Kultūra / Dizains un athitektūra
Izstādē «Parfīms» apskatāmas slavenu aromātu iedvesmotas autorlelles (papildināts)
Modes muzejā Rīgā no 21. janvāra līdz 29. februārim būs apskatāma starptautiska autorleļļu mini izstāde «Parfīms». Tajā apskatāmas vairāku valstu leļļu mākslinieku veidotās lelles, kas piedalījušās starptautiskā konkursā. Par iedvesmas avotu leļļu māksliniekiem kalpojuši slaveni aromāti, medijus informē muzeja pārstāvji.
Pelēkā skrandiņtehnikā veidoti lāči un tekstildarbi apskatāmi izstādē Siguldā
Tekstilmāksliniece Kristīne Kligina studē Latvijas Mākslas akadēmijas pēdējā kursā, bet viņas veidotie darbi jau iekarojuši teju visu pasauli. Skrandiņtehnikā veidotie lāči un tekstildarbi piedalījušies izstādēs Slovēnijā, Lietuvā, Igaunijā, Francijā, Krievijā, Vācijā, Čehijā. Šobrīd Siguldā apskatāma arī viņas darbu izstāde.
Videi draudzīga iepakojuma koncepcijā daudz atkarīgs no sabiedrības izglītības līmeņa
Apņemšanās uzņemties lielāku atbildību par planētas saglabāšanu ir aktuāls jau vairākus gadus. Viens no veidiem, kā to izdarīt – meklēt jaunus veidus, kā neradīt lielāku piesārņojumu un kā panākt dabai draudzīgāku iepakojumu. Dizaineri piedāvā jaunas idejas, kā iepakojumu radīt no materiāliem, kuri dabā sadalās, neradot toksiskus atkritumus. 
Absolūtā brīvība visu darīt citādi. «Bauhaus» fenomenu analizē arhitekte Ieva Zībārte
Viens no šī gada "simtgades kluba" nozīmīgākajiem pārstāvjiem dizainā un arhitektūrā ir leģendārais "Bauhaus". Tieši ar šādu nosaukumu pēc Pirmā pasaules kara 1919. gadā tika izveidota augstskola, kas darbojās tikai 14 gadus, taču pēc tās slēgšanas "Bauhaus" ir zīmols ne tikai skolai. "Bauhaus" paveikto un tā nozīmi mūsdienās raidījumā "Kāpēc dizains?" skaidro arhitektūras un dizaina žurnāliste Ieva Zībārte.
Rotāja visu. Iznākusi grāmata par dekoru jūgendstila arhitektūrā Rīgā
Atbildes uz jautājumiem par Rīgas jūgendstila arhitektūras vizuāli iespaidīgāko daļu – dekoratīvo noformējumu, kas līdz šim publikācijās skatīts fragmentāri, savā grāmatā "Dekors Rīgas jūgendstila perioda arhitektūrā" meklējusi mākslas zinātniece Silvija Grosa.
Mūziķis Arturs Skutelis izdod albumu «Lavīna»
Klajā nācis Artura Skuteļa jaunais albums “Lavīna”, kas veidots kā mēģinājums restaurēt cilvēka pieredzi. Albuma galvenais varonis ir zaudējis atmiņu, taču to ir iespējams atgūt ar īpaša medikamenta – “Lavīnas” – palīdzību, aizmiegot un “ieejot” mūzikā, medijus informē mūziķa pārstāvji.
Kāpnes un diskriminācija. Kā dizains var palīdzēt vides pieejamībai
"Kāpnes ir tās, kas cilvēku ratiņkrēslā padara nespējīgu, nevis ratiņkrēsls," 1997. gadā atzīmēja politikas plānotāji Dienvidāfrikā. Raidījumā "Kāpēc dizains?" par pieejamu un iekļaujošu dizainu, par iespēju ikkatram sabiedrības loceklim lietot produktus vai saņemt pakalpojumus neatkarīgi no viņu individuālajām atšķirībām diskutē arhitekte un jaunuzņēmuma "Vividly" dibinātāja un vadītāja Gunita Kuļikovska un uzņēmuma "Turn Digital" vadītājs, digitālās vides piekļūstamības eksperts un platformas www.pieklustamiba.lv iniciators Pēteris Jurčenko.
Spēka pele nāk! Kā dizains palīdz uzlabot bērnu pieredzi slimnīcā
Ne visiem bērniem un viņu vecākiem Ziemassvētki ir priecīgs laiks: daudzi mazuļi šajā laikā vai pat ilgstoši ir slimi un atrodas slimnīcā. Slimība un iespējas izveseļoties ir sāpīga pieredze gan viņiem pašiem, gan viņu tuviniekiem. Raidījums "Kāpēc dizains?" vērtē, kā bērniem laiku slimnīcā darīt vieglāku, mazāk sāpīgu un satraucošu ne tikai svētku laikā, bet ikreiz, kad nepieciešama ārstu palīdzība.
Okupācijas muzeja jaunās ekspozīcijas dizaina konkursā uzvarējis dizaina birojs H2E
Latvijas Okupācijas muzeja biedrības (LOMB) rīkotajā konkursā žūrijas komisija par labāko atzinusi dizaina biroja H2E ieceri "Gaismas ceļš".  Piedāvātā koncepcija tiešā veidā sasaucas ar arhitekta Gunāra Birkerta “Nākotnes nama” ideju – melnais pret balto, tumsa pret gaismu, medijus informē LOMB pārstāvji.
Dizains medicīnā dzīvību var gan glābt, gan apdraudēt
Dizaina loma veselības aprūpē nereti ir izšķiroša: pareizi un atbildīgi pieņemti lēmumi dzīvību var glābt, savukārt pavirši veidoti vai kļūdaini risinājumi – apdraudēt to. Par to raidījumā "Kāpēc dizains?" diskutē digitālo risinājumu aģentūras "Cube" partneris un radošais direktors Mārcis Miķelsons-Germs un audiologopēde, jaunuzņēmēja un aktīvā "Riga Tech girls" kustības dalībniece Marina Petrakova.
FOTO: Rīgā atklāta Latvijas Ainavu arhitektūras balvas izstāde
Laukumā pie tirdzniecības centra “Origo” 5. decembrī ar svinīgu pasākumu tika atklāta “Latvijas Ainavu arhitektūras balvas 2019” lielformāta brīvdabas izstāde. Izstādē ikvienam interesentam ir iespēja apskatīt pirmajai Latvijas Ainavu arhitektūras balvai pieteikto labāko darbu izlasi, kurus gan vietējie, gan ārvalstu žūrijas eksperti novērtējuši visaugstāk, medijus informē organizatori.
Mūsdienu devalvētā mākslinieka identitāte. Tēlnieks Matiass Jansons par 3.paaudzē pārmantoto arodu
“Es vienkārši pasaku, ka es esmu mākslinieks, nospļaujos uz sērkociņu kārbiņas, uzlieku otrādāk un pasaku – saulriets! Vai tad nav? Ir!” Tēlnieks Matiass Jansons vārdus netaupa un tiešuma nevairās. Arī brīdī, kad jāatbild uz raidījuma “Dzimtaskoks” veidotāju jautājumu par mākslinieku lomu, vietu un nozīmi mūsdienās. Viņaprāt, mākslinieka identitāte 21. gadsimtā ir devalvējusies, pat devalvēta. Iemesls – laikmets, kurā panākumu gūšanai nav nepieciešams ne garš darba, meklējumu un kļūdīšanās ceļš, ne arī zināšanu bāze.
«Kultūršoks»: Vai turpināsies dzelzceļa staciju konteinerizācija?
Tuvākajos četros gados trīs dzelzceļa līnijās iecerēts modernizēt 22 stacijas un pieturas punktus. Daļu no esošajām stacijas ēkām pārbūvēs vai nojauks. Raidījums “Kultūršoks” skaidro, vai arī šajā projektā vecās ēkas nomainīs konteineri un kā neatkārtot Vaivaru stacijas arhitektonisko neveiksmi. Eksperti norāda – projektēšanas uzdevumi jau izstrādāti nekvalitatīvi, turklāt pirms iepirkuma izsludināšanas nav atrisināti vairāki jautājumi. Tai skaitā – kuras stacijas turpinās apkalpot pasažierus.
Latvija Venēcijas biennālē meklēs atslēgu sadzīvošanai ar tehnoloģijām (papildināts)
Venēcijas biennāles 17. starptautiskajā arhitektūras izstādē 2020. gadā Latviju pārstāvēs arhitektu birojs NRJA ar ekspozīciju “It’s not for you! It’s for the building.” (“Tas nav domāts tev! Tas domāts ēkai.”). Radošā komanda biennāles galveno tēmu “Kā mēs kopā sadzīvosim?” aplūko caur tehnoloģiju un indivīda mijiedarbību arhitektūras kontekstā, medijus informē organizatori.
Jauno modes dizaineru konkursā «Meringue» uzvar Una Bērziņa
Latvijas jauno modes dizaineru konkursa “Meringue” fināla skatē 25. novembrī savas kolekcijas demonstrēja vienpadsmit jaunie un topošie modes mākslinieki. Par uzvarētāju kļuvusi Latvijas Mākslas akadēmijas absolvente Una Bērziņa ar kolekciju "Stāsti. 1. daļa",  laureātu titulu ieguvušas Anitas Leinas kolekcija "Virpuļojošais lidojums" un Milēnas Emīlijas Seržantes kolekcija "Frekvence". Uzvarētāja un laureātes balvā saņem iespēju pārstāvēt Latviju starptautiskajā jauno dizaineru konkursā vai papildināt zināšanas ārzemēs.
Populārākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt