Divpadsmit nozīmīgas pērn izdotas grāmatas – iesaka Latvijas PEN

Turpinot iepriekšējo gadu tradīciju, biedrība "Latvijas PEN" iesaka 12 grāmatas, kas pagājušajā gadā iznākušas Latvijā un bijušas nozīmīgas ne tikai kā literāri darbi, bet arī būtiski paplašinājušas autora personiskās brīvības robežas, ietekmējušas latviešu valodas attīstību, pievērsušas lasītāju uzmanību sociāli nozīmīgām, ilgstoši noklusētām tēmām, kā arī veicinājušas izglītotākas, iekļaujošākas un drošākas sabiedrības stiprināšanu Latvijā. Ievērojama daļa šajā sarakstā iekļauto darbu ir veltīti Ukrainai, tās kultūrai un vēsturei, dodot balsi autoriem, kas latviešu valodas telpā līdz šim bijuši mazāk dzirdami, informēja biedrības pārstāvji.

Latvijas PEN iesaka

1. "Neviens tev neticēs" ("Punctum magazine")

Krājumā "Neviens tev neticēs" apkopoti Latvijas sieviešu personiskie stāsti no "Lietisko pierādījumu muzeja" kolekcijas un latviešu un britu literātu jaunradīta dzeja par vardarbību ģimenē.

2. "Ukrainas almanahs" (Jāņa Akuratera muzejs)

2022. gada 25. martā Jāņa Akuratera muzejā notika pasākums Ukrainas atbalstam, kurā izskanēja latviešu dzejnieku dzejoļi un ukraiņu autoru darbu atdzejojumi un tulkojumi. Grāmatā tagad apkopoti gan šajā pasākumā nolasītie, gan arī vēlāk tapušie ukraiņu un latviešu autoru darbi – dzeja, proza un apceres.

3. Daina Tabūna "Raganas" ("Ascendum")

Dziļas sirsnības pilns stāsts, kas feminisma jaunāko strāvojumu gaismā iejūtīgi parāda sevis meklējumus – līdz kaulam atklātā, patiesi aizraujošā un cilvēcīgi mierinošā balsī.

4. Oksana Zabužko "Visgarākais ceļojums" (LMMC)

"Visgarākais ceļojums" rakstīts hibrīdmemuāru formā, kur trāpīgas personiskas atmiņas savijas ar kritisku analīzi un vēsturisko fonu. Lai izprastu Ukrainas triumfu pār Krievijas militāro pārsvaru, šajā tekstā autore aicina iedziļināties Eiropas vēstures notikumos pēdējo 300 gadu laikā. Zabužko pārskata un apgāž bieži dzirdētus mītus un stereotipus, kurus propagandē neskaitāmi sovjetologi un populāri Krievijas vēstures "pētnieki".

5. Linda Gabarajeva "Apļi" ("Neputns")

Debijas dzejas krājums, kas turpina modernisma tradīciju laikmetīgā, tīrā un godīgā valodā. Grāmata saņēma 2023. gada Ojāra Vācieša prēmiju.

6. Ilis "Puika, kas spēlējās ar lellēm" ("Zvaigzne ABC")

Grāmata bērniem par to, ka ne viss, kas ierasts, ir pareizs, un ne viss, kas pareizs, ir ierasts.

7. Darja Kalašņikova "Ēna un jūra" ("Aminori")

Emocionāls un godīgs ukraiņu bēgles stāsts par dzīvi Latvijā.

8. Viktars Marcinovičs "Mova" ("Prometejs")

Biedējoši pravietiska distopija par baltkrievu valodas likteni totalitārā nākotnes pasaulē.

9. Andris Ogriņš "Par bites tiesu" ("Jāņa Rozes apgāds")

Pēdējais un, iespējams, labākais Andra Ogriņa dzejas krājums par Visuma rašanos un pastāvēšanu, cilvēka dzīves jēgas meklējumiem, eksistences pamatu celšanu un noārdīšanu, gara un matērijas attiecībām mūsdienu urbānā vidē.

10. N. L. Peifers, L. L, Blats "Tur lejā" ("Pētergailis")

Paplašinot latviešu valodas robežas, Signes Viškas tulkojumā šī grāmata māca bērniem nebaidīties runāt par savu ķermeni un dzimumorgāniem. Iedrošinājums visiem, kuri vēlas pieņemt savu ķermeni un justies tajā labi.

11. Iļja Kaminskis "Kurlā republika" ("Neputns")

Ukraiņu izcelsmes amerikāņu dzejnieka krājums stāsta par kādu izdomātu pilsētu, kas atrodas zem svešas armijas okupācijas, un tās iedzīvotāju kluso pretošanos. Atdzejojis Raimonds Ķirķis.

12.  "Karastāvoklis. Esejas" ("Dienas Grāmata")

Ukraiņu autoru eseju krājums Māras Poļakovas tulkojumā par postošu kara pieredzi un nepieciešamību runāt par to.

Grāmatu saraksts "Latvijas PEN iesaka" top organizācijas biedru kolektīvā balsojumā.

Biedrība "Latvijas PEN" ir Starptautiskā PEN dalīborganizācija, kas veicina literatūras izplatību un iestājas par vārda un izteiksmes brīvību. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti