Panorāma

Kā apkarot viltus ziņas par Covid-19?

Panorāma

Panorāma

Saslimšana ar Covid-19 «atver acis»

Covid-19 pārslimošana maina Ligitas skatījumu – sazvērestību piekritēja tagad mudina neizaicināt vīrusu

“Arī es vēl pirms mēneša ticēju sazvērestības teorijām par Covid-19, līdz saslimu pati,” saka Ligita Liniņa, kas koronavīrusu ir pārslimojusi un jaunnedēļ beidzot drīkstēs atgriezties darbā. Tieši darbā sieviete arī inficējusies, un četras dienas nogulējusi Infektoloģijas centra stacionārā. Tagad viņa mainījusi savas domas un aicina visus būt atbildīgiem pret sevi un līdzcilvēkiem. 

Ligita Liniņa ar koronavīrusu inficējās 21. septembrī darba vietā – Evaņģēliski luteriskās baznīcas Diakonijas centra dibinātajā sociālo pakalpojumu dienas centrā “Paaudzes”. Sieviete atzīst, ka vēl nesen pati bijusi starp tiem, kas netic, ka var saslimt.

“Līdz 21. septembrim es ticēju sazvērestības teorijām. Es ticēju draudžu pārstāvjiem, kas ir autoritātes, ko viņi saka. Tas ir tikai loģiski. Un es gribu uzsvērt, ka šis vīruss ir reāls. Ja es pati nebūtu saskārusies ar to slimību, ticībā uz to Kungu, ka viņš mūs pasargās un ka tie ir maldi jeb sazvērestības teorija, es nekad neticētu, ka tas ir. Bet es stāvu jūsu priekšā un runāju par to sāpi, kam izgāju cauri, un kā mēs apdraudam līdzcilvēkus, nepaklausot valdībai un varai,” saka Ligita.

Pēc infektologu teiktā,

Ligitu inficējuši divi bērni, kuru mamma slimojusi ar Covid-19, bet bērni dienas centru turpināja apmeklēt.

Darbinieki nezināja, ka sieviete slimo tieši ar lipīgo koronavīrusu. Infekcija skāra četrus dienas centra darbiniekus.

Ligitai simptomi parādījās jau dienu pēc saskarsmes ar saslimušās klientes bērniem. “22. septembrī fiziski es nevarēju izkāpt ārā no gultas. Man bija šausmīgas galvassāpes. Man vēl ir ķermeņa masa, es nevarēju nostāvēt taisni. Es zinu ceļu no gultas uz tualeti, bet man bija tas jānomēra ar acīm, un tad vēl ejot zvaigznītes lēkāja,” atceras Ligita.

Sāpēja vēders, bija caureja, vemšana, temperatūra. Kakla sāpju nebija, iesnu arī ne. Bet izteikts muskuļu nespēks. Par saslimšanu ar Covid-19 Ligita Liniņa uzzināja vien slimnīcas uzņemšanas nodaļā, uz kuru devās pēc konsultēšanās ar ģimenes ārstu. Ārstam bijušas aizdomas par aklo zarnu.

“Kad bija man šis vīruss pozitīvs, tad personāls pa visu telpu, viena māsiņa.. es viņai nepārmetu, bet viņa kliedza: Ligita Liniņa, jums ir koronavīruss. Es nebiju tam gatava,” saka Ligita.

Ligita Infektoloģijas centra stacionārā nogulējusi četras dienas.

Tad ārsti palaida mājās pie vīra un nepilngadīgās meitas. “Nebija vietas, kur izolēties. Tādā neziņā mēs pieņēmām lēmumu, sazinoties telefoniski, ka es braucu mājās un mana bērna istaba būs mana istaba. Atgriežoties visiem mutes pārsēji, atsevišķi dvieļi, atsevišķi trauki, nesatikšanās, dezinfekcija,” stāsta vīrusu pārslimojusī sieviete.

Vīrs ar meitu nesaslima, arī pašai Ligitai Liniņai Covid-19 tests tagad ir negatīvs. Jaunnedēļ varēs atgriezties darbā. Taču arī pēc slimības beigām ir jūtamas tās sekas – ātrs nogurums, bezspēks.

“Pirms tam mans trenažieris bija kāpnes. Es dzīvoju deviņstāvu mājā, un deviņi stāvi – tas ir mans trenažieris, es neeju uz dzīvokli, bet es kāpju un tad trešajā stāvā piezemējos, ejot atpakaļ. Tagad es jau trešajā stāvā... es esmu sarkana. Es esmu piekususi.

Šodien es esmu dzīva liecība, ka divi metri, mutes pārsējs, un nevis pārsējs uz zoda, bet uz deguna un mutes, ir mūsu atbilde. Būsim pašaizliedzīgi,” saka Ligita.

Tas ir vienīgais, ko mēs varam darīt, lai pasargātu sevi un citus. Un Ligita Liniņa aicina neizaicināt vīrusu, jo tas var skart katru no mums.

KONTEKSTS:

Covid-19 uzliesmojuma laikā pavasarī Latvijā bija izsludināta ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Situācija vasarā bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga. Pieaug arī rindas uz Covid-19 testiem, un ne visiem apmaksās Covid-19 testus.

Vīruss joprojām cirkulē, un pret to nav nedz zāļu, nedz vakcīnas. Arvien ir spēkā ierobežojumi Covid-19 izplatības mazināšanai, un 23. oktobrī valdība lēma stingrāk ierobežot pulcēšanos, bet masku lietošanu noteica plašāku.

No 30. oktobra – stingrāki pulcēšanās ierobežojumi, un privātajos pasākumos gan ārtelpās, gan iekštelpās varēs pulcēties ne vairāk par 10 cilvēkiem, bet publiskajos pasākumos – gan ārā, gan telpās ne vairāk par 300. Skolēniem no 7. līdz 12. klasei attālinātās mācības notiks vismaz līdz 15. novembrim.

Plānots arī pakāpeniski palielināt koronavīrusa analīžu jaudas aptuveni divas reizes līdz 8000 testu dienā, kā arī atjaunot piemaksas mediķiem, kuri iesaistīti pandēmijas apkarošanā.

Made with Flourish

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt