ĪSUMĀ:
- Atkal pieejami visi valsts apmaksātie plānveida ambulatorie un stacionārie veselības aprūpes pakalpojumi.
- Ārstniecības iestādēs aizvien stingras epidemioloģiskās drošības prasības.
- Prasības: iespēju robežās ievērot 2 metru distanci, regulāri dezinficēt rokas un lietot sejas masku.
- Iedzīvotājiem jāsazinās un jāvienojas par vizītes laiku. Bez iepriekšēja pieraksta doties nedrīkst.
Kurus pakalpojumus atjauno?
Pēdējie pakalpojumi, kuri Covid-19 dēļ bija atcelti un līdz šim vēl nebija pieejami, ir plānveida stacionāro veselības pakalpojumu grupā ietilpstošie. Bet no trešdienas gan viss ir atpakaļ ierastā režīmā.
Tomēr ierastā režīmā vēl aizvien nav ārstniecības iestāžu apmeklēšana. Tām jānodrošina atsevišķa pacientu plūsma, jāierobežo pacientu skaits, kas vienlaicīgi drīkst uzturēties iestādē. Tāpat iestādēm jānosaka precīzs laiks, kad ierasties cilvēkam, lai saņemtu pakalpojumu. Tāpat
iedzīvotāji ir aicināti īpaši pievērst uzmanību tam, lai nekavētu norunāto vizīti.
Vēl joprojām ārstniecības iestādes nodrošinās individuālos aizsardzības līdzekļus un pēc vizītēm veiks rūpīgu dezinfekciju.
Pirms plānveida operācijām vai invazīvajām manipulācijām ārsts pacientu nosūta Covid-19 testa veikšanai, un manipulācija tiks veikta tikai negatīva testa rezultāta gadījumā. Ārstam savlaicīgi jābrīdina par nepieciešamību veikt Covid-19 testu.
"Pacienti, kuri vēlas pierakstīties pakalpojuma saņemšanai, bet viņiem šis pieraksts netika pārcelts, to var izdarīt telefoniski vai elektroniski. NVD nerekomendē pieraksta veikšanai vērsties klātienē. Ja rinda pirms ārkārtas situācijas pasludināšanas nebija liela, piemēram, tādiem pakalpojumiem kā rentgens vai mamogrāfija, vai pediatra, ķirurga konsultācija, arī tagad šie pakalpojumi būs salīdzinoši pieejami. Savukārt, ja rinda bija gara, piemēram, magnētiskās rezonanses izmeklējuma vai reimatologa un endokrinologa konsultāciju saņemšanai, rinda var būt vēl garāka. Tas ir gan atcelto un pārnesto pierakstu, gan arī vizītes pagarinātā laika dēļ, kas pagarināta, jo jāveic dezinfekcija," skaidroja Nacionālā veselības dienesta (NVD) ambulatoro pakalpojumu nodaļas vadītāja Ieva Melišus.
Vai slimnīcas gatavas?
Slimnīcas norāda, ka ir gatavas uzņemt pacientus, tomēr uzsver, ka rindas būs un ar to jārēķinās.
Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas ārstniecības direktors un ķirurģijas galvenais speciālists Haralds Plaudis atgādināja, ka vispirms rindā kārta pienāks tiem, kuriem vizītes tika atceltas Covid-19 dēļ. Tikai tad tiks pieņemti jaunie pacienti. Kardioloģijas un aritmoloģijas pacientiem ir jārēķinās ar garākajām rindām.
Slimnīcas pārstāvis gan teica, ka arī ārkārtas situācijas laikā daļu pacientu konsultēt izdevies attālināti. Plaudis cer, ka līdz ar klātienes konsultācijām arī attālinātās tiks saglabātas pēc Covid-19 krīzes kā stabila konsultāciju forma.
Plaudis pastāstīja par darba organizēšanu Austrumu slimnīcā: “Prioritāri mēs sniegsim pakalpojumus, konsultēsim tos pacientus, kas tika atlikti Covid-19 krīzes laikā. Līdz ar to gaidīšanas rindas noteikti būs. Cik garas tās būs, protams, būs atkarīgs no dažādām specialitātēm. Ilgstoši Austrumu slimnīcā apzvanījusi tos pacientus, kas ir bijuši gaidīšanas rindā. Ar cilvēkiem tiek komunicēts. Un jāsaka, ka
diezgan liela daļa pacientu no izmeklējumiem un konsultācijām šobrīd atsakās.
Tie iemesli ir daudz un dažādi, bet nereti cilvēki min to, ka viņiem ir bail vai nedrošība par savu veselību, ja viņi nāks uz slimnīcu un varētu tikt pakļauti Covid-19 riskam. Te gan es cilvēkus gribētu nomierināt, jo slimnīcā ierobežojošie pasākumi ir ārkārtīgi stingri. Slimnīca patiešām ir tā drošākā vieta, kur šobrīd atrasties.”
Daugavpilī visi pakalpojumi būs jaunnedēļ
Valsts otrās lielākās pilsētas – Daugavpils – reģionālajā slimnīcā pilnībā pakalpojumu klāsts atsākts tiks orientējoši no 9. jūnija. Slimnīcas vadītājs Grigorijs Semjonovs skaidroja, ka tas ir saistīts ar nepieciešamību slimnīcā nodrošināt pacientu plūsmu nepārklāšanos, tomēr jau šodien ir pieejama liela daļa pakalpojumu.
“Mēs atsākām pakalpojumu sniegšanu pagaidām tikai prioritārajās jomās, kas skāra plānveida ķirurģisko darbu un tos izmeklējumus, kas visu šo laiku nebija pieejami poliklīnikas telpās,” pastāstīja Semjonovs.
Vēl jāpiebilst, ka saņemt precīzāku informāciju par valsts apmaksātajiem veselības aprūpes pakalpojumiem var Nacionālajā veselības dienestā pa telefonu 80001234 vai apmeklējot dienesta interneta vietni, vai informāciju var meklēt "www.rindapiearsta.lv".
Tāpat iedzīvotāji aicināti ziņot par situācijām, kad ārstniecības iestādes bez pamata nesniedz norādītos pakalpojumus. Tad ar sūdzību jāvēršas Veselības inspekcijā.
KONTEKSTS:
Ārkārtējo situāciju Covid-19 dēļ Latvijā izsludināja 12. martā, nosakot, ka mācības skolās notiks attālināti, tāpat kā iespēju robežās valsts un pašvaldību iestāžu darbs. 29. martā valdība lēmusi, ka ārpus mājām vienkopus būs ļauts atrasties tikai 2 cilvēkiem vai arī vienas mājsaimniecības locekļiem un jāievēro 2 metru distance. Vēlāk ārkārtējā situācija pagarināta līdz 9. jūnijam, bet ir mīkstināti iepriekš noteiktie striktie ierobežojumi - atļauta pulcēšanās līdz 25 cilvēku lielām grupām, ievērojot divu metru distanci.