Latvijas Televīzijai publiskojot par nozari atbildīgās Izglītības un zinātnes ministrijā (IZM) izveidoto potenciāli prioritāro sporta veida rangu, sporta sabiedrība jau paguvusi aizsvilties. IZM Sporta departamenta direktors Edgars Severs Latvijas Radio pastāstīja, ka uzreiz izskanējušās pretenzijas, bet kritēriju sistēmu pašreizējā modelī ministrija izstrādājusi, lai aprēķinātu atbalstu federācijai kā sporta organizācijai.
Sports / Sporta politika
Latvijas Bobsleja un skeletona federācijas (LBSF) prezidents Jānis Kols iznākumu prioritāro sporta veidu noteikšanas projektā uzskata par bezcerīgu. Neraugoties uz gūtajiem panākumiem, bobslejs un skeletons Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) darba variantā sagatavotajā sporta veidu ranga tabulā ierindojas 37.vietā.
Latvijas Sporta federāciju padome (LSFP) valdības pēdējos lēmumus cīņā pret Covid-19 uzskata par nesamērīgi ierobežojošiem salīdzinājumā ar izklaides nozari. LSFP piektdien informēja, ka nekādi neapšauba ierobežojumu nepieciešamību sabiedrības veselības nodrošināšanai, tomēr aicina ievērot samērību, kas tiek attiecināta uz citām nozarēm.
Valsts budžeta naudas dalīšanā priekšroka paredzēta prioritārajiem sporta veidiem, kuru noteikšana līdz ar to ir kļuvusi par vēl nokaitētāku jautājumu. Par nozari atbildīgajā Izglītības un zinātnes ministrijā (IZM) līdz gala lēmuma pieņemšanai vēl uzklausīs pieaicinātu ekspertu viedokli, taču zīmīgu ieskaitu sniedz arī izstrādātais darba variants.
Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) izveidotajā Latvijas sporta veidu rangā, kas tapis, strādājot prioritāro sporta veidu noteikšanai, riteņbraukšana ieņem 42. vietu, bet autosports ir 46. pozīcijā. Latvijas Riteņbraukšanas federācijas (LRF) izpilddirektors Toms Markss Latvijas Televīzijas "Sporta studijai" atzina, ka par tik zemu vērtējumu ir pārsteigts, savukārt Latvijas Automobiļu federācijas (LAF) viceprezidents Jānis Naglis prioritāro sporta veidu noteikšanu uzskata par nelietderīgu.
Cīņā pret Covid-19 papildus ieviestie pagaidu ierobežojumi neliedz sportistiem darboties fiziskās formas uzlabošanai, kā arī pievērsties vairākiem citiem nepieciešamajiem sagatavotības elementiem, ceturtdien žurnālistiem teica par sporta nozari atbildīgā izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska (Jaunā konservatīvā partija).
Sporta nozari pārraugošā izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska vasarā Latvijas Televīzijai stāstīja, ka valsts noteikto prioritāro sporta veidu nosaukšana gaidāma oktobrī, kas nu ir pienācis, bet solītais gala lēmums – izpalicis. Lemšanai nepieciešamā pētījuma veicējus vēl tikai meklē, un viņiem paredzēto uzdevumu eksperti vērtē kā ļoti sarežģītu.
Latvijas Olimpiskā komiteja (LOK) par savu struktūrvienību vēlas pārvērst basketbola leģendas Uļjanas Semjonovas vadīto Latvijas Olimpiešu sociālo fondu (LOSF). Latvijas Radio rīcībā esošā neoficiāla informācija liecina, ka ar 1. janvāri ir iecerēts fondu tā pašreizējā formā likvidēt.
Valsts kapitālsabiedrības gadiem ilgi ir sniegušas nozīmīgu atbalstu Latvijas sportam, sadarbības formas ietērpjot gan ziedojumu, gan reklāmas līgumu veidolā. Ziedojumos dažādām sabiedriskajām organizācijām ik gadu atvēlē apmēram 4 miljonus eiro, un sporta nozare ik gadu saņem pusi šī pīrāga. Dāsnākie ziedotāji sportam bijuši "Latvijas Valsts meži".
Diskusijā par valstī prioritārajiem sporta veidiem gala versija oktobrī vēl nav gaidāma, bet attīstības virziens varētu kļūt zināms līdz gada beigām, intervijā Latvijas Televīzijas "Sporta studijai" teica Saeimas Sporta apakškomisijas vadītājs Sandis Riekstiņš (Jaunā konservatīvā partija). Viņš saskata, ka svarīgi būs prioritātēs saglabāt nācijai emocionāli nozīmīgus sporta veidus, kuri pēc formāliem kritērijiem varētu nonākt saraksta lejasdaļā.
