Sporta ziņas

Eiropas kauss handbolā: ZRHK TENAX Dobele - HC Masheika

Sporta ziņas

Baltijas čempionāta posms motošosejā

Bērnu sporta uzrēķini - Nometnes, sacensības, inventārs – vecāku lielākais klupšanas akmens

Nometnes, sacensības un inventārs – vecāku lielākais klupšanas akmens bērnu sportā

Vislielākās izmaksas sportojošo bērnu vecākiem rada izdevumi par nometnēm, sacensībām un inventāru - valsts budžets netiek tieši novirzīts izdevumu mazināšanai šajās pozīcijās. Lielākais valsts atbalsta mehānisms bērnu sportā ir dotācijas treneru algām – aptuveni 17 miljoni eiro, kas katru gadu veido teju pusi Latvijas sporta budžeta.

ĪSUMĀ:

  • Valsts tiešā veidā nefinansē bērnu sporta nometņu rīkošanu 
  • Sporta veida federācijām piešķirtā valsts finansējuma sadalījumu nosaka to vadība
  • Valsts iestādes nevēlas nesamērīgi iejaukties sporta federāciju darbā

Nacionālās sporta padomes lēmumos atrodami vēl pāris virspusēji atrunāti atbalsta virzieni. Jaunatnes sportam obligāti ir jānovirza vismaz 20% valsts kapitālsabiedrības “Latvijas valsts meži” ziedojumu. Tāmes gan publiski nav apskatāmas.

"Latvijas valsts meži" 2018. un 2019. gadā ziedoja arī Jaunatnes sporta fondam, kas ir Sporta izglītības iestāžu direktoru padomes struktūrvienība. Vadlīnijas ziedojuma izlietojumam fonda mājaslapā nav atrodamas, taču kā mērķis norādīts atbalsts sportistiem, treneriem un personālam.

Sistemātiska atbalsta, lai vecākiem varētu mazināt izmaksas par nometnēm, sacensībām un inventāru, Latvijā nav.

Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) Sporta departamenta direktors Edgars Severs paskaidroja, ka valsts tiešā veidā nefinansē sporta klubiem šāda veida izmaksas.

"Bet mēs atbalstām atzīto sporta federāciju jeb sporta veida piramīdas augšdaļu, kas ir federācija. Tā tālāk vada, atbild un koordinē sporta veida attīstību," teica Severs. "Un pamatā valsts budžeta finansējums aiziet izlašu līmenim."

Latvijas Sporta federāciju padomes (LSFP) vadītājs Einars Fogelis pauda, ka

sporta veidu federācijām atvēlētie valsts budžeta līdzekļi primāri ir paredzēti ne tikai nacionālo izlašu uzturēšanai, bet arī Latvijas čempionātu rīkošanai.

Sportu skolu darbības materiālā puse ir to dibinātāju – pašvaldību – atbildība. Viņaprāt, būtu ļoti grūti izstrādāt kritērijus, kā federācijām atbalstīt, piemēram, nometņu rīkošanu.

"Bieži vien tas ir vasaras pasākums.  Tā ir kā jebkura vasaras nometne, kas šajā gadījumā visos sporta veidos viennozīmīgi lielākais slogs ir uz vecāku pleciem," atzina Fogelis. "Jautājums, kas šīs nometnes organizē? Šīs nometnes organizē sporta skola, vai šīs nometnes organizē pie šīs sporta skolas esošais sporta klubs, kas arī nav reta parādība Latvijā? Un kas dod šo finansējumu? Ja nometnes ir paredzētas sporta skolas programmā, tad finansējumam ir jānāk to paša avota, ko jau minēju. Tātad tas ir pašvaldību finansējums."

Edgars Severs uzsver, ka

federāciju kompetence ir attīstīt savu sporta veidu tā, kā to uzskata par pareizu. IZM stingras vadlīnijas neuzstāda.

"Būtībā federācija un tās valde ir tā, kas, valsts finansējumu darbības nodrošināšanai saņemot, iekšienē šo tāmi izstrādā," sacīja Severs. "Kuru daļu un vai vispār novirzīs atbalstam nometnēm, kuru daļu novirzīs atbalstam sporta sacensību organizēšanai un tā tālāk."

Fogelis apšauba, vai sporta veida federācijas uzdevums būtu sākt rūpēties par to, kas pašlaik ir ģimenes atbildība. 

Pastāsti par savu pieredzi

Vecāki savus pieredzes stāstus ir aicināti sūtīt uz LTV Sporta redakcijas “Whatsapp” numuru.

"Šāda prakse pasaulē šobrīd tā īsti nekur neeksistē," piebilda LSFP prezidents.

IZM teorētiski varētu federācijām definēt konkrētākus valsts finansējumu izlietojuma virzienus, taču to darīt negrasās, jo negrib pārlieku jaukties federāciju darbā. Līdz ar to jauno sportistu vecākiem jācer uz citiem risinājumiem, kā mazināt pašas dārgākās izmaksu pozīcijas.

Latvijas Televīzija projektā “Bērnu sporta uzrēķini” aicina sportojošo bērnu vecākus dalīties ar saviem pieredzes stāstiem un ierosinājumiem, lietotnē “Whatsapp” rakstot uz sporta redakcijas tālruni.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti