Kultūra / Literatūra
95. jubileju nosvinējusi rakstniece Ilze Indrāne
Nedēļas nogalē, 23. aprīlī, deviņdesmit piektajā dzimšanas dienā godināta vairākām paaudzēm tuva rakstniece Ilze Indrāne. Kaut arī viņas radošais mantojums tapis divos dažādos laikmetos, padomju okupācijas un brīvās Latvijas laikā, Indrānes teiktais vienmēr radis ceļu uz lasītāju sirdīm.
Grāmata, kas rezonē ar globālajiem notikumiem. Iznāk Mikus Ozoliņa debijas romāns «Dzelmē»
Kad Mikus Ozoliņš pirms trim gadiem sarakstīja savu pirmo romānu "Dzelmē", viņam pat prātā nenāca, ka pienāks laiks, kad romāns kļūs gandrīz vai satraucoši aktuāls. Bet tā ir noticis, jo tieši šobrīd, kad grāmata nākusi klajā, tā pārsteidzoši rezonē ar globālajiem notikumiem. Spriedzes žanrā sarakstītais romāns gan ir tīrs fantāzijas auglis. Romānā aprakstītie notikumi risinās mūsdienu Rīgā un ir saistīti ar Aukstā kara mantojumu, kādu slepenu ieroci un vērienīgu glābšanas operāciju, kurā līdzās Rīgas glābējiem iesaistās arī mums nedraudzīgi spēki. Grāmatas autors Mikus Ozoliņš ir inženieris, spriedzes romāns "Dzelmē" ir viņa debija rakstniecībā.
Melanholijas slavinājums. Artis Ostups par Eriku Ādamsonu, «Literatūri» un smalkajām kaitēm
Vai dzejnieks – tā ir diagnoze? Cik no mums patiesībā sirgst ar dzeju, prozu, drāmu vai liriku? Ko darīt, ja ierastā medicīna nespēj uzveikt šo smalko kaiti – rakstīt? Dzejnieks Artis Ostups devās pilsētas dziļumos, lai atsvaidzinātu rakstnieka Erika Ādamsona radītās metodes smalko kaišu terapijā. Pēc "iespējams, melanholiskākās epizodes" raidījuma "Literatūre" vēsturē tapa pārdomas.
Vienmēr pieminēt Latviju. Par sērijas «Es esmu...» jaunāko romānu «Mežakaija» stāsta Osvalds Zebris
"Mēs viņu varam atrast visos viņa stāstos un romānos, viņš ir klātesošs un sajūtams" – tā par latviešu prozaiķi, dzejnieku un mākslinieku Gunaru Janovski (1916–2000), kurš savu dzīvi pēc Latvijas okupācijas aizvadīja svešumā, teic mūslaiku rakstnieks Osvalds Zebris. Nu arī viņa nesen iznākušajā romānā "Mežakaija" varam meklēt un atrast Janovska klātbūtni. Tas ir izdevniecības "Dienas Grāmata" sērijas "Es esmu…" jaunākais papildinājums. 
Cik svarīgi ir piedzimt mīlestībā. Saruna ar rakstnieci Anneli Slišāni
Annele Slišāne ir tekstilmāksliniece un viena no spēcīgākajām šā brīža latgaliešu prozas autorēm. Pavisam nesen klajā nāca viņas jaunākais stāstu un dzejas krājums "Tuoraga stuosti. Pīns". Krājumā apkopoti četrpadsmit jauni literārie darbi, kuros autore risina pasaulē svarīgas lietas un notiekošo, uzdod jautājumus un meklē atbildes.
Literatūras žurnāla «Punctum» festivāls šogad būs veltīts kopienas tēmai
Literatūras žurnāla "Punctum" festivāls notiks no 25. maija līdz 3. jūnijam, pievēršoties kopienas tēmai. Šogad festivālā tiks atzīmēta izcilā trimdas dzejnieka, latviešu modernisma klasiķa Linarda Tauna simtgade. Atklāšanas pasākumā 25. maijā notiks horeogrāfes Kristīnes Brīniņas kolektīvā dejas performance, ukraiņu autoru lasījumi un grupas "Sigma" koncerts, savukārt noslēguma koncertā 3. jūnijā Linarda Tauna dzeju interpretēs mūziķis Shipsi, aktieri Kaspars Znotiņš un Kaspars Aniņš, režisore Māra Ķimele, informēja festivāla rīkotāji.
Gidona Krēmera piezīmes uz lappušu malām – iznāk mūziķa grāmata «(ne)Spārnotas domas»
Izdevniecībā "Aminori" iznākusi vijolnieka un diriģenta, kamerorķestra "Kremerata Baltica" vadītāja Gidona Krēmera grāmata "(ne)Spārnotas domas". Grāmatas atklāšana notiks 19. aprīlī pulksten 17.00 izdevniecības "Aminori" telpā Krišjāņa Valdemāra ielā 69. Tajā piedalīsies Gidons Krēmers un grāmatas veidotāju komanda. Atklāšanas viesiem būs iespēja iepazīties arī ar tikko iznākušo "Kremerata Baltica" jubilejas disku, informēja izdevēji.
Tulpes Andras vāzē. Anna Auziņa pēc «Literatūres» pie Andras Neiburgas
Raidījumam filmējos pirms pusgada, pašās vasaras beigās. Tagad karš Ukrainā guļas visam pāri kā ēna. Tā kā Latvijā šobrīd esam drošībā, cenšos novērtēt ikdienas normalitāti. Nopirku tulpes un ieliku Andras vāzē. Tā ir vienkārša stikla vāze, viena no daudzām.
Pirms un pēc. Īsi un visnotaļ subjektīvi komentāri par LALIGABAi nominētajām dzejas grāmatām
Kad piekritu uzrakstīt par Latvijas Literatūras gada balvai (LALIGABA) nominētajām dzejas grāmatām (tas bija vēl februārī), gandrīz uzreiz nodomāju, ka ievadā, kaut garāmejot, droši vien būs jāpiemin pandēmija un tās atstātā ietekme uz mūsu lasīšanas un rakstīšanas paradumiem –, lai gan es pati piederu pie tiem pāris procentiem sabiedrības, kuru dzīvi pandēmija daudzējādā ziņā ir ietekmējusi drīzāk pozitīvi. Tad pienāca 24. februāris un sadalīja laiktelpu pirms un pēc.
Jauno rakstnieku konkursā iespēju izdot romānu iegūst Toms Deimonds Barvidis
Par lasīšanas veicināšanas projekta "Bibliotēka" Jauno rakstnieku konkursa laureātu kļuvis fantāzijas žanra romāna "Zaļā Dzīle" autors Toms Deimonds Barvidis. Romāns "Zaļā Dzīle" drīzumā tiks izdots izdevniecībā "Dienas Grāmata" ar "Baltic International Bank" atbalstu 3000 vērtībā, informēja konkursa rīkotāji.
Kā smaržo gada skaistākās grāmatas? Iespaidi par «Zelta ābeles» nominantiem
11. aprīlī ikgadējais grāmatu mākslas konkurss "Zelta ābele" paziņos pērn izdotās skaistākās grāmatas 8 kategorijās, nosauks "Gada mākslinieka" titula ieguvēju un pasniegs vēl citas specbalvas. Pasteidzoties svinīgajiem notikumiem pa priekšu, neatkarīgais grāmatu apskatnieks Mārtiņš ir izvērtējis visas nominētās grāmatas un izlēmis sekojošā rakstā daudzināt uzvarētājus kategorijās, kas vismaz vēl pagaidām nav oficiālā konkursa redzeslokā.
Klajā nāk dzejnieces Rūtas Mežavilkas krājums «Tālāk»
Ceļu pie lasītājiem sācis dzejnieces un rakstnieces Rūtas Mežavilkas ceturtais dzejoļu krājums "Tālāk", informēja izdevniecības "Neputns" pārstāvji. Krājuma redaktors ir Aivars Eipurs, dizaina autore – Rūta Mežavilka.
Svarīgākais šobrīd