Sadaļas Sadaļas
Kultūra / Literatūra
#puslopys: Ilze Sperga – dūt vuordu sovai īškejai babai
Ilze Sperga ir myusdīnu latgalīšu literaturys veterans. Literaturys procesūs pīsadola nu vysu pušu i latgalīšu literaturu atbolsta, kai viņ var – roksta dorbus poša, roksta projektus cytim, organizej, paleidz kai redaktors.  Bet, kod stuosta par Ilzi, tod juorunoj ni tikai par stuostu kruojumu „Dzeiveiba”, par dīnrokstu Naktineica.lv, byušonu aktivai socialajūs teiklūs i byušonu tai, kurymā īsaklausa, taipat par volūdu i dzeivi kai taidu ar tuos vysim izaicynuojumim. Par tū vysu i vēļ vaira kūpā ar Ilzi vīnā nu raidīroksta „Puslopys” serejom.
Noklausies: Aktieris Kaspars Znotiņš lasa Raiņa, Vācieša, Čaklā dzeju
Ar vēlmi dzeju, kas ir tik ļoti rada mūzikai, darīt tikpat būtisku un nepieciešamu, kā tas reiz bija, režisore Māra Ķimele LR3 raidījumā "Šņorbērniņi" tiekas ar saviem aktieriem, ar kuriem kopā lasīta dzeja (arī Jaunā Rīgas teātra izrādē "Dzeja"), ar viņiem runājas un viņos klausās. "Dzeju lasīt ir sāpīgi, jo tu it kā aizskar savas brūces – intuitīvi gribas sevi pasargāt no šīs atvērtības (..), bet just tomēr ir viena no dzīves bagātībām," Māra Ķimele saka raidījumā, uz kuru aicinājusi aktieri Kasparu Znotiņu.
Klajā nācis pedagoģes Annas Eižvertiņas «Ceļvedis darbības teātrī»
Režisore, pedagoģe, Latvijas Kultūras akadēmijas profesore emeritus Anna Eižvertiņa radījusi mācību līdzekli profesionālās teātra mākslas teorijā latviešu valodā “Ceļvedis darbības teātrī: profesionālās aktieru un režijas mākslas teorija”, informēja izdevniecības “Neputns” pārstāvji.
Ceļvedis apģērba vēsturē un valkāšanas tradīcijās – izdota grāmata «Tautastērpa komplektēšanas pamati»
Mūsu sabiedrībā aizvien pieaug interese par tautastērpa darināšanu un valkāšanu – apliecina Nacionālā kultūras centra speciālisti. Tautastērpus darina ne tikai dažādu tautas mākslas kolektīvu dalībnieki, bet arī individuāli cilvēki, piemēram, kā kāzu vai citu svētku tērpu. Jaunieši dažkārt to izvēlas arī kā izlaiduma tērpu. Visiem, kam interesē tautastērpa vēsture un darināšana, tagad labs palīgs būs etnogrāfes Aijas Jansones jaunā grāmata “Tautastērpa komplektēšanas pamati”, kas ceļu pie lasītājiem sāks 3. augustā.
Regīnai Ezerai veltītā «Punctum» festivāla programmā – no «Vardarbības kalendāra» līdz «Dziesmai par pēdējo jūras govi»
Šogad literatūras interneta žurnāls “Punctum” festivālu velta prozas klasiķei Regīnai Ezerai, kurai pērn apritētu 90 gadi. Pārcelto pasākumu laikā “Punctum” festivāls noritēs ar saukli “Visticamāk, ka ne”, aizņemoties to no Ezeras grāmatas nosaukuma. Festivālā no 17. līdz 27. augustam notiks Latvijas un ārvalstu literātu lasījumi, performances un koncerti, kā arī lekcijas un diskusijas.
#puslopys Valentins Lukaševičs – svareigi pīfiksēt pyrmū īspaidu
Kaidi ir batvini, kai raksteit boltim burtim i niu ari deļkuo pādi navā svāti zyna literaturzynuotnīks, rakstnīks, scenareju autors, nūvodpietnīks i myusdīnu latgalīšu dzejnīks Valentins Lukaševičs, kam napaseņ, 2021. goda suokumā, izguojs dzejis kruojums "Pādi navā svāti”, kas, kai pats autors soka, nūslādz tetralogeju.
Pasniegtas Jāņa Baltvilka balvas bērnu literatūrā; galvenā balva dzejniekam Martam Pujātam
Svinot rakstnieka Jāņa Baltvilka dzimšanas dienu, pasniegtas Starptautiskā Jāņa Baltvilka balvas, suminot spožākos bērnu literatūras autorus un māksliniekus. Balvas saņēma dzejnieks Marts Pujāts, mākslinieks Reinis Pētersons un ilustratore Kitija Role, starptautiskās laureātes ir franču rakstniece Delfīne de Vigāna un tulkotāja Inta Šmite, bet lasītāju simpātiju balvu ieguva Līva Vecvagare.
Dzejnieks Juris Helds: Ir tāds teiciens – nemeklējiet Dievu baznīcā, Dievs ir Baha mūzikā
Itin visi pratīs līdzi dungot tādām dziesmām kā "Es redzēju sapnī", "Dziesma Sniegbaltītei" un vēl neskaitāmām citām. Bet vai tikpat labi zinām, kas ir to vārdu autors? Tas ir dzejnieks, dramaturgs un aktieris Juris Helds, kurš 20. jūlijā svinēja 79. dzimšanas dienu. Un LR3 “Klasika” tas bija labs iemesls doties viņu apciemot Valmierā, kur dzejnieks mīt jau daudzus gadus. No tiem trīsdesmit viņš bijis Valmieras Drāmas teātra aktieris, bet pērn klajā nāca jau vienpadsmitais Jura Helda dzejoļu krājums.
Dzeja man ir augstākais žanrs. Par krājumu «Nakts» stāsta Inga Gaile
Dzeja man ir tas augstākais žanrs – atzīst Inga Gaile, kurai nupat klajā nācis septītais dzejas krājums "Nakts". Krājumā apkopoti pēdējos četros gados rakstītie dzejoļi. Sadarbībā ar redaktori Annu Auziņu krājums izdevies konceptuāls, uzsver Inga Gaile un dalās vēl tik svaigajās sajūtās par dzejoļu tapšanu. 
Dzeja kā telpa, kur varu būt ar sevi. Ar debijas krājumu «Vadi» iepazīstina Edvards Kuks
Sociālantropoloģija un mūsdienu ivrits Londonas Universitātē un pēc tam zinātnes un tehnoloģiju studijas Māstrihtas Universitātē – tik plašas ir jaunā dzejnieka Edvarda Kuka akadēmiskās intereses. Viņa debijas krājumā "Vadi" arī iezīmējas akadēmiskums, taču nevis kā sporādisks faktu un kultūratsauču birums, bet kā pieeja valodas iespējām būt ne tikai par informācijas pārnesēju, bet arī par emociju un novērojumu rasētāju.
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt