Kultūra / Literatūra
Žurnāla «Domuzīme» arhivētie numuri brīvpieejā lasāmi Literatura.lv
Vortālā "Literatura.lv" sadaļā "Lasītava" brīvpieejā atrodams literatūras, publicistikas un vēstures žurnāls "Domuzīme". Pašlaik interesenti digitāli (PDF formātā) var lasīt 32 žurnāla numurus, sākot no paša pirmā 2015. gadā. Arhīvs tiks pakāpeniski papildināts, ievērojot viena kalendārā gada atstarpi ar jaunāko klajā laisto numuru, informēja "Domuzīmes" galvenā redaktore Rudīte Kalpiņa. Žurnālu dotē Valsts kultūrkapitāla fonds.
«Koks bez saknēm viegli izgāžas». Rakstniece Inguna Bauere rīko vēstures stāstu vakarus
Nopelniem bagātā rakstniece Inguna Bauere dzimusi Cēsīs, augusi Liepājā, bet jau daudzus gadus par savējo sauc Piebalgu. Ar saviem lasītājiem viņa tikusies visās Latvijas pilsētās, taču, kā pati atzīst, piebaldzēni uzrunāti reti. Tāpēc radusies doma par stāstu vakariem Vecpiebalgas Sveču mājā. Nupat aizvadīts pirmais no plānotajiem pieciem.
#puslopys Anita Ločmele aba Danskovīte i juos Latgolys lauku humors i eksotika
Raidīrokstā "Puslopys" sasateikom ar Anitu Ločmeli aba Danskovīti, kurei piļneigi nūteikti niu ir vīna nu popularuokūs i pīpraseituokūs dramaturgu Latgolā. Jei atsuokuse sovulaik Latgolā tradicionalū dramaturgejis žanru, kod autori sacerieja lugys nūteiktam teatram, kolektivam. Danskovītis humora pylnī dorbi par vīnkuoršū ļaužu sadzeivi raksteiti juos vadeituo Baļtinovys amaterteatrim "Palādas", bet piečuok spālāti iz leluoku i mozuoku teatru i kulturys nomu skotivem vysā Latvejā, tymā storpā juos lugu motivi bejušs par pamatu Nacionaluo teatra izruodem "Latgola.lv" i "Latgola.lv-2" Valda Lūriņa režejā.
#puslopys Maruta Latkovska – drūsmi dadūd unuki
Maruta Latkovska sovulaik bejuse ilggadeja žurnala "Katōļu Dzeive" redaktore, struoduojuse kai žurnaliste, tulkuotuoja i itūšaļt ir vīna nu latgalīšu volūdys zynūšuokūs specialistu. Jū sovā ziņā var saukt ari par volūdys kolekcionari, vīns nu ituo breiža dorbu ir apkūpuot sovulaik savuoktūs latgaliskūs augus nūsaukumus vīnā izdavumā. Poša Maruta rakstejuse nav cik daudzi, ir izdūta vīna juos gruomota "Unuceite", kurā apkūpuoti dažaidi stuosti nu sovys i unuku dzeivis. Juos īrūsynuojums bejs ari par pamatu pyrma dažu godu izdūtūs popularūs Kārļa Skalbis "Kaķīša dzirnavas" variantam latgaliski "Kačeiša patmalis". Ar Marutu Latkovsku sasateikom raidīrokstā "Puslopys".
Sarunas ar laiku. Iznākusi Andra Zeibota grāmata «Stāsti un teikas Laika vecim»
Izdevniecība "Dienas Grāmata" klajā laidusi jaunāko rakstnieka Andra Zeibota darbu "Stāsti un teikas Laika vecim". Tie ir pāris desmiti stāstu, kurus autors ir radījis, iedvesmojoties no ziņu publikācijām. Pārsvarā tie ir jautājumi, kas uztrauc mūsdienu Latvijas sabiedrību un kurus Andris Zeibots vēlreiz aktualizē, radot no tiem stāstus un teikas.
«Karš, kurš pārvērta Rondo» – ukraiņu autoru bilžu grāmata bērniem par karu
Izdevniecība "Liels un mazs" kara tēmai nepievēršas pirmo reizi. Te jāpiemin Ineses Zanderes divas burtnīcas par ebreju glābēja Žaņa Lipkes dēlu Zigi – "Puika ar suni", kā arī rakstnieces Jurgas Viles un mākslinieces Linas Itakagi komiksu "Sibīrijas haiku" Daces Meieres tulkojumā. Nu pienākusi kārta ukraiņu autoriem Romanai Romanišinai un Andrijam Lesivam. Bilžu grāmatu "Karš, kurš pārvērta Rondo" abi radīja neilgi pēc tam, kad 2014. gadā Krievija okupēja Krimas pussalu un sākās karš Austrumukrainā.
VIDEO: Dzejas festivāla «Page Break» noslēguma dzejkoncerts
Pirmā starptautiskā dzejas festivāla "Page Break" noslēgumā Jelgavas pils aulā 15. maijā pulksten 19.00 notiks dzejkoncerts. Kopā ar laikmetīgās džeza mūzikas kvartetu uzstāsies festivāla dalībnieki – starptautiski ievērojami dzejnieki no 10 pasaules valstīm, informēja pasākuma rīkotāji. Koncerts būs skatāms tiešraidē portālā LSM.
Svarīgākais šobrīd