Panorāma

Šodien – angļu valodas eksāmens vidusskolēniem

Panorāma

Jauni saslimušie, atslābt nedrīkst!

Polijas veselības ministra masku afēra

Polijā veselības ministrs ierauts aizdomīgu iepirkumu skandālos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Polijas veselības ministrs ierauts vērienīgos korupcijas skandālos, kuros figurē aizdomīgi iepirkumi. Tie ir saistīti gan ar ļoti dārgu sejas masku iegādi no viņa paziņām piederošā uzņēmuma, gan arī ar aizdomīgiem iepirkumiem laikā, kad viņš bija zinātnes ministra vietnieks. Polijas veselības ministrs jebkādus pārmetumus noraida un saista tos ar opozīcijas kampaņu pirms 28. jūnijā paredzētajām prezidenta vēlēšanām.

Polijā veselības ministrs ierauts aizdomīgu iepirkumu skandālos
00:00 / 02:49
Lejuplādēt

Polijas veselības ministrs Lukašs Šumovskis tiek publiski vainots vairākkārtējos mēģinājumos izmantot savu dienesta stāvokli, lai ļautu viņa ģimenei un draugiem gūt peļņu. Lai gan vairākums deputātu Polijas parlamenta Veselības komitejā šonedēļ noraidīja opozīcijas mēģinājumu sarīkot pret veselības ministru neuzticības balsojumu, jautājumi par viņa darbību paliek.

Skandāls aizsākās maija vidū, kad viens no laikrakstiem paziņoja, ka koronavīrusa pandēmijas sākumā Veselības ministrija par aptuveni vienu miljonu eiro esot iegādājusies sejas maskas, kas neatbilst drošības standartiem. Ministrija ziņoja, ka par katru masku samaksājusi 8,80 eiro jeb 39 zlotus,  lai gan pirms pandēmijas tās aptiekās maksājušas vien  4 zlotus. 

Turklāt iepirkuma līgums esot saistīts ar Šumovska brāļa Marcina slēpošanas instruktoru. Saskaņā ar laikraksta sniegto informāciju

ministrija esot astoņas reizes pārmaksājusi par šīm sejas maskām, kas turklāt ir izrādījušas nekvalitatīvas.

Tagad Polijas Veselības ministrijas pārstāvji apgalvo, ka visa nauda, kas ir iztērēta par standartiem neatbilstošām maskām, tiks pilnībā atgūta. Šumovskis skaidro, ka pandēmijas sākumā visas valdības steigā meklēja, kur var iepirkt aizsarglīdzekļus. Tādēļ viņš būtu noslēdzis darījumu pat ar nelabo.

Tik tiešām, Polijas valdība nebūt nav vienīgā, kas bija spiesta saskarties ar nekvalitatīviem personiskiem aizsarglīdzekļiem no Ķīnas vai citām valstīm. Līdzīgas problēmas bija, piemēram, Nīderlandē, kur nācās izmest pusi no 1,3 miljoniem masku, kas iepirktas no Ķīnas.

Tomēr Šumovska vārds parādās arī citos aizdomīgos lēmumos. Tā starp 2016. un 2017. gadu, kad viņš ieņēma zinātnes ministra vietnieka krēslu, Šumovska brālim piederošajam uzņēmumam tika piešķirts valsts finansējums vairāku desmitu miljonu eiro apmērā no Nacionālā pētniecības centra. Ministrs apgalvo, ka viņš lēmuma pieņemšanā neesot piedalījies, lai izvairītos no interešu konflikta.

Vēl viena cita ar ministru saistīta kompānija nebija izturējusi Nacionālā pētniecības centra grantu konkursu, bet  tad pēkšņi ieguva 5,5 miljonus eiro tikai  dažas dienas pēc tam, kad Šumovskis bija kļuvis par ministru. Šumovskis gan noliedz, ka būtu izmantojis savu ietekmi.

Koronavīrusa pandēmijas dēļ veselības ministrs ir kļuvis par vienu no redzamākajiem un vadošajiem politiķiem pašreizējā Polijas valdībā. Tādēļ

problēmas ar viņa reputāciju var kaitēt valsts prezidenta Andžeja Dudas priekšvēlēšanu kampaņai.

Polijas parlaments nolēma, ka pirmā vēlēšanu kārta notiks 28. jūnijā. Turklāt jaunais vadošās opozīcijas partijas „Pilsoniskā platforma” kandidāts Rafals Tšaskovskis aptaujās kļūst arvien populārāks. Tādēļ jebkādi skandāli, kas met ēnu uz valdošajiem politiķiem, Dudam nav izdevīgi.

Līdz ar to valdība kaismīgi aizstāv veselības ministru, sakot, ka opozīcija mēģina uzbrukt cilvēkam, kurš esot izglābis Poliju no katastrofas.

KONTEKSTS:

Polijā Covid-19 pandēmija prasījusi maz upuru, taču saslimšanas līkne, lai arī zema, tomēr neiet uz leju tik ātri kā citās valstīs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti