Amerikas Savienotajās Valstīs aizvadīta kārtējā diennakts ar protestiem, kas daudzviet pārauguši nemieros un grautiņos. Notikumi sakrīt ar laiku, kad daudzviet pakāpeniski tiek mīkstināti Covid-19 laikā ieviestie ierobežojumi.
Veselības eksperti izteikuši bažas, ka masveida pulcēšanās varētu pasliktināt situāciju ASV, kuras Covid-19 skārusi visvairāk. Inficēto skaits tur tuvojas diviem miljoniem, miruši vairāk nekā 100 000.
“Tas, ka viņi atrodas ārpus telpām, novērš daļu riska. Bet cilvēki klaigā, izpauž emocijas. Viņi pulcējas šaurās vietās cieši cits pie cita. Un ilgu laiku atrodas kopā. Uzskatu, ka ikvienam vajadzētu novērst individuālos riskus,” norādīja Džordža Vašingtona Universitātes profesore Līna Vena.
Kaut arī protestu aktīvisti aicinājuši demonstrantus rūpēties par drošību un pat dalījuši aizsargmaskas, raizes ir par tiem, kuri drošību neievēro. To, kāda būs pulcēšanās ietekme uz valsts epidemioloģisko situāciju, šobrīd prognozēt vēl nav iespējams.
“Iespējams, mēs neredzēsim pašreizējo notikumu ietekmi vēl vismaz mēnesi. Bet, pat ja neredzam tūlītēju inficēšanās gadījumu pieaugumu, nedrīkstam atslābt. Mums jābūt modriem,” sacīja profesore.
Lai novērstu cilvēku pulcēšanos un grautiņus, daudzos štatos ieviesta komandantstunda un ielās patrulē Nacionālā gvarde. Cilvēku izkliedēšanai policija izmanto asaru gāzi un citas metodes. Taču ne visi dodas mājās, un tas noved pie vardarbīgām sadursmēm.
Ņujorkā vien pagājušajā diennaktī aizturēti vairāk nekā 200 cilvēki.
Prezidents Donalds Tramps solīja ieviest kārtību ar armijas palīdzību. Šim lēmumam Baltā nama saimnieks nav guvis aizsardzības sektora atbalstu.
KONTEKSTS:
Aptuveni 20 lielajās ASV pilsētās izsludināta komandantstunda, un vairāki štati mobilizējuši Nacionālo gvardi saistībā ar plašiem vardarbīgiem protestiem un grautiņiem pēc aizturētā afroamerikāņa Džordža Floida nāves Mineapolē. Par Floida nogalināšanu apsūdzētais policists Dereks Šovens, kurš ir baltādains, ir arestēts un viņam izvirzītas apsūdzības slepkavībā. Floida nāve bija viens no daudziem gadījumiem, kad policisti vainoti pārmērīga spēka lietošanā tieši pret melnādainajiem amerikāņiem.
Jaunais "Covid-19" koronavīruss sāka izplatīties 2019. gada nogalē Ķīnas centrālās daļas pilsētā Uhaņā, kurā dzīvo 11 miljoni cilvēku. Pasaules Veselības organizācija 2020. gada martā paziņoja, ka "Covid-19" sasniedzis globālās pandēmijas līmeni. Pasaulē ar jauno vīrusu inficējušies vairāk nekā 6,4 miljoni cilvēku, bet vairāk nekā 380 000 miruši.