Kultūra / Literatūra
Par sāpīgāko liecina izgrieztās lapas. Klajā nākusi Vizmas Belševičas dienasgrāmata
Gaidot Vizmas Belševicas 90. jubileju, apgāds “Mansards” turpina grāmatu sēriju “Vizmas Belševicas arhīva burtnīcas”. Tikko klajā nākusi sērijas trešā grāmata, kurā rakstnieces dēls, dzejnieks Jānis Elsbergs iekļāvis viņas jaunības dienasgrāmatu, rakstītu no 1947. līdz 1960. gadam. Tā ir ļoti vērtīga un interesanta sava laika liecība, kā arī bagātīgs faktu materiāls literatūras pētniekiem un valodniekiem. Belševica tajā fiksējusi dažādas atziņas un vērojumus, kultūras pasākumu iespaidus, darbā un ikdienā piedzīvoto, bet par viņas sāpīgākajiem privātās dzīves pārdzīvojumiem liecina no dienasgrāmatas izgrieztās lapas.
Klajā nākusi sērijas «Vizmas Belševicas arhīva burtnīcas» trešā grāmata
Iznākusi sērijas “Vizmas Belševicas arhīva burtnīcas” trešā grāmata “Dienasgrāmata. 1947–1960”, medijus informē apgāda “Mansards” pārstāvji. Vizmas Belševicas (1931–2005) grāmatās iepriekš nepublicētos darbus un dokumentālās liecības sērijā “Vizmas Belševicas arhīva burtnīcas” apkopo dzejnieks un rakstnieces dēls Jānis Elsbergs.
Caur putniem. Literatūras gada balvas dzejas kategoriju sver pērnā gada nominante Gunta Šnipke
Laiks, kurā caurlūkojams 2019. gada literatūras devums, nav labvēlīgs skaidram izvērtējumam – izmesti no ierastā dienu mutuļa, sagājuši katrs sevī līdz kaulam, nez vai spēsim godprātīgā pacietībā iedziļināties tekstos, kurus nebija skārusi šī jaunā realitāte. Vismaz man bija grūti. Lasot Latvijas Literatūras gada balvai (LALIGABA) nominētos dzejoļu krājumus, reižreizēm pieķēru sevi nelīdzdalīgi maldāmies tekstu tēlainībā, kur valda mistiski sirreālas noskaņas – noburta pasaule. Bet te arī esam – krogi ciet, mājas ciet, pat dievnami ciet – mazgā rokas un ciet! Varbūt dzeja tomēr redzējusi tālāk nekā pirmajā acu mirklī šķitis. Un ir tak šais tekstos gan valodas tuvums, gan cilvēciskās tuvības pieskārieni, gan katram savi pieredzes lauki, kur putnam ieskrieties.
Nāvei nolemto sacelšanās hronika. Armēņu genocīda gadadienā – saruna ar tulkotāju Ilzi Paegli-Mkrtčjanu
24. aprīlī aprit 105 gadi, kopš dažu ievērojamu armēņu intelektuāļu aresti Konstantinopolē iezīmēja sākumu vienai no smagākajām lappusēm 20. gadsimta vēsturē. Armēņu tautas liktenim gadsimta gaitā sekoja daudzi citi baisi stāsti, iespējams, tādēļ šie notikumi ir mazāk plaši zināmi, saglabājot atklājamā un izprotamā potenciālu, tai skaitā – ar literatūras palīdzību. Viens no monumentālākajiem darbiem par šo tēmu ar noslēpumainu nosaukumu “Musa Daga četrdesmit dienas”, kura autors ir austriešu rakstnieks Francis Verfels, nesen “Jāņa Rozes apgādā” iznācis latviešu izdevumā.
LTV būs skatāma Latvijas Literatūras gada balvu pasniegšanas «Literatūre»
Ceturtdien, 30. aprīlī, pulksten 21.05 Latvijas Televīzijas kanālā LTV1 un Replay.lv būs skatāma Latvijas Literatūras gada balvas (LALIGABA) balvu pasniegšanas “Literatūre”, kurā raidījuma vadītāji – Marta Selecka atklās un apciemos LALIGABA laureātus, savukārt Gustavs Terzens pārsteigs ar darbu fragmentu lasījumiem, medijus informē LALIGABA pārstāvji.
Grāmatizdevēju asociācija: Ārkārtējās situācijas laikā izdevējiem ievērojams apgrozījuma kritums
Vērtējot Covid-19 izplatības ierobežošanai izsludinātās ārkārtējās situācijas ietekmi uz grāmatniecību, Latvijas Grāmatizdevēju asociācija secinājusi, ka nozarē strauji samazinājies gan apgrozījums, gan jauno nosaukumu skaits. Salīdzinot 2019. un 2020. gada marta mēnešus, apgrozījums mazākajiem grāmatizdevējiem ir nokrities pat par 70%, bet jauno izdevumu skaits samazinājies trīs reizes. Tikmēr nozarē vidēji vērojams apgrozījuma kritums par 30% un aprīlī situācija turpina pasliktināties, medijus informē Grāmatizdevēju asociācijas pārstāvji.
Vientulības triumfs – iespaidi par Literatūras gada balvas prozas nominantiem
"Saņēmusi šogad Latvijas Literatūras gada balvai (LaLiGaBa) nominēto prozas darbu sarakstu, no sirds nopriecājos. No četrām grāmatām trīs ir stāstu krājumi. Vēl tikai pirms dažiem gadiem stāstu krājumi nomināciju sarakstos tikpat kā neparādījās," iespaidos par lasīto dalās rakstniece, pērnā gada balvas nominante Jana Egle.
Jaunākie
Interesanti