Dizains un arhitektūra
Kultūra / Dizains un athitektūra
Dizains un arhitektūra
Dizains un arhitektūra
Dizaina loma veselības aprūpē nereti ir izšķiroša: pareizi un atbildīgi pieņemti lēmumi dzīvību var glābt, savukārt pavirši veidoti vai kļūdaini risinājumi – apdraudēt to. Par to raidījumā "Kāpēc dizains?" diskutē digitālo risinājumu aģentūras "Cube" partneris un radošais direktors Mārcis Miķelsons-Germs un audiologopēde, jaunuzņēmēja un aktīvā "Riga Tech girls" kustības dalībniece Marina Petrakova.
Laukumā pie tirdzniecības centra “Origo” 5. decembrī ar svinīgu pasākumu tika atklāta “Latvijas Ainavu arhitektūras balvas 2019” lielformāta brīvdabas izstāde. Izstādē ikvienam interesentam ir iespēja apskatīt pirmajai Latvijas Ainavu arhitektūras balvai pieteikto labāko darbu izlasi, kurus gan vietējie, gan ārvalstu žūrijas eksperti novērtējuši visaugstāk, medijus informē organizatori.
“Es vienkārši pasaku, ka es esmu mākslinieks, nospļaujos uz sērkociņu kārbiņas, uzlieku otrādāk un pasaku – saulriets! Vai tad nav? Ir!” Tēlnieks Matiass Jansons vārdus netaupa un tiešuma nevairās. Arī brīdī, kad jāatbild uz raidījuma “Dzimtaskoks” veidotāju jautājumu par mākslinieku lomu, vietu un nozīmi mūsdienās. Viņaprāt, mākslinieka identitāte 21. gadsimtā ir devalvējusies, pat devalvēta. Iemesls – laikmets, kurā panākumu gūšanai nav nepieciešams ne garš darba, meklējumu un kļūdīšanās ceļš, ne arī zināšanu bāze.
Tuvākajos četros gados trīs dzelzceļa līnijās iecerēts modernizēt 22 stacijas un pieturas punktus. Daļu no esošajām stacijas ēkām pārbūvēs vai nojauks. Raidījums “Kultūršoks” skaidro, vai arī šajā projektā vecās ēkas nomainīs konteineri un kā neatkārtot Vaivaru stacijas arhitektonisko neveiksmi. Eksperti norāda – projektēšanas uzdevumi jau izstrādāti nekvalitatīvi, turklāt pirms iepirkuma izsludināšanas nav atrisināti vairāki jautājumi. Tai skaitā – kuras stacijas turpinās apkalpot pasažierus.
Venēcijas biennāles 17. starptautiskajā arhitektūras izstādē 2020. gadā Latviju pārstāvēs arhitektu birojs NRJA ar ekspozīciju “It’s not for you! It’s for the building.” (“Tas nav domāts tev! Tas domāts ēkai.”). Radošā komanda biennāles galveno tēmu “Kā mēs kopā sadzīvosim?” aplūko caur tehnoloģiju un indivīda mijiedarbību arhitektūras kontekstā, medijus informē organizatori.
Lielbritānijas galvaspilsētā Londonā pasniegtas ikgadējās britu Modes balvas. Starp laureātiem ir vairākas slavenības, tai skaitā modele Naomi Kempbela un modes guru Džordžo Armani.
Kā gaismas risinājumi pilsētā mūs ietekmē? Vai spilgtāka gaisma nozīmē arī funkcionāli labāku apgaismojumu? Eksperti uzskata, ka tumšo ziemu dēļ mēs gaismu uztveram un novērtējam citādāk nekā citur pasaulē.
Latvijas jauno modes dizaineru konkursa “Meringue” fināla skatē 25. novembrī savas kolekcijas demonstrēja vienpadsmit jaunie un topošie modes mākslinieki. Par uzvarētāju kļuvusi Latvijas Mākslas akadēmijas absolvente Una Bērziņa ar kolekciju "Stāsti. 1. daļa", laureātu titulu ieguvušas Anitas Leinas kolekcija "Virpuļojošais lidojums" un Milēnas Emīlijas Seržantes kolekcija "Frekvence". Uzvarētāja un laureātes balvā saņem iespēju pārstāvēt Latviju starptautiskajā jauno dizaineru konkursā vai papildināt zināšanas ārzemēs.
Modes vēsturnieks, kolekcionārs, scenogrāfs, televīzijas raidījumu vadītājs, lektors un daudzu grāmatu autors Aleksandrs Vasiļjevs ceturtdien, 5. decembrī, vadīs izzinošu ekskursiju Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā, Aleksandra Vasiļjeva fonda modes kolekcijas izstādē „Jūgendstils”, paziņojumā medijiem informē Marka Rotko mākslas centra pārstāvji.
Starptautiskajā dizaina konkursā “German Design Award 2020” uzvarējusi producentes Ineses Lukaševskas vadītā aģentūra “Luka”. Tās radītais Latvijas valsts simtgades programmas “Latvijas skolas soma” atklāšanas pasākums “100 Latvijas stāsti 100 minūtēs” tika atzīts par uzvarētāju kategorijā “Izcils komunikācijas dizains – pasākums”. Kā paziņojumā medijiem informē Inese Lukaševska – šī jau ir sestā godalga, ko viņa ar komandu šogad izcīnījusi pasaules prestižākajos konkursos.
Miniatūrpriekšmetu veidošana Latvijā ir vaļasprieks Janai Kļavinskai un Edgaram Briedim. Bizness no tā šajā valstī nesanākšot, taču citur pasaulē ar minatūrpriekšmetiem spēlējas ne vien bērni, bet arī pieaugušie. Arī viņiem ir sapnis kādu dienu veidot pasaku vietu bērniem un vecākiem, kas radīta no miniatūrām.
To, kādi mēs esam, būtiski ietekmē vide, kurā esam auguši, un zināšanas, kuras mēs iegūstam, tāpēc Latvijā tapušās idejas un risinājumi arī dizainā ir daļa no mūsu identitātes un veido nacionālo dizaina identitāti, kura nepieciešama mums pašiem un var būt pārsteigums arī pasaulē. Kāda īsti ir Latvijas dizaina jomas nacionālā identitāte, kā tā veidojas? Latvijas Radio 3 "Klasika" raidījumā "Kāpēc dizains?" eksperti dalās pārdomās – kaut arī "mūsu dizains ir tāds, kādi esam mēs paši", tomēr nacionālās identitātes veidošana un uzturēšana vairs nevar būt dizaina pašmērķis.
Novembra pirmajā pusē Rīgā norisinājās Latvijas Mākslas akadēmijas rīkota starptautiska jauno dizaineru darbnīca. Tās laikā pieredzējušu jomas speciālistu un pasniedzēju uzraudzībā pašmāju un ārvalstu jaunajiem censoņiem bija dots uzdevums izstrādāt projektus, kas uzlabotu ikdienu vecāka gadagājuma ļaudīm.
Dienu no dienas mēs pielāgojam apkārtējo vidi atbilstoši mūsu vajadzībām un vēlmēm, radām arvien jaunus risinājumus un nereti pat nepamanām, kā vakardienas ideja kļuvusi par tagadnes problēmu. LR3 raidījums "Kāpēc dizains?" aplūko ilgtspējības tēmu dizainā, modē un pilsētvidē.
Novembrī Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zālē “Arsenāls” vairākas dienas norisināsies Latvijas Mākslas akadēmijas organizēta starptautiska dizaina darbnīca, kurā Latvijas un ārvalstu studenti un jaunie dizaineri izstrādās idejas nākotnes senioru dzīves kvalitātes uzlabošanai. Latvijas Mākslas akadēmija aicina visus interesentus uz darbnīcas rezultātu publisko prezentāciju 14. novembrī Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zālē “Arsenāls”.
Latvijas Mākslinieku savienība paziņojumā medijiem informē, ka mūžībā devies mākslinieks un dizainers Modris Bakmanis (1935 – 2019).
Novembra pēdējā nedēļā jau trešo reizi norisināsies jauno modes dizaineru konkurss “Meringue”. Konkursa fināla modes skate notiks 25. novembrī kultūras notikumu vietā “Hanzas perons”. Savukārt 26. novembrī interesenti tiek aicināti uz konferenci “Cīņa par skaisto” Kaņepes Kultūras centrā, kurā nozares profesionāļi no Latvijas, Itālijas, Čehijas un Maķedonijas diskutēs par modes un dizaina nozīmi sabiedrībā, paziņojumā medijiem informē organizatori.
No 4. novembra pirmdienās pulksten 9.05 Latvijas Radio 3 – "Klasika" ēterā skanēs jauns raidījums "Kāpēc dizains?". Kopā ar raidījuma vadītājām – dizaina kritiķi, lektori un publikāciju autori Jeļenu Solovjovu un Latvijas Mākslas akadēmijas vieslektori un dizaina diskusiju vadītāju Ilzi Dobeli – klausītāji varēs vērīgāk palūkoties apkārt, ieraudzīt un izprast laba un slikta dizaina nozīmi mūsu apkārtējās vides veidošanā, kā arī iepazīt dizaina tapšanas procesu Latvijā un citviet pasaulē, paziņojumā medijiem informē Latvijas Radio.
Aiga Jansone ir jauniete no Balviem, kura pakāpeniski īsteno sapni par savu biznesu. Aiga strādā skolā un paralēli šim darbam ir apģērbu dizainere, šuj tērpus un ir izveidojusi savu zīmolu. Aiga ir ieguvusi finansējumu no vietējās pašvaldības savas uzņēmējdarbības attīstīšanai, iegādājoties dažādas šūšanai nepieciešamas iekārtas, tāpat ar savu ideju ir uzņemta biznesa inkubatorā. Aiga atzīst, ka tieši darot var vislabāk saprast, kā virzīties uz priekšu.
Novembra pirmajā nedēļas nogalē muzejā “Rīgas Jūgendstila centrs” aplūkojama jūgendstila aizsācēja Rīgā arhitekta Maksa Šervinska 160. jubilejas ekspresizstāde, kā arī Ungārijas laikmetīgo porcelāna rotu izstāde "Zema".
Jaunākie
Interesanti