LSM apskats. Covid-19 notikumi un jaunumi 3. jūnijā

LSM apskats. Covid-19 notikumi un jaunumi 3. jūnijā.

Latvijā

Latvijā otrdien, veicot 1561 Covid-19 testu, atklāti astoņi jauni saslimšanas gadījumi (Rīgā, Jūrmalā, Bauskas un Kocēnu novadā). Līdz šim valstī saslimuši 1079 cilvēki, 760 izveseļojušies, bet 24 miruši. Slimnīcās ārstējas 11 pacienti, trīs smagā stāvoklī.

No šodienas valstī atkal pieejami visi valsts apmaksātie plānveida ambulatorie un stacionārie medicīnas pakalpojumi, taču ārstniecības iestādēs jāievēro stingras drošības prasības. Bez iepriekšēja pieraksta apmeklētājus nepieņem.

Pēc ārkārtējās situācijas atcelšanas 9. jūnijā radikālu izmaiņu ikdienas dzīvē nebūs – joprojām būs jāievēro 2 metru distance, jāveic roku un virsmu dezinfekcija, jālieto maskas sabiedriskajā transportā. Pakāpeniski palielinās atļautos pulcēšanās apmērus.

Budžets / ekonomika

Aprīlī rūpniecības apjomi Latvijā sarukuši par 9,2%. Daudzu uzņēmumu dīkstāvi radīja pieprasījuma kritums, slēgtās robežas apgrūtināja izejvielu piegādes un eksportu. Kopumā aprīlis ekonomikai bijis visdrūmākais mēnesis.

Jūnija beigās tiks pārtraukta dīkstāves pabalstu izmaksa, bet vienošanās par atbalstu tūrisma nozarei joprojām nav panākta. Valsts un tūrisma nozares sanāksmēs izskan arvien jauni atbalsta priekšlikumi.

Vienotā katalogā apkopos Latvijā ražotos produktus cīņai ar Covid-19, lai veicinātu to eksportu. Šobrīd reģistrēti jau 50 uzņēmumu ražojumi – sejas vairogi, maskas, dezinfekcijas līdzekļi, spectērpi. Savus produktus aicināts pieteikt ikviens uzņēmums.

Izglītība / kultūra

Latvijā veidos vienotu "virtuālās klases" platformu. Skolēnu aptaujās kā viens no attālināto mācību procesa trūkumiem minēts darbs dažādās platformās. Vienoto platformu veidos uz kāda prototipa bāzes, pielāgojot to Latvijas situācijai.

Saksofonists Toms Rudzinskis kā Baltijas valstu pārstāvis piedalās starptautiskā labdarības projektā “World Home Jazz Orchestra”, kurā profesionāli džeza mūziķi no 17 valstīm aicina atbalstīt mediķus Covid-19 krīzē.

Transports / ceļošana

14 dienu pašizolāciju drīkst pārtraukt tie, kuri iepriekš ieradušies Latvijā no Covid-19 mazāk skartajām Eiropas valstīm. Pašizolācija būs jāievēro tiem, kuri iebrauks no Zviedrijas, Lielbritānijas, Portugāles, Beļģijas, Maltas, Īrijas un Spānijas.

Šodien pasaulē atzīmē Starptautisko velosipēdu dienu. Covid-19 dēļ cilvēki daudzviet pasaulē izvairās lietot sabiedrisko transportu, priekšroku dodot velosipēdiem. Apvienoto Nāciju Organizācija mudina valstis attīstīt drošu velo infrastruktūru.

Pasaulē

Lietuvas opozīcija vāc parakstus par Covid-19 ierobežojumu atcelšanu, jo uzskata, ka sabiedrība ir nogurusi no pārāk stingrā regulējuma. Šobrīd savākts ap 1400 parakstu. Karantīna Lietuvā ir spēkā līdz 16. jūnijam, bet daudzi ierobežojumi jau ir mīkstināti..

Brazīlijā strauji pieaug Covid-19 izplatība – vakar reģistrēti 27 000 jauni inficēšanās un 1200 nāves gadījumi, kopējais upuru skaits sasniedzis 31 000. Savukārt Krievijā vakar reģistrēti 9000 jauni Covid-19 gadījumi, miruši jau 5000 cilvēku.

Ar koronavīrusu inficējies Armēnijas premjers Nikols Pašinjans un viņa ģimene. Infekcijas visticamākais avots bijis kāds oficiants. Armēnijā mīt 2,9 miljoni iedzīvotāju, Covid-19 konstatēta 10 524 cilvēkiem, miruši 170.

Zviedrijas galvenais epidemiologs atzinis, ka šobrīd cīņai ar Covid-19 izvēlētos citādāku stratēģiju – vidusceļu starp stingriem ierobežojumiem un Zviedrijas īstenoto relaksēto pieeju. Valstī no Covid-19 miruši 4500 cilvēki.

Vadošie Itālijas mediķi ziņo, ka mutācijas ceļā koronavīruss kļuvis mazāk nāvējošs un Itālijā vairs nav tik aktīvs. ASV pētnieki pieļauj, ka mutāciju dēļ jaunais vīruss varētu izzust līdzīgi kā tam radniecīgais SARS.

Polijas veselības ministrs ierauts korupcijas skandālos, kuros figurē aizdomīgi iepirkumi, piemēram, ļoti dārgu sejas masku iegāde no paziņu uzņēmuma. Ministrs pārmetumus saista ar opozīcijas kampaņu pirms prezidenta vēlēšanām 28. jūnijā.

ASV notiekošie nemieri, ko izraisīja afroamerikāņa nāve policijas aizturēšanas laikā, var novest pie plaša Covid-19 uzliesmojuma. Eksperti lēš, ka sekas būs jūtamas aptuveni pēc mēneša.

Vairākas skolas Izraēlā un Dienvidkorejā atkal slēgtas, jo kļuvušas par Covid-19 perēkļiem. Kādā Seulas skolā infekciju ienesuši loģistikas centra darbinieki, bet ģimnāzijā Jeruzalemē infekcijas uzliesmojumā vainīgs kāds neapzinīgs skolotājs.

Covid-19 koronavīrusa
izplatība Latvijā
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti