Rīta Panorāma

Lielbritānijas mežos uzziedējuši zilie zvaniņi

Rīta Panorāma

Laika ziņas

Jau divus gadus darbojas Mātes piena banka

Donoru mammu pienu divu gadu laikā saņēmuši 50 zīdaiņi

Šogad apritējuši divi gadi, kopš Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā (BKUS) izveidota Latvijā pirmā Mātes piena banka. Divu gadu laikā 55 donoru mammu pienu saņēmuši 50 mazuļi. Tikmēr Mātes piena banka gaida atsaucamies vēl jaunas iespējamās donores.

BKUS Mātes piena bankas neonatoloģe Elza Salputra skaidroja: "Tā tika izveidota ar lielu sabiedrības atbalstu, apzinoties, cik ļoti svarīgs ir mātes piens tiem bērniņiem, kuriem nav savas mammas piena. Balstoties uz pasaules pieredzi, mēs redzam, ka varam aizvietot savas māmiņas pienu ar kādas citas māmiņas pienu, kurai ir par daudz pieniņa un kura varētu dalīties un palīdzēt pašiem mazākajiem bērniņiem novērst kādas dzīvībai bīstamas slimības, kas saistītas ar to, ka bērniņš tiek barots ar nepiemērotu ēdienu, piemēram, maisījumu."

Ne visiem bērniņiem mākslīgais maisījums ir piemērots risinājums. Divu gadu laikā 55 donoru mammu pienu, kopumā 130 litrus, saņēmuši 50 mazuļi.

"Dažām mammām ir savi pieredzes stāsti no draudzenēm vai iepriekš ir bijis priekšlaicīgs bērniņš, un viņas apzinās ļoti personiski šo ieguvumu. Bet pārsvarā mammām ir iekšēja vēlēšanās palīdzēt. Dažām mammām tīri praktiski vienkārši ir daudz piena, sava saldētava jau ir pilna, un tad domā, kur to pienu likt," skaidroja neonatoloģe.

Katras mammas nodotā piena pudelīte laboratorijā tiek pārbaudīta, nosakot tās sastāvu. 

"Uz pudelītes mēs redzam sastāvu, kas ir ļoti svarīgi. Mazajiem bērniņiem ir nepieciešami gan daudz ogļhidrātu, gan tauku, gan olbaltumvielu," paskaidroja ārste.

Mātes piena banka, svinot savu otro dzimšanas dienu, aicina pieteikties jaunās māmiņas par piena donorēm. Salputra paskaidroja: "Vislabāk, ja tie ir bērniņa pirmie trīs dzīves mēneši. Bet noteikti varam aicināt arī mammas līdz sava bērniņa sešu mēnešu vecumam. Mammas piesakās elektroniski. Mūsu mājaslapā ir pieteikšanās forma. Tad ir īsa intervija par mammas veselības stāvokli, par bērniņa augšanu, par kaitīgiem ieradumiem, par slimībām, kas mammai varētu būt. Ja viss ir kārtībā, mammīte nāk pie mums un nodot asins analīzes."

Pēc tam tiek izsniegts inventārs, notiek īsas apmācības un aptuveni reizi mēnesī Bērnu slimnīcas pārstāvis pienam atbrauks pakaļ uz donores dzīvesvietu.

BKUS pārstāve sacīja: "Mums aptuvenais brauciens, ko varam izpildīt, ir 20 kilometri ap Bērnu slimnīcas robežām. Mēs varam ņemt mammas ārpus Rīgas, kas ir šajā Daugavas pusē – Mārupe, Babīte. Dažreiz mums nākas atteikt mammām, kas ir Pierīgā tajā Daugavas pusē."

Elza Salputra cer, ka nākotnē šādas Mātes piena bankas tiks izveidotas arī citās Latvijas pilsētās, lai varētu palīdzēt pēc iespējas lielākam bērniņu skaitam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti