Kultūra / Literatūra
«Chick lit» un stereotipi par sievietēm. Diskutē literatūrzinātniece Bārbala Simsone un sociālpsihologs Ivars Austers
Literatūrzinātniece Bārbala Simsone un sociālpsihologs Ivars Austers diskutē par dāmu romānu jeb “chick lit” romānu žanra attīstību pasaulē un Latvijā. Meklējot krustpunktus starp literatūru un dzimumu lomu un stereotipu evolūciju, Simsone un Austers liek akcentus literatūras vēsturē – no pasakām līdz Džeinai Ostinai, “Bridžitas Džounsas dienasgrāmatai” un šodienas literatūrai.
Cik dzīvi apliecinoši var rakstīt. Aspazijai – 155
16. martā 155. jubileju svinam izcilajai latviešu dzejniecei, dramaturģei, tulkotājai un sabiedriskajai darbiniecei Aspazijai. Diemžēl valstī izsludinātās ārkārtējās situācijas dēļ visi viņas dzimšanas dienai veltītie pasākumi ir atcelti.
Rēzeknes bibliotēka piedāvā lasītājiem attālinātus e-pakalpojumus
Rēzeknes Centrālā bibliotēka (RCB) attālināti piedāvā vairākas abonētās tiešsaistes datubāzes. Tajās ir pieejamas elektroniskās grāmatas un raksti par visdažādākajām tēmām un nozarēm, latviešu un angļu valodā, ko izmantot brīvā laika pavadīšanai, pētniecībai vai skolas un studiju darbu rakstīšanai, medijus informē RCB pārstāvji.
E-grāmatām latviešu valodā – 10 gadi. Kas ir aktīvākie lasītāji?
Marta pirmajā pusē aprit 10 gadi, kopš pie lasītājiem nonāca pirmā, apgāda “Zvaigzne ABC” izdotā, elektroniskā grāmata latviešu valodā. Šajā laikā ievērojami audzis ne vien izdoto e-grāmatu skaits, bet arī to lasītāju loks, un pirms vairāk nekā gada Latvijā sāka darboties arī e-bibliotēka. Tajā tiešsaistē vienu grāmatu vienlaikus var lasīt pat visi seštūkstoš bibliotēkas lietotāji.
Rakstnieces Janas Egles grāmata «Dzimšanas diena» – sievietēm par sievietēm
Astoņi sievietes pasaulei veltīti, bet vienlaicīgi vispārcilvēciski stāsti lasāmi Janas Egles jaunākajā grāmatā “Dzimšanas diena”, kas atvēršanas svētkus Rīgā piedzīvos piektdien, 13. martā. Stāstu galvenās varones ir sievietes ļoti plašā vecuma amplitūdā (no sešiem līdz 70 gadiem), un katra no viņām saskaras ar kādu pieredzi vai situāciju, kas ļauj piedzimt kādam jaunam pavērsienam šīs sievietes dzīvē.
Satikšanās ar Gonku. Kārļa Vērdiņa atmiņas par Gunaru Saliņu
Gunara Saliņa dzejoļus pirmoreiz lasīju, kad 1998. gada Jauno autoru seminārā Jānis Elsbergs norādīja uz kādu grāmatu ar plāniem, baltiem vākiem, kas gulēja uz Akuratera muzeja grāmatu galda starp citām un teica: "To vajag izlasīt, tā ir laba." Paklausīju viņu un nopirku Saliņa izlasi "Satiksimies Miglas krogā pie Melnās saules" (1993). Grāmatas lasīšana izvērtās par lielu pārsteigumu.
Latviski izdota astrofiziķa Stīvena Hokinga pēdējā grāmata «Īsas atbildes uz svarīgiem jautājumiem»
Nopelniem bagātā astrofiziķa Stīvena Hokinga pēdējā grāmatā uzdoti būtiski jautājumi: Vai Dievs ir? Vai var ceļot laikā? Vai iespējams paredzēt nākotni? Autors iepazīstina lasītājus ar Visuma uzbūves pamatprincipiem, aizved pie pašiem tā pirmsākumiem, atklāj laika dabu un liek aizdomāties par cilvēka rīcības sekām uz zemeslodes. Nu grāmata izdota arī latviski, medijus informē Jāņa Rozes apgāda pārstāvji.
Pārlabota un papildināta personība. Ievas Melgalves piezīmes uz Marģera Zariņa «Viltotā Fausta» malām
Mūsdienās bērni apgūst kritiskās domāšanas pamatus, vēl pirms iemācās lasīt. Vismaz mana mazā meita reiz, atnākusi no bērnudārza, teica, ka esot likusi skolotājai izlabot angļu valodas darba lapas: tur zem resnas meitenes attēla esot bijis rakstīts “ugly”, kas nav taisnība, jo arī resns var būt skaists (“piemēram, tu esi skaista, mamm,” viņa pamatoja). Kad es biju viņas vecumā, man bija pilnīgi skaidrs, ka viss, kas rakstīts grāmatās, ir patiesība, turklāt vismaz atsevišķos gadījumos vairāk patiesība nekā tā, kas bija novērojama realitātē.
Rīgā viesosies grāmatas «Totālais skurbums: Narkotikas Trešajā reihā» autors Normans Olers
Latvijā viesosies vācu rakstnieks, vēsturiskā bestsellera "Totālais skurbums: Narkotikas Trešajā reihā" ("Der totale Rausch: Drogen im Dritten Reich") autors Normans Olers (Norman Ohler). Grāmatā pētīta narkotiku lietošana Ādolfa Hitlera un viņa līdzgaitnieku vidū, kā arī šo vielu ietekme uz nacistiskās Vācijas militārajiem panākumiem, medijus informē izdevniecības “Helios” pārstāvji Latvijā.
Iznāk jauns rakstnieka Aivara Kļavja stāstu krājums «Bēres ar priekšapmaksu»
Rakstnieks Aivars Kļavis savā jaunākajā grāmatā atkal atgriežas pie žanra, ar kuru sāka autora gaitas – proti, īsprozas. 1976. gadā izdota pirmā Kļavja stāstu grāmata “Kafejnīcā zagtas karotītes”, 2014. gadā – krājums “Vienpadsmit stāsti par vīriešiem”, bet tagad klajā nāk krājums ar neparastu nosaukumu “Bēres ar priekšapmaksu”, medijus informē apgāda “Zvaigzne ABC” pārstāvji.
Izdota grāmata «Rīgas Skolēnu pils gadu ritos»
29. februārī bērnu un jauniešu centra “Rīgas Skolēnu pils” Svētku zālē notiks grāmatas “Rīgas Skolēnu pils gadu ritos” atvēršanas svētki, medijus informē Rīgas Skolēnu pils pārstāvji.
Jaunākie
Interesanti