
Kultūra / Dizains un athitektūra


Dizains un arhitektūra

Dizains un arhitektūra

1924. gadā, sākot Latvijas kultūras pieminekļu saraksta stādīšanu, par pirmo valsts aizsargāto pieminekli Latvijā kļuva Brāļu draudzes saiešanas nams. Tas atradās Vidzemē, Kauguru ciema Gaidē. Tas ir bijis svarīgs tautas celtniecības un hernhūtiešu nestās garīgās atmodas liecinieks – etnogrāfijas piemineklis, kura nozīme tikusi vērtēta kā izcila. Pēc kara ēka lietota kā “Privātu iedzīvotāju dzīvoklis un kūts”, līdz 1953. gadā gājusi bojā. Tiek uzskatīts, ka ēku pēc būtības ir sagrāvusi okupācijas vara.

Otrdienas, 29. jūnija pievakarē, Rīgas Kinostudijas 1. paviljonā notika Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) 2021. gada modes skates filmas “Digitalizācija” pirmizrāde. Stiprinot modes mākslu un sniedzot atbalstu jaunajiem māksliniekiem, tika pasniegta speciālbalva, kuru ieguva Una Pūpola, informēja LMA pārstāvji. Filmu “Digitalizācija” no 1. jūlija visi interesenti varēs noskatīties internetā.

Latvijas Mākslas akadēmijā (LMA) par ikgadēju tradīciju kļuvušas modes skates. Šajā sezonā attālinātā studiju procesa laikā radītās tērpu kolekcijas tiks izrādītas nevis skatē, bet modes filmā “Digitalizācija”, kas pirmizrādi piedzīvoja 29. jūnijā.

Londonā risinās Dizaina biennāle, kur ar savu stendu jau otro reizi piedalās arī Latvija. Pirmajā reizē mājās tika atvesta zelta medaļa par labāko ekspozīcijas dizainu, un arī šogad Latvijas mākslinieku darbs bez ievērības nav palicis.

Klajā nācis izdevums „Sakrālās arhitektūras un mākslas mantojums vēsturiskajos Balvu un Ludzas rajonos”. Ziemeļlatgales sakrālo arhitektūras un mākslas mantojumu aprakstījušas mākslas zinātņu doktore Rūta Kaminska un mākslas zinātniece Anita Bistere. Izdevumā aprakstītie dievnami tika apskatīti, fotografēti un aprakstīti kopš 2016.gada.

Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) studentu modes skatē ikgadēji tiek prezentētas aizvadītajā mācību gadā radītās tērpu kolekcijas. Šogad, ņemot vērā aktuālo situāciju un laikmetam raksturīgo formātu, kolekcijas tiks prezentētas modes filmā “Digitalizācija”, kuras pirmizrāde notiks 29. jūnijā pulksten 16:30 Rīgas Kinostudijā, informēja LMA pārstāvji.

Šķīvis bērnu ēšanas paradumu uzlabošanai, spēle pedagogiem skolēnu agresijas cēloņu izpratnei, aplikācija jaunajiem dārzniekiem “Garā pupa” – tie ir daži no diplomdarbiem, ar ko Mākslas akadēmiju šogad absolvējuši Dizaina nodaļas studenti. Daļu no viņu darbiem šogad ir iespēja aplūkot visplašākajam skatītāju lokam, jo tie eksponēti Rīgas centra ēku skatlogos. Lai tos redzētu, ir jādodas uz dažādām vietām Vaļņu ielā, Dzirnavu ielā un Krišjāņa Barona ielā. Kopumā darbi atspoguļo, ka jaunie dizaineri daudz domā par sociālo problēmu risināšanu, kā arī par vides saglabāšanas un ekoloģijas jautājumiem. Izstāde, kam dots nosaukums “Skat'logā”, pilsētvidē būs eksponēta līdz jūlija vidum, un tā ir ievads Mākslas akadēmijas Dizaina nodaļas 60 gadu svinībām rudenī.

Milānas modes nedēļas ietvaros notikusi Itālijas modes nama "Prada" jaunās vīriešu apģērbu kolekcija skate. Tērpu lielākā daļa bija veidota pludmales noskaņās.

Itālijas pilsētā Milānā notikusi slavenā luksusa modes nama “Dolce & Gabbana” jaunās tērpu kolekcijas skate. Tai šoreiz bija dots nosaukums “#DGLightTherapy”.

Arhitekts Jānis Vilciņš (18.06.1931.–15.12.1996.) radījis vai strādājis pie nozīmīgiem objektiem, kas veido Rīgas vaibstus arī šodien – bijušās Latvijas Komunistiskās partijas Centrālās komitejas ēkas, Preses nama un citiem. Viņam šogad apritētu 90 gadu, bet viņam bija lemts nodzīvot tikai 65.

Slavenais Francijas modes nams “Louis Vuitton” iepazīstinājis ar jauno tērpu kolekciju. Covid-19 pandēmijas dēļ apmeklētāji pasākumā nevarēja piedalīties un skate tika parādīta tīmeklī.

10. jūnijā ar Latvijā nebijušu ciklu savu studiju procesu Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU) noslēgs jaunie modes dizaineri. Tā kā tradicionāla modes skate šobrīd nav iespējama, režisors Papa Chi katrai kolekcijai radījis modes īsfilmu, prezentējot dizaineru tērpus jaunā formātā. Virzība – tāds tematiskais ietvars dots jaunajiem modes māksliniekiem.

Dizaina gada balvas pasniegtas! Pēc divu gadu pārtraukuma nacionālas nozīmes apbalvojumus saņēmuši grafikas, produktu, digitālā, vides un interjera, kā arī pakalpojumu, politiku, stratēģiju dizaina profesionāļi. Piešķirti trīs īpašie žūrijas apbalvojumi un Lielā balva. No daudzajām idejām, kopumā 150, žūrijai bija jāizvēlas labākie.

Apbalvoti "Latvijas Dizaina gada balvas" (LDGB) konkursa uzvarētāji piecās kategorijās un pasniegta arī Lielā balva, informēja balvas pārstāvji.

21. maijā Venēcijas 17. arhitektūras biennālē tika atklāts arhitektu biroja NRJA veidotais Latvijas paviljons "Tas nav domāts tev! Tas domāts ēkai". Fokusējoties uz ekspozīcijas centrālo tēmu, LR3 "Klasika" raidījumā "Kāpēc dizains?" par to, kāda loma mūsdienu arhitektūrā ir viedajām tehnoloģijām un kā cilvēkam iemācīties ar tām sadzīvot, diskutē Latvijas paviljona kuratori – NRJA arhitektu biroja vadītājs Uldis Lukševics un NRJA arhitekte un "FOLD" autore Elīna Lībiete.

21. maijā tiešsaistē atklās Latvijas paviljonu Venēcijas arhitektūras biennālē. Šogad Latviju otro reizi pārstāv arhitektu birojs NRJA ar ekspozīciju “Tas nav domāts tev! Tas domāts ēkai”. Latvija šajā prestižajā izstādē piedalās jau devīto reizi, un šogad mūsu delegācija izgaismos sarežģītās cilvēku un tehnoloģiju attiecības. Plašākai publikai visu 63 dalībvalstu paviljoni būs skatāmi no sestdienas.

Jau rīt Itālijā oficiāli tiks atklāts Latvijas paviljons Venēcijas biennāles arhitektūras izstādē. Visi sagatavošanās darbi ir noslēgušies, veidotāji pauž prieku par padarīto un ir gatavi uzņemt apmeklētājus. Tiem, kam nebūs iespējas doties uz Venēciju, tiks piedāvāts video ieskats ekspozīcijā, kā arī iespēja digitāli sekot līdzi izstādes un paviljonu atklāšanai.

Venēcijas arhitektūras biennālē šogad Latviju pārstāvēs projekts, kas skaidro cilvēku attiecības ar tehnoloģijām un arī iespējamos pārpratumus, kādi rodas šajā mijiedarbībā. Latvijas paviljonu radījušā arhitektu biroja “No Rules Just Architecture” ("NRJA") vadītājs, arhitekts Uldis Lukševics LTV raidījumā “Kultūrdeva” atzina, ka piedalīšanās šādās izstādēs ir kultūras sastāvdaļa un mudina ne tikai zīmēt, bet domāt par arhitektūru. Pilsētplānotāja, arhitekte un platformas “Fold” dibinātāja Evelīna Ozola ir pārliecināta, ka ir svarīgi piedalīties biennālē pat tad, ja nav cerību uz lielajām balvām, lai parādītu, ka arī mums ir ko teikt.

Noskaidroti, kuru Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) modes katedras studentu darbi šogad tiks iekļauti modes filmā “Digitalizācija”, informēja LMA pārstāvji. LMA modes katedra visus interesentus aicina aplūkot modi skatei veltītā mājaslapā.

Lai novērstu klimata pārmaiņas, ir nepieciešams ēku renovācijas vilnis, bet vai atjaunotās ēkas izskatīsies skaisti? Eiropas Komisija rosina iesaistīt šajā procesā gan arhitektus, gan māksliniekus, gan arī plašāku sabiedrību, ar cerību radīt jaunu arhitektūras kustību – Eiropas “Bauhaus”.
Svarīgākais šobrīd


















