Kultūra / Literatūra
Literārā pēcpusdiena - par Raiņa un Smiļģa attiecībām
Raiņa un Aspazijas mājā trešdien, 7. februārī, notiks literārs sarīkojums „Rainis un Smiļģis. Zināmais un izzinātais”. Uzmanības centrā tajā būs abu izcilo personību attiecības – gan personiskā nozīmē, gan mākslas saistībā.
Jaunie Latvijas dzejā: Jeļena Glazova
Jeļena Glazova raksta mūsdienīgi un informēti. Būdama multimāksliniece, Jeļena sasniedz savus adresātus arī ar mūziku. Lasot viņas dzeju, skaidri var just jaunās dzejnieces intelektuālo pieredzi, kas plešas ārpus pierastā robežām. Viņa veiksmīgi žonglē ar informācijas telpu caurstrāvojošām idejām un kā prasmīgs juvelieris liek kopā dažādus redzējumus. Rezultāts ir viņas dzejoļi – fasetacis, ar kurām spējam labāk saskatīt, cik neprātīgs ir mūsu laiks.
Jaunie Latvijas dzejā: Vasilijs Karasjovs
Vasilijs Karasjovs ir krievu jaunākās paaudzes dzejnieks. Publicējies dažādos medijos, ir atdzejots latviski, dzimis un dzīvo Rīgā. Tikai 16 gadus vecs un jau nominēts svarīgajai Dragomoščenko prēmijai, ar kuru Krievijā apbalvo labākos krieviski rakstošos dzejniekus zem 27 gadu sliekšņa. Nepārspīlējot var teikt, ka Vasilijs jau ir paspējis izlasīt kādu pusotru bibliotēku un literārā erudīcija ir skaidri nolasāma arī viņa tekstos.
Jaunie Latvijas dzejā: Marija Luīze Meļķe
Jaunajai dzejniecei un māksliniecei Marijai Luīzei Meļķei ir svarīgi, lai viņas teksti lasītājus un klausītājus sasniegtu tiešā veidā. Publikai viņa lasa bieži un izteiksmīgi. Kad sākas viņas lasījums, kļūst skaidrs, kāpēc telpa ir stāvgrūdām pilna. Marijas Luīzes dzejoļi ir ne tikai amizanti un intuitīvi, bet arī intīmi, un klausoties gribas, lai viņas pārliecinātība pilda arī tevi pašu.
Vijai Beinertei grāmata «Vārdi un klusums»
Kinorežisores Vijas Beinertes vārds daudziem pirmkārt saistās ar savulaik populāro komēdiju “Tās dullās Paulīnes dēļ”. Periodikas cienītāji viņas rakstus būs lasījuši žurnālā “Mājas Viesis”. Nupat Vija Beinerte izdevusi eseju, pārdomu un izjūtu pierakstu krājumu “Vārdi un klusums”, kurā apkopoti ikdienišķu situāciju redzējumi plašākā izpratnes mērogā, kā arī pārspriedumi par niansēm, kuras pamanot, varam savu eksistenci dažreiz nemīlīgajā pasaulē padarīt daudz patīkamāku.
Jaunie Latvijas dzejā: Oskars Orlovs jeb Raibīs
Oskara Orlova jeb Raibīs dzejoļos ir daudz viņa dzimtajai Latgalei raksturīgu parādību, viņu gribas dēvēt pat par hronikas rakstītāju. Taču klišejas un stereotipus, ko nereti saista ar šo reģionu, gan tajos neatrast. Tas ir neraksturīgi jaunajiem latviešu dzejniekiem, bet Raibīs savā skaudri humoristiskajā manierē runā arī par politiku. Viņa dzejolim seko skaidrojošie vārdi, gluži kā viņa nesen iznākušajā debijas krājumā "Pistacejis".  
Jaunie Latvijas dzejā: Raimonds Ķirķis
Viņiem ir, ko teikt, un viņi to saka. Jauns cikls „Pieci jaunie Latvijas dzejā” Jeļena Glazova, Vasilijs Karasjovs, Marija Luīze Meļķe, Raimonds Ķirķis un Oskars Orlovs jeb Raibīs. Radio ēterā un internetā nedēļu viņu dzejoļi par to, kas ir svarīgi.
Iznācis «Satori» otrais grāmatžurnāls «Receptes»
Otrajam interneta žurnāla “Satori” grāmatžurnālam dots nosaukums “Receptes”. Tas apvieno “Satori” autoru radošajā nometnē tapušos darbus, kuri ir kā rezultāts meistardarbnīcām un sniedz ieskatu šobrīd aktuālajā literātu vides radošajā procesā.
Protesta dzeja mūsdienu Krievijā. Tikšanās ar dzejnieku Romu Gonzu
Radošas personības un varas attiecības. Par to šo ceturtdien, 25.janvārī, Žaņa Lipkes memoriālā stāstīs Krievijas jaunās paaudzes dzejnieks Roma Gonza. Tikšanās nosaukums “Protesta dzeja 21. gadsimta Krievijā” būs ne tikai par mūsdienu Krievijas dzejniekiem, bet arī par poēziju, kā veidu kā atmodināt pilsonisko atbildību.
Dzejnieka Antona Slišāna 70 gadu jubilejas svinības – visa gada garumā
Latvijas simtgades gads sakrīt ar ievērojamā Latgales patriota, dzejnieka un sabiedriskā darbinieka Antona Slišāna septiņdesmitās jubilejas gadu. Viņš savas dzīves laikā bijis ne vien kvēls latgaliskā aizstāvis un kopējs, bet arī vienīgais autors, kas rakstījis dzeju bērniem latgaliski. Nupat uzsāktas dzejnieka jubilejas svinības, kas turpināsies visa gada garumā.
Cilvēka tapšanas stāsts ilgi gaidītajā Māras Zālītes romānā «Paradīzes putni»
19.janvārī atvēršanas svētkus piedzīvos lasītāju ļoti iemīļotā Māras Zālītes romāna „Pieci pirksti” otrā grāmata „Paradīzes putni”. Tajā darbība risinās pagājušā gadsimta 60.gadu sākumā, kad galvenā varone Laura ir 10 gadus veca un viņai ir jāsaskaras ar visām padomju dzīves izpausmēm – uzņemšanu pionieros, politinformāciju, darbu kolhoza brigādē un citām.
Latviju Londonas grāmatu tirgū pārstāvēs Ikstena, Vērdiņš, Pastore un Ābele
Londonas grāmatu tirgū šā gada aprīlī, kur Baltijas valstis savā simtgadē būs goda viesu statusā, Latviju pārstāvēs četri autori: Nora Ikstena, Kārlis Vērdiņš, Luīze Pastore un Inga Ābele. Baltijas rakstnieku delegāciju veido 12 atzīti un nozīmīgi rakstnieki, kuri atspoguļo Latvijas, Lietuvas un Igaunijas augstāko sniegumu mūsdienu literatūrā.
«Kilograms kultūras»: Kategorija «Literatūra»
Vēl līdz trešdienas, 17.janvāra, pusnaktij varat balsot par Latvijas Televīzijas, Latvijas Radio un lsm.lv gada balvas “Kilograms kultūras” nominantiem. Latvijas Televīzijas, Latvijas Radio un lsm.lv gada balvai “Kilograms kultūras 2017” literatūrā izvirzītos nominantus vieno laiks un vēsture. Aizvadītajā gadā latviešu literatūrā īpaši izceļas atskati uz vēstures tēmām, saskata neatkarīgais eksperts literatūrzinātnē Arnis Koroševskis.
Jaunākie
Populārākie
Interesanti