Svarīgi
Sadaļas
Kultūra / Dizains un athitektūra
Zaļā zelta otrā dzīve izstādē «Domā koks!»

Dažādos pasaules topos Latvija tiek ierindota kā viena no zaļākajām valstīm, taču vai mēs savu zaļo zeltu – koku izmantojam ar maksimālo pievienoto vērtību? Šādu jautājumu uzdod Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolas (RDMV) audzēkņi un viņu pasniedzēji, pirmo reizi plašākai publikai Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā parādot daļu no praktiskajos priekšmetos tapušajiem darbiem izstādē “Domā koks!”.

Nora Micpapa: Latvietim vajadzīga viensēta

Ceļš vijas no kalna lejup, vēl viens līkumiņš un aiz meža pudura paveras skats uz kokos un ziedošos krūmos ieskautu māju. Turpat arī aka, kūtiņa un šķūnis, turpat arī klētiņa, strauts un pirts. Tāda aina man zīmējas, domājot par šīsdienas stāsta varoni – latviešu viensētu.

Topošie dizaineri Madonā prezentēs savas modes kolekcijas

Uz modes skati un tikšanos ar Latvijas mākslas dizaineriem pasākumā “Dizaina balss” trešdien, 1.februārī, Madonā pulcēsies topošie Latvijas dizaineri. Reģionālā laikraksta “Stars” žurnāliste Inese Elsiņa Latvijas Radio informēja, ka, veidojot kolekcijas sadarbība ar vietējiem uzņēmējiem, jaunieši cer tur pierādīt savas spējas Latvijas mākslas dizainera profesionāļiem. 

Aspazijas mājā atklāta izstāde «Somu diēta jeb rotas gardēžiem»

Jūrmalā, Aspazijas mājā, 31. janvārī atklāta izstāde “Somu diēta jeb rotas gardēžiem”. Tajā aplūkojamas ādas apstrādes meistares un mākslinieces Ingas Beikules miniatūrās somiņas-piespraudes, kas tapušas, iedvesmojoties no autentiskām dažādu laikmetu sieviešu somām.

DMDM: Vizuāls stāsts par dabas un dizaina mijiedarbību

No 2017. gada 25. janvāra līdz 26. februārim Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (DMDM) Rīgā jaunajā izstādē “Roundabout Baltic” varēs iepazīties ar mūsdienu dizainu no astoņām Baltijas jūras reģiona valstīm – Dānijas, Igaunijas, Somijas, Vācijas, Latvijas, Lietuvas, Polijas un Zviedrijas.

Pilnā krāšņumā pēc restaurācijas atklājies Rīgas Doma mazais ērģeļu prospekts

Rīgas Domā visā savā krāšņumā atklājies mazais ērģeļu prospekts, jo tieši pirms Ziemassvētkiem pabeigta tā restaurācija. Tik fundamentāli atjaunots mazais prospekts ir pirmo reizi tā 400 gadu vēsturē, un šobrīd tas atguvis ļoti līdzīgu izskatu, kāds tam bija sākotnēji - 1601.gadā. Jau šonedēļ restauratori uzsāk darbu pie Rīgas Doma lielā ērģeļu prospekta atjaunošanas, ko iecerēts pabeigt šī gada nogalē.

Pēc 50 gadiem Lestenes baznīcā beidzot atgriežas altāra siena

Pēc vairāk nekā 50 gadiem savā mājvietā Lestenes baznīcā atgriezusies altāra siena un atjaunotā kancele. Lestenes baznīca savulaik bija krāšņākais baroka laika dievnams Latvijā. To pamatīgi izpostīja Otrā pasaules kara laikā, un padomju gados izdemolēja un ierīkoja kalti. Baznīca kļuvusi par simbolu tam, kas ar latviešu tautu un valsti ir noticis.

Restaurācija Marijas Magdalēnas baznīcā – no puskrēslas iznirst tās apslēptie dārgumi

Svētās Marijas Magdalēnas baznīca ir viens no vecākajiem Rīgas dievnamiem, kas atrodas pašā Rīgas sirdī. 760 gadu garumā tā piedzīvoja gan ziedu laikus, gan visdažādāko varu nežēlīgas represijas, daudzkārt pārveidots tās vizuālais veidols. Bet par spīti visam līdz pat mūsdienām izdevies nosargāt pašu galveno – šīs baznīcas spēcīgo garīgo kodolu. Šis gads dievnamam bijis īpašs, jo noslēgusies četrus gadus ilgusī restaurācija.

Eva Ikstena: Kādu plānotāju izvēlēties nākamajām 365 dienām?

"Cik šogad latvieši tos plānotājus saradījuši? Kurš tos visus pirks un patērēs?", nesen pārsteigta iesaucās paziņa. Līdzās pārsteigumam un ironiskiem tekstiem sociālajos tīklos par "radošajiem iedvesmas feju un vienradžu plānotājiem", pienācis brīdis, kad esošais papīra plānotājs ir nejēdzīgi pārbāzts ar fotogrāfijām, ceļojumu herbārija pārpalikumiem, čekiem un visam pāri salīmēts ar skoču. Šķita, ka atkal pētīt Latvijā izdotos plānotājus nav nepieciešamības, jo tie stipri līdzinās pagājušo gadu piedāvājumam, taču, pienākot novembra tumsai, aptvēru, ka vēl nekad izvēle nav bijusi tik bagātīga, un sāku pa vienam tos šķirstīt un pētīt. 

Sēlijā atdzimst pasaku un mīlestības pils

Jaunu jumtu un lieveni ieguvusi viena no skaistākajām Sēlijas muižām - Červonkas pils Daugavpils novada Vecsalienas pagastā. Pils, kas kopš 2014. gada iekļauta valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā, nu kļuvusi gan aizsargātāka, gan vēl greznāka. Šī pils ar parku ir ne vien iecienīts tūrisma objekts, bet arī vieta, kur ģimeni dibina jaunie pāri. Trīs ceturtdaļas no visām svinīgi reģistrētajām laulībām Daugavpils novadā notiek tieši Červonkas pilī.

«Pakavs, mušmire un vijolītes» Ziemassvētku kartīšu dizainā

Lai arī mūsdienās Ziemassvētku apsveikuma kartītes pa pastu sūtām aizvien mazāk, pilnībā šī tradīcija nav izzudusi. Taču īsta kulminācija tai bija 19. un 20.gadsimta mijā, kad Latvijā, tāpat kā citviet Eiropā, pastkarte pildīja ļoti svarīgu saziņas funkciju. Interesanti, ka tolaik pastkartes rotāja visai atšķirīgi simboli no mums ierastajiem. Kādi tie bija un kāda bija to nozīme – par to vairāk varēs uzzināt mākslas zinātnieces Irēnas Bužinskas lekcijā „Pakavs, mušmire un vijolītes”, kas notiks Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā 15. decembrī plkst. 17.

Jaunākie
Populārākie
Interesanti