Sports / Sporta politika
Sportā pošas naudas balvu dalīšanai; prēmēšanā drīz ieviesīs jaunu sistēmu
Latvijas Nacionālā sporta padome (LNSP) ik gadu decembrī lemj par prēmiju piešķiršanu, novērtējot izcilus sasniegumus sportā. Šāda kārtība bijusi jau gadiem, bet 2020. gada decembrī būs pēdējā reize, kad prēmijas dalīs pēc pašreizējās sistēmas. Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) izstrādā jaunu sportistu prēmēšanas konceptu, bet nav vēl skaidri zināms, kad tas tiks ieviests.
Nepilnības valsts finansējuma pārraudzībā raisa jautājumu par sportista atbildību
Aktīvās sporta gaitas 2020.gadā noslēdza vairāki elites līmeņa Latvijas sportisti, viņu vidū titulētā svarcēlāja Rebeka Ibrahima, olimpiskais čempions Jānis Strenga un vēl viens bijušais bobslejists Helvijs Lūsis. Iemesli katram ir savi, taču tas nemaina faktu, ka tuvākajās olimpiskajās spēlēs nāksies iztikt bez vairākiem ilggadējiem Latvijas Olimpiskās vienības (LOV) dalībniekiem, kuru gaitas sportā galvenokārt uzturēja nodokļu maksātāji ar konkrētu mērķi sekmēt Latvijas konkurētspēju olimpiskajās spēlēs. Tas raisa jautājumu, kāda ir LOV sportistu atbildība sabiedrībai.
Valsts sporta budžets krasi saruks, 2021.gadā kritienu vēl mīkstinās Covid spilvens
Pieņemot valsts budžetu 2018. gadam, sporta nozarei uz trim gadiem piešķīra papildu finansējumu, bet 2021. gadā tas jau būs beidzies. Sporta sabiedrībai nāksies savilkt jostas, tiesa, 2021.gadā situāciju vēl atvieglos par nozari atbildīgās Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) atrastais papildu finansējums un pandēmijas seku mīkstināšanai piešķirtā nauda, toties nākamajos gados jārēķinās ar vēl straujāk rūkošu rocību.
Sportista caurlaide dalībai sporta spēļu līgās – līgums un mantiska labuma gūšana
Kopš sākusies ārkārtējā situācija, stājušies spēkā ierobežojumi, kas nosaka sacensību turpināšanu tikai augstākajās līgās, turklāt sportistiem jābūt pilngadīgiem un profesionāļiem. Par nozari atbildīgā Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) gan nākusi pretī sporta spēļu federācijām profesionālisma interpretācijā, taču fundamentāla prasība ir ar sportistu noslēgts līgums, kas paredz materiāla labuma gūšanu. 
Sporta veidu samērīšana – neērts uzdevums. 3 klupšanas akmeņi prioritāšu vērtētājiem
Darbs valsts prioritāri atbalstāmo sporta veidu noteikšanā rit jau pusotru gadu, un sporta sabiedrība daudz lauzusi šķēpus, bet tā arī nav spējusi pat pietuvoties taustāmam rezultātam. Nespēju rast risinājumu likumsakarīgi nosaka vairāki cēloņi, kuru ietekme būs jāmēģina novērst pieaicinātajiem ekspertiem, bet viņus sagaida nepateicīgs uzdevums.
Izšķir atpazīstami sasniegumi un aktivitāte: Tapis alternatīvs prioritāro sporta veidu rangs
Prioritāro sporta veidu noteikšanas process Latvijā ir raisījis plašas diskusijas sporta sabiedrībā, jo pieņemtie lēmumi var būtiski ietekmēt attīstības iespējas. Savu alternatīvo piedāvājumu prioritāro sporta veidu noteikšanas kritērijiem izstrādāja Latvijas Motosporta federācijas (LaMSF) prezidents Mārtiņš Lazdovskis, kura veiktajos aprēķinos iekļauti sporta veidu sasniegumi un aktivitātes, taču ar atšķirīgiem akcentiem nekā par nozari atbildīgās Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) izstrādātajā darba variantā
Latvijas Olimpiskās vienības pārveidošana: Racionalizēšana, varas spēles vai ņirgāšanās?
Latvijas Olimpiskās vienības (LOV) pārvaldību 2021. gadā sagaida lielas izmaiņas – 1994. gadā darbību sākušais uzņēmums pārtaps par Latvijas Olimpiskās komitejas (LOK) dibinātu nodibinājumu. LOK ģenerālsekretārs Kārlis Lejnieks gan nespēja atbildēt uz Latvijas Televīzijas jautājumu, vai reorganizācijas rezultātā izdosies ietaupīt valsts budžeta līdzekļus.
Ar pasākumu tiešsaistē startē programmas «Sporto visa klase» sezona
Latvijas Olimpiskās komitejas (LOK) organizētās programmas “Sporto visa klase” septītā sezona piektdien startēja ar tiešsaistes pasākumu sociālajos medijos, informēja LOK. Lai arī Covid-19 dēļ sākotnējie plāni tikai mainīti, “Sporto visa klase” sezonas atklāšanas pasākums notika un tajā piedalījās visi programmas dalībnieki, kuri tiešraidē sekoja līdzi savās skolās.
Latvijas Olimpiskās vienības reorganizēšana raisa jautājumus par pārraudzību
Latvijas Olimpiskā komiteja (LOK) organizācijas jaunās vadības ietekmē ir sākusi vērienīgu vairāku struktūru reorganizāciju un pēc Olimpiešu sociālā fonda funkciju pārskatīšanas kārta pienākusi Latvijas Olimpiskajai vienībai (LOV). Piedāvātā jaunā sistēma sportistiem saņemt finansējumu caur LOK tikai ar sava sporta veida federācijas starpniecību liek pievērst uzmanību uzraudzības mehānisma nepieciešamībai.
Nozares lietpratēji: Prioritāšu noteikšanā sportā nepieciešams analītiskāks skatījums
Ieilgušais prioritāro sporta veidu noteikšanas process raisa sporta sabiedrībā arvien lielāku ažiotāžu. Diskusiju galvenā tēma ir Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) izstrādātās kritēriju un to izpildes darba versijas, kas visus sporta veidus sarindo rangā no basketbola līdz pat beisbolam. Saasinātās diskusijas par formu novārtā atstājušas daudz būtiskāku tēmu – saturu.
Bērnu pārcelšanās uz citu hokeja komandu raisa kaislību vētru, iesaistās tiesībsargs un tiesa
Lielajam hokejam līdzvērtīgas kaislības ir ne tikai uz ledus, bet arī risinot cita veida jautājumus, piemēram, par pāriešanu uz citu komandu. Tā juridiskos strīdos tika ierauta kāda topošā hokejista ģimene, kura mainīja dzīvesvietu un vēlas bērnu sūtīt trenēties citā hokeja klubā. Noslēgtie līgumi par pāreju liek maksāt brangu rēķinu, raisot jautājumu, vai bērniem sportā var piemērot tādus pašus saistību noteikumus kā profesionāļiem.
Sporta apakškomisijas priekšsēdētājs Riekstiņš: Apkaunojoši, ka sportam jālūdz papildus nauda
“Sporta nozarei atvēlēto finansējumu nedrīkst samazināt. Tas nav pieņemami, ka Finanšu ministrijas izstrādātajā valsts budžeta projektā sportam paredzēts līdzekļu samazinājums pamatfunkciju izpildei. Pamatfunkcijas nav nekādas ekstras, tā ir ikdienas vajadzība, un tas ir apkaunojoši, ka sporta nozares pārstāvji spiesti nākt un lūgties pēc papildu naudas,” otrdien, 27. oktobrī, pēc sēdes sacīja Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas Sporta apakškomisijas priekšsēdētāja Sanda Riekstiņa sacīto citē Saeimas Preses dienests.
Prioritāšu kritēriji pārsteidz sporta federācijas, to pārstāvji darba grupā 3 mēnešus klusē
Vairākas sporta veidu federācijas paudušas sašutumu par Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) izstrādātajiem prioritāro sporta veidu noteikšanas kritērijiem, jo par to tapšanu neko neesot zinājušas. Latvijas Sporta federāciju padomē (LSFP) paskaidroja, ka tā nereaģēja, jo priekšlikums nav ticis prezentēts. Latvijas Televīzijas "Sporta studijas" rīcībā nonākusī e-pasta sarakste gan liecina pretējo.
Jaunākie
Interesanti