Covid-19 Armēnijā: ierobežošanas pasākumi atviegloti; premjers inficējies

Maija sākumā Armēnijas valdība nolēma atvieglot ierobežojošos pasākumus, lai gan saslimstības ar Covid-19 un nāves gadījumu skaita līknes gāja augšup. Pēc desmit dienām valdība bija spiesta pagarināt ārkārtējo situāciju līdz jūnija vidum. Tomēr visi lēmumi par ierobežošanas pasākumu atvieglošanu palika spēkā.

3. jūnijā valstī bija atklāti 10 524 saslimšanas gadījumi, reģistrēti 170 nāves gadījumi, bet izveseļojušos skaits sasniedza 3454. Maija divdesmitajos datumos, epidēmijai sasniedzot maksimumu, tika atklāti 400 un vairāk gadījumu diennaktī. Armēnijas iedzīvotāju skaits ir 2,9 miljoni.

Premjers inficējies no oficianta

Šonedēļ kļuva zināms, ka ar jauno koronavīrusu inficējies Armēnijas premjerministrs Nikols Pašinjans. Viņš pats par to ierakstīja sociālajā tīklā “Facebook”. Pašinjans pavēstīja, ka viņam nav bijis nekādu simptomu, taču nolēmis, ka jāveic testēšana pirms plānotā karaspēka daļu apmeklējuma, raksta radiostaciju “Brīvība/Brīvā Eiropa” portāls.

Pašinjans arī atklāja, ka ar koronavīrusu inficējusies visa viņa ģimene.

Visiem slimība norit bez simptomiem un ar normālu temperatūru. “Tagad mēs visi esam pašizolējušies. Strādāšu no mājām, te tam ir visi apstākļi,” apliecināja Armēnijas valdības vadītājs.

Armēnijas premjerministrs Nikols Pašinjans. 2020. gada februāris

Premjers uzskata, ka, visticamāk, ar koronavīrusu inficējies no oficianta nesenajā valdības sanāksmē.“Viņš mums atnesa ūdeni glāzēs. Pamanīju, ka viņš strādā bez cimdiem, un aizrādīju viņam. Covid-19 tests oficiantam bija pozitīvs,” pavēstīja Pašinjans. Viņš aicināja līdzpilsoņus ievērot epidēmijas laika noteikumus, tostarp valkāt maskas sabiedriskajā transportā, sociāli distancēties, bieži mazgāt rokas un veikt citus sanitāros pasākumus.

Iepriekš Covid-19 izslimojuši Lielbritānijas premjerministrs Boriss Džonsons un Krievijas valdības vadītājs Mihails Mišustins. Kanādas premjers Džastins Trudo vairākas nedēļas pavadīja pašizolācijā mājās pēc tam, kad koronavīruss tika konstatēts viņa sievai.

Karantīna pieczvaigžņu viesnīcā

Pirmais saslimšanas ar Covid-19 gadījums Armēnijā tika atklāts 1. martā. Par “pacientu numur viens” kļuva 29 gadus vecs Armēnijas pilsonis, kurš trīs dienas iepriekš ar lidmašīnu bija atgriezies no Irānas. Ārkārtējo situāciju Armēnijā valdība pasludināja 16. martā – tika slēgtas robežas ar Gruziju un Irānu, pārtrauktas klātienes mācības skolās un augstskolās, aizliegts pulcēties vairāk par 20 cilvēkiem, apturēts lielas daļas uzņēmumu darbs, kā arī atlikts referendums par konstitūcijas grozījumiem.

Armēnijas galvaspilsētas Erevānas iedzīvotāji Covid-19 epidēmijas sākumā. 2020. gada marts.

