Kultūra / Dizains un athitektūra
Vieta tomātiem un cilvēkiem. Par Siguldas kopienas dārzu stāsta dizainere Nora Gavare
Pēdējās desmitgadēs urbānā dārzkopība kļuvusi populāra visā pasaulē. Ne vairs pārtikas trūkums, bet rūpes par veselību, apkārtējo vidi un nereti arī atpūta no digitālās ikdienas mudina visdažādākā vecuma un sociālo grupu pārstāvjus interesēties par dārzkopību pilsētā un ārpus tās. Jau otro gadu Siguldas pilsētas iedzīvotājus priecē urbānais kopienas dārzs "Audz", kura izveidē, kopšanā un augļu baudīšanā aicināts piedalīties ikviens – gan dārzkopības entuziasti, gan veselīga dzīvesveida piekritēji, gan nejauši garāmgājēji. Nesen šis dārzs tika apbalvots ar Universālā dizaina institūta starptautiskā konkursa godalgu. Raidījumā "Kāpēc dizains?" kopienas dārza "Audz" radītāja dizainere Nora Gavare stāsta, kā gudri dizainēts urbānais dārzs var uzlabot pilsētas iedzīvotāju ikdienu.
Rīgas Jūgendstila centrs aicina neklātienes ceļojumos iepazīt Latvijas modernisma arhitektūru
Muzejs "Rīgas Jūgendstila centrs" sadarbībā ar Lietuvas vēstniecību Latvijā un Lietuvas Nacionālās radio un televīzijas padomes televīziju "LRT Plius" piedāvā neklātienes ceļojumu uz piecām Latvijas pilsētām. Kaimiņvalsts arhitektūras vēsturniece Jolita Kančiene raidījumu sērijā "Stop juosta" ("Stop līnija") sniegs ieskatu par modernisma arhitektūras rašanos un attīstību Liepājā, Jūrmalā, Rīgā, Jelgavā un Daugavpilī, medijus informē Rīgas Jūgendstila centra projektu vadītāja Dace Bāliņa.
Gads kopš Parīzes Dievmātes katedrāles ugunsgrēka. Kā rit atjaunošana?
Aprit gads, kopš traģiskais ugunsgrēks izpostīja vienu no Francijas galvaspilsētas Parīzes atpazīstamākajiem tēliem – Parīzes Dievmātes katedrāli. Tūlīt pēc ugunsgrēka daudzi ietekmīgi Francijas uzņēmēji un vienkāršie iedzīvotāji saziedoja milzīgas summas baznīcas atjaunošanai un bija cerības, ka baznīca no jauna tiks atvērta 2024. gadā. Taču pašlaik katedrāles atjaunošanas darbi ir apturēti koronavīrusa izplatības dēļ.
Izveidots Dizaina palīdzības punkts sociālu, veselības, izglītības un vides problēmu risināšanai
Latvijas Dizaina centrs (LDC) izveidojis Dizaina palīdzības punktu — domubiedru grupu, kur var virtuāli tikties un saņemt dizaineru atbalstu akūtu sociālu, veselības, izglītības un vides problēmu risināšanā. Uz dizaina palīdzību primāri var pretendēt organizācijas un personas, kuras strādā, lai ierobežotu Covid-19 pandēmijas izplatību Latvijā, un risina ar to saistītās problēmas, medijus informē Kultūras ministrijas pārstāvji.
Kalupes pagasta iedzīvotāji jau ceturto gadu rīko seno mantu izstādi
Daugavpils novada Kalupes pagastā iedzīvotāji iepazīstina ar savām senlietām – iepriekšējā gadsimta somām, kleitām, traukiem un dažādiem aksesuāriem, lai kopīgā ekspozīcijā parādītu to, kā ir dzīvojuši, kādas bijušas modes tradīcijas, ko sievietes ģērbušas un ko veikalos varējuši nopirkt. Pēc publisko pasākumu ierobežojumu atcelšanas izstādi varēs apskatīt arī klātienē.
Pasaules dizaineri aicināti radīt produktus un pakalpojumus Covid-19 krīzes risināšanai
Uzskatot, ka dizaina nozare šī brīža krīzes apstākļos var būt ne tikai cietēja, bet arī aktīva darītāja, Pasaules Dizaina organizācija izsludinājusi pieteikšanos vispasaules dizaineru kopdarbības kustībai. Tās mērķis ir operatīvi izstrādāt produktus un pakalpojumus, kas varētu palīdzēt krīzes risināšanā globālā mērogā. Latvijas Dizaineru savienība aicina pievienoties kustībai arī Latvijas dizainerus, kam ir ļoti labs potenciāls ģenerēt svaigas un neordināras idejas.
Dizains ārkārtējai situācijai. Kā tas var palīdzēt mācīt un apgūt zināšanas attālināti?
Ārkārtējās situācijas dēļ līdz 14. aprīlim visām izglītības iestādēm Latvijā mācību process jānodrošina attālināti. Ļoti īsā laikā skolotājiem un skolēniem visā valstī jāpielāgojas tiešsaistes sadarbības, komunikācijas un mācību formātam. Kā dizains var palīdzēt pasniedzējiem un skolēniem efektīvi mācīt un apgūt zināšanas neklātienē? Eksperti rosina nevis baidīties un satraukties, bet izmēģināt jaunās iespējas, jo modernais mācību formāts ļaus skolēniem teicami sagatavoties nākotnes darba videi, kas šodien nereti tiek organizēta attālināti.
«Kultūršoks»: Ko vēsta jauno elektrovilcienu dizains?
Jau pēc diviem gadiem Latvijā sāks kursēt jaunie pasažieru elektrovilcieni. Tiem tapis arī savs, Latvijā veidots dizains, kurā dominēs satiksmes dzeltenais un divu toņu pelēkais. Kādu vēstījumu jauno vilcienu dizains paudīs saviem pasažieriem un citiem satiksmes dalībniekiem? Eksperti kritizē ne tikai rezultātu, bet arī procesa sasteigtību un dizaina nozares profesionāļu trūkumu konkursa komisijā.
Liepājā pulcējas topošie modes dizaineri
Liepājas koncertzālē “Lielais dzintars” pulcējās Latvijas mākslas un dizaina vidusskolu audzēkņi – topošie modes dizaineri. Iemesls – Valsts konkurss modes dizainā, ko ik gadu rīko Latvijas Nacionālais kultūras centrs. Liepājā žūrijai savu veikumu demonstrēja 26 topošie dizaineri no visas Latvijas.
Vissliktāko nepamanām. Diskusija par anonīmo dizainu, ko lietojam ikdienā
Dizains ir mums visapkārt. Bieži neredzams, anonīms un pavisam ikdienišķs, bet tādēļ ne mazāk nozīmīgs. Par to Latvijas Radio 3 "Klasika" raidījumā "Kāpēc dizains?" diskutē dizaina vēsturniece un Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja izglītības programmu kuratore Jekaterina Potašova un mākslas zinātniece, dizaina kritiķe un Latvijas Nacionālās bibliotēkas izstāžu projektu vadītāja Anda Boluža.
Modes muzejā atklās izstādi «No Fortuny līdz Versace. Itālijas mode 100 gados»
No 9. aprīļa Modes muzejā būs apskatāma izstāde “No Fortuny līdz Versace. Itālijas mode 100 gados”. Izstādē būs apskatāmi vērtīgi eksponāti no Aleksandra Vasiļjeva fonda, kā arī no Modes muzeja kolekcijas – šedevri, ko itāliešu modes dizaineri radījuši visa 20. gadsimta garumā un arī 21. gadsimta sākumā, medijus informē muzeja pārstāvji.
Livonijas ordeņa pilī atklās pasaules cepuru izstādi
Livonijas ordeņa pilī 7. martā tiks atklāta etnomuzeja “Cepures pasaule” izstāde, kurā būs apskatāmas krāšņas un savdabīgas galvassegas no visām pasaules malām, medijus informē Ventspils muzeja pārstāvji.
Populārākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt