
Kultūra / Dizains un athitektūra


Dizains un arhitektūra

Dizains un arhitektūra

20. oktobrī norisināsies "Dizaina pastaiga" – ikgadējs notikums, kas vienas dienas garumā sniedz iespēju auditorijai ielūkoties dizaina aizkulisēs. Saglabājot pamatvērtības, pastaigas tēma un formāts katru gadu tiek pielāgots, lai skartu kādu nozares un sabiedrības aktualitāti. Šī gada pastaigas galvenā tēma ir dizains un vēsture, bet centrālais pieturpunkts – Latvijas Okupācijas muzeja (LOM) jaunatklātā ekspozīcija Latviešu strēlnieku laukumā 1, informēja organizatori.

Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā nedēļas nogalē atklās Latvijas Bankas simtgadei veltītu izstādi "Vērtību zīmes". Tajā ikviens varēs tuvplānā izpētīt bankas kolekciju monētas kā miniatūrus mākslas darbus un paliekošu kultūrvēsturisku simbolu. Tāpat ekspozīcijā īpašā procesa stendā varēs apjaust monētu garo tapšanas ceļu no iedvesmas avotiem un ideju atlases līdz to realizācijai.

Nākamnedēļ, no 3. līdz 7. oktobrim, ar plašu pasākumu programmu tiks aizvadīta ikgadējā Arhitektūras nedēļa. Tās noslēgumā notiks ''Latvijas Arhitektūras gada balvas 2022'' svinīgā apbalvošanas ceremonija, kurā tiks paziņoti augstākā apbalvojuma Latvijas arhitektūrā laureāti. Svinīgā apbalvošanas ceremonija noritēs ''Latvijas Arhitektūras gada balvu 2021'' saņēmušajā Mežaparka Lielajā estrādē, Kokaru zālē, informēja balvas rīkotāji.

Ar jaunu sparu un enerģiju atklāta Milānas modes nedēļa. Pulcējot pasaulslavenus dizainerus, nākamo sešu dienu laikā plānotas teju 70 modes skates. Pēdējo divu gadu laikā pandēmijas dēļ bija pieklususi tradīcijām apvītā modes nedēļa.

Horvātijas galvaspilsētā Zagrebā notiek dizaina nedēļa, kuras moto ir "Bez robežām". Vienlaikus lielu uzmanību rīkotāji šogad velta Slavoļuba Penkalas 1906. gadā izgudrotajam mehāniskajam zīmulim kā vienam no lielākajiem valsts veiksmes stāstiem.

Jau latvju dainās vēstīts, ka Jelgava izsenis ir bijusi slavena ar labi ģērbtiem ļaudīm: "Rīgā pirku priekšautiņu, / Jelgavā šūdināju, / Jelgavā šūdināju / Ar dimanta rakstiņiem." Senie zemgaļi kā turīga cilts savu apģērbu papildinājuši ar bagātīgām rotām – no bronzas, sudraba un pat no zelta!

Zināt, novērtēt, saglabāt – ar šādu aicinājumu 27. augustā durvis vērs Liepājas Restaurācijas centrs. Par to liecina Bāriņu ielā pie ēkas izkārtie karogi. Tā ir privāta Liepājas Mūzikas, Mākslas un dizaina vidusskolas pedagoga, Koka dizaina izstrādājumu nodaļas vadītāja Ivara Pilipa Matisona iniciatīva. Viņš pirms neilga laika ieguva savā īpašumā ēku Bāriņu ielā, kas ir sliktā tehniskā stāvoklī, taču ļoti vērtīgs pilsētas vēsturiskās apbūves piemērs. Viņš apņēmies restaurēt ēku un, mācoties pats, radīs platformu, kur mācīties arī citiem. Liepājā pēdējo gadu laikā arī pašvaldība atbalsta vēsturisko ēku īpašniekus un ir lielākas iespējas entuziastiem kopā ar jomas profesionāļiem pakāpeniski atjaunot vēsturisko centru.

Vai zini, ka mums ir savs steļļu un šteļļu meistars, kuru mēdz pielīdzināt Tomasam Edisonam? Tas ir Aleksandrs Pēteris Viļumsons. Latvietis. Amatnieks. Audējs. Konstruktors.

Vai zini, ka Jelgavas Sv. Trīsvienības baznīcas tornis ir senākā līdz mūsdienām saglabājusies celtne Jelgavā un viena no pirmajām luterāņu draudzēm celtajām baznīcām Eiropā? Ne visi apmeklētāji, redzot šobrīd majestātisko, gaišo torni Jelgavas centrā, nojauš par tā bagāto vēsturi. Līdz pat Otrajam pasaules karam šeit atradās Jelgavas un Zemgales lielākais dievnams.

9. augustā preses konferencē izziņoti "Latvijas Arhitektūras gada balvas 2022" nominanti. Nosaukta arī iesniegto darbu vienojošā tēma – arhitektūra, kas ietekmē garu. Kopā izvirzīti 16 nominanti, kurus nākamajā kārtā izvērtēs starptautiska žūrija. Galveno balvu ieguvēji tiks nosaukti Latvijas Arhitektūras gada balvas 2022 svinīgajā ceremonijā 7. oktobrī.

Šovasar dibinātā nevalstiskā organizācija "Liepājas Restaurācijas centrs" jau sākusi pieņemt pieteikumus bezmaksas darbnīcām šī mēneša beigās un septembra sākumā. Organizācija izveidota aptuveni 270 gadus senā mājā, un tās atjaunošana iecerēta kā praktisks mācību process citiem vēsturisku ēku saimniekiem.

No funkcionāla pēdu aizsarga līdz izsmalcinātiem un grūti valkājamiem statusa simboliem. Kā tapa kurpes senatnē, kā pēc apaviem varēja noteikt cilvēka stāvokli sabiedrībā un kurā brīdī apavi ieņēma modes virsotnes, par to Latvijas Radio raidījumā "Zināmais nezināmajā" stāsta modes vēsturniece, Latvijas Mākslas akadēmijas docente un doktore Edīte Parute.

87 gadu vecumā mūžībā aizgājis viens no zināmākajiem Latvijas arhitektūras modernisma laiku pārstāvjiem – arhitekts Juris Monvīds Skalbergs.
Svarīgākais šobrīd



















Interesanti



