Sporta ziņas

Pasaules čempionāts ratiņkērlingā Pekinā

Sporta ziņas

Baltijas čempionāta posms motošosejā

Bērnu sporta uzrēķini - Talantīgiem sportistiem vienota atbalsta mehānisma nav

Jaunākajiem sporta talantiem nav sistēmiska atbalsta, daļa vecāku raugās uz ārzemēm

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Emocionāli smagāk, bet finansiāli ir vieglāk – tā 13 gadus vecā karatista Olivera Ritenieka mamma Laura raksturo dēla pārcelšanos uz dzīvi Spānijā.

Laura Zvejniece par dēla darbošanos sportā Latvijā vidēji mēnesī maksāja 500–600 eiro, bet Spānijā tēriņi ir ievērojami zemāki.

"Spānijā es par treniņiem maksāju 100 eiro [mēnesī]. 50 eiro par fiziskajiem, 50 eiro par karatē treniņiem," paskaidroja mamma.

Tomēr dārdzība nebija vienīgais iemesls, lai Olivers pārceltos uz Spāniju, jo arī izaugsmes iespējas tur šķitušas labākas. Viņa mamma Laura, apmaksājot rēķinus, ļoti uzskatāmi redz izdevumu atšķirību karatē apguvē Latvijā un Spānijā.

"Manā uztverē, mēs esam ļoti maz cilvēku [Latvijā]. Mums katrai funkcijai gribas nopelnīt, uz katru soli pelnām. Es nevienā brīdī neesmu pārmaksājusi treneriem, bet mums viss maksā dārgāk," sacīja Laura Zvejniece.

Dārdzība bērnu sportā Latvijā ir ļoti svārstīga, un to galvenokārt nosaka pieprasījums un tradīcijas dažādos sporta veidos.

Latvijā nav vienota mehānisma, kā valstiski palīdzēt talantīgākajiem bērniem. Ne arī kā palīdzēt tiem, kuru ģimenes bērnu sportošanu pilnībā nevar atļauties. Atsevišķos gadījumos talantīgākajiem talkā mēdz nākt pašvaldības, retākos gadījumos arī sporta veidu federācijas, taču valsts mērķdotācijas tādam nolūkam nepiešķir.

Latvijas Sporta federāciju padomes vadītājs Einars Fogelis nenoliedz, ka jaunākajiem sportistiem ģimenes ieguldījums ir ļoti no svara.

"Ir situācijas, ka līdz pat junioru vecumam, līdz pat dalībai junioru izlasē zināmu atbildību uzņemas ģimene," teica Fogelis. "Tas, kas mums nāk līdzi, ir lielā mērā no padomju laikiem, kad visiem viss bija, par to nekas nebija, bet, es atvainojos, tajā laikā arī alga bija 100 rubļi."

Sistemātisku valsts atbalstu talantīgākie sportisti sāk saņemt, kad iekļūst Latvijas Olimpiskajā vienībā.

Taču tas attiecas uz sportistiem, kuri jau sasnieguši vidusskolas vecumu, bet līdz tam lielākais smagums ir jāiznes vecākiem. Ja daļā sporta veidu tas ir samērīgs, tad daļā – ļoti grūti panesams.

Pastāsti par savu pieredzi

Pastāsti par savu pieredzi

Vecāki savus pieredzes stāstus ir aicināti sūtīt uz LTV Sporta redakcijas “Whatsapp” numuru.

 Tikmēr Olivers Ritenieks savus olimpiskos sapņus grasās piepildīt zem Spānijas karoga.
 

"Es ticu, ka potenciāls caur Spāniju ir lielāks nekā caur Latviju. Ne tikai finansiāli," teica Laura Zvejniece.

Projekta “Bērnu sporta uzrēķini” ietvaros sportojošo bērnu vecāki aicināti dalīties ar saviem pieredzes stāstiem un ierosinājumiem, rakstot uz sporta redakcijas “Whatsapp” tālruni. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti