Kultūra / Dizains un athitektūra
Bijušo Centrālkomitejas ēku sola nenojaukt pirms arhitektūras ideju konkursa
Bijušo Latvijas Komunistiskās partijas Centrālās komitejas ēku, ko valdība lēmusi upurēt nacionālās koncertzāles vajadzībām, nenojauks pirms arhitektūras ideju konkursa – tā sola Kultūras ministrija, reaģējot uz asajiem protestiem par straujo un plašākā sabiedrībā neizrunāto lēmumu par koncertzāles būvniecību Elizabetes ielā 2. Tieši veids, kādā tika pieņemts lēmums, profesionāļu vidi saniknojis visvairāk.
Zudusī Liepāja – atklāta slavenajam arhitektam Paulam Maksam Berči veltīta izstāde
Kāda pirms gadsimta izskatījās Liepāja, kad tās centrā cieši cits pie cita atradās mazie veikaliņi? Kas bija vietās, kurš šobrīd ir tukšie laukumi? Atbildes uz šiem jautājumiem sniedz Liepājas muzeja jaunatklātā izstāde “Zudusī Liepāja Paula Maksa Berči arhīvā”. Tā ir veltīta kādreizējā Liepājas galvenā arhitekta un pilsētas vaibstu veidotāja Paula Maksa Berči 180. jubilejai.
Arhitekti aicina iesaistīt sabiedrību lēmuma pieņemšanā par koncertzāles būvniecību Elizabetes ielā
Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Arhitektūras fakultātes mācībspēki, kuri Latviju pārstāv starptautiskajā modernisma pieminekļu aizsardzības organizācijā "DoCoMoMo", atklātā vēstulē valdībai un Kultūras ministrijai izteikuši aicinājumu nesteigties ar Pasaules tirdzniecības centra un bijušās Latvijas Komunistiskās partijas Centrālkomitejas ēkas nojaukšanu Elizabetes ielā 2, lai šajā vietā celtu akustisko koncertzāli.
Aicina pieteikties īslaicīgās arhitektūras un pilsētvides vasaras skolai Valmierā
Līdz 26. jūnijam studenti un vidusskolas pēdējo klašu skolēni var pieteikties īslaicīgās arhitektūras un pilsētvides vasaras skolai "FestivaL'and 3.0", ko jau trešo reizi rīko Biznesa, mākslas un tehnoloģiju augstskolas “RISEBA" Arhitektūras skola sadarbībā ar Valmieras vasaras teātra festivālu, medijus informē Valmieras vasaras teātra festivāla pārstāvji.
Kļūdas cena ir ļoti augsta. Saruna ar grāmatu dizaineru Alekseju Muraško
Lai cik strauji pasaule mainītos tehnoloģiju iespaidā, mēs turpinām mīlēt grāmatas – ierastas un rokās taustāmas. Grāmatu veidošanas māka ir attīstījusies gadsimtiem ilgi, un grāmatu dizains vienmēr ir bijusi īpaša, ļoti smalka un atbildīga grafikas dizaina kategorija. Galu galā uz gaistošās ikdienas fona grāmatas ir tas, ko glabājam desmitgadēm ilgi, nereti šo laikmeta liecību nododot no paaudzes paaudzē.
Vēsturiska nama iedzīvotāja ceļ trauksmi par kultūras pieminekļa vērtības graujošu lifta projektu
Alberta ielā Rīgā, vēsturiskā namā, kuram piešķirts kultūras pieminekļa statuss, jau uzsākti priekšdarbi lifta izbūvei. Kāda mājas iedzīvotāja ceļ trauksmi par to, ka senajā slavenu arhitektu plānotajā ēkā konkrētais lifts izjauks kopējo kāpņutelpas dizainu, turklāt dzīvojamajās telpās remontdarbi radot plaisas. Iedzīvotājai piekrīt arī vairāki arhitekti. Tikmēr Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde devusi atļauju šādiem darbiem kultūras piemineklī, nenoliedzot, ka bijušas arī citas iespējas lifta izbūvei, tomēr konkrēto variantu izvēlējušies iedzīvotāji, bet pārvaldei arī pret šādu risinājumu iebildumu nav bijis.
Vieta tomātiem un cilvēkiem. Par Siguldas kopienas dārzu stāsta dizainere Nora Gavare
Pēdējās desmitgadēs urbānā dārzkopība kļuvusi populāra visā pasaulē. Ne vairs pārtikas trūkums, bet rūpes par veselību, apkārtējo vidi un nereti arī atpūta no digitālās ikdienas mudina visdažādākā vecuma un sociālo grupu pārstāvjus interesēties par dārzkopību pilsētā un ārpus tās. Jau otro gadu Siguldas pilsētas iedzīvotājus priecē urbānais kopienas dārzs "Audz", kura izveidē, kopšanā un augļu baudīšanā aicināts piedalīties ikviens – gan dārzkopības entuziasti, gan veselīga dzīvesveida piekritēji, gan nejauši garāmgājēji. Nesen šis dārzs tika apbalvots ar Universālā dizaina institūta starptautiskā konkursa godalgu. Raidījumā "Kāpēc dizains?" kopienas dārza "Audz" radītāja dizainere Nora Gavare stāsta, kā gudri dizainēts urbānais dārzs var uzlabot pilsētas iedzīvotāju ikdienu.
Rīgas Jūgendstila centrs aicina neklātienes ceļojumos iepazīt Latvijas modernisma arhitektūru
Muzejs "Rīgas Jūgendstila centrs" sadarbībā ar Lietuvas vēstniecību Latvijā un Lietuvas Nacionālās radio un televīzijas padomes televīziju "LRT Plius" piedāvā neklātienes ceļojumu uz piecām Latvijas pilsētām. Kaimiņvalsts arhitektūras vēsturniece Jolita Kančiene raidījumu sērijā "Stop juosta" ("Stop līnija") sniegs ieskatu par modernisma arhitektūras rašanos un attīstību Liepājā, Jūrmalā, Rīgā, Jelgavā un Daugavpilī, medijus informē Rīgas Jūgendstila centra projektu vadītāja Dace Bāliņa.
Gads kopš Parīzes Dievmātes katedrāles ugunsgrēka. Kā rit atjaunošana?
Aprit gads, kopš traģiskais ugunsgrēks izpostīja vienu no Francijas galvaspilsētas Parīzes atpazīstamākajiem tēliem – Parīzes Dievmātes katedrāli. Tūlīt pēc ugunsgrēka daudzi ietekmīgi Francijas uzņēmēji un vienkāršie iedzīvotāji saziedoja milzīgas summas baznīcas atjaunošanai un bija cerības, ka baznīca no jauna tiks atvērta 2024. gadā. Taču pašlaik katedrāles atjaunošanas darbi ir apturēti koronavīrusa izplatības dēļ.
Izveidots Dizaina palīdzības punkts sociālu, veselības, izglītības un vides problēmu risināšanai
Latvijas Dizaina centrs (LDC) izveidojis Dizaina palīdzības punktu — domubiedru grupu, kur var virtuāli tikties un saņemt dizaineru atbalstu akūtu sociālu, veselības, izglītības un vides problēmu risināšanā. Uz dizaina palīdzību primāri var pretendēt organizācijas un personas, kuras strādā, lai ierobežotu Covid-19 pandēmijas izplatību Latvijā, un risina ar to saistītās problēmas, medijus informē Kultūras ministrijas pārstāvji.
Kalupes pagasta iedzīvotāji jau ceturto gadu rīko seno mantu izstādi
Daugavpils novada Kalupes pagastā iedzīvotāji iepazīstina ar savām senlietām – iepriekšējā gadsimta somām, kleitām, traukiem un dažādiem aksesuāriem, lai kopīgā ekspozīcijā parādītu to, kā ir dzīvojuši, kādas bijušas modes tradīcijas, ko sievietes ģērbušas un ko veikalos varējuši nopirkt. Pēc publisko pasākumu ierobežojumu atcelšanas izstādi varēs apskatīt arī klātienē.
Pasaules dizaineri aicināti radīt produktus un pakalpojumus Covid-19 krīzes risināšanai
Uzskatot, ka dizaina nozare šī brīža krīzes apstākļos var būt ne tikai cietēja, bet arī aktīva darītāja, Pasaules Dizaina organizācija izsludinājusi pieteikšanos vispasaules dizaineru kopdarbības kustībai. Tās mērķis ir operatīvi izstrādāt produktus un pakalpojumus, kas varētu palīdzēt krīzes risināšanā globālā mērogā. Latvijas Dizaineru savienība aicina pievienoties kustībai arī Latvijas dizainerus, kam ir ļoti labs potenciāls ģenerēt svaigas un neordināras idejas.
Dizains ārkārtējai situācijai. Kā tas var palīdzēt mācīt un apgūt zināšanas attālināti?
Ārkārtējās situācijas dēļ līdz 14. aprīlim visām izglītības iestādēm Latvijā mācību process jānodrošina attālināti. Ļoti īsā laikā skolotājiem un skolēniem visā valstī jāpielāgojas tiešsaistes sadarbības, komunikācijas un mācību formātam. Kā dizains var palīdzēt pasniedzējiem un skolēniem efektīvi mācīt un apgūt zināšanas neklātienē? Eksperti rosina nevis baidīties un satraukties, bet izmēģināt jaunās iespējas, jo modernais mācību formāts ļaus skolēniem teicami sagatavoties nākotnes darba videi, kas šodien nereti tiek organizēta attālināti.
Jaunākie
Interesanti