Covid-19 lielāku izplatību saista arī ar jaunu apakštipu; cīņai ar vīrusu rudenī vajadzīgi vismaz 20 miljoni eiro

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Pašlaik Latvijā vērojamais Covid-19 izplatības pieaugums saistīts ar cilvēku uzvedību un vīrusa jauna apakštipa izplatību. Sagatavots, bet vēl nav saskaņots ar Finanšu ministriju plāns cīņai ar vīrusa izplatību rudenī, un tam nepieciešami vismaz 20 miljoni eiro, intervijā Latvijas Radio pastāstīja veselības ministrs Daniels Pavļuts (“Attīstība/Par!”).

Intervija ar Danielu Pavļutu par Covid-19 izplatību
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Jauns apakštips

Ministrs sacīja, ka Latvijā Covid-19 saslimstības zemākais punkts bijis jūnija sākumā, un tagad ir atsācies neliels izplatības pieaugums. Salīdzinājumā ar situāciju citviet Eiropā saslimstības kāpums esot mērens.

Izplatības pieaugums lielākoties saistāms ar cilvēku uzvedību un Covid-19 omikrona paveida jaunu apakštipa izplatību. Tas lielākoties atrodams tur, kur pašlaik redzams lielāks saslimstības pieaugums – Pierīgā: Mārupē, Ķekavā, teica Pavļuts.

Vienlaikus ministrs apliecināja iepriekš izskanējušo, ka situācija slimnīcās saistībā ar Covid-19 slimniekiem ir normāla. Ne smagu gadījumu, ne nāves gadījumu skaits nav strauji pieaudzis.

“Šobrīd mēs trauksmi neceļam. Mēs atgādinām – tās lietas, kas agrāk bija kā obligāti nosacījumi omikrona viļņa fāzē, tās šobrīd Veselības ministrijas rekomendācijās ir arvien spēkā. Regulāri vēdināt telpas; ja var, izvairīties no lielas pulcēšanās; valkāt maskas, piemēram, sabiedriskajā transportā,” norādīja Pavļuts.

Gatavojas rudenim

Attiecībā uz rudeni tikuši izdiskutēti iespējami scenāriji un veidoti atbilstoši plāni. “Vismaigākajā scenārijā nekas īpašs nav jādara. Līdz tam, ka būtu pieļaujama varbūtība, (kas ir maza varbūtība), ka varētu būt liels jauns pandēmijas vilnis ar jaunu vīrusa tipu, kas mums nav pazīstams un izraisītu smagu jaunu uzliesmojumu.

Neviens īsti nezina, kas piepildīsies, bet rēķināmies, ka saslimstības būtisks pieaugums rudenī būs,” atzina Pavļuts.

Attiecīgajam plānam cīņai ar Covid-19 rudenī nepieciešami vismaz 20 miljoni eiro. Nauda nepieciešama, lai sagatavotos rudenim un izstrādātu riska grupu reģistru, stimulētu ģimenes ārstus un turpinātu testēšanu.

Kopš jūnija sākuma plāns esot saskaņošanā ar Finanšu ministriju, sarunās ar kuru nepieciešamā finansējuma apjoms samazināts no 30 uz 20 miljoniem eiro. Tomēr saskaņot aizvien nav izdevies.

“Tā sajūta, ka nav Finanšu ministrijai dots politisks mandāts piekrist izdevumiem rudenī. Acīmredzot mums būs jārunā ar Kariņa kungu un koalīciju par to atkal politiski,” sacīja politiķis.

KONTEKSTS:

Kopš 2020. gada pavasara Latvija līdz ar citām Eiropas valstīm piedzīvoja vairākus Covid-19 uzliesmojumus. Pērnā gada nogalē bažas sāka radīt Covid-19 vīrusa omikrona paveida izplatība, kas vairākās valstīs novērota straujos tempos. Šogad kopš janvāra būtisks saslimstības vilnis tika novērots arī Latvijā, vienlaikus situācijai slimnīcās saglabājoties stabilai.

No 1. aprīļa atcelta lielākā daļa Covid-19 epidemioloģiskās drošības pasākumu, saglabājot dažus izņēmumus riskantās vidēs, piemēram, veselības aprūpē, sociālās aprūpes iestādēs, ieslodzījuma vietās un citur. No 15. maija maskas nav jāvelk arī sabiedriskajā transportā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti