Kultūra / Dizains un athitektūra
Dizains kā instruments cīņā ar klimata pārmaiņām
Šobrīd piedzīvojam klimata pārmaiņas, kuras esam radījuši arī mēs – cilvēki. Tās redzamas brūkošajos grants ceļos, siltajās ziemās un Latvijas piekrastē, kurā krasta erozija velk jaunas līnijas, Latvijas teritoriju gadā vidēji samazinot par 20 hektāriem. Pašvaldības atjauno ceļus pēc savām iespējām, jauni risinājumi ceļu segumiem netiek meklēti, arī jūras spēku neviens šobrīd nedomā pārbaudīt ar jauniem krasta stiprināšanas veidiem. Tomēr ir institūcijas, kas domā par klimata jautājumiem no dizaina aspekta.
Jaunajā «Gucci» kolekcijā akcentēts «unisex» stils
Itālijas pilsētā Milānā notikusi modes nama “Gucci” jaunās rudens-ziemas kolekcijas skate. Dizaineri tērpos plaši izmantojuši tā dēvēto “unisex” stilu, kas mazina ārējās atšķirības starp vīriešiem un sievietēm.   
Scenogrāfs Didzis Jaunzems iekļūst starptautiskā operas konkursa «Ring Award» finālā
Aizvadītajā sestdienā, 11. janvārī, Austrijas pilsētā Grācā starp 126 komandām no 32 valstīm tika noskaidroti prestižā konkursa  “Rings Award 2020” operas apbalvojuma trīs finālisti. To vidū pirmo reizi komandā ir arī scenogrāfs no Latvijas – mākslinieks, arhitekts Didzis Jaunzems, medijus informē sabiedrisko attiecību speciāliste Gunta Kursiša.
Zaļa, draudzīga un droša pilsētvide? Pirmais solis – eksperiments ar gājēju ielām Rīgā
Gada pirmajā sestdienā Tērbatas ielā tika slēgta automašīnu satiksme, un tuvākajā laikā reizi mēnesī par gājēju ielām pārvērtīsies arī vairākas citas Rīgas centra ielas. Kā veidot zaļu, pilsētniekiem draudzīgu un drošu vidi? Par dizainu pilsētai raidījumā "Kāpēc dizains?" diskutē Rīgas centra ielu mobilitātes eksperimenta līdziniciatori: nevalstiskās organizācijas “Rīgas Centra attīstības biedrība” pārstāvis un arhitekts Jānis Aufmanis, kā arī uzņēma "IE.LA Inženieri" līdzdibinātājs un ceļu inženieris Rihards Ieviņš.
Izstādē «Parfīms» apskatāmas slavenu aromātu iedvesmotas autorlelles
Modes muzejā Rīgā no 21. janvāra līdz 29. februārim būs apskatāma starptautiska autorleļļu mini izstāde «Parfīms». Tajā apskatāmas vairāku valstu leļļu mākslinieku veidotās lelles, kas piedalījušās starptautiskā konkursā. Par iedvesmas avotu leļļu māksliniekiem kalpojuši slaveni aromāti, medijus informē muzeja pārstāvji.
Pelēkā skrandiņtehnikā veidoti lāči un tekstildarbi apskatāmi izstādē Siguldā
Tekstilmāksliniece Kristīne Kligina studē Latvijas Mākslas akadēmijas pēdējā kursā, bet viņas veidotie darbi jau iekarojuši teju visu pasauli. Skrandiņtehnikā veidotie lāči un tekstildarbi piedalījušies izstādēs Slovēnijā, Lietuvā, Igaunijā, Francijā, Krievijā, Vācijā, Čehijā. Šobrīd Siguldā apskatāma arī viņas darbu izstāde.
Videi draudzīga iepakojuma koncepcijā daudz atkarīgs no sabiedrības izglītības līmeņa
Apņemšanās uzņemties lielāku atbildību par planētas saglabāšanu ir aktuāls jau vairākus gadus. Viens no veidiem, kā to izdarīt – meklēt jaunus veidus, kā neradīt lielāku piesārņojumu un kā panākt dabai draudzīgāku iepakojumu. Dizaineri piedāvā jaunas idejas, kā iepakojumu radīt no materiāliem, kuri dabā sadalās, neradot toksiskus atkritumus. 
Absolūtā brīvība visu darīt citādi. «Bauhaus» fenomenu analizē arhitekte Ieva Zībārte
Viens no šī gada "simtgades kluba" nozīmīgākajiem pārstāvjiem dizainā un arhitektūrā ir leģendārais "Bauhaus". Tieši ar šādu nosaukumu pēc Pirmā pasaules kara 1919. gadā tika izveidota augstskola, kas darbojās tikai 14 gadus, taču pēc tās slēgšanas "Bauhaus" ir zīmols ne tikai skolai. "Bauhaus" paveikto un tā nozīmi mūsdienās raidījumā "Kāpēc dizains?" skaidro arhitektūras un dizaina žurnāliste Ieva Zībārte.
Mūziķis Arturs Skutelis izdod albumu «Lavīna»
Klajā nācis Artura Skuteļa jaunais albums “Lavīna”, kas veidots kā mēģinājums restaurēt cilvēka pieredzi. Albuma galvenais varonis ir zaudējis atmiņu, taču to ir iespējams atgūt ar īpaša medikamenta – “Lavīnas” – palīdzību, aizmiegot un “ieejot” mūzikā, medijus informē mūziķa pārstāvji.
Kāpnes un diskriminācija. Kā dizains var palīdzēt vides pieejamībai
"Kāpnes ir tās, kas cilvēku ratiņkrēslā padara nespējīgu, nevis ratiņkrēsls," 1997. gadā atzīmēja politikas plānotāji Dienvidāfrikā. Raidījumā "Kāpēc dizains?" par pieejamu un iekļaujošu dizainu, par iespēju ikkatram sabiedrības loceklim lietot produktus vai saņemt pakalpojumus neatkarīgi no viņu individuālajām atšķirībām diskutē arhitekte un jaunuzņēmuma "Vividly" dibinātāja un vadītāja Gunita Kuļikovska un uzņēmuma "Turn Digital" vadītājs, digitālās vides piekļūstamības eksperts un platformas www.pieklustamiba.lv iniciators Pēteris Jurčenko.
Spēka pele nāk! Kā dizains palīdz uzlabot bērnu pieredzi slimnīcā
Ne visiem bērniem un viņu vecākiem Ziemassvētki ir priecīgs laiks: daudzi mazuļi šajā laikā vai pat ilgstoši ir slimi un atrodas slimnīcā. Slimība un iespējas izveseļoties ir sāpīga pieredze gan viņiem pašiem, gan viņu tuviniekiem. Raidījums "Kāpēc dizains?" vērtē, kā bērniem laiku slimnīcā darīt vieglāku, mazāk sāpīgu un satraucošu ne tikai svētku laikā, bet ikreiz, kad nepieciešama ārstu palīdzība.
Dizains medicīnā dzīvību var gan glābt, gan apdraudēt
Dizaina loma veselības aprūpē nereti ir izšķiroša: pareizi un atbildīgi pieņemti lēmumi dzīvību var glābt, savukārt pavirši veidoti vai kļūdaini risinājumi – apdraudēt to. Par to raidījumā "Kāpēc dizains?" diskutē digitālo risinājumu aģentūras "Cube" partneris un radošais direktors Mārcis Miķelsons-Germs un audiologopēde, jaunuzņēmēja un aktīvā "Riga Tech girls" kustības dalībniece Marina Petrakova.
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt