalu – tā uzskata rakstnieks Valdis Rūmnieks. Marta sākumā klajā nāca viņa jaunā grāmata “Zaļais gredzens” fantastikas žanrā, bet šobrīd viņš aktīvi strādā pie biogrāfiskā romāna par dzejnieku Jāni Sudrabkalnu, uzskatot, ka Sudrabkalns ir nepelnīti aizmirsta un nopelta personība.
Kādēļ atkal modē «Dekamerons»? Stāsts par grāmatas laikmetu un nozīmi mūsdienās
Simt noveļu, ko desmit dienās izstāsta septiņas dāmas un trīs jauni cilvēki jeb Džovanni Bokačo 14. gadsimta literatūras klasika “Dekamerons” spēji atgriezusies modē līdz ar jaunā koronavīrusa izraisīto krīzi. Kādēļ neatkarīgi viens no otra tieši pie “Dekamerona” lasījumiem video formātā ķērusies gan teātra trupa “Kvadrifrons”, gan Jaunā Rīgas teātra aktieris Gundars Āboliņš?
Ar savu Gaiziņu sirdī. Saruna ar dzejnieci Dainu Sirmo
"Tas, ka sāku rakstīt pavēlā vecumā – tas vēl tā varētu būt, bet interesantākais jau ir tas, ka to pieņem, dod balvas un izdod grāmatas," sirsnīgi smej dzejniece Daina Sirmā, kuras vārds literatūrā ieskanējās 2012. gadā, iznākot viņas pirmajam dzejoļu krājumam "Kailsals". Par to autore nekavējoties izpelnījās Latvijas Literatūras gada balvu, un maisam gals bija vaļā.
«Chick lit» un stereotipi par sievietēm. Diskutē literatūrzinātniece Bārbala Simsone un sociālpsihologs Ivars Austers
Literatūrzinātniece Bārbala Simsone un sociālpsihologs Ivars Austers diskutē par dāmu romānu jeb “chick lit” romānu žanra attīstību pasaulē un Latvijā. Meklējot krustpunktus starp literatūru un dzimumu lomu un stereotipu evolūciju, Simsone un Austers liek akcentus literatūras vēsturē – no pasakām līdz Džeinai Ostinai, “Bridžitas Džounsas dienasgrāmatai” un šodienas literatūrai.
Cik dzīvi apliecinoši var rakstīt. Aspazijai – 155
16. martā 155. jubileju svinam izcilajai latviešu dzejniecei, dramaturģei, tulkotājai un sabiedriskajai darbiniecei Aspazijai. Diemžēl valstī izsludinātās ārkārtējās situācijas dēļ visi viņas dzimšanas dienai veltītie pasākumi ir atcelti.
Rēzeknes bibliotēka piedāvā lasītājiem attālinātus e-pakalpojumus
Rēzeknes Centrālā bibliotēka (RCB) attālināti piedāvā vairākas abonētās tiešsaistes datubāzes. Tajās ir pieejamas elektroniskās grāmatas un raksti par visdažādākajām tēmām un nozarēm, latviešu un angļu valodā, ko izmantot brīvā laika pavadīšanai, pētniecībai vai skolas un studiju darbu rakstīšanai, medijus informē RCB pārstāvji.
E-grāmatām latviešu valodā – 10 gadi. Kas ir aktīvākie lasītāji?
Marta pirmajā pusē aprit 10 gadi, kopš pie lasītājiem nonāca pirmā, apgāda “Zvaigzne ABC” izdotā, elektroniskā grāmata latviešu valodā. Šajā laikā ievērojami audzis ne vien izdoto e-grāmatu skaits, bet arī to lasītāju loks, un pirms vairāk nekā gada Latvijā sāka darboties arī e-bibliotēka. Tajā tiešsaistē vienu grāmatu vienlaikus var lasīt pat visi seštūkstoš bibliotēkas lietotāji.
Rakstnieces Janas Egles grāmata «Dzimšanas diena» – sievietēm par sievietēm
Astoņi sievietes pasaulei veltīti, bet vienlaicīgi vispārcilvēciski stāsti lasāmi Janas Egles jaunākajā grāmatā “Dzimšanas diena”, kas atvēršanas svētkus Rīgā piedzīvos piektdien, 13. martā. Stāstu galvenās varones ir sievietes ļoti plašā vecuma amplitūdā (no sešiem līdz 70 gadiem), un katra no viņām saskaras ar kādu pieredzi vai situāciju, kas ļauj piedzimt kādam jaunam pavērsienam šīs sievietes dzīvē.
Satikšanās ar Gonku. Kārļa Vērdiņa atmiņas par Gunaru Saliņu
Gunara Saliņa dzejoļus pirmoreiz lasīju, kad 1998. gada Jauno autoru seminārā Jānis Elsbergs norādīja uz kādu grāmatu ar plāniem, baltiem vākiem, kas gulēja uz Akuratera muzeja grāmatu galda starp citām un teica: "To vajag izlasīt, tā ir laba." Paklausīju viņu un nopirku Saliņa izlasi "Satiksimies Miglas krogā pie Melnās saules" (1993). Grāmatas lasīšana izvērtās par lielu pārsteigumu.
Latviski izdota astrofiziķa Stīvena Hokinga pēdējā grāmata «Īsas atbildes uz svarīgiem jautājumiem»
Nopelniem bagātā astrofiziķa Stīvena Hokinga pēdējā grāmatā uzdoti būtiski jautājumi: Vai Dievs ir? Vai var ceļot laikā? Vai iespējams paredzēt nākotni? Autors iepazīstina lasītājus ar Visuma uzbūves pamatprincipiem, aizved pie pašiem tā pirmsākumiem, atklāj laika dabu un liek aizdomāties par cilvēka rīcības sekām uz zemeslodes. Nu grāmata izdota arī latviski, medijus informē Jāņa Rozes apgāda pārstāvji.
Jaunākie
Interesanti