Pavļuts: Rudenī pret Covid-19 varētu potēt ar uzlabotām «Moderna» vakcīnām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 10 mēnešiem.

Rudenī iedzīvotājus pret Covid-19 varētu vakcinēt ar uzlabotām "Moderna" vakcīnām, šodien preses konferencē pavēstīja veselības ministrs Daniels Pavļuts (“Attīstībai/Par!”).

Viņš atzina, ka šobrīd Latvijā ir novērojams Covid-19 infekcijas pieaugums, taču no veselības aprūpes sistēmas viedokļa nav nekāda pamata celt trauksmi.

"Jūnija sākumā bija salīdzinoši mazāks Covid-19 gadījumu skaits, bet jūlijā mēs slimības izplatības rādītājos esam sasnieguši aptuveni to situāciju, kāda bija aprīļa beigās, kad omikrons gāja uz leju. Šobrīd dominējošie ir omikrona apakšpaveidi BA4 un BA5, kuri izraisa atkārtotas saslimšanas, bet cilvēki slimo viegli un slimnīcās pacientu ir ļoti maz," sacīja veselības ministrs.

Patlaban valsts uzdevums ir sagatavoties jebkuram Covid-19 izplatības scenārijam rudenī, taču

nav pamata uzskatīt, ka rudenī būtu jāievieš kādi smagi ierobežojumi vai kaut kas jāslēdz,

sacīja Pavļuts, piebilstot, ka šādi lēmumi šobrīd nav iespējami, jo neviens nezina, kāds būs vīrusa izplatības scenārijs.

Viņš informēja, ka šobrīd uzņēmums "Moderna" ir izstrādājis adaptētās jeb uzlabotās vakcīnas pret Covid-19, kuras būtu iedarbīgas ne tikai pret sākotnējo Covid-19 vīrusa paveidu, bet arī pret omikrona bāzes variantu BA1. Pēc viņa paustā, minētās

vakcīnas iziet pārbaudi, reģistrācijas procesu Eiropas Zāļu aģentūrā, un Latvija bija paudusi vēlmi rudenī vakcināciju nodrošināt ar šīm adaptētajām vakcīnām.

“Sākotnējā informācija liecina, ka šīs adaptētās vakcīnas būtu iedarbīgākas nekā pašreizējās arī pret to apakštipu, kas šobrīd Eiropā un Latvijā strauji izplatās – BA4 un BA5. Mēs plānojam, ka septembrī, oktobrī varētu būt aktīvāks vakcinācijas posms neatkarīgi no Covid-19 scenārija, jo mēs jebkurā gadījumā plānojam riska grupām, gados vecākiem cilvēkiem un cilvēkiem ar vāju veselību nodrošināt šo vakcināciju. Tad mēs attiecīgi varētu lietot šīs adaptētās vakcīnas," skaidroja ministrs.

Viņš pauda cerību, ka vakcīnas Eiropas Savienības dalībvalstīm, tai skaitā Latvijai, varētu piegādāt augustā vai septembrī.

KONTEKSTS:

Kopš 2020. gada pavasara Latvija līdz ar citām Eiropas valstīm piedzīvoja vairākus Covid-19 uzliesmojumus.

Pērnā gada nogalē bažas sāka radīt Covid-19 vīrusa omikrona paveida izplatība, un vēlāk piedzīvots būtisks saslimstības vilnis, vienlaikus situācijai slimnīcās saglabājoties stabilai. Situācijai uzlabojoties, no aprīļa atcelta lielākā daļa Covid-19 epidemioloģiskās drošības pasākumu.

Latvijā Covid-19 saslimstības zemākais punkts bijis jūnija sākumā, bet pēc Jāņiem atsācies straujāks izplatības pieaugums. To saista ar cilvēku uzvedību un vīrusa jauna apakštipa izplatību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti