Kultūra / Dizains un athitektūra
Aicina pieteikt darbus Latvijas Arhitektūras gada balvai
Latvijas Arhitektu savienība aicina pieteikt darbus prestižākajam apbalvojumam Latvijas arhitektūrā. Šī gada 17. maijā jau divdesmit ceturto reizi tiks pasniegta Latvijas Arhitektūras gada balva, kuras mērķis ir apzināt un popularizēt Latvijas arhitektūras labākos sasniegumus un veicināt augstvērtīgu arhitektūras attīstību.
Jauno dizaineru darbi - laikmetīgi, funkcionāli, asprātīgi
T krekli ar Rīgas šarmantāko vietu apdruku, rotaslietas ar oriģinālu dzintara izmantojumu, gudrais telpaugu laistītājs – ir daži no interesantākajiem priekšmetiem, kas šobrīd apskatāmi izstādē „Vietas izjūta” Arhitektūras muzejā. Tikko vaļā vērtā izstāde iepazīstina ar Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolas jaunākajiem diplomdarbiem un kursa darbiem.
Lancmanis: Ļaujieties pilīm kā emocionālam piedzīvojumam
Versaļa Francijā, Katrīnas pils Krievijā, Ludvigsburga Vācijā – tās ir tikai dažas no daudziem simtiem piļu, kuras savos ceļojumos rūpīgi dokumentējis ilggadējais Rundāles pils direktors Imants Lancmanis. Viņa fotogrāfiju izstāde “Pilis Eiropā” pašlaik skatāma Eiropas Savienības mājā Rīgā. Izstādes ietvaros Lancmanis šonedēļ pārpildītā zālē sniedza arī lekciju par Eiropas un Latvijas pilīm. Ekskursantiem Lancmaņa padoms ir vienkāršs: pils iepazīšanu sāciet ar cilvēkiem, kas tajā dzīvojuši. Un ļaujieties pilij kā emocionālam piedzīvojumam.
Ostapa Bendera pēdās jeb «Ielas garumā» pēta vēsturiskus Centrālcietumā tapušus krēslus
Žurnālista profesijā aizraujošākais ir tas, ka nekad nevar zināt, kur nonāksi un ko ceļā sastapsi. “Ielas garumā” ne reizi vien kādam atklājumam vai stāstam bijis negaidīts turpinājums. Filmējot Baznīcas ielu Dubultos, man ne prātā nenāca, ka krēsls, ko ieraudzīju lietišķās mākslas meistara, mēbeļu dizainera un mākslinieka Paula Rūdolfa Rubja mājās, pēc pāris gadiem ļaus justies kā Ostapam Benderam, divpadsmit krēslus meklējot.
Topošie dizaineri izstāda savu veikumu Arhitektūras muzejā
No 2019. gada 21. janvāra līdz 2019. gada 15. martam Latvijas Arhitektūras muzejā būs skatāma izstāde “Vietas izjūta”, kas iepazīstinās ar Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolas jaunākajiem dažādu nodaļu diplomdarbiem un kursa darbiem.
Sākusies darbu pieteikšana «Latvijas Dizaina gada balvai 2019»
No pirmdienas, 14. janvāra, ir sākusies darbu pieteikšana nacionālas nozīmes dizaina apbalvojumam – ''Latvijas Dizaina gada balva 2019'' (LDGB). Dizaineri ir aicināti bez maksas pieteikt savus darbus balvai mājaslapā www.dizainabalva.lv līdz šī gada 14. februārim plkst. 12.00. Iesniegtos darbus izvērtēs starptautiska žūrija sešu dizaina jomas ekspertu sastāvā, un 2019. gada 4. aprīlī īpašā ceremonijā tiks apbalvoti 20 labākie Latvijas dizaina darbi. Latvijas Dizaina gada balva norisinās trešo gadu, un šogad tās vēstījums ir “Dizains ir darbība”, izceļot dizainu kā mērķtiecīgu radīšanas, risināšanas un uzlabošanas procesu,
«Rīgas ūdens» velk garumā vēsturisko ūdenstorņu nomas izsoli
Pagājuši jau četri gadi, kopš „Rīgas ūdens” pēc sabiedrības spiediena atteicās no ieceres pārdot izsolē vienu no Rīgas vēsturiskajiem ūdenstorņiem Alīses ielā Āgenskalnā. Arī vēlāk tapušais plāns nodot ūdenstorni ilgtermiņa nomā joprojām daudz tālāk par ieceri nav ticis. Pieminekļu aizsardzības eksperts šādu pašvaldības attieksmi pret sev piederošo un sen vairs nelietoto kultūras mantojumu raksturo ar teicienu „suns uz siena kaudzes”.
Darbu sāk Latvijas dizaina centrs
Lai sekmētu Latvijas dizaina jomas attīstību ilgtermiņā un iesaistītu šajā darbā pēc iespējas plašāku dizaina ekosistēmas dalībnieku loku, darbību uzsāk pēc Kultūras ministrijas (KM) iniciatīvas izveidotais Latvijas Dizaina centrs.
Latviešu dizaina aizvadītās simtgades esence: Izstāde «Tieši laikā. Dizaina stāsti par Latviju»
Izstāde “Tieši laikā. Dizaina stāsti par Latviju” aptver aizvadītos 100 gadus, iepazīstinot ar Latvijas mākslinieku skaistuma izjūtu apvienojumā ar funkcionāliem risinājumiem un patērētāju alkām pēc estētiskas vides. Pētnieciskais darbs, gatavojot izstādi, ildzis trīs gadus. Tomēr ekspozīcija nav hronoloģisks stāsts, bet gan latviešu dizaina aizvadītās simtgades esence.
Latvijas simboli: Brīvības piemineklis
42 metrus augsts, granītā, travertīnā, varā un zeltā veidots. Ar 13 skulptūru grupām, simboliski starp veco un jauno Rīgu stāvošs un ar skatienu uz rietumiem. Daudz sarežģītāks un tēliem bagātāks nekā liekas pirmajā mirklī – tāds ir mūsu Brīvības piemineklis.
Pētniece Ieva Pīgozne: Man senais apģērbs dod lielu stabilitātes sajūtu
Man senais apģērbs dod lielu stabilitātes sajūtu – atzīst kultūrvēsturniece, mākslas zinātņu doktore Ieva Pīgozne, kura sarakstījusi grāmatu “Latviešu apģērbs”, kas otrdien piedzīvos atvēršanas svētkus. Jau ilgus gadus autore aizrautīgi pēta apģērba un apavu vēsturi Latvijā, arī pati izgatavo un valkā dažādu laikmetu tērpus. Jaunajā izdevumā sakopotas viņas zināšanas un pētījumu rezultāti.
Dizaina gada balvas vērtēšanā ieviestas būtiskas izmaiņas
Latvijas Dizaina gada balvas rīkotāji ieviesuši būtiskas izmaiņas pretendentu darbu izvērtēšanā. Līdzīgi kā diplomdarbu aizstāvēšanā augstskolās, visiem 20 finālam virzītajiem dizaineriem žūrijas priekšā būs jāsaka trīs minūšu ilga sava darba aizstāvības runa. Arī 2018. gada dizaina balvai virzītos veikumus ikvienam būs iespēja aplūkot vēl pirms balvas pasniegšanas ceremonijas. 

Darbu pieteikšana Latvijas dizaina gada balvai sāksies tikai nākamgad 14. janvārī. Tikmēr dizaineriem jāgatavo trīs minūšu gara sava veikuma prezentācija angļu valodā. Iepriekš tādas nebija, turklāt darbu aizstāvības varēs apmeklēt jebkurš interesents.
Publicēts pētījums par latviešu apģērba vēsturi no pirmsākumiem līdz mūsdienām
Tikko iznākusi Ievas Pīgoznes grāmata “Latviešu apģērbs” – krāšņs, bagātīgi ilustrēts izdevums, kurā kodolīgi un lietišķi izstāstīta un parādīta latviešu apģērba vēsture, informēja apgāda “Zvaigzne ABC” pārstāvji. Grāmatas autore ir kultūrvēsturniece, latviešu apģērba vēstures pētniece un mākslas zinātņu doktore. 
Sāk rekonstruēt Pētera I namiņu Liepājā
Liepāja pēc diviem gadiem iegūs vēl vienu tūristu vilkmes objektu – tā ir vēstures leģendām un stāstiem apvītā Hoijeres kundzes viesnīca, kur 17. gs. nakšņojis Pēteris I. Senajam koka ēku kompleksam Kungu ielas kvartālā, kas saglabājies līdz mūsdienām, piedzīvojot neskaitāmus gadsimta uzslāņojumus, šobrīd uzsākta restaurācija. Hoijeres viesnīcas ēkā atradīsies Liepājā pirmais interjera muzejs, kas pievērsīs uzmanību ne tikai 17. gs. interjeram, bet arī kulinārijas mantojumam.
FOTO: Sezonas apakšveļas modes tendences
Ceturtdien, 25. oktobrī, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) organizētajā apakšveļas modes skatē, kas norisinājās Ceturtā apakšveļas nozares uzņēmēju biznesa foruma ietvaros, 10 ievērojami latviešu apakšveļas zīmoli prezentējuši aktuālās kolekcijas. Komforts, izturība un maigums – tās ir 2018./2019. gada sezonas galvenās apakšveļas modes tendences, informēja skates organizatori.
FOTO: Modē atgriezušies deviņdesmitie un viss, kas asociējas ar televizoru
Otrdien ar krāšņu modes pasākumu Tallinas ielas radošajā kvartālā “Tu jau zini, kur” atklāta 29. Rīgas modes nedēļa, kas pēc tam turpināsies citās vietās Rīgā līdz pat 27. oktobrim. Modes nedēļas organizatoru pārstāve Laura Ošiņa-Bēķe pastāstīja, ka šobrīd ir atgriezušies deviņdesmitie gadi, un modē ir viss, kas asociējas ar televizoru. 
Jaunākie
Interesanti