
Kultūra / Literatūra


Apgāda "Pētergailis" viens no svaigākajiem izdevumiem ir čehu rakstnieces Viktorijes Hanišovas romāns "Sēņotāja", kuru no čehu valodas tulkojis Jānis Krastiņš.

Dzejnieka Jāņa Baltvilka dzimšanas dienā, 24. jūlijā, Latvijas Universitātes Botāniskajā dārzā svinīgā ceremonijā godināti labākie bērnu un jauniešu literatūras autori un ilustratori.

Tikko klajā nākušas divas grāmatas – žanrā, saturā un arī izmērā ļoti atšķirīgas, taču abas tver personiskās pieredzes dziļumus. Tās ir Rasmas Balklavas grāmata "Aiz robežas" un Ivetas Šimkus dzejoļu krājums "debesu gruntsūdeņi".

Jāņa Baltvilka balva rakstniecībā piešķirta dzejniekam Žeberam par dzejoļu krājumu "Ejas un asakas", savukārt kā labākais bērnu grāmatu ilustrators atzīts Ernests Kļaviņš, informēja balvas rīkotāji. LSM lasītāju balvu saņēma Aija Lisovska par grāmatu "Dullā diena Dundurzālē".

24. jūlijā pasniegs ikgadējo Jāņa Baltvilka balvu par sasniegumiem bērnu literatūrā. Kādas ir tendences bērnu, jauniešu literatūras piedāvājumā un lasīšanas paradumos, Latvijas Radio raidījumā "Kultūras rondo" vērtē Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Bērnu literatūras centra vadītāja, Baltvilka balvas projekta vadītāja Silvija Tretjakova un Latvijas Universitātes Pedagoģijas, psiholoģijas un mākslas fakultātes Izglītības pētniecības institūta pētniece Kristīne Kampmane.

Iznāk Ivetas Šimkus trešais dzejoļu krājums "debesu gruntsūdeņi", informēja izdevniecības "Neputns" pārstāvji. Krājuma redaktore ir Ingmāra Balode, dizaina autore – Zane Ernštreite.

Apgāds "Zvaigzne ABC" klajā laidis Agneses Reķes pirmo vērienīgo prozas darbu "Mikaušu grāmata. Pasaka lieliem bērniem 100 stāstos". Grāmatas autore sevi par rakstnieci nesauc, bet rakstīt viņai paticis kopš bērnības. Iepriekš ar pseidonīmu izdots arī viņas dzejas rindu krājums, bet nu beidzot tapusi grāmata, uz kuras ir viņas īstais vārds un kas vietu varētu atrast, gan lielu, gan mazu lasītāju plauktos.

Dzejnieks un tulkotājs Jānis Elsbergs lasītāju vērtējumam nodevis savu piekto dzejoļu krājumu "Bez variantiem". Tajā apkopoti pēdējos 14 gados tapuši dzejoļi. Krājums laists klajā izdevniecībā "Aminori".

Jūnija vidū savu pirmo dzejoļu krājumu izdevusi latgaliešu literāte Dagnija Dudarjonoka. Krājumā apkopoti vairāk nekā 70 pēdējo piecu gadu laikā sarakstītie dzejoļi, kuros autore runā par piedzīvoto mūsdienu Latgalē, dzīves jēgu, sevis meklējumiem, iekšējām pārmaiņām un sevis mīlēšanu.

Tikko klajā nākusi grāmata "Lidijas ziediņi", ko pierakstījusi un sakārtojusi Inga Ābele. Grāmatā par savu dzīvi stāsta un savās atziņās dalās Latvijas brīvības cīnītāja Lidija Lasmane-Doroņina.

Starptautiskās Jāņa Baltvilka balvas sarīkojumus, kas katru gadu notiek 24. jūlijā, rakstnieka dzimšanas dienā, pavada bērnu literatūras lasījumi. Šī gada lasījumi "Kad karūsām ir ūsas un grāmatai – knābis", pateicoties Rīgas domes projektu konkursā iegūtam finansējumam, atkal notiek kopā ar ukraiņu autoriem, pavēstīja Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Bērnu literatūras centra pārstāvji.

2023. gada pavasarī iznākušais Ingas Gailes romāns "Jaukumiņš" ("Dienas Grāmata") jau pirmajās tā lappusēs iezīmē 21. gadsimta modernās latviešu sievietes dzīvesziņu – aprakta bērnu autiņbiksītēs, ikdienas rūpēs un vainas sajūtā par izjukušu laulību, viņa neatlaidīgi meklē savu kodolu un balsi.

Jebkurš manuskripts mūsdienās var kļūt par grāmatu – vai tā būtu dzeja, bērnības atmiņas vai romāns. Viena no iespējām ir nodarboties ar pašizdošanu, proti, ar grāmatas iznākšanu saistītos izdevumus sedz pats autors. Vieni uzskata, ka tas ir risinājums jauniem, lasītāju un arī izdevniecību vēl nepamanītiem un nenovērtētiem rakstniekiem. Citi pašizdošanu kritizē, jo tā kopējā literatūras klāstā ļauj nonākt arī sliktas kvalitātes izdevumiem.

94 gadu vecumā mūžībā aizgājis čehu izcelsmes rakstnieks, romāna "Nepanesamais esības vieglums" autors Milans Kundera, atsaucoties uz Čehijas televīzijas paziņojumu, vēsta ziņu aģentūra "Reuters".

Rakstniecības un mūzikas muzejs jūlijā un augustā papildina literāro pastaigu klāstu, iepazīstinot ar populāru latviešu literatūras darbu un rakstnieku vietām Rīgā. Interesentiem būs iespēja apmeklēt Vizmas Belševicas romānā "Bille" pieminētās ielas un pagalmus Grīziņkalnā un uzzināt par rakstnieka Anšlava Eglīša dzīves notikumiem, kas sasaucas ar romāna "Homo novus" epizodēm.

24. jūlijā, kā katru gadu, tiks svinēta ievērojamā dabas dzejnieka un bērnu kultūras atbalstītāja Jāņa Baltvilka dzimšanas diena. Jau 19. reizi Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padome pasniegs viņa vārdā nosaukto valsts nozīmes balvu bērnu un jauniešu literatūrā un grāmatu mākslā. Sabiedrisko mediju portālā LSM.lv lasītāju balsojumā iespējams izvēlēties skaistāko un interesantāko grāmatu no balvai nominētajiem darbiem.

Literatūras apskatā šonedēļ divi darbi – 110 gadus grāmatu gaidījusī poēma "Saules dēls" un Jāņa Elsberga krājums "Bez variantiem" ar dzejoļiem, no kuriem dzejnieks "beidzot grib tikt vaļā, lai varētu dzīvot tālāk". Aspazijas poēma atvēršanas svētkus piedzīvoja pašā jūnija nogalē, bet Elsberga dzeja savus svētkus svinēs ceturtdien, 13. jūlijā.

Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padome paziņojusi Starptautiskās Jāņa Baltvilka balvas 2023 nominantus, kā arī nosaukusi balvas starptautisko laureātu – šo titulu šogad iegūst lietuviešu rakstniece Igne Zarambaite par garstāstu "Melndzelmji" (Jāņa Rozes apgāds, 2022) un tā tulkotāja Dace Meiere.

Katrs jauns gads lasītāja dzīvē sākas ar jaunām cerībām un gaidām arī šogad satikties lappusēs ar priekā trīcošu sirdi, pārsteigumā ieplestām acīm un neticībā aizrautu elpu. Neticami, bet 2023. gads jau pusē, tāpēc vērts ieskatīties pirmā pusgada grāmatu iespaidos un noskaidrot, kuras 10 visvairāk aizrāvušas grāmatu blogerus un apskatniekus. Lai šis grāmatu saraksts kalpo par iedvesmu jaunas lasāmvielas atrašanai un vasarā izlasāmo grāmatu saraksta papildināšanai!

Klajā nācis īpašs pirmizdevums – Aspazijas poēma "Saules dēls". Tā priekšvārdu sarakstījis literatūrzinātnieks Jānis Zālītis, bet pēcvārdā var lasīt mākslas zinātnieces Ingrīdas Burānes pausto, vēsta izdevniecības "Dienas Grāmata" pārstāvji.
Svarīgākais šobrīd



















Interesanti