Pēc valdības lēmuma vairāki simti cilvēku, kas bija kontaktējušies ar inficētajiem, tika izvietoti pieczvaigžņu viesnīcā “Golden Palace” slavenajā kalnu slēpošanas kūrortā Cahkadzorā. Šo lēmumu kritizēja Armēnijas parlamenta deputāts Gagiks Carukjans, kurš ir viens no valsts bagātākajiem cilvēkiem un kuram pieder cits liels viesnīcu komplekss Cahkadzorā. Pēc Carukjana teiktā, daudzi no tiem, kuri gatavojās atpūsties kalnos un bija rezervējuši numurus, steigšus atcēluši braucienus pēc tam, kad kūrortā ieradās tie, kam tur bija jāpavada karantīnas laiks.

Uz to Nikols Pašinjans atbildēja, ka cilvēki, kuriem jāievēro karantīna, to pavadīs cienīgos un komfortablos apstākļos. Pats premjers ar ģimeni nedēļas nogalē apmeklēja Cahkadzoru, lai demonstrētu, ka kūrorts ir pilnīgi drošs.

Brīvu numuru nav

Marta divdesmitajos datumos Armēnijas veselības ministrs Arsens Torosjans aicināja līdzpilsoņus kā profilaktisku pasākumu ievērot divu nedēļu individuālo pašizolāciju, jo iespējas nodrošināt uzturēšanos karantīnā valstij bija beigušās.

Visi tie, kuriem vīrusa tests bija pozitīvs, tika ievietoti slimnīcās vai pagaidu medicīnas centros.

Pateicoties cilvēku pārvietošanās stingriem ierobežojumiem un lielākās daļas uzņēmumu slēgšanai, pandēmijas izplatību izdevās palēnināt, tomēr ne apturēt. Aprīļa beigās diennaktī tika konstatēti 62 jauni saslimšanas gadījumu, un veselības ministrs paziņoja, ka drīz mediķiem aptrūksies resursu, lai ārstētu visus inficētos, un viņi nodarbosies tikai ar smagiem gadījumiem.

Maija sākumā lielākā daļa vīrusa ierobežošanas pasākumu Armēnijā tika atcelti, lai gan saslimstība turpināja pieaugt. Tika atvērti daudzi veikali, sporta zāles, kā arī tās kafejnīcas un restorāni, kurām ir iespējas apkalpot apmeklētājus ārā. Tika atcelta caurlaižu sistēma. Valsts iedzīvotāji atguva tiesības brīvi pārvietoties. Sāka strādāt uzņēmumi, atsākās būvniecība.

Covid-19 situācija Armēnijā. 2020. gada jūnijs.

Paziņojot par ierobežošanas pasākumu atvieglošanu, premjerministrs paskaidroja, ka jauni saslimšanas ar Covid-19 gadījumi tiks konstatēti pat vēl nākamā gada martā un aprīlī, ja nebūs izstrādāta vakcīna. “Tāpēc mūsu uzdevums ir pielikt visas pūles un iemācīties sadzīvot ar koronavīrusu, nevis noslēgties karantīnā. Mēs nevaram palikt slēgti visu gadu,” paziņoja Pašinjans un aicināja katru Armēnijas pilsoni būt personiski atbildīgam par cīņu ar epidēmiju.

KONTEKSTS:

Jaunais "Covid-19" koronavīruss sāka izplatīties 2019. gada nogalē Ķīnas centrālās daļas pilsētā Uhaņā, kurā dzīvo 11 miljoni cilvēku. Pasaules Veselības organizācija 2020. gada martā paziņoja, ka "Covid-19" sasniedzis globālās pandēmijas līmeni.

Pasaulē ar jauno vīrusu inficējušies vairāk nekā 6,4 miljoni cilvēku, bet vairāk nekā 380 000 miruši.

Daudzās valstīs pandēmijas ierobežošanai tika ieviesti stingri pulcēšanas ierobežojumi un noteikta karantīna, kas arī negatīvi ietekmēja ekonomiku. Situācijai uzlabojoties, dažas valstis ierobežojumus pamazām atceļ.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti