
Kultūra / Dizains un athitektūra


Dizains un arhitektūra

Dizains un arhitektūra

Vai zini, ka slavenās Rundāles pils vietā kādreiz stāvēja pils, kas savam laikam, 16. gadsimtam, bija tāda pati sensācija, kāda Rastrelli celtā pils 18. gadsimtā?

Vai mums vajadzīgs padomju laika arhitektūras mantojums? Ko ar to darīt? Atšķirībā no mūzikas, mākslas, literatūras, teātra un kino, padomju laikā tapusī arhitektūra sabiedrības apziņā bieži tiek asociēta ar mīnusa zīmi.

Rūpējoties par ilgtspējīgu modi, kā arī pieņemot pandēmijas laika diktētos noteikumus, kad cilvēki lieli daļu ikdienas un sociālās dzīves pavada sazinoties tiešsaistē, modes pasaulē attīstās jauns biznesa virziens – digitāls apģērbs.

Rundāles pils celtniecība mūsdienu būvniecības procesiem nav pielīdzināma – nav skaidrs, kā divarpus gadu laikā Rastrelli vadībā tika uzbūvēta pils pilnīgi no nulles.

Talsu pilsētas simbols ir saulīte ar astoņiem stariem, un tās starus šobrīd mēģina iedzīvināt pilsētvidē. Tā Talsos jau sastādītas ābeles, lai Saules iela, kas ved uz tradicionālo pilsētas gleznaino skatu ar ezeru, kļūtu par Ābeļziedu staru. Nākamais top Skaņu stars, un tajā savu artavu ielikusi arī arhitekte Indra Kļaviņa, kuras nupat izdotā grāmata "Roterdamas raibās rindiņas" vāc ziedojumus Talsu pilsētas Skaņu staram.

Būvniecības valsts kontroles birojs (BVKB) ir pieņēmis ekspluatācijā pārbūvēto koncertdārzu “Pūt, vējiņi!”. Pašvaldība kā projekta un būvdarbu pasūtītājs ir saņēmusi apliecinošu dokumentu – pieņemšanas aktu, vēstīts Liepājas pašvaldības mājaslapā.

Liepājas Digitālo inovāciju parks laidis klajā zudušo ēku “atjaunošanas” projekta otro daļu – lietotni “3D Berči ēkas Liepājā”. Ar tās palīdzību var redzēt ēkas, kuras radījis slavenais Libavas arhitekts Pauls Makss Berči.

Rotas ar koronavīrusa simboliku, apģērbs no atgriezumiem un plīša lācīšu jaunā dzīve kā siltai jakai. Šādas idejas redzamas jauno modes dizaineru konkursa "Modes manifestācija" finālā. Žūrija atzīst, ka šogad pamanījuši daudz inovāciju un oriģinālas idejas, nevis tendenču kopēšanu vai atgremošanu. "Modes manifestācija" izaugusi par pašmāju tradīciju. Daudziem jaunajiem modes dizaineriem šī ir arī viena no pirmajām lielajām skatuvēm, kur parādīt savu radošo veikumu. Ierasti pandēmijas laikam šogad konkurss notika tiešsaistē.

Kā jau katru gadu, tumšākajā laikā mazāk saņemam dienas gaismu, mazāk stundu tajā pavadām un daudz vairāk izmantojam mākslīgo apgaismojumu. Un katru reizi aktuāls ir jautājums par to, vai gaismas avotus varam izmantot lietderīgāk un arī atbildīgāk pret vidi. Un kā, pārspīlējot ar apgaismojumu, varam radīt arī nevajadzīgu gaismas piesārņojumu, kas mums var pat traucēt. Šogad tam pievienojies vēl viens būtisks aspekts – cena par izmantoto pakalpojumu.

Kā visautentiskākais 20. gadsimta 20. gadu lietišķās mākslas darbs Rīgas pilī saglabājies interjers telpai, kuru pazīstam kā Sūtņu akreditācijas zāli.

Lielbritānijas galvaspilsētā Londonā notikusi Francijas modes nama "Dior" jaunās vīriešu apģērba kolekcijas skate. Slavenais rakstnieks Džeks Keruaks un viņa darbi šoreiz bija iedvesmojuši gan telpas noformējuma veidotājus, gan tērpu dizainerus.

Baltā zāle ir viena no Rīgas pils greznākajām zālēm. Tā dažādos laikos saukta dažādi – gan par Cara jeb Ķeizarisko zāli, arī par Imperatora, Parādes un vienkārši Lielo zāli.

Arhitekte Zaiga Gaile pavēstījusi, ka kopā ar Rīgā dzimušo dejotāju un aktieri Mihailu Barišņikovu iecerējuši atjaunot vecu koka ēku galvaspilsētā. Lai gan arhitekte neatklāja, kur šī ēka atrodas, Barišņikova bērnības drauga teiktais liecina, ka tā varētu būt ēka Rīgā, Blaumaņa ielā 19.
Svarīgākais šobrīd


