Pandēmijas ietekmētās sporta nozares finanšu atlabšanai pasaulē būs nepieciešams ilgāks laiks, turklāt labākie rādītāji ir gaidāmi e-sportā un derību slēgšanas nozarē, liecina auditorkompānijas PricewaterhouseCoopers (PwC) publicētais gada apskats, kurā arī apkopoti arī nozares uzņēmumu vadītāju viedokļi.
Pirms diviem gadiem Latvijas sporta sabiedrība izgāja ielās un veica masīvu kampaņu “Es atbalstu sportu”. Iemesls šādai aktivitātei bija nodokļu reformas rezultātā ziedojumu kritums no uzņēmējiem. Kustības aktivitātes beidzās līdz ar valdības deklarācijas pieņemšanu. Tajā starp solījumiem ir arī sporta finansēšanas pārskatīšana.
Valsts budžeta naudas dalīšanā ļoti svarīgam kritērijam līdzās masveidībai jābūt sporta veida sekmēm privātā finansējuma piesaistīšanā, uzskata uzņēmējs un ilggadējs basketbola menedžeris Egils Lūsis, kurš ir arī Latvijas Basketbola savienības valdes loceklis. Lūša priekšlikumu intervijā Latvijas Televīzijā par labu esam novērtēja arī izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska.
Murjāņu Sporta ģimnāzijas (MSĢ) absolventus pēc olimpiskajām spēlēm bieži sagaida ar medaļām kaklā, taču pašai izglītības iestādei iet arvien grūtāk. Tā velk dzīvību ar dažādiem kosmētiskiem remontiem ēkām un arī pašā sistēmā. MSĢ vārds jau vēsturiski izraisa sakāpinātas emocijas sporta sabiedrībā – viedokļi par tās lietderību allaž ir ļoti krasi dalījušies. Publiski Murjāņu vārds ir locīts skalā no "talantu kalves" līdz pat "Latvijas sporta sistēmas mauzolejam".
Lai gan Murjāņu Sporta ģimnāzija no malas izskatās gana iespaidīgi un moderni, aiz atjaunotās fasādes slēpjas diezgan bēdīga aina. Lai mācību iestāde kļūtu mūsdienīga un konkurētspējīga, ir jāiegulda infrastruktūrā.
Sporta skolu sistēmas līdzfinansēšana patērē pusi Latvijas sporta budžeta. Lai arī Latvijā ir vairāk nekā 90 atzītu sporta veidu federāciju, sportu skolu sistēmā ir pārstāvēti 38 sporta sporta veidi, kopējam audzēkņu skaitam pārsniedzot 40 000 bērnu un jauniešu. Tomēr gribētāju skaits iekosties valsts maizē ir vēl lielāks.
Latvijas sporta politiku gaida lielākās izmaiņas kopš deviņdesmitajiem gadiem, jo izšķiršanās par prioritārajiem sporta veidiem nonākusi finiša taisnē. Vai resursu koncentrēšana maksimāliem sasniegumiem būs efektīvs ceļš, iespējams, kļūs zināms jau ļoti drīz. Lūk, svarīgākie jautājumi par prioritāro sporta veidu noteikšanu:
Darbs prioritāro sporta veidu noteikšanā Latvijā rit jau otro gadu, un līdzšinējās diskusijas sporta nozarē nav bijušas rezultatīvas. Igaunijas Kultūras ministrijas Sporta departamenta vadītājs Tarvi Pirns intervijā Latvijas Televīzijā pauda pārliecību, ka ar striktu prioritāro sporta veidu noteikšanu valsts riskē zaudēt citus jaunos talantus.
Olimpisko sporta veidu individuālajiem atlētiem iekļūšana kādā Latvijas Olimpiskās vienības (LOV) sastāvā garantē ikmēneša ienākumus, finanses treniņnometnēm un nodrošinātu medicīnisko aprūpi. LOV jaunā stratēģija paredz plašāku sporta veidu iesaisti, bet jautājums, kā tas tiks realizēts, vēl ir diskusiju stadijā, Latvijas Televīzijas "Sporta studijai" pastāstīja LOV valdes priekšsēdētājs Einars Fogelis.
Sportā katra panākuma novērtēšanā nepieciešams piemērot koeficientu, kas raksturotu konkurenci sacensībās un atspoguļošanas vērienu pasaulē, Latvijas Televīzijas "Sporta studijai" teica Latvijas Motosporta federācijas (LaMSF) prezidents Mārtiņš Lazdovskis.
Jaunākie
Interesanti