Sliktākais scenārijs: Covid-19 omikrona paveida dēļ slimnīcās vienlaikus – 6500 pacientu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Daudz lipīgākā Covid-19 vīrusa omikrona paveida izplatības dēļ sliktākajā gadījumā vienlaikus slimnīcās varētu ārstēties līdz apmēram 6500 pacientu, liecina epidemiologu izstrādātās un valdībā prezentētās situācijas attīstības prognozes.

Epidemiologs Ņikita Trojanskis
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Aizsardzības kritums pret vīrusu

Epidemiologs Ņikita Trojanskis, balstoties uz viņa un Aigara Langina izstrādātā modeļa rezultātiem, ministriem pastāstīja, ka Covid-19 omikrona paveids izplatās divas vai trīs reizes ātrāk nekā delta variants. Tas daļēji saistīts ar vīrusa lipīgumu un daļēji saistās ar tā spēju apiet vakcīnu radīto aizsardzību.

Saskaņā ar Lielbritānijas datiem cilvēkiem, kas saņēmuši divas “AstraZeneca” vakcīnas devas, aizsardzība pret inficēšanos ar omikrona variantu ir gandrīz 0%. Tiem, kas saņēmuši divas “Pfizer” vakcīnas devas, šis rādītājs ir aptuveni 20%.

“Izskatās, ka vismaz īstermiņā balstvakcīna būtiski palielina aizsardzību pret infekciju, tātad, visticamāk, arī pret transmisiju. Tā efektivitāte būtu 50–80%, pagaidām nevaram spriest par to, cik noturīgs ir šis efekts,” atzina Trojanskis.

Viņš arī norādīja, ka pašlaik nevar apgalvot, ka omikrona variants noved pie maigākas slimības gaitas. Tie gan ir sākotnējie dati, lai varētu spriest viennozīmīgi.

Arī dati par dabisko aizsardzību, kas veidojas pēc Covid-19 izslimošanas, ir neviennozīmīgi. Pašlaik pirmie dati liek domāt, ka cilvēki piecas reizes biežāk inficējas atkārtoti, nekā tas ir ar vīrusa delta variantu.

Hospitalizācijas maksimums – februāra otrajā nedēļā

Raugoties uz Covid-19 omikrona varianta izplatību, redzams, ka vīrusam pietiktu ar 2–3 nedēļām, lai pilnībā izkonkurētu delta celmu. Tas nozīmē, ka jau Ziemassvētkos varētu sākties intensīva lokāla cirkulācija, bet pēc 7. janvāra lielākā daļa no jaunatklātajiem gadījumiem jau būtu omikrona paveids.

Klikšķināt, lai palielinātu:

Attēls: Ekrānattēls no epidemiologu prezentācijas

“Pie pieņēmuma, ka omikrons ir divarpus lipīgāks par delta [..], varam prognozēt, ka  saslimstības vilnis augs janvārī līdz februāra pirmajai pusei. Līdzīgi hospitalizācija sasniegtu savu maksimumu februāra otrajā nedēļā,” skaidroja Trojanskis.

Saskaņā ar epidemiologu izstrādāto modeli katrs nevakcinētais cilvēks inficētos jaunā uzliesmojuma laikā. Un vissliktākajā brīdī slimnīcās atrastos 6545 pacienti ar Covid-19, optimistiskākā scenārijā – 5500 cilvēku.

Iepriekšējā Covid-19 uzliesmojumā, ko Latvija piedzīvoja šoruden, pacientu maksimums slimnīcās bija aptuveni 1500. Šāda pacientu skaita dēļ slimnīcām nācās atvērt jaunas Covid-19 nodaļas un daļēji ierobežot citu pakalpojumu sniegšanu.

Savukārt jaunatklāto Covid-19 gadījumu maksimums šī uzliesmojuma laikā varētu būt vairāk nekā 25 000 dienā. To gan, visticamāk, nevarētu redzēt oficiālajos datos testēšanas kapacitātes dēļ.

“Es domāju, ka joprojām ir cerība, ka omikronam varētu atšķirties klīniskā gaita. Domāju – drīz mēs to uzzināsim,” piebilda epidemiologs. Vienlaikus viņš norādīja – vīrusa lielāks lipīgums atsver "klīnisku relatīvu maigumu”.

Iesaka gatavoties uzliesmojumam

Trojanksis ieteica, domājot par rīcības politiku, pieņemt, ka omikrona variants nav ar vieglāku  klīnisko gaitu.

Valdība vienojās uzdot slimnīcām gatavoties pacientu pieplūdumam atbilstoši prognozēm. Tikmēr Operatīvās vadības grupai būs jāstrādā pie rīcības scenārijiem pēc 11. janvāra, kas pašlaik ir ārkārtējās situācijas beigu termiņš.

Valdības vadītājs Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība") valdības sēdē norādīja, ka pašlaik mazāk jārunā par ierobežojumiem, bet vairāk – par visiem pieejamiem aizsardzības pasākumiem, tai skaitā arī nevis auduma, bet medicīnisko masku un respiratoru valkāšanu.  Pēc premjera sacītā, iespējami plaši jāinformē sabiedrība, ka vakcinācija pret Covid-19 ir efektīvākais iespējamais aizsardzības pasākums pret smagu saslimšanu, turklāt balstvakcināciju var saņemt jau trīs mēnešus pēc pamata vakcinācijas kursa noslēgšanas.

Savukārt veselības ministrs Daniels Pavļuts (“Attīstībai/Par”) pēc valdības sēde norādīja, ka Ministru kabinets bija plānojis šonedēļ lemt par ierobežojumu atvieglojumiem pēc 11.janvāra, bet Covid-19 omikrona varianta dēļ tos neskatīja.

KONTEKSTS:

Covid-19 saslimstībai Latvijā sasniedzot augstāko atzīmi, rudenī uz vairāk nedēļām ieviesa tā dēvēto "lokdaunu" un mājsēdiBeidzoties "lokdaunam", no 15. novembra iedzīvotāji brīvāk iepirkties, pulcēties un saņemt pakalpojumus var "zaļajā režīmā", proti, uzrādot Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu, bet cilvēkiem bez sertifikāta jeb "sarkanajā režīmā" ir pieejams pakalpojumu minimums.

Līdz ar vakcinācijas aptveres pieaugumu vairākas nedēļas bija vērojams Covid-19 gadījumu skaita kritums. Taču decembra vidū atkal pakāpeniski vērojams jaunatklāto Covid-19 inficēšanās gadījumu skaits pieaugums; turklāt palielinās stacionēto pacientu skaits.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti